Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
jas imam problem.i toa seriozen pocnuvam da se zaljubuvam vo kolegata a ne smeam kazete nesto pomagajte.
ako e zenet choek, ostaj go na raat-ne mu prai probemi

ako si mazena, ne probuj zasho ke te boli glaata garant

ako ste dvajcata slobodni, poplachi mu malce poishe pozali mu se deka tie dosadno i teshko taka i taka ke go karish garant, (ili ako imash "muda" pa da mu kazesh-mi se dopagash-proshetaj me malce da vidam vnimanie i ke ti dam garant posho mi se svigash)

da ne ti kazuem ja sea kao treba trikoi da praish

:pos2:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
jas imam problem.i toa seriozen pocnuvam da se zaljubuvam vo kolegata a ne smeam kazete nesto pomagajte.
не си ни прва ни последна што се вљубила во колега. нормално е пола ден поминувате заедно. Нема да бидеш ни прва ако се одалечиш малку од него и ги потиснеш твоите чуства, но нема да бидеш ни прва што би имала врска со колега.
Не знам која е причината зашто не би смеела да бидеш во врска со колегата? Знам дека има некои работни места каде тоа го забрануваат, но ако ти си сигурна во она што го чуствуваш и сметаш дека и тој истото го чуствува тогаш околината би сватила. не се оди против љубовта:smir:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
На никој не му текна дека може кисце е машко и е заљубен у колега.

едит:leandra
Нема потреба од смајли.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
53
Поени од реакции
5
jas imam problem.i toa seriozen pocnuvam da se zaljubuvam vo kolegata a ne smeam kazete nesto pomagajte.
Е па сега ти процени убаво што би било паметно да направиш, убаво ти имаа напишано некои погоре, ако е во некаква врсака било како (верен, женет,во врска....и шо уште не) тогаш немој ке биде зафркнато после а исто и за тебе важи ако ти си во таква положба, а ако си сте двајцата сингл тогаш не гледам некоја поголема причина и проблем да не му се пуштиш, значи со статус сингл само напред (ама под услов двајцата да сте сингл).
:salut:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Е па сега ти процени убаво што би било паметно да направиш, убаво ти имаа напишано некои погоре, ако е во некаква врсака било како (верен, женет,во врска....и шо уште не) тогаш немој ке биде зафркнато после а исто и за тебе важи ако ти си во таква положба, а ако си сте двајцата сингл тогаш не гледам некоја поголема причина и проблем да не му се пуштиш, значи со статус сингл само напред (ама под услов двајцата да сте сингл).
:salut:
vo pavo si ali problemot e sto dvata sme vo brak toj 5 jas 3 god.zatoa jas sum bila od sekogas protiv nevrestvata i srekna sum sto se uste mozam da gi kontroliram custvata jas ne sakam no toa e od vnatre nesto nesto posilno od mene moite misli samo za nego se tesko mi e se nadevam deka ke bidam jaka seuste oti potoa mozam da zagubam mnogu rabotata prijatelstvoto negovo a nedaj boze i mojot brak zatoa se plasam.i ne sakam da se custvuvam vaka iskreno
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
vo pavo si ali problemot e sto dvata sme vo brak toj 5 jas 3 god.zatoa jas sum bila od sekogas protiv nevrestvata i srekna sum sto se uste mozam da gi kontroliram custvata jas ne sakam no toa e od vnatre nesto nesto posilno od mene moite misli samo za nego se tesko mi e se nadevam deka ke bidam jaka seuste oti potoa mozam da zagubam mnogu rabotata prijatelstvoto negovo a nedaj boze i mojot brak zatoa se plasam.i ne sakam da se custvuvam vaka iskreno
Знаеш сите обично сме најголеми противници на цигарите и на крај завршуваат врака. А знаеш зошто е така? Има повеќе причини меѓу кои се и преправањето, несамоконтролираноста, недоволна верба во себе.
Не соли памети можам да се контролирам кога веќе си изгубена и не си свесна што кажуваш. Па како е можно во брак си побогу, зошто си го одбрала да ти е партнер кога фаќаш кривини или барем така мислиш.
Мој совет земи побрзо преиспитај ги твоите чуства!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
vo pavo si ali problemot e sto dvata sme vo brak toj 5 jas 3 god.zatoa jas sum bila od sekogas protiv nevrestvata i srekna sum sto se uste mozam da gi kontroliram custvata jas ne sakam no toa e od vnatre nesto nesto posilno od mene moite misli samo za nego se tesko mi e se nadevam deka ke bidam jaka seuste oti potoa mozam da zagubam mnogu rabotata prijatelstvoto negovo a nedaj boze i mojot brak zatoa se plasam.i ne sakam da se custvuvam vaka iskreno

Немој да ги контролираш чувствата. Не можеш.

Можеш да ги контролираш делата. Значи, можеш да не спиеш со колегата.

Но, прашањето е кој повеќе ти значи - мажот или колегата?

Еден совет е да поразговараш со мажот ти за ова. Ама отворено.
Да си кажеш што мислиш за колегата, зошто така се чувствуваш и слично.
Ако има љубов меѓу тебе и мажот ти, ќе те разбере и ќе се обиде да ја средите ситуацијата. Можеби ќе се обиде и да се запознае со колегата, ако е ептен цар.

А ако изреагира прељубоморно (т.е. вон контрола), можеби и тој не е баш саглам.

Во секој случај, мора да ризикуваш. Подобро поскоро отколку подоцна. Отвори ги сите карти прво пред себе, а потоа пред другите.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.736
Поени од реакции
5.419
jas imam problem.i toa seriozen pocnuvam da se zaljubuvam vo kolegata a ne smeam kazete nesto pomagajte.
сите кажувате совети праи ова праи она, а никој не ја праша девојката дали и колегата почнал да се заљубува у неа или не :pos: :pos:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Ми го зема зборот.

@kisce
Ако колегата осеќа нешто, тогаш размислувај. Инаку, само џабе се замараш и нервираш. :)
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Немој да ги контролираш чувствата. Не можеш.

Можеш да ги контролираш делата. Значи, можеш да не спиеш со колегата.

Но, прашањето е кој повеќе ти значи - мажот или колегата?

Еден совет е да поразговараш со мажот ти за ова. Ама отворено.
Да си кажеш што мислиш за колегата, зошто така се чувствуваш и слично.
Ако има љубов меѓу тебе и мажот ти, ќе те разбере и ќе се обиде да ја средите ситуацијата. Можеби ќе се обиде и да се запознае со колегата, ако е ептен цар.

А ако изреагира прељубоморно (т.е. вон контрола), можеби и тој не е баш саглам.

Во секој случај, мора да ризикуваш. Подобро поскоро отколку подоцна. Отвори ги сите карти прво пред себе, а потоа пред другите.
Ако има разбирање меѓу неа и мажот и ќе се обидат да ја средат ситуацијата а ако не воопшто нека не кажува. Ама е премногу ризично и повеќе би изгубила ако кажи отколку ако си премолчи и самата се среди
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Немој да ги контролираш чувствата. Не можеш.

Можеш да ги контролираш делата. Значи, можеш да не спиеш со колегата.

Но, прашањето е кој повеќе ти значи - мажот или колегата?

Еден совет е да поразговараш со мажот ти за ова. Ама отворено.
Да си кажеш што мислиш за колегата, зошто така се чувствуваш и слично.
Ако има љубов меѓу тебе и мажот ти, ќе те разбере и ќе се обиде да ја средите ситуацијата. Можеби ќе се обиде и да се запознае со колегата, ако е ептен цар.

А ако изреагира прељубоморно (т.е. вон контрола), можеби и тој не е баш саглам.

Во секој случај, мора да ризикуваш. Подобро поскоро отколку подоцна. Отвори ги сите карти прво пред себе, а потоа пред другите.

Тешко разбирачка при вакви ситуации, ма колку и отворен и слободен и не знам каков си. Што треба да каже? Фино што си се заљубила, ај сега заедно да пробаме да се одљубиш? Не!
Мене би ми била језива помислата во првите години од бракот партнерот да се заљуби во друга. Па тоа се години кога треба да поставиш темел на се`, години во кои се мисли на зеднички дом, деца, создавање... И во тие моменти он да додје со проблем заљубеност во колешка???
Зар јас не сум можела да се заљубам во друг? Јас немам привлечни колеги? Имам, ама има и едно нешто што се вика самоконтрола, лично достоинство и достоиннство на бракот. Кочниците сами си ги поставуваме во зависност од приоритетите. И нема оправдувања!
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Еден совет е да поразговараш со мажот ти за ова. Ама отворено.
Да си кажеш што мислиш за колегата, зошто така се чувствуваш и слично.
Ако има љубов меѓу тебе и мажот ти, ќе те разбере и ќе се обиде да ја средите ситуацијата. Можеби ќе се обиде и да се запознае со колегата, ако е ептен цар.

А ако изреагира прељубоморно (т.е. вон контрола), можеби и тој не е баш саглам.
Ова ти серизен си? :nesvest:
Како бе на маж и да ми каже дека е заљубена во друг...
Стави се во негова позиција... ќе бидеш фраер и ќе одиш да се запознаеш со колегата...
Може и совет да му даде како да ја освои...

аман... :nenene:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ова ти серизен си? :nesvest:
Како бе на маж и да ми каже дека е заљубена во друг...
Стави се во негова позиција... ќе бидеш фраер и ќе одиш да се запознаеш со колегата...
Може и совет да му даде како да ја освои...

аман... :nenene:

„Дека се заљубила во друг“ е малку јако... Веројатно дека е несигурна.

Ај да се ставам во негова позиција...

<НеговаПозиција>
Ако жена ми ми каже дека се заљубила во друг, ќе ја прашам што е тоа што јас не го правам како што треба.

Значи, ако таа е со мене, а бара друг, значи јас нешто не работам како што треба. Значи, имаме проблем.
А бидејќи сме во брак, треба да го решиме заедно. И отвореноста е клучна.

Ќе било поарно ако ваквите муабети се направеле додека сме биле во врска, а не земени, зашто тогаш дури и да настанало раскинување, ќе било побезболно и поевтино, а сега ако дојде до развод, ќе треба да се плаќаат и судски трошоци. Нејсе, секоја грешка се плаќа - ако не сме правеле разговор за овие теми порано, и јас сум виновен; можеби сакала да ми каже, а јас не сум ја поддржувал да ми се отвори.

Како и да е, меѓу мене и неа има сериозен недостаток на комуникација. И нејзината иницијатива да разговараме за тоа е за секој поздрав.

А ако сум сељак и и понатаму се нервирам за тоа што таа ми го збори, значи не ги почитувам нејзините чувства и дури и не се обидувам да ја разберам. Па тогаш дури и ако ме остави, си имам сопствена вина во тоа.
</НеговаПозиција>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom