Љубомората - знак на љубов или опасност?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Љубомората може да ја зацврсти врската, може да ја уништи?

Претерана љубомора може да го натера партнерот да се оддалечи и да му дојде преку глава од сцени, од секојдневно правдање и обидување да објасни дека нема потреба од неа.

А ако не покажуваш барем малку љубомора, партнерот би се запрашал дали всушност чувствувате нешто за него. Дали сметате дека важи она: "Ако нема љубомора, нема љубов"?

Ваши ставови во врска со љубомората? Дали оправдувате, колку сте љубоморни и дали сте биле директно инволвирани во некоја сцена?
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
FortunE напиша:
Љубомората може да ја зацврсти врската,
Извини Фортуне али понеточно нешто до сеа стварно неам прочитано... Ју енд ај нид то ток г`рл :shock: :shock::shock: :shock:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dolphin me prestasa pred celta, inace istiot komentar i od mene ke go dobieshe Fortune. Nikogash ni pod razno ljubomora nemoze da zacvrsti nishto, sem nesigurnost, iskompleksiranost, i nestabilnost. Po losa karakterna osobina ne postoi.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Доказ за љубовта не е љубомората.
Има милион други работи со кои можеш да му докажеш на некој дека навистина го сакаш.
Љубомората - избувнувањата, кавгите се само крај на една врска.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.725
Поени од реакции
969
Ljubomorata e glupavo cuvstvo koe go cuvstvuvaat samo licnosti koi se krajno nesigurni vo sebesi...nikogas ne sum bil ljubomoren nitu pak nekogas ke bidam...nema poenta da se bide ljubomoren vo edna vrska..ako toj/taa resi da izneveri ke go napravi toa i vaka i taka
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Љубомората е природна појава кај човекот кога тој сака нешто, е приврзан кон нешто...
Мала доза на љубомора е сосема нормална во една врска но работата е што понекогаш човекот знае да ја премине таа граница и љубомората да биде главна причина за раскинување на врската а и за многу пострашни работи.
Не ја зацврстува врската туку е дел од врската-пак да напоменам кога е нормална и кога не предизвикува испади во јавност,карање со партнерот , уште полошо расправии со 3ти личности.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мала доза на љубомора има секој и не смета никому ... ништо претерано не чини, па ни тоа ... така да сигурно ептен љубоморна личност си го губи партнерот од старт. :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Ne sum ljubomoren mnogu, ama ne ni sakam da mi ljubomorat...gadno me vadi od takt. :wink:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Ljubomorata e del od edna celina..... bez nea ne bi bila kompletna samata ljubov.... ne se slozuvam so mislenjata deka ljubomorata ne bila del od sakanje na nekogo.... i taa si ima svoja doza na koristenje..... ako nekoj "overdozira" togash toa e veke losho....
Ne mozete da me ubedite deka ako nekoja na toj shto go saka mu go kaze slednovo:"Zlato preeska sedev so Petko drugarmi i mi rece deka epten sum bila ubava, da ne sum imala decko odma ke mi se pushtal"..... utredenta:"Pak me se vidov so Petko, ne me ostavi da si odam bez da me pocesti kafe, epten e mil"..... po 2-3 dena deckoto reagira na vasheto spomnuvanje na Petko: "Ama ovoj Petko nekako mnogu pocna da ti se vrti okolu, aj ko ke go vidam naredniot pat da mu recam jas edno dva zbora" :roll: ......(eve ja taa mala doza na ljubomora kaj mashkoto).... dokolku toj ne bi go komentiral ova.... kakov ke e vashiot komentar ako bi ja pokazal toj taa mala ljubomora i ako ne bi iskomentiral nishto vo vrska so Petko :?: :wink:
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Ljubomorata e del od nas i pretstavuva zakana za rasipuvanje na odnosot so partnerot ili prijatelot!
Tesko ja kontroliram i obicno mi go rasipuva odnosot so partnerot!
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
FortunE напиша:
Претерана љубомора може да го натера партнерот да се оддалечи и да му дојде преку глава од сцени, од секојдневно правдање и обидување да објасни дека нема потреба од неа.
Se e kazano tuka.
 
Член од
26 август 2005
Мислења
88
Поени од реакции
2
venera001 напиша:
FortunE напиша:
Претерана љубомора може да го натера партнерот да се оддалечи и да му дојде преку глава од сцени, од секојдневно правдање и обидување да објасни дека нема потреба од неа.
Se e kazano tuka.
Точно. Затоа се придржувам кон принципот никогаш да не искажувам љубомора, но доколку сум убеден дека има направено беља не прифаќам никакви разглабања туку доаѓа Конец Филма.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Добро сеа, никој не е до таа мера самоуверен и до толку ненадјебив (Делфин не се брои) да не почувствува ниту трошка несигурност, читај љубомора.
Поентата е да се исконтролира и да не го гуши партнерот. И сите среќни и задоволни.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Ве читам сите и не знам кои зброви да ги изберам за да не кажам нешто што не треба :?

Како што кажа Еко, сите сме љубоморни без исклучкок. Е сега, кај некого е тоа помалку изразенко, кај некого повеќе. Но, љубомората НЕ МОЖЕ ДА ЈА НЕМА. Затоа, со коментарите од типот „љубомората е болест“, самите си се ставате меѓу пациентите :P

Љубомората не се јавува од чиста мира, туку најчесто е иницирана од нешто. Пример, постапките на партнерот и филмовите кои си ги врти у глава другиот партнер (тој што станува љубоморен), така да е продукт на 2цата партнери и не може да се нарече карактерна особина.

А коментарите од типот „Никогаш не сум бил љубоморен“ се ептен цепачки и аналогни на оние „Мене ми е најголем“

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom