Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...Кога изгубив Се, се запознав со едно момче. Тој Секогаш беше тука за мене, ме ислушуваше и советуваше. И без да ме види тој ме засака. Потоа си разменивме бројче, се слушавме, па на скајп и конечно после 1год се видовме и се фативме. Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам. Карактерно ми одговара, но физичкиот изглед баш и не...Проблемот е што е низок и се вика исто како бившиот, судбина ли е, проклетие ли е? Размуслувам да му раскинам, да почнам нов пат, каде ништо нема да ме поврзува со минатото, но несакам да изгубам еден прекрасен човек, го сакам. Што да мислам? Што да правам?
** Извинете за предолгиот текст, ама едноставно морав...
...контактиравте цела година и тој секогаш бил тука за тебе, „Тој Секогаш беше тука за мене“, но дали ти барем еднаш си била таму за него? зарем тој немал некој лош период, тоа не го спомнуваш ...исто тој те засакал без да те види,„И без да ме види тој ме засака“,ама ти не си го засакала без да го видиш,тој едноставно ти станал симпатичен поради карактерот, грижата негова околу тебе кога си имала тежок период„Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам“. затоа за тебе е прекрасен, предобар, искрено те сака...ама ти него не го сакаш, штом размислуваш да му раскинеш и да почнеш нов пат? па зарем запознавањето со него не е новиот пат? ете самата укажуваш дека тој е е само една етапа во твојот живот што ти помогна да го поминеш тешкиот период со тоа што укажуваш дека е „низок“„ Проблемот е што е низок“ и дека имал исто име како екс дечкото, по глуп изговор не можеш да си најдеш на самата себе, а не да бараш совет на форумов за да се правдаш самата на себе или што? да добиеш храброст да му раскинеш, оти знаеш добро во себе дека не ти летаат пеперутки во стомачето кога ќе го видиш? пред тебе е цел живот, ти уште на почетокот се двоумиш дали да му раскинеш поради две банални за тебе причини, „Размислувам да му раскинам, да почнам нов пат“, а не надвладува другите две силни причини дека те сака и дека е предобар? затоа мое мислење е дека тебе моменталниот дечко ти е само симпатичен и мил и дека си навикната на него ама само како пријател, но не како интимен партнер со љубов и страст кон него и ферски е да „го пуштиш“ додека е време да си најде некоја која ќе го сака многу и нема да му пречи дека е низок или нешто друго...
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Здраво луѓенца, ве молам за совет, мислење...
Се се случи мн одамна, бев млада и заљубена. Се до еден ден кога дојде со некоја си глупа причина и ми раскина, сосема неочекувано за мене бидејќи се си беше во ред ( мислам дека мајка му имаше замешано прсти). Тогаш бев скршена, дури размислував за самоубиство.
Побарав помош од моите другарки, а тие како со радост да го чекаа тој момент. Помош не добив, дури почнаа и да ме избегнуваат као демек немам дечко па сеа ги барам нив. А не е точно, секогаш секаде ги викав, н.г, 1ви мај, секогаш идеа со мене на почетокот. Потоа почнаа да не доагаат ко демек сум ги искористувала за да се видам со него, и само сум ги барала кога ми требало помош. Секако другарки се за тоа да си помогнеме, денес тие утре јас. Беа безобразни постојано се лутеа и ми замеруваа, јас сум ги навредувала. Нормално нема да седам и да ќутам некој постојано да ме обвинува. Се бранев и јас бев безобразна, но секогаш бев и виновна за сите случувања, бидејки бев една сама, а тие повеќе, па НОРМАЛНО Е!
И, да тиквата пукна, се скаравме, откако јас престанав да викам Здраво, бидејќи сакав да видам дали тие ќе речат. И причина за да се скараме била, дека јас кога сум имАла дечко не сум ги фермала, не ми требале.
Се друго паѓа во вода...
Денес седам и размислувам како само јас погрешив, како тие сеуште се заедно, на кого му сметав, што ми фали мене..

Многу глупаво, осамени и повредено се чуствувам, немам дури апетит за јадење, како да лутам по погрешен пат, скршена сум...

Кога изгубив Се, се запознав со едно момче. Тој Секогаш беше тука за мене, ме ислушуваше и советуваше. И без да ме види тој ме засака. Потоа си разменивме бројче, се слушавме, па на скајп и конечно после 1год се видовме и се фативме. Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам. Карактерно ми одговара, но физичкиот изглед баш и не... Ппроблемот е што е низок и се вика исто како бившиот, судбина ли е, проклетие ли е?

Размуслувам да му раскинам, да почнам нов пат, каде ништо нема да ме поврзува со минатото, но несакам да изгубам еден прекрасен човек, го сакам. Што да мислам? Што да правам?
** Извинете за предолгиот текст, ама едноставно морав...
Батали го и најди си нов. Ти ќе бидеш само уште едно чупе во низата кое ја потат дека карактерот им бил побитен од изгледот (а не им е), тој ќе биде уште едно наивно заебано машко кое залудно си потрошило година дена време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
...контактиравте цела година и тој секогаш бил тука за тебе, „Тој Секогаш беше тука за мене“, но дали ти барем еднаш си била таму за него? зарем тој немал некој лош период, тоа не го спомнуваш ...исто тој те засакал без да те види,„И без да ме види тој ме засака“,ама ти не си го засакала без да го видиш,тој едноставно ти станал симпатичен поради карактерот, грижата негова околу тебе кога си имала тежок период„Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам“. затоа за тебе е прекрасен, предобар, искрено те сака...ама ти него не го сакаш, штом размислуваш да му раскинеш и да почнеш нов пат? па зарем запознавањето со него не е новиот пат? ете самата укажуваш дека тој е е само една етапа во твојот живот што ти помогна да го поминеш тешкиот период со тоа што укажуваш дека е „низок“„ Проблемот е што е низок“ и дека имал исто име како екс дечкото, по глуп изговор не можеш да си најдеш на самата себе, а не да бараш совет на форумов за да се правдаш самата на себе или што? да добиеш храброст да му раскинеш, оти знаеш добро во себе дека не ти летаат пеперутки во стомачето кога ќе го видиш? пред тебе е цел живот, ти уште на почетокот се двоумиш дали да му раскинеш поради две банални за тебе причини, „Размислувам да му раскинам, да почнам нов пат“, а не надвладува другите две силни причини дека те сака и дека е предобар? затоа мое мислење е дека тебе моменталниот дечко ти е само симпатичен и мил и дека си навикната на него ама само како пријател, но не како интимен партнер со љубов и страст кон него и ферски е да „го пуштиш“ додека е време да си најде некоја која ќе го сака многу и нема да му пречи дека е низок или нешто друго...
Биојонс, ова е твојот најдобар пост од 2 500.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
...контактиравте цела година и тој секогаш бил тука за тебе, „Тој Секогаш беше тука за мене“, но дали ти барем еднаш си била таму за него? зарем тој немал некој лош период, тоа не го спомнуваш ...исто тој те засакал без да те види,„И без да ме види тој ме засака“,ама ти не си го засакала без да го видиш,тој едноставно ти станал симпатичен поради карактерот, грижата негова околу тебе кога си имала тежок период„Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам“. затоа за тебе е прекрасен, предобар, искрено те сака...ама ти него не го сакаш, штом размислуваш да му раскинеш и да почнеш нов пат? па зарем запознавањето со него не е новиот пат? ете самата укажуваш дека тој е е само една етапа во твојот живот што ти помогна да го поминеш тешкиот период со тоа што укажуваш дека е „низок“„ Проблемот е што е низок“ и дека имал исто име како екс дечкото, по глуп изговор не можеш да си најдеш на самата себе, а не да бараш совет на форумов за да се правдаш самата на себе или што? да добиеш храброст да му раскинеш, оти знаеш добро во себе дека не ти летаат пеперутки во стомачето кога ќе го видиш? пред тебе е цел живот, ти уште на почетокот се двоумиш дали да му раскинеш поради две банални за тебе причини, „Размислувам да му раскинам, да почнам нов пат“, а не надвладува другите две силни причини дека те сака и дека е предобар? затоа мое мислење е дека тебе моменталниот дечко ти е само симпатичен и мил и дека си навикната на него ама само како пријател, но не како интимен партнер со љубов и страст кон него и ферски е да „го пуштиш“ додека е време да си најде некоја која ќе го сака многу и нема да му пречи дека е низок или нешто друго...
Нормално дека неможе веднаш штом се скараш со дечкото да се вљубиш во друг, нејќев да брзам. Ми требаше време да го засакам. Затоа што кога сакам, вистински сакам, само ми треба доста време додека да дојдам до таа ситуација.
Но го сакам и него( да не беше тој денес ќе бев полудена), само имам и такви моменти кога нз што сакам и кога муслам дека се што правам го правам погрешно.
Поради тоа побарав помош од вас, како вие ја гледате ситуацијата. Дали се само црни мисли во мојата глава или навистина ситуацијата е таква.

Го ценам сето тоа што го направил за мене и секако и јас сум била секогаш до него кога му требало помош. Тој е карактер кој ми одговара и незнам дали би нашла некиј друг со кого би го имала сето она што го имам со него, разбирање и почит. Клучот за успешна врска.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Нормално дека неможе веднаш штом се скараш со дечкото да се вљубиш во друг, нејќев да брзам. Ми требаше време да го засакам. Затоа што кога сакам, вистински сакам, само ми треба доста време додека да дојдам до таа ситуација.
Но го сакам и него( да не беше тој денес ќе бев полудена), само имам и такви моменти кога нз што сакам и кога муслам дека се што правам го правам погрешно.
Поради тоа побарав помош од вас, како вие ја гледате ситуацијата. Дали се само црни мисли во мојата глава или навистина ситуацијата е таква.

Го ценам сето тоа што го направил за мене и секако и јас сум била секогаш до него кога му требало помош. Тој е карактер кој ми одговара и незнам дали би нашла некиј друг со кого би го имала сето она што го имам со него, разбирање и почит. Клучот за успешна врска.
Клучот на одговорот на твоето прашање е во самиот пост. Мислам дека си себична и го цениш него што ти поможил да ги поминиш тешките времиња но кога конечно си застанала на нозе сфаќаш дека ти бил само утеха кон претходниот дечко. Глупаво е да се поставиш со изговор дека имал исто име како бифшиот?

Што ако имаш 10 бифши со кои имаш лоши спомени? Ќе ги одбегнуваш сите 10 имиња ?

Детето било со тебе 1 година во најтешките за тебе моменти, те бодрел, ти давал надеж и сега ќе почнуваш нов пат ? Па нели заедно одевте по него?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
Нормално дека неможе веднаш штом се скараш со дечкото да се вљубиш во друг, нејќев да брзам. Ми требаше време да го засакам. Затоа што кога сакам, вистински сакам, само ми треба доста време додека да дојдам до таа ситуација.
Но го сакам и него( да не беше тој денес ќе бев полудена), само имам и такви моменти кога нз што сакам и кога муслам дека се што правам го правам погрешно.
Поради тоа побарав помош од вас, како вие ја гледате ситуацијата. Дали се само црни мисли во мојата глава или навистина ситуацијата е таква.

Го ценам сето тоа што го направил за мене и секако и јас сум била секогаш до него кога му требало помош. Тој е карактер кој ми одговара и незнам дали би нашла некиј друг со кого би го имала сето она што го имам со него, разбирање и почит. Клучот за успешна врска.
Kazi mu deka e dosaden i odjebi go
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Нормално дека неможе веднаш штом се скараш со дечкото да се вљубиш во друг, нејќев да брзам. Ми требаше време да го засакам. Затоа што кога сакам, вистински сакам, само ми треба доста време додека да дојдам до таа ситуација.
Но го сакам и него( да не беше тој денес ќе бев полудена), само имам и такви моменти кога нз што сакам и кога муслам дека се што правам го правам погрешно.
Поради тоа побарав помош од вас, како вие ја гледате ситуацијата. Дали се само црни мисли во мојата глава или навистина ситуацијата е таква.

Го ценам сето тоа што го направил за мене и секако и јас сум била секогаш до него кога му требало помош. Тој е карактер кој ми одговара и незнам дали би нашла некиј друг со кого би го имала сето она што го имам со него, разбирање и почит. Клучот за успешна врска.
Ти душо, да го сакаше ко што тврдиш, ќе те болеше дали е низок или висок.

Мешаш сакање со тоа што некој ти бил поткрепа и ти се нашол, а не е истото. Муабет, разбирање можеш со секој втор да најдеш, да, битно е, но ти треба и уште нешто во тој микс што со секој не можеш да го имаш.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Здраво луѓенца, ве молам за совет, мислење...
Се се случи мн одамна, бев млада и заљубена. Се до еден ден кога дојде со некоја си глупа причина и ми раскина, сосема неочекувано за мене бидејќи се си беше во ред ( мислам дека мајка му имаше замешано прсти). Тогаш бев скршена, дури размислував за самоубиство.
Побарав помош од моите другарки, а тие како со радост да го чекаа тој момент. Помош не добив, дури почнаа и да ме избегнуваат као демек немам дечко па сеа ги барам нив. А не е точно, секогаш секаде ги викав, н.г, 1ви мај, секогаш идеа со мене на почетокот. Потоа почнаа да не доагаат ко демек сум ги искористувала за да се видам со него, и само сум ги барала кога ми требало помош. Секако другарки се за тоа да си помогнеме, денес тие утре јас. Беа безобразни постојано се лутеа и ми замеруваа, јас сум ги навредувала. Нормално нема да седам и да ќутам некој постојано да ме обвинува. Се бранев и јас бев безобразна, но секогаш бев и виновна за сите случувања, бидејки бев една сама, а тие повеќе, па НОРМАЛНО Е!
И, да тиквата пукна, се скаравме, откако јас престанав да викам Здраво, бидејќи сакав да видам дали тие ќе речат. И причина за да се скараме била, дека јас кога сум имАла дечко не сум ги фермала, не ми требале.
Се друго паѓа во вода...
Денес седам и размислувам како само јас погрешив, како тие сеуште се заедно, на кого му сметав, што ми фали мене..

Многу глупаво, осамени и повредено се чуствувам, немам дури апетит за јадење, како да лутам по погрешен пат, скршена сум...

Кога изгубив Се, се запознав со едно момче. Тој Секогаш беше тука за мене, ме ислушуваше и советуваше. И без да ме види тој ме засака. Потоа си разменивме бројче, се слушавме, па на скајп и конечно после 1год се видовме и се фативме. Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам. Карактерно ми одговара, но физичкиот изглед баш и не... Ппроблемот е што е низок и се вика исто како бившиот, судбина ли е, проклетие ли е?

Размуслувам да му раскинам, да почнам нов пат, каде ништо нема да ме поврзува со минатото, но несакам да изгубам еден прекрасен човек, го сакам. Што да мислам? Што да правам?
** Извинете за предолгиот текст, ама едноставно морав...
Тоа што ти де случувало после раскинувањето, патењето, тоа што те откачиле другарките и сите други работи ти си го ЗАСЛУЖИЛА!
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Абе ајде. Вистинските пријатели не се лутат за вакви минливи работи.
 
C

Castiel

Гостин
Здраво луѓенца, ве молам за совет, мислење...
Се се случи мн одамна, бев млада и заљубена. Се до еден ден кога дојде со некоја си глупа причина и ми раскина, сосема неочекувано за мене бидејќи се си беше во ред ( мислам дека мајка му имаше замешано прсти). Тогаш бев скршена, дури размислував за самоубиство.
Побарав помош од моите другарки, а тие како со радост да го чекаа тој момент. Помош не добив, дури почнаа и да ме избегнуваат као демек немам дечко па сеа ги барам нив. А не е точно, секогаш секаде ги викав, н.г, 1ви мај, секогаш идеа со мене на почетокот. Потоа почнаа да не доагаат ко демек сум ги искористувала за да се видам со него, и само сум ги барала кога ми требало помош. Секако другарки се за тоа да си помогнеме, денес тие утре јас. Беа безобразни постојано се лутеа и ми замеруваа, јас сум ги навредувала. Нормално нема да седам и да ќутам некој постојано да ме обвинува. Се бранев и јас бев безобразна, но секогаш бев и виновна за сите случувања, бидејки бев една сама, а тие повеќе, па НОРМАЛНО Е!
И, да тиквата пукна, се скаравме, откако јас престанав да викам Здраво, бидејќи сакав да видам дали тие ќе речат. И причина за да се скараме била, дека јас кога сум имАла дечко не сум ги фермала, не ми требале.
Се друго паѓа во вода...
Денес седам и размислувам како само јас погрешив, како тие сеуште се заедно, на кого му сметав, што ми фали мене..

Многу глупаво, осамени и повредено се чуствувам, немам дури апетит за јадење, како да лутам по погрешен пат, скршена сум...

Кога изгубив Се, се запознав со едно момче. Тој Секогаш беше тука за мене, ме ислушуваше и советуваше. И без да ме види тој ме засака. Потоа си разменивме бројче, се слушавме, па на скајп и конечно после 1год се видовме и се фативме. Тој е прекрасен и предобар, поважна сум му од самиот себе, искрено ме сака, знам. Карактерно ми одговара, но физичкиот изглед баш и не... Ппроблемот е што е низок и се вика исто како бившиот, судбина ли е, проклетие ли е?

Размуслувам да му раскинам, да почнам нов пат, каде ништо нема да ме поврзува со минатото, но несакам да изгубам еден прекрасен човек, го сакам. Што да мислам? Што да правам?
** Извинете за предолгиот текст, ама едноставно морав...
Oстај го и не му троши време на дечкото. Ти си толку плитка што проблем ти е дека бил низок. И не не го сакаш него он ти е поткрепа и утеха. Не го заслужуваш и не му троши повеќе време на човекот. Дури и премногу време му имаш потрошено.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Тоа што ти де случувало после раскинувањето, патењето, тоа што те откачиле другарките и сите други работи ти си го ЗАСЛУЖИЛА!
Де објасни ми како тоа се ЗАСЛУЖУВА?!?
Навистина незнам како со објаснети 10% од целите случувања во мојот живот, ти свати дека сум го заслужила тоа.o_O
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Ти си едно од оние плитки девојчина што си мисли дека се заљубуваш јако во некого и тоа е тоа,ако се скараш со него си еба мајката и живот и се,друга љубов нема.
И целиот ебан живот со кого и да си ќе бидеш ваква депресивна,па каде згрешив па како ќе ми беше со него итн.Ќе немаш воља едноставно.А бившиот ќе си го тера животот и ич курката нема да го боли.И претпоставувам дека да ти се јави ќе се нацрташ за него во секое време,без разлика дали се гледаш со друг или не.Со надеж во себе дека некако повторно ќе биде како што било.Не е проблем во овај новиот дечко,ниту во тој после него што ќе го имаш.Ти си проблемот.
Најдобронамерно ти го кажувам ова и не сакам да се навредиш.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Де објасни ми како тоа се ЗАСЛУЖУВА?!?
Навистина незнам како со објаснети 10% од целите случувања во мојот живот, ти свати дека сум го заслужила тоа.o_O
Проблемот не е во твоите другарки, проблемот не е во твоите дечковци, проблемот лежи во тебе. Земи преиспитај се до каде си, среди се па после фаќај си дечко. Овој со кој што си сега те кренал на нозе и ти сакаш корпа да му удриш?? Па ти дали си нормална?
 
M

Markus1990

Гостин
Здраво дечки.
Не верував дека од Вас ке барам помош но ете..се случи.
Имам огромен
проблем.Ситуацијата е ваква..Имам 21год.Дечко ми 22год.ЗАЕДНО сме 7 години(прва врска од основно-прва љубов).Никогаш немаме раскинато,огромна љубов и подршка еден на друг за се во животот.Семејствата ни се знаат,нема каде немаме отпатувано до сега.Едноставно идеална врска на која СЕКОЈ би позавидел.Изгледаме одлично убави,млади згодни луѓе со образование.А никогаш за сите овие години немаме погледнато никој друг иако сме имале доста често шанси.Ме обожава..и јас..се додека пред некоја недела не ми се случи нешто неочекувано.Ме тресна од под и се изгубив.
Ситуацијата е таква што работам долгогодишен семеен бизнис кој налага секојдневна комуникација со разни луге.Некои ги гледам СЕКОЈ ден..некои не толку често.Се појавува дечко кој е 29годишен со пред некој месец завршена долга врска..Се запознаваме ПОРАДИ работата и јас ниту во еден случај не го гледам со тие очи додека кај него се стана јасно уште од првиот контакт.Веднаш истиот ден добив покана за пријателство на социјалните мрежи(не го прифатив).Поминуваа денови ние секојдневно се видувавме ПОРАДИ работата.Тој секогаш ке се однесуваше на ниво со мене.По неколку дена морав да го контактирам на вибер за работа.Се додадовме на вибер чисто професионално(да му пратам слики) бидејќи мојата фирма соработува со неговата.Ден по ден ние повторно секојдневно се видувавме тој не ги тргнуваше очите од мене до тој степен да се засрамам.По неколку дена повторно проф.разговор на вибер кооој..продолжува со пуштање од негова стр.Јасно му ставив дознаење дека не сакам таква комуникација.Веднаш се извини и тука застана се.По неколку дена повторно на вибер контактираме и пак продолжува "пријателски"настроен со скриени намери и муабети од типот знам дека имаш дечко,ама морам да ти кажам..ке си почекам јас..ке чекам и ке оставам на тебе и др..Така секојдневно од пишување за работа 10мин муабетот продолжува уште 2ч.за други глупости и негово скриено пуштање во СЕКОЈ 2 муабет.Дечко ми знаеше за се уште од самиот старт и бидејќи овој ги откри своите намери на првото пишување дечко ми веднаш се противеше за контакт со него и започна расправија која сеуште трае 3 недели подоцна..Сега СЕКОЈ ден ми пишува првин за "работа" а потоа продолжува за животот.Се ќе беше добро да мене не ме заинтересира таа негова упорност..По сите расправии со дечкото кои никогаш не сме ги имале јас се почуствував незаинтересирано и како да ми е сеедно да ли ке сме заедно.По 7 год.врска сега јас се мислам да ли сеуште чувствувам нешто за дечкото бидејќи знам дека се е навика ама таа сигурност ме плаши за понатаму.Што ако некогаш некој др ми се засвиѓа а јас во долгогодишна врска.Да ли ова е последица на неиживеаност во младите денови и не менување партнери или? ОВОЈ 29годишнот дечко е постар за мене,има неколку маани кои не ми се допаѓаат(пушач е,премногу работи) но не ми излегува од глава цела недела СЕКОЈ ден.Врската ми виси на конец,сега треба да изберам..да ли сигурност и убава навика или нов дечко кој не излегува од глава..а и од срце?
Благодарам однапред,добредојдени се сите мислења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom