Љубомората - знак на љубов или опасност?

Adr1anA

NAUGHTY GIRL
Член од
12 септември 2005
Мислења
198
Поени од реакции
4
љубомора - знак на слабост - никогаш не сум била не сакам да предизвикувам такви чувства кај партнерот...мразам посесивност, забрани, љубоморни испади. и.т.н
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Не може без малку љубомора. Кој не почувствувал тоа едно скокоткање во стомакот кога ќе го начекаш партнерот излезен некаде без тебе? Само работата е колку ќе го сфатиш тоа озбилно и колку ќе го гушиш (или нема да го гушиш) другиот.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Jas izgleda operirana od mala od ovaja bolesta.
Sto znam, ako se najdam u situacija ko petko, cekam petko da stane janko, ako stane stanko ajt adio -- nedisgurnost tesko deka ke osetam, pa ne e do mene majke mu do viktor e i ako nekoj krenal nekade, nitu jas nitu bilo koja ljubomora toa nema da go promeni -- ljubomora samo moze od nishto ustvari da naprai neshto.
Mrazam ko mi pokazuvaat ljubomora, i begam ko od ogin na najmalata indikacija za istata, i mi e se, samo ne laskanje.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Сите што викате „Јас не сум љубоморна личност“ л`жете, сушите ко политичари :P
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Мала доза на љубомора мислам дека на никого не му наштетила,туку напротив.Е сега,ако некој е посесивен по природа,тука веке настанува проблем.:pishtoldz
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
The`bItCh напиша:
Има милион други работи со кои можеше да му докажеш на некој дека навистина го сакаш.
Ама љубомората доаѓа спонтано, човекот не е љубоморен за да му докаже на некој дека го сака.

Најчесто ако некој почувствува љубомора, тогаш е виновен партнерот според мене. Ако се појави кај мене љубомора, тоа ќе биде затоа што ја предизвикал намерно мојот партнер, обидувајќи се да провери дали нешто ми значи. И тогаш наместо да ме привлече, ќе ме оттргне од себе. Најмногу мразам кога некој намерно ќе направи се само за да ја задоволи својата љубопитност преку провоцирање:pishtoldz
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
FortunE напиша:
Ама љубомората доаѓа спонтано, човекот не е љубоморен за да му докаже на некој дека го сака.

Најчесто ако некој почувствува љубомора, тогаш е виновен партнерот според мене. Ако се појави кај мене љубомора, тоа ќе биде затоа што ја предизвикал намерно мојот партнер, обидувајќи се да провери дали нешто ми значи. И тогаш наместо да ме привлече, ќе ме оттргне од себе. Најмногу мразам кога некој намерно ќе направи се само за да ја задоволи својата љубопитност преку провоцирање:pishtoldz
Токму така. Но, не е само едниот партнер виновен. Како што кажав погоре, причини за љубомората се постапките на едниот партнер и филмовите кои си ги врти у глава другиот партнер (љубоморниот).

Совет за девојките: Немојте да бидете искрени тогаш кога не се бара од вас, односно ако вечерта излезете сами, нема потреба утредента да му изнакажете на дечкото кој се ви се пуштал и ве частел пијачка. Мислите дека со тоа покажувате дека сте искрени и дека не го лажете партнерот, но токму тоа е најчестата причина за појава на љубомората. Ќе му се исповедате 2-3 пати така и ќе видите наредното искачање како ќе се јави љубоморна реакција кај дечкото.
Друго, причинители на љубомората се и игрите кои ги играте вие - оние од типот „Чекај да видам колку ме сака“, „Чекај да видам како ќе изреагира“, па да си стварате филмови и замислени фраери кои му ги спомнувате на дечкото. Девојката е спремна самата на себе да си испрати цвекиња по пошта само за да го направи љубоморен мажот, или пак да најде некој кој нема да и биде ништо, но она ќе го претстави како џентлмен пред дечкото и ќе го спомнува често. Ај овие игри ги разбирав додека бев средно, ама сега кога ќе видам девојка од 21-22-23 години како го прави ова ми се руши позитивната слика за неа.
Има тука една интересна случка. Додека брат ми работеше во една фирма, случајно ги слушнал колешките (едната 28 години, другата 29) како разговараат на тема дечкото на едната. И оваа со цел памет и вика на другата „Ај на ти мобилен број, јави му се, или јавувај му се од време на време да видиме како ќее реагира“ :icon_eek: АЛОО?? ХЕЛОУУ? Каде со тој памет на тие години ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјј :icon_eek:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
StenmarC напиша:
Совет за девојките: Немојте да бидете искрени тогаш кога не се бара од вас, односно ако вечерта излезете сами, нема потреба утредента да му изнакажете на дечкото кој се ви се пуштал и ве частел пијачка. Мислите дека со тоа покажувате дека сте искрени и дека не го лажете партнерот, но токму тоа е најчестата причина за појава на љубомората.
Сепак тоа раскажување нема да биде за да докаже дека е искрена со него, туку пак со скриена намера да види што ќе каже тој на тоа, како ќе реагира. И можеби ќе си направи и други филмови, па дури и колку и да има доверба ќе се посомнева дека била со друг. И се не се кажува, некои работи подобро да бидат скриени, а посебно оние кога знаеш дека сигурно ќе ја предизвикаш љубомората на партнерот.

Stenmarc напиша:
Има тука една интересна случка. Додека брат ми работеше во една фирма, случајно ги слушнал колешките (едната 28 години, другата 29) како разговараат на тема дечкото на едната. И оваа со цел памет и вика на другата „Ај на ти мобилен број, јави му се, или јавувај му се од време на време да видиме како ќее реагира“ :icon_eek: АЛОО?? ХЕЛОУУ? Каде со тој памет на тие години ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјј :icon_eek:
Е ова се чисти глупости! Ај разбирам да ти е досадно, да немаш што да правиш, но да си играш играчки по телефони е стварно без врска. Па и 20 години да имале, незрело е! Свашта!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
StenmarC напиша:
Токму така. Но, не е само едниот партнер виновен. Како што кажав погоре, причини за љубомората се постапките на едниот партнер и филмовите кои си ги врти у глава другиот партнер (љубоморниот).

Совет за девојките: Немојте да бидете искрени тогаш кога не се бара од вас, односно ако вечерта излезете сами, нема потреба утредента да му изнакажете на дечкото кој се ви се пуштал и ве частел пијачка. Мислите дека со тоа покажувате дека сте искрени и дека не го лажете партнерот, но токму тоа е најчестата причина за појава на љубомората. Ќе му се исповедате 2-3 пати така и ќе видите наредното искачање како ќе се јави љубоморна реакција кај дечкото.
I togash ke moze da seta drugarot. So ako me castel nekoj pijacka i mi se pustale 10 dusi? pa na toa treba da si gord ne ljubomoren, znaci imash devojka koja e zgodna, fina, pametna, privlecna i za ostanatite - na toa ljubomoren? boze pazi -- na fraer moj da mu se lepat 10 curi... pa normalno deka ke mu se lepat, jas go birav, ne e sutrak. E sea ako on pocne da gi koristi sansite so drugite devojki, ondak pak adio - ama toa nema da bide poradi ljubomora, toa ke bide poradi dostoinstvo licno.


Друго, причинители на љубомората се и игрите кои ги играте вие - оние од типот „Чекај да видам колку ме сака“, „Чекај да видам како ќе изреагира“, па да си стварате филмови и замислени фраери кои му ги спомнувате на дечкото. Девојката е спремна самата на себе да си испрати цвекиња по пошта само за да го направи љубоморен мажот, или пак да најде некој кој нема да и биде ништо, но она ќе го претстави како џентлмен пред дечкото и ќе го спомнува често. Ај овие игри ги разбирав додека бев средно, ама сега кога ќе видам девојка од 21-22-23 години како го прави ова ми се руши позитивната слика за неа.
I na ovakva/ovakov iskazana ljubomora ke i pomogne i ke ja stavi vo red? Sumljam deka isto ke upali sem uput za na specijalist.
Има тука една интересна случка. Додека брат ми работеше во една фирма, случајно ги слушнал колешките (едната 28 години, другата 29) како разговараат на тема дечкото на едната. И оваа со цел памет и вика на другата „Ај на ти мобилен број, јави му се, или јавувај му се од време на време да видиме како ќее реагира“ :icon_eek: АЛОО?? ХЕЛОУУ? Каде со тој памет на тие години ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјј :icon_eek:
Uste ednash, uput za na specijalist.

Jebesh ti vrska koja ke morash da ja kontrolirash so odraz na ljubomora, koja ke ja testirash so doza na ljubomora.
Ljubomora e neopravdano custvo i strav od toa da se bide zamenet so neshto drugo, i neopravdana nervoza i strav od gubenje pozicija, status ili mesto.
Koja e opravdano, togash ne e ljubomora, togash e sebe zastita. A coek koj sedi vo vrska koja inicira opravdana ljubomora kaj nego --- DAJ MU UPUT!
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
OBDN напиша:
I togash ke moze da seta drugarot. So ako me castel nekoj pijacka i mi se pustale 10 dusi? pa na toa treba da si gord ne ljubomoren, znaci imash devojka koja e zgodna, fina, pametna, privlecna i za ostanatite - na toa ljubomoren? boze pazi -- na fraer moj da mu se lepat 10 curi... pa normalno deka ke mu se lepat, jas go birav, ne e sutrak. E sea ako on pocne da gi koristi sansite so drugite devojki, ondak pak adio - ama toa nema da bide poradi ljubomora, toa ke bide poradi dostoinstvo licno.
Кај вас женските е малце друга психологијата. Вие се би направиле за да го имате најдобриот фраер и останатите женски да ви завидуваат. Кај нас машките не е така.
Многу е лесно да се правиш паметен на форум, или некаде каде никој не те познава, не те гледа во очи и не дискутираш во живо.
Дотогаш коментарите од типот кои ги наведов погоре се само лажга! Нема човек кој не бил љубоморен или пак не почувствувал и не изреагирал љубоморно!!! - еве и нека има. Али тоа се да речеме 10/ 1 000 000. Чудна работа сите тие се членови на форумов :icon_eek: Чудно нели?
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
403
Поени од реакции
2
Stenmarkche .....vo red e choek da e ponekogash ljubomoren...bi mi prijalo deckomi da e malce ljubomoren mozda i jas vo odredeni momenti sum bila ama nikogash ne sum krenala uzbuni i karajnci...ama od malce ljubomoren do BOLNO ljubomoren imat mnogu mnogu golema razlika.Bolnata ljubomora barem za mene si kazvam beshe edinstvenata prichina za kraj na sekoja moja vrska.A za bash tie 10 dushi na forum...vo pravo si:)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StenmarC напиша:
Кај вас женските е малце друга психологијата. Вие се би направиле за да го имате најдобриот фраер и останатите женски да ви завидуваат. Кај нас машките не е така.
Многу е лесно да се правиш паметен на форум, или некаде каде никој не те познава, не те гледа во очи и не дискутираш во живо.
Дотогаш коментарите од типот кои ги наведов погоре се само лажга! Нема човек кој не бил љубоморен или пак не почувствувал и не изреагирал љубоморно!!! - еве и нека има. Али тоа се да речеме 10/ 1 000 000. Чудна работа сите тие се членови на форумов :icon_eek: Чудно нели?

Баш за ова иам праено муабет со дечко ми.И јас размислувам дека ако на дечко ми му се лепат 10 девојки -супер -он е со мене а плус и тоа значи дека е добар.А па он не размислува така. Ако мене 10 души ми се пуштаат он нормално ( нормално за машко) ќе биде љубоморен и воопшто нема да го гледа тоа на оној начин како што јас го гледам. Тоа до негде од секогаш ме чудело - зарем има толкава разликау психата кај машките и женските во овој поглед. И можам со сигурност да кажам дека 99% ос женските размислуваат како мене и OBDN мислам дека беше , и 99% од машките размислуваат ко дечко ми и stenmarc .А оние останатите... епа има 6.000.000.000 луѓе-мора да има и нешто поинакво :)
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
SpaceLily напиша:
Stenmarkche .....vo red e choek da e ponekogash ljubomoren...bi mi prijalo deckomi da e malce ljubomoren mozda i jas vo odredeni momenti sum bila ama nikogash ne sum krenala uzbuni i karajnci...ama od malce ljubomoren do BOLNO ljubomoren imat mnogu mnogu golema razlika.Bolnata ljubomora barem za mene si kazvam beshe edinstvenata prichina za kraj na sekoja moja vrska.A za bash tie 10 dushi na forum...vo pravo si:)
Не застанав јас во одбрана на љубоморните, или пак болно љубоморните како малцинство на форумов :icon_lol: Само сакав да посочам на некои работи кои се пишуваат :icon_cool
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
StenmarC напиша:
Кај вас женските е малце друга психологијата. Вие се би направиле за да го имате најдобриот фраер и останатите женски да ви завидуваат. Кај нас машките не е така.
Многу е лесно да се правиш паметен на форум, или некаде каде никој не те познава, не те гледа во очи и не дискутираш во живо.
Дотогаш коментарите од типот кои ги наведов погоре се само лажга! Нема човек кој не бил љубоморен или пак не почувствувал и не изреагирал љубоморно!!! - еве и нека има. Али тоа се да речеме 10/ 1 000 000. Чудна работа сите тие се членови на форумов :icon_eek: Чудно нели?
Aha, a koga si pozadi kabel site gi poznavash i za site pretpostavkite apliciraat? Cudno neshto neli -- a kako si siguren koga ni ti ne si im poglednal u oci? I zoshto porazlicnoto gledanje na rabotite e praenje pameten?
Jas rekov, mozda sum operirana od emocii , od kaj bi znael ti ko ne me znaesh nit me poznavas?
p.s. Mnogu me poznavaat u zivo, i toa ti e pretpostavka ne na mesto ako mislish na mene :)
p.s.2 Nikade ne rekov deka nikogash nemam pokazano ljubomora, bev i jas nekad neiskusna i uste ucam - samo kazuvam kako razmisluvam i najcesto se ponesuvam pa koj saka neka meri i premeruva slobodno, se vara ako misli deka kopa u dlabocina ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom