Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

N

Nessa Alcarin

Гостин
А што е најтрагичното во сето ова што го кажа: Да се најде во ситуација да избира жена помеѓу овој тип на маж и оние типови на мажи кои си ги задоволуваат своите фантазии со брцање свеќи во гз на жената, МК жената ќе го избере вториот тип, наместо првиот.
Навистина чудна работа........Од една страна цимолење по вистинскиот маж, а од друга кога ќе им се укаже шансата тие се обидуваат да го променат тој во мазохист и да го турнат заедно со нив во мизеријата, наместо да си ја признаат грешката и да се корегираат.Човечки е да се греши, нели?
Само гордоста не им дава, односно нивното второ ЈАС.Не знам од каде толкава горделивост црпат овие жениве, причината за толкава горделивост е што?
Измисливте лек за сидата па спасивте милијарди човечки животи?На покер партија го освоивте Господ и го најдовте идеалниот маж кој што се води по десетте божји заповеди?Успеавте да го фатите Господ за едното влакно од левото маде??
Ај и понатаму.......
Не ми е поентата да навредам некого, да потенцирам уште од самиот почеток со ова што го кажувам.
Не е проблем во гордоста или егото. Кога жена се надоградува и го средува животот, сака и тој што е до неа да го следи тоа темпо (важи и обратното). Ако не се следат заедно во животот ќе се изгубат по патот. Има периоди во сечиј живот кога некои работи ги правиме поприоритетни од другите, работата е во вистински моменти да знаеш што ти е приоритет.
Кога сакаш некој, не е само работата да завртиш грб и да си одиш. Сакаш да го извлечеш од мизеријата што ја нарекува „живот“ за да ги види сите доблести во светот. Јас ако сега си заминам од мојата врска ништо не сум направила. Да јас ќе бидам среќна, но во каква ситуација ќе го оставам тој позади мене. Ако знам дека тој е мизерен и несреќен и пак продолжува да тоне во животот, тогаш колку и да се правам дека сум среќна, нема да бидам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
А што е најтрагичното во сето ова што го кажа: Да се најде во ситуација да избира жена помеѓу овој тип на маж и оние типови на мажи кои си ги задоволуваат своите фантазии со брцање свеќи во гз на жената, МК жената ќе го избере вториот тип, наместо првиот.
Повеќето жени страдаат од комплекс на спасителка. Кога ќе најдат некој така оштетен човек, кај нив се активира потребата да го "спасат" и "изведат на прав пат". Веруваат дека длабоко во него се крие нешто друго. :icon_lol:

На ја разбрале премудроста дека ако нешто оди како патка, плива како патка и многу личи на патка, најверојатно е патка...
--- надополнето: Nov 24, 2011 9:26 AM ---
Кога сакаш некој, не е само работата да завртиш грб и да си одиш. Сакаш да го извлечеш од мизеријата што ја нарекува „живот“ за да ги види сите доблести во светот. Јас ако сега си заминам од мојата врска ништо не сум направила. Да јас ќе бидам среќна, но во каква ситуација ќе го оставам тој позади мене. Ако знам дека тој е мизерен и несреќен и пак продолжува да тоне во животот, тогаш колку и да се правам дека сум среќна, нема да бидам.
Како што велеше еден многу мудар чичко со мустаќи, тоа што паѓа треба да се турне...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
problemce
mislam deka drugata nedela imam oficijalen vise sostanok so tipceto na vecera ke me nosi......a nisto se nemame ni muvano ni nisto samo prijatelski sme iskacale mislam zaedno....i sega ne znam sto da oblecam za da ostavam dobar vpecatok pa helppp me.....toa ke bide fustance ama kakvo po boja i izgled.... kuso dolgo crveno belo crrno kakvo?
Зависи каков е типот и каков стил на облекување има, за да не се осеќаш непријатно. Да не се доведеш у ситуација ти да бидеш свечено дотерана, а тој у тренерки. Ако му го знаеш стилот, води се по тоа.
Ако сукња/панталони со висок струк искомбинирај со некоја кошула или ролка. Можеш да облечеш и некое фустанче со пристојна должина ;)
--- надополнето: Nov 24, 2011 9:33 AM ---
vo pravo si za crvenoto koj znae sto ke si pomisli
Oф леле, не ми се верува шо читам. Што ако црвена боја ти е омилена? Еве на пример мене ми е. Не треба да ја облакам за на состанок, пошо кој знае шо ќе помисли :tapp:
Нема врска бојата, должината....битно е каков впечеток ќе оставиш со разговорот.
Пошо за прв впечаток, нема втор пат.
И да се одлучиш за црна боја, да се закопчаш до гуша, ако имаш желба да рашириш нозе на прв состанок никаква гардероба ни боја нема да те спречат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
А зошто да не се фати за рака и да се спаси од паѓање..
Затоа што тој што паѓа, бил склон кон паѓање. И затоа што најверојатно ќе те тргне со него. И затоа што знаејќи го сето ова што сега ти го кажав, го губиш правото да се жалиш. Изборите во животот се најчесто многу едноставни и јасни, само што сами си ги комплицираме...
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
А зошто да не се фати за рака и да се спаси од паѓање..
Затоа што може да те повлече надоле со него :D треба да процени човек дали е вистинскиот момент за подавање рака и дали е вистинскиот човек за подавање на рака, некој не заслужува :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
problemce
mislam deka drugata nedela imam oficijalen vise sostanok so tipceto na vecera ke me nosi......a nisto se nemame ni muvano ni nisto samo prijatelski sme iskacale mislam zaedno....i sega ne znam sto da oblecam za da ostavam dobar vpecatok pa helppp me.....toa ke bide fustance ama kakvo po boja i izgled.... kuso dolgo crveno belo crrno kakvo?
А каков впечаток сакаш ти да му оставиш на тој типчето што ќе те носи на вечера?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Затоа што тој што паѓа, бил склон кон паѓање. И затоа што најверојатно ќе те тргне со него. И затоа што знаејќи го сето ова што сега ти го кажав, го губиш правото да се жалиш. Изборите во животот се најчесто многу едноставни и јасни, само што сами си ги комплицираме...
Затоа што може да те повлече надоле со него :D треба да процени човек дали е вистинскиот момент за подавање рака и дали е вистинскиот човек за подавање на рака, некој не заслужува :D
Ама јас стојам на цврсти нозе и нема шанси да ме повлечат... Затоа и го земам правото да го спречам и него од паѓање.. Јас знам дека сум силна и ќе го издржам предизвикот...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ама јас стојам на цврсти нозе и нема шанси да ме повлечат... Затоа и го земам правото да го спречам и него од паѓање.. Јас знам дека сум силна и ќе го издржам предизвикот...
:pos:

Yeah, right...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не е проблем во гордоста или егото. Кога жена се надоградува и го средува животот, сака и тој што е до неа да го следи тоа темпо (важи и обратното). Ако не се следат заедно во животот ќе се изгубат по патот. Има периоди во сечиј живот кога некои работи ги правиме поприоритетни од другите, работата е во вистински моменти да знаеш што ти е приоритет.
Кога сакаш некој, не е само работата да завртиш грб и да си одиш. Сакаш да го извлечеш од мизеријата што ја нарекува „живот“ за да ги види сите доблести во светот. Јас ако сега си заминам од мојата врска ништо не сум направила. Да јас ќе бидам среќна, но во каква ситуација ќе го оставам тој позади мене. Ако знам дека тој е мизерен и несреќен и пак продолжува да тоне во животот, тогаш колку и да се правам дека сум среќна, нема да бидам.
Те читав неколку коментари поназад за ова и не сакав да те цитирам зошто ете, не сакам да се мешам во твојот живот но еве кога веќе го спомна ова.Ќе го треснеш од земја (извини ако звучам грубо), ќе научи дека компјутерот не е се во животот.И после извесен период ќе разбере самиот он каква грешка правел цело време и можеби и ќе си ги исправи грешките, можеби и нема.Така и ќе му помогнеш.
Ова ти говорам за првото, а за второто еве го моето мислење:
Проблемот е во гордоста.На пример, ти пред себе здогледуваш маж кој што на пример ете така е помирен по природа (еве златна средина да речеме), амбициозен и да не речам еве совршен тип на маж ќе кажам само маж кој е ете понапред во некои области со размислувањето од тебе.И му се допаѓаш ти на него, само ете он пак не ги согледува тие слабости кај тебе зошто ти вешто ги криеш.И сега наместо да се учи од овој човек на пример (што не е ништо лошо ако учиш од некого, сите ние учиме) вие се обидувате овој човек да го втурнете во мизеријата заедно со вас.Ти ако сакаш да се надоградуваш, ќе треба да голтнеш некои работи, односно да преминеш преку некои работи и да ги прифатиш онакви какви што се, ако сакаш да се подобриш како карактер нели?
Ако станува збор за оние кои што ги гледаш на пример дека се фини момци и амбициозни.За тие што се арогантните и самобендисаните и јас сум за тоа да ги зафркавате, немам ништо против едноставно си заслужуваат.
Како ти очекуваш себе си да се надоградиш кога ти на некој веќе ќе му го загорчиш животот? Ти го попречуваш човекот во намерата на еден начин да ти помогне, и тогаш проблемот добива сосем друг термин попознат како „љубомора“.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ама јас стојам на цврсти нозе и нема шанси да ме повлечат... Затоа и го земам правото да го спречам и него од паѓање.. Јас знам дека сум силна и ќе го издржам предизвикот...
Да погодам имаш едно 15-16 години. Зашто ако немаш толку а размислуваш вака нека ти е со лесно во животов.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
До Нова Година, Абадон... Таков е договорот... Ќе подавам рака до Нова Година, ако успее да се фати и да се спаси супер, ако не ...
--- надополнето: Nov 24, 2011 9:53 AM ---
Да погодам имаш едно 15-16 години. Зашто ако немаш толку а размислуваш вака нека ти е со лесно во животов.
Ех на толку години ич не ми беше проблем да свртам грб и сите да ги отерам у пм... Но остарев ...
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Ама јас стојам на цврсти нозе и нема шанси да ме повлечат... Затоа и го земам правото да го спречам и него од паѓање.. Јас знам дека сум силна и ќе го издржам предизвикот...
За да го спречиш неговото паѓање треба да му помогнеш да се промени, ако не се промени и понатаму паѓа и паѓа, не те познавам и незнам дали ти успеало да му помогнеш, но во минатото не ти успевало сама кажа дека место да искачате во град вие сте киснеле на кантер, а тоа е паѓање и плус те повлекол со него
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
За да го спречиш неговото паѓање треба да му помогнеш да се промени, ако не се промени и понатаму паѓа и паѓа, не те познавам и незнам дали ти успеало да му помогнеш, но во минатото не ти успевало сама кажа дека место да искачате во град вие сте киснеле на кантер, а тоа е паѓање и плус те повлекол со него
Можеби не сум јас вистинската за да успеам да го променам. И му имам кажано: Знам дека на наредната девојка што ќе ја најдеш ќе и „дадеш“ се што мене не си ми „дал“ а сум побарала ... Зезнато е да си „јас“... Сите тие размислувања на мала вредност, нарушена самодоверба, неуспех другите да ги напрвиш среќни .. ми го сјебале животот и така сум научена да живеам. Ако сите околу мене се среќни и јас ќе бидам ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom