Љубомора Vs. рамнодушност

С

Сатори

Гостин
Некој гледам дека ми копал по мислењата... :D Нема везе...
Има разлика меѓу скептичност, недоверба, резервираност (како во мојот случај) и хистерија и параноја...
Т.е. нема допирна точка меѓу тематиката во мојот пост и тоа што тука го дискутираме...
А, за пријавување - слободно пријави ме, немој да бидеш фина... :)
Целев кон кенкањето и плачењето како мало дете. Ама ај оти си плавуша ќе го занемарам тоа дека не ја сфати поентата.
И патем, да те плесне иронија по фаца нема да ја приметиш а? :)
Ако и тоа е за луѓе.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
:pos: Поим немаш колку. Кога ќе ме види човек таква малечка одма страв го фаќа од мене, бега без да се сврти.
Па после ова што го прочитав и мене би ми било страф да се поздравам со тебе ако испадне прилика да се запознаеме. Само од далеку Здраво ни име нема да кажам да не ме запаметиш и кафе благо да ми напрајш:pos:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Јас сум посесивно-љубоморна кучкетина. Љубоморна на сите пред мене, не дај Боже да има некоја после мене. Ако некогаш повторно дојдеме во контакт или релација ќе ти го извадам тоа низ нос и ќе те измачувам со тоа што нема да има секс, ќе готвам за сите освен за тебе, ако пиеш горко кафе ќе ти го правам благо и ќе флертам пред тебе со сите што ќе ми дојдат при рака само за да те нервирам.
Јес, јас сум едно гадно љубоморно створење кое ако налета на девојката што те допрела боље да се држи подалеку пошто иако сум одвај 160 веројатно ќе и ја дадам косата во уста и тоа исклучиво и само затоа што тој некој го сакам. Затоа што во моментот кога нема да ми биде гајле и ќе бидам рамнодушна, е тогаш може да има секс пред мене, ама баш нема да ме интересира.
Постов е причина поради која никогаш во живот нема да кажам да јас ја познавам жената,човече 160 е а бетер од питбул е :D

Он топик. И двете работи болат на некој начин и се негативни како појави,љубомората знае да премине во опсесија а рамнодушноста ми е егоистична особина.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А, за пријавување - слободно пријави ме, немој да бидеш фина... :)
Прво навредуваш, а потоа го пријавуваш мислењето кое ти е упатено. Прв пат ви е само избришав, плус и опомена добиваш за следен пат да внимаваш.
И Сатори исто да се контролира во иднина.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Љубомора. Се можам да преџвакам, љубоморен маж не можам.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ама пази, јас гребам. :)
a ako toj nekoj te fati vo okovi kako Prometej ;)
--- надополнето: 27 декември 2011 во 17:00 ---
Не можи да нема мала доза на љубомора бре човече..То би значело дека партнерот ич, ама баааш ич не те шиша...Никој не рече да го провоцираш партнерот/ката и да флертуваш наоколу...Едноставно во тие ситуации(Горе ги наведов), би ти било убо на душичката, ако изреагира така..Таман работа ако земиме да флертуваме пред него!..
tocno som masko e lubomorno si ja saka devojkata ali da e vo granica na obicna lubomora ako e preterana ne cini
licno za mene ce kazam sum lubomoren i normalno ako vidam drugo masko kaj se udvara na devojkata go mavam odma so bekatonka po glava :pipi:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Се што е во границите на умереност е добро.Повеќе или помалку од тоа посекако ќе има некакви последици.Ако си љубоморен, зашто си толку љубоморен.Ако си рамнодушен, зашто си толку рамнодушен.
Се што е претерано е лошо, so stay in the middle :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Дечки немојте да бидете љубоморни, ама и немојте да си нарачате дупли џин кога ќе ви раскине заради курнемеболие.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Рамнодушноста може да прерасне во заинтересираност.
Со подобрување на односите, се регулира, може да се доведе до т.н. нормална ситуација.

Љубомората може да прерасне во посесивност, агресивност, "безизлезие" за другиот партнер.
Не за џабе се рекло Еднаш љубоморен-засекогаш љубоморен.
Нема контрола и подобрување на оваа ситуација.

И на прашањето што е полошо, ќе одговорам со- Љубомора.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
17
несто најстрашно е љубомората,нормално ако се претвори во опсесија,
а нема кој не е бил љубоморен барем секунда во својот живот ако не е така поправете ме
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
љубоморен сум и тоа многу. се трудам тоа да го прикријам, а уствари вријам од внатре, умирам..љубоморен сум на секого што го имала пред мене (не дека мене ме има, уствари не дека јас ја имам:() на другарите, другарките, кучето, облеката која ја покрива, ветрот кој ја милува, снегот, членовите со кои се следи, лајковите..воздухот кој го дише..не сакам да видам никој друг околу нас..само таа и јас, само таа и јас!!
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
17
љубоморен сум и тоа многу. се трудам тоа да го прикријам, а уствари вријам од внатре, умирам..љубоморен сум на секого што го имала пред мене (не дека мене ме има, уствари не дека јас ја имам:() на другарите, другарките, кучето, облеката која ја покрива, ветрот кој ја милува, снегот, членовите со кои се следи, лајковите..воздухот кој го дише..не сакам да видам никој друг околу нас..само таа и јас, само таа и јас!!
секоја чест за признанието но тоа е веќе опсесија која ако не ја контролираш ке заврши лошо за тебе
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Не се добри ни двете секој во својата смисла.
Преголема рамнодушност,тера кон незаинтересираност и сомнеж дали навистина се сака искрено,а преголема љубомора па покажува дека се нема доверба.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Љубомора,нешто што луѓето мислат дека кога се љубоморни ја штитат љубовта, напротив тие постепено ја убиваат. Тоа тие како еден вид рак, подмолно нешто, нешто што во позадина те уништува прво себе си, а потоа и другата личност. Мене ми се чини љубомората е најголема мана кај еден човек бидејќи тој со својата љубомора го уништува својот партнер. Бидејќи реално гледано кога ја нема љубомората, а ја има само љубовта тогаш вие сте среќни и задоволни, но кога ја има љубомората тогаш вие сте со лоши мисли и лош дух во себе. Најчесто љубоморни личности се оние кои биле долг период осамени и при тоа кај нив се јавува љубомора и себичност. Затоа љубете искрено без љубомора така ќе бидете среќни и задоволни а вооедно и вашиот партнер. Друга работа да бидеш љубоморен некому, а тој си живее убаво, тогаш зошто се троши времето на тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom