Ќе добие ли Македонија визна либерализација до крајот на 2009?

Ќе бидат ли укинати визите до крајот на 2009?

  • Да

    Гласови: 66 48,2%
  • Не

    Гласови: 71 51,8%

  • Вкупно гласачи
    137
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Во Стразбур, Европскиот парламент со 478 гласови “ЗА” и 92 “ПРОТИВ” го усвои Извештајот на Ерик Мејер за напредокот на Македонија. Европарламентот го оствари најавеното - препорача Европската Комисија до крајот на годината да ни даде датум за преговори и да оствари целосна визна либерализација за македонските граѓани.

http://www.pelagon.de/?p=1391

http://www.europarl.europa.eu/eplive/archive/multimediaav_page/26218-20080409MAV26217-AUDIO/default_pl.htm

http://micnews.com.mk/node/17217

Незнам ја каде живееш.... :toe:

Na Bihachka...

Ocigledno...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Прво не верувам дека ќе добиеме, мислам дека ќе биде уште напатувачко искуство како тоа во Букурешт за да се истакне значењето на ЕУ и нужноста од знаете што за да би се случило тоа.
Второ ако еентуално добиеме гарантирам со три кила крв дека тоа нема да важи за франција британија шпанија италија и компанија, него за естонија литванија исланд евентуално полска чешка бугарија(земји кај што ретко кој би идел или кај што се иде и вака)...со други зборови ќе не опнат на празен гест додека не се деси знаете што...
Тоа нема никаква логика, бидејќи ко прво бугарија не е во шенген зона. Второ нема никаква логика да ти дозволат без виза да патуваш за една земја во шенген зона а да не ти дозволат во друга. Така не постигнуваат ништо, бидејчи ти ако вчезеш во една земја членкана шенген зоната тебе ништо ама буквално ништо не те спрешува да отидеш по копнен пат во соседната таква земја или со авион во иста таква земја, бидејќи нема буквално никаква контрола.


точно уште и фалат нашиве мафијаши со туристичка виза која им дава шанса да оперираат во нивни земји .
Пред 2-3 години лично еден од административците на ЕУ сам кажа дека криминалците не се причината за визите бидејќи тие што се бават со криминал не им требаат визи за шенген, тие имаат пасоши од држави кои се дел од шенген.
Така да тој аргумент ти е демантиран како валиден лично од ЕУ административци уште пред неколку години.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нормално дека нема логика, меѓутоа визите за работа осносно дозволите ќе бидат сигурно построго ограничени, веќе споменатата “сина карта“ на ЕУ со која нема да може секој да работи во унијата и ќе си ги селектираат само највисококвалификуваните кадри.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99191
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
се тоа се изјави од тополанек меѓу која еден дел ме насмеа
„Оцените на Европската комисија во 2004 година беа многу позитивни и беше кажано дека и старите и новите земји добија многу од проширувањето“,а од тогаш па се до сега некако мистерија останува

Извештаи колку што видов немаше кои ти ги спомна дека сме ги исполниле сите услови
Овде само тапшање по рамо видов и изјави знаеш колку досега така изјавиле

Инаку романија имала проблем да ги воведе пасошите бидејќи дел од населението протестирало против тоа
Since the end of 2008 many protests have taken places in several cities in the country against the introduction of electronic passports in Romania and they continued even after the favourable advice of the Legal Commission of the Senate and the rejection by the Bucharest Appeal Court of the NGOs appeal. About 300 members from several protested on 7 March in front of the Romanian Patriarchy. The participants stated that the measure meant all Romanians are considered potential criminals and that was an attack to their identity. They also protested against the lack of firmness from the Orthodox Church in this matter.
Romania is one of the first country to introduce biometric passports that include fingerprints, while even in the EU countries a strategy for the personal data protection in this respect is still unclear.

не дека ја правдам туку само да имате впредвид
Тешко на тоj што го правдаш.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
- да не испадне терање саеир ама по стоти пат ке кажам , нема да добиеме визна либерализација оваа година . следната уште помалку.:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
1.Januari 2010 isto taka go smetam kako ovaa godina...
Da nema zabuni...prasanjeto se odnesuva na toa koga ke se donese definitivna odluka a ne koga i tehnicki ke se primeni liberalizacijata...
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
К: Македонија најнапредна но не и совршена


Коментари (7)
18.05.2009 18:30
Експертските мислења доцнат и се уште не им се доставени на земјите членки
Пожарот во ЕК денеска не ги изгоре долго очекуваните мислења на Брисел за реформскиот напредок за визна либерализација, но очигледно го одолжи процесот.
Експертските мислења доцнат и се уште не им се доставени на земјите членки, како што требаше да биде случај денеска.
Мислењата ќе бидат испратени до сите престолнини утре или задутре.
Нивната содржина е чисто стручна. Станува збор за детален преглед на реформскиот напредок за визите во секоја од земјите кандидатки за визно укинување. Нема заклучоци, нема оцени, само експертски преглед.
Земјите членки потоа ќе ги споредат овие мислења со оние на нивните мониторинг мисии кои во текот на март и април шетаа низ Балканот за да ги оценат на лице место реформите.
Откако сите тие стручни мислења ќе се соберат и разгледаат, можеме да очекуваме ЕК да им предложи на земјите членки визна либерализација. Најверојатно во јуни или јули. Не се знае ниту дали предлогот ќе се однесува на една, две или три земји.
Откако ЕК ќе предложи, земјите членки ќе одлучат. Нивната одлука е единствената која може да донесе безвизен режим. Останува да поминат септемвриските избори во Германија, која е една од најскептичните за визното ослободување.
Визното ослободување е реалност, единствена неизвесност е датумот кога таа ќе се случи.
Македонија е најнапредна но не и совршена. Наместо да лицитираат со датуми, Брисел препорачува властите да се концентрираат на последните недостатоци за да може да приложи беспрекорно досие.


извор а1


пазете сега насловот..како и да земам ваквото пренесување на информација е минимилистичко од страна на а1, и тоа што ме револтира е шпоследниот пасус каде ни пренесуваа порака од брисел...кој го изјави тоа, име и презиме , негова функција за да знаеме ако е ``изјавено`` кој а тежина ја има истото.


стварно не знам која и е целта на А1, кој го изјави ова Бобан од Сопотско а???
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во Стразбур, Европскиот парламент со 478 гласови “ЗА” и 92 “ПРОТИВ” го усвои Извештајот на Ерик Мејер за напредокот на Македонија. Европарламентот го оствари најавеното - препорача Европската Комисија до крајот на годината да ни даде датум за преговори и да оствари целосна визна либерализација за македонските граѓани.

http://www.pelagon.de/?p=1391

http://www.europarl.europa.eu/eplive/archive/multimediaav_page/26218-20080409MAV26217-AUDIO/default_pl.htm

http://micnews.com.mk/node/17217

Незнам ја каде живееш.... :toe:
Веднаш после тоа се запали Европскиот Парламент,и во буквална смисла на зборот.:pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас само да го реафирмирам својот став дека без променето име нема либерализација или било што поврзано со дволичните европејци.
Дај Боже така да мрчам само, ама реалноста е таа...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе го добие најдолгото од долгите т.е. само препорака за визна либерализација која патем ништо не значи.:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
К: Македонија најнапредна но не и совршена


Коментари (7)
18.05.2009 18:30
Експертските мислења доцнат и се уште не им се доставени на земјите членки
Пожарот во ЕК денеска не ги изгоре долго очекуваните мислења на Брисел за реформскиот напредок за визна либерализација, но очигледно го одолжи процесот.
Експертските мислења доцнат и се уште не им се доставени на земјите членки, како што требаше да биде случај денеска.
Мислењата ќе бидат испратени до сите престолнини утре или задутре.
Нивната содржина е чисто стручна. Станува збор за детален преглед на реформскиот напредок за визите во секоја од земјите кандидатки за визно укинување. Нема заклучоци, нема оцени, само експертски преглед.
Земјите членки потоа ќе ги споредат овие мислења со оние на нивните мониторинг мисии кои во текот на март и април шетаа низ Балканот за да ги оценат на лице место реформите.
Откако сите тие стручни мислења ќе се соберат и разгледаат, можеме да очекуваме ЕК да им предложи на земјите членки визна либерализација. Најверојатно во јуни или јули. Не се знае ниту дали предлогот ќе се однесува на една, две или три земји.
Откако ЕК ќе предложи, земјите членки ќе одлучат. Нивната одлука е единствената која може да донесе безвизен режим. Останува да поминат септемвриските избори во Германија, која е една од најскептичните за визното ослободување.
Визното ослободување е реалност, единствена неизвесност е датумот кога таа ќе се случи.
Македонија е најнапредна но не и совршена. Наместо да лицитираат со датуми, Брисел препорачува властите да се концентрираат на последните недостатоци за да може да приложи беспрекорно досие.


извор а1


пазете сега насловот..како и да земам ваквото пренесување на информација е минимилистичко од страна на а1, и тоа што ме револтира е шпоследниот пасус каде ни пренесуваа порака од брисел...кој го изјави тоа, име и презиме , негова функција за да знаеме ако е ``изјавено`` кој а тежина ја има истото.


стварно не знам која и е целта на А1, кој го изјави ова Бобан од Сопотско а???
Без разлика дали го изјавил Бобан од Сопотско,Велија од Лажанско,или “експертот“ Биљаљи од Свирипичино,битна е поентата дека Европскиот парламент воопшто се нема официјално произнесено за визната либерализација како што не колкаа сите медиуми и наши политиари деновиве дека всушност денеска (Понеделник) е денот “Д“ за визната либерализација.Токму затоа А1 си најде сопствени свои “сигурни извори“,колку да не испадне лага она што на сите им беше трубено деновиве.:toe:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Македонија е најнапредна но не и совршена.
Е ајде нека наведат барем една европска држава која е совршена во сите погледи :raz:
Овие изгледа намераваат никогаш да не ни ја дадат визната либерализација и сега бараат 101 причина за да ги оправдаат своите гнили политики:uvo:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Дали некој видол како изгледаат новите гејски пасоши???
Тоа ви е една историска сликовница(со мотиви од Акропол,Атина,Солун,Кутлеш...) која може да се копира во една обична маалска печатница.
Нас не тераа да трошиме преку 20 милиони евра за пасоши кои имаат биометричка и шо ти ја знам уште каква заштита.
Се е џабе додека не го смениме името,а богами и националноста и јазикот.
Се надевам грешам...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be, rabotava e kako svadbata na Vlatko Gjorcev so amerikankata!
Pokraj ojde-dojlesuvanjeto, kako eden eminenten vesnik pod navodnici, Vest objavuva deka na najpatriotskoto vmrovce na svadba, za muzikata, bil angaziran Dzorlev, koj pokraj makedonski pesni, svirel i "balkanski" ili vo prevod srpskoseljacki cecoidni debilshtini.

Taka i so viznata liberalizacija od EK i EU.

Ubavo zvuci na hartija i vo teorija, ama realizacija samo kako madeto na Franko, edno e resenieto, a toa e, napupi se, smeni se, pa posle muabet ke prajme.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Дали некој видол како изгледаат новите гејски пасоши???
Тоа ви е една историска сликовница(со мотиви од Акропол,Атина,Солун,Кутлеш...) која може да се копира во една обична маалска печатница.
Нас не тераа да трошиме преку 20 милиони евра за пасоши кои имаат биометричка и шо ти ја знам уште каква заштита.
Се е џабе додека не го смениме името,а богами и националноста и јазикот.
Се надевам грешам...
Гејските се нарачани во САД и чинат 2 милиони долари,исто се биометриски како и нашите со карбонска страница.Преку нашите документи всушност Власите кркнаа 20тина милиони евра.Фирмата победник беше Австријска во сопственост на Влав од Босна.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom