Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Штом и ја доживеав да барам совети, значи ептен не ми е арно.
Ве молам, помагајте.

Значи, проблемов е следниот: До пред неколку години, не ни сфаќал дека е геј, имал четиригодишна врска со девојка и т.н. и т.н... Разбирам дека кај некои сексуалната ориентација може да се издиференцира многу по пубертетот, и тоа е ОК. Проблемот е мојот сомнеж дека е би. Го сакам и кога го прашувам за тоа секогаш гледам да не навредам, ама вака повеќе не оди. Ми одговара со некои прашања од типот: “што би ти сменил мојот одговор во твојот живот“ или “јас те сакам тебе и никој и никоја друг“.
На болдираното, одговорот е „Многу би ми сменил, зашто јас планирам остатокот на својот живот да го поминам со тебе и само со тебе.“

Јасно, потребно е ова да биде вистина. Но, тоа ти треба претходно да го решиш, т.е. дали е навистина така.

Е сега, не е проблемот што е би (ако е). Проблемот е што не сака отворено да разговара за тоа. До некаде, и проблем ми е ако е би, затоа што тука се’ би завршило. Не можам да функционирам со секојдневна мисла “И да ме остави, ОК, и да се разделиме -ОК!!! Ама да ме остави затоа што под притисок или очекувања на неговите, тој некогаш ќе помисли да се ожени и да ги израдува своите со внучиња?!?!“ Хм... па подобро сега да умрам, отколку да го доживеам тоа!
ОК е да те остави. Не е ОК да те остави.

Значи, има случаи кога *НЕ* е ОК да те остави. Значи, поради која и да е причина ти НЕ сакаш тој да те остави. Си му го кажал тоа?

Ги почитувам би-луѓето. Не дека ги разбирам. Ама дека го мразам тоа што го прават, е тука -нема збор. Скоро како по правило идат де со некој, де со некоја, за да на крај, од нивни причини, “среќно“ се оженат, трчајќи пак по машки, додека жена им дома ги чека за вечера.
Генерализираш. Секој случај е индивидуален и не е фер вака да се поставуваш. Посебно што ниту не знаеш дека е би.

А не сакам ни да помислам на што се’ сум спремен ако ме лаже... не сакам ни да помислам на тоа...
Помисли. Добро помисли, зашто можно е да е баш така. Можно е да те матка, да ти кажува дека те сака, за да не мислиш на друго, а тој да си шара по страна. Дури и со жени. Што би правел ако е така?

Едит: И да, заборавив да прашам: што треба да значи неговата изјава “Се’ почнува и се’ завршува со сексот“

:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv:
Тоа значи „Додека има секс, добро е. Кога ќе нема, нема да е добро, па ќе го барам на друга страна“ (мое мислење)

Повторно: дали сакаш да го поминеш остатокот од својот живот со него? Ако да, кажи му, макар и по цена да го изгубиш. Ако не, почни и ти да експериментираш на страна, па види каде ќе те одведе животот.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
е вака ... еден другар само што ми се довери... имал прв сексуален однос со неговата девојка кај него домаму и таја наводно е Virgin.. и арно ама коа ја скинал не течело крв... и сеа другаров се сомнева дека не е бидена девица воопшто и сака да ја остави... дали е во право или може да не тече крв првиот пат... (правеле и други работи претходно како на пример мастурбации и слично)исто така на девојката треба да и дојди секој момент така да може ли тоа да има врска?:uvo:поз и чека одговор
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
е вака ... еден другар само што ми се довери... имал прв сексуален однос со неговата девојка кај него домаму и таја наводно е Virgin.. и арно ама коа ја скинал не течело крв... и сеа другаров се сомнева дека не е бидена девица воопшто и сака да ја остави... дали е во право или може да не тече крв првиот пат... (правеле и други работи претходно како на пример мастурбации и слично)исто така на девојката треба да и дојди секој момент така да може ли тоа да има врска?:uvo:поз и чека одговор
Дали знае другар ти дека има некои девојки што немаат химен?
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
е вака ... еден другар само што ми се довери... имал прв сексуален однос со неговата девојка кај него домаму и таја наводно е Virgin.. и арно ама коа ја скинал не течело крв... и сеа другаров се сомнева дека не е бидена девица воопшто и сака да ја остави... дали е во право или може да не тече крв првиот пат... (правеле и други работи претходно како на пример мастурбации и слично)исто така на девојката треба да и дојди секој момент така да може ли тоа да има врска?:uvo:поз и чека одговор
Може да не и протече воопшто,може и после неколку часа-дена да протече,не се знае тоа...а ако причината да ја остави е само зашто не била девица :tapp: нека отиде нека живее у друго време,сепак мислам дека он е голем и ќе си реши,поздрави го и кажи му го ова :helou:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
е вака ... еден другар само што ми се довери... имал прв сексуален однос со неговата девојка кај него домаму и таја наводно е Virgin.. и арно ама коа ја скинал не течело крв... и сеа другаров се сомнева дека не е бидена девица воопшто и сака да ја остави... дали е во право или може да не тече крв првиот пат... (правеле и други работи претходно како на пример мастурбации и слично)исто така на девојката треба да и дојди секој момент така да може ли тоа да има врска?:uvo:поз и чека одговор

Да му кажиш на другар ти може да не тече крв иако и е прв пат. Еве кај мене немаше. И знам и кај другарки што немале.
Нека се распраша малку, а не да ја остава сеа. Кутра.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
ма нема он да ја остаи за ништо.. само се осеќа малце глупо.. ко измамен.. ама ке му кажам сите информации шо ги собрав ! да не се секира! :) него не му е за нешо друго туку се осечат ко трган за нос цело време но по џабе ... еве сеа ке правам муабет ! фала на сите :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
е вака ... еден другар само што ми се довери... имал прв сексуален однос со неговата девојка кај него домаму и таја наводно е Virgin.. и арно ама коа ја скинал не течело крв... и сеа другаров се сомнева дека не е бидена девица воопшто и сака да ја остави... дали е во право или може да не тече крв првиот пат... (правеле и други работи претходно како на пример мастурбации и слично)исто така на девојката треба да и дојди секој момент така да може ли тоа да има врска?:uvo:поз и чека одговор
Можно е воопшто да не тече крв, тоа ништо не значи.

Ако бил добар сексот, по никако да не ја остава, туку да имаат пак. :helou:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Значи, проблемов е следниот: До пред неколку години, не ни сфаќал дека е геј, имал четиригодишна врска со девојка и т.н. и т.н... Разбирам дека кај некои сексуалната ориентација може да се издиференцира многу по пубертетот, и тоа е ОК. Проблемот е мојот сомнеж дека е би. Го сакам и кога го прашувам за тоа секогаш гледам да не навредам, ама вака повеќе не оди. Ми одговара со некои прашања од типот: “што би ти сменил мојот одговор во твојот живот“ или “јас те сакам тебе и никој и никоја друг“.
Најверојатно и самиот е збунет, кој не би бил, аку еден дек сфатит дека спротивниот пол не е толку привлечен, или пак дека имат доволно љубов за сите луѓе, та машки, та женски.
То шо ти требит да го напрајш е да не се напињаш, знам дека не мојш да го контролираш то шо го мислиш и осеќаш, ама не покажви пред него, досега чим не ти се отворил, значи или немат одговор/нејќит да размислит за да не откриет нешо несакано или нејќит да знајш.
Мојш само да го збуниш со премногу прашања, пошо нели ова е ново за него.


Инаку, не чинит ова шо го прајш. Требит самиот да прекиниш да го тупиш, да си на штрек да ти раскинит, па заради шо да ти раскинит, со то шо го рекол (шо мојт да значит две работи, колку шо ми теквит. Полошата: дека почнал со секс со девојки, па мислит да завршит така, а ти си му авантура, или подобрата, дека битен му е сексот, многу.. е сеа дали со машки или женски не знам, ваљда со двата пола, чим одел четири години со женска му, а сеа и со тебе)..

Не мислев дек некоаш ќе го напишам ова. :vozbud:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
Prv pat se cuvstvuvavm zaljubeno nikogas ne ni mislev deka toa na mene moze da mi se sluci...sprema deckovcite porano mozam da kazam i deka sum bila malku i bescustvitelna no sega e sosema poinaku.E ova vi go kazuvam zatoa sto pred nekoj den decko mi otide na odmor nadvor od drzavava a jas za zal nemozev da otidam so nego od dr pricini koi i se nevazni sega da gi spomenuvam.Znam deka odmor,novi luge se novo a sepak daleku od mene ..postojano mislam na toa i se prasuvam dali ke me izneveri?Ama ne se raboti tuka za nedoverba,tuku ednostavno takva e situacijata me razbirate neli...
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Prv pat se cuvstvuvavm zaljubeno nikogas ne ni mislev deka toa na mene moze da mi se sluci...sprema deckovcite porano mozam da kazam i deka sum bila malku i bescustvitelna no sega e sosema poinaku.E ova vi go kazuvam zatoa sto pred nekoj den decko mi otide na odmor nadvor od drzavava a jas za zal nemozev da otidam so nego od dr pricini koi i se nevazni sega da gi spomenuvam.Znam deka odmor,novi luge se novo a sepak daleku od mene ..postojano mislam na toa i se prasuvam dali ke me izneveri?Ama ne se raboti tuka za nedoverba,tuku ednostavno takva e situacijata me razbirate neli...
Те разбираме. Нормална појава кај секој заљубен...

Туку, каква помош бараш ти од членовите не ми е јасно? Или само си бараш тешење...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Prv pat se cuvstvuvavm zaljubeno nikogas ne ni mislev deka toa na mene moze da mi se sluci...sprema deckovcite porano mozam da kazam i deka sum bila malku i bescustvitelna no sega e sosema poinaku.E ova vi go kazuvam zatoa sto pred nekoj den decko mi otide na odmor nadvor od drzavava a jas za zal nemozev da otidam so nego od dr pricini koi i se nevazni sega da gi spomenuvam.Znam deka odmor,novi luge se novo a sepak daleku od mene ..postojano mislam na toa i se prasuvam dali ke me izneveri?Ama ne se raboti tuka za nedoverba,tuku ednostavno takva e situacijata me razbirate neli...
те разбирам потполно... па кога ќе ти рече некој.. летни авантури.. ти иде да се утепаш... ама ако навистина те сака.. и се грижи за тебе.. не сака да те повреди... нема да те изневери...
па сеа види ти.. ти си знаеш колку се грижи за тебе и колку му значиш
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
Те разбираме. Нормална појава кај секој заљубен...

Туку, каква помош бараш ти од членовите не ми е јасно? Или само си бараш тешење...
Ne tesenje tuku bi sakala realno da mi kazete sto vie mislite spored iskustvata sto vie ste gi imale...

те разбирам потполно... па кога ќе ти рече некој.. летни авантури.. ти иде да се утепаш... ама ако навистина те сака.. и се грижи за тебе.. не сака да те повреди... нема да те изневери...
па сеа види ти.. ти си знаеш колку се грижи за тебе и колку му значиш
Potpolno me razbra,tokmu na toa mislev...najdobro e da ne se izmacuvam tolku samata...se nad deka nema da se izmacuvam..ke se potrudam da ne mislam na toa...kolku mozam...Fala za odvoenoto vremence
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ne tesenje tuku bi sakala realno da mi kazete sto vie mislite spored iskustvata sto vie ste gi imale...
Ние мислиме дека треба да се потрудиш што помалку да размислуваш за тоа,како што и самата си свесна.Константната загриженост,напнатост и исчекување во секој момент да те изневери,на никаков начин не можат да ти помогнат.Прифати дека моментално е надвор од секое твое влијание,па што сака нека биде.Опушти се и живеј си го животот.Како што има шанси тој да те изневери таму,имаш и ти овде,само не сакаш,па најверојатно нема да сака ни тој.И на крај краева,што и да се случи,нема да биде по твоја вина.Немој нон стоп да му се јавуваш,да му создаваш притисок,бидејќи тоа не ти оди во прилог на никој начин,и да не те изневери ќе помисли дека си премногу напорна.Излегувај,дружи се,забавувај се и нема ни да почувствуваш како ќе помине времето.:smir:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Prv pat se cuvstvuvavm zaljubeno nikogas ne ni mislev deka toa na mene moze da mi se sluci...sprema deckovcite porano mozam da kazam i deka sum bila malku i bescustvitelna no sega e sosema poinaku.E ova vi go kazuvam zatoa sto pred nekoj den decko mi otide na odmor nadvor od drzavava a jas za zal nemozev da otidam so nego od dr pricini koi i se nevazni sega da gi spomenuvam.Znam deka odmor,novi luge se novo a sepak daleku od mene ..postojano mislam na toa i se prasuvam dali ke me izneveri?Ama ne se raboti tuka za nedoverba,tuku ednostavno takva e situacijata me razbirate neli...
те разбирам и јас сум била таква порано спрема сите машки бесчувствителна...
не размислувај на тоа дека тој тебе ќе те изневери туку едноставно размислувај на тоа колку ти само него му недостигаш колку само му фали него твоето присуство таму и те бара у секоја девојка што ќе ја види, очекува во секој миг да се појавиш. биди оптимист бидејќи ако сака тој да те изневери и дома ќе те изневери не му треба друг град или држава...мисли позитивно на работите и секогаш кога ќе се слушнете биди позитивна не му давај до знаење дека ти овде живееш под притисок под сомнение дека тој може тебе да те изневери, покажи му дека ти си овде го чекаш да се врати и најважно од се кажи му дека го сакаш...:smir:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Prv pat se cuvstvuvavm zaljubeno nikogas ne ni mislev deka toa na mene moze da mi se sluci...sprema deckovcite porano mozam da kazam i deka sum bila malku i bescustvitelna no sega e sosema poinaku.E ova vi go kazuvam zatoa sto pred nekoj den decko mi otide na odmor nadvor od drzavava a jas za zal nemozev da otidam so nego od dr pricini koi i se nevazni sega da gi spomenuvam.Znam deka odmor,novi luge se novo a sepak daleku od mene ..postojano mislam na toa i se prasuvam dali ke me izneveri?Ama ne se raboti tuka za nedoverba,tuku ednostavno takva e situacijata me razbirate neli...
Koлку и да читаш овде совети, ти најдобро знаеш.
Ако одите доволно, го знаеш по карактер, осеќаш од прилика колку те сака и се проследено. :smir:

Шо викаат во филмовите, trust your heart.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom