Јеховини сведоци

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
доволно е да сватиш дека има голема разлика од тоа што го пишува во библијата,
Лепотице, јас многу добро ги знам верувањата на Јеховините сведоци, но исто така многу добро ги знам и верувањата на православните и затоа имам смелост да кажам дека православните шират 10 пати повеќе невистини отколку сведоците и дека православните се 10 пати подалеку од Библијата.

Дали ја имаш прочитано Библијата? Можеш ли да се сетиш каде во неа се спомнува иконата на Мојсеј? Иконата на Авраам? Или можеби иконата на свети Илија? Дали се сеќаваш каде Исус и апостолите користеле икона од било кој светец? Некој стих каде што осветувале икони, каде што се поклонувале пред икони, каде што бакнувале икони итн?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде што Исус или апостолите осветувале водичка и потоа истата ја продавале?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде Исус или апостолите запалиле свеќа за живи, за мртви, за здравје, за бериќет, за било што?
Некој библиски стих каде што се поклониле на Марија мајката на Исус? Некој стих каде што ја обожавале, каде што и се молел, каде што ја нарекле заштитничка? спасителка? Владичица? Пресвета? Господарка? Војвотка? Најголемата? Или некоја друга богохулна титула со која ја нарекуваат православните?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде што Исус и апостолите (или првите христијани) продавале икончиња, бројаници, крстчиња, и ред други амајлии и правеле бизнис во црквите?
Дали се сеќаваш каде во Библијата е забрането брак на епископите? Можеби во овој стих:
"епископот треба да биде: непорочен, маж на една жена," (1 Тимотеј 3:2)
Дали се сеќаваш некаде во Библијата христијаните да користеле ценовници по црквите и да наплаќале за своите услуги?
Дали се сеќаваш каде во Библијата е кажано сексот да се користи само за репродукција и дека секое негово практикување надвор од репродукцијата е грев?
Да редам уште? Ајде, да видиме дали ќе најдеш некој од горните посочени евентуални стихови во Библијата, па ако сакаш ќе продолжам со листата. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Исус бил женет. Инаку не можеше да бити рабин (учител).
 

Командантица

Како шТо ќе реЧем Ја!
Член од
15 февруари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
1
Лепотице, јас многу добро ги знам верувањата на Јеховините сведоци, но исто така многу добро ги знам и верувањата на православните и затоа имам смелост да кажам дека православните шират 10 пати повеќе невистини отколку сведоците и дека православните се 10 пати подалеку од Библијата.

Дали ја имаш прочитано Библијата? Можеш ли да се сетиш каде во неа се спомнува иконата на Мојсеј? Иконата на Авраам? Или можеби иконата на свети Илија? Дали се сеќаваш каде Исус и апостолите користеле икона од било кој светец? Некој стих каде што осветувале икони, каде што се поклонувале пред икони, каде што бакнувале икони итн?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде што Исус или апостолите осветувале водичка и потоа истата ја продавале?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде Исус или апостолите запалиле свеќа за живи, за мртви, за здравје, за бериќет, за било што?
Некој библиски стих каде што се поклониле на Марија мајката на Исус? Некој стих каде што ја обожавале, каде што и се молел, каде што ја нарекле заштитничка? спасителка? Владичица? Пресвета? Господарка? Војвотка? Најголемата? Или некоја друга богохулна титула со која ја нарекуваат православните?
Дали се сеќаваш на некој библиски стих каде што Исус и апостолите (или првите христијани) продавале икончиња, бројаници, крстчиња, и ред други амајлии и правеле бизнис во црквите?
Дали се сеќаваш каде во Библијата е забрането брак на епископите? Можеби во овој стих:
"епископот треба да биде: непорочен, маж на една жена," (1 Тимотеј 3:2)
Дали се сеќаваш некаде во Библијата христијаните да користеле ценовници по црквите и да наплаќале за своите услуги?
Дали се сеќаваш каде во Библијата е кажано сексот да се користи само за репродукција и дека секое негово практикување надвор од репродукцијата е грев?
Да редам уште? Ајде, да видиме дали ќе најдеш некој од горните посочени евентуални стихови во Библијата, па ако сакаш ќе продолжам со листата. :)
не сум ја читала библијата но сум читала извадоци и знам по нешто од предавања,..темата е јеховини сведоци па јас убаво се изјаснив што мислам за нив..не можам да ти кажам точно кој шири повеќе невистини затоа што денес навистина не е никој не е искрен и поштен,..па ајде би сакала да слушнам твое мислење на оваа тема, ако би сакал да се изјаснеш...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
не сум ја читала библијата но сум читала извадоци и знам по нешто од предавања,..темата е јеховини сведоци па јас убаво се изјаснив што мислам за нив..не можам да ти кажам точно кој шири повеќе невистини затоа што денес навистина не е никој не е искрен и поштен,..па ајде би сакала да слушнам твое мислење на оваа тема, ако би сакал да се изјаснеш...
Јас темелно ја имам простудирано Библијата, ги познавам учењата на Јеховините сведоци и на православните и затоа се изјаснив како што се изјаснив. Реплицирав на твојот пост бидејќи ти рече да не ги читаме нивните книги затоа што содржат невистини. Мене тоа ми удри во очи бидејќи јас ги имам читано нивните книги, а ги имам читано православна литература и во споредба имам проценето дека, библиски гледано, православните верувања се далеку по небиблиски отколку оние на сведоците.

Повели, со задоволство ќе ти одговорам на кое било прашање од ова тема. Не би можел да се изјаснам своеволно на оваа тема, затоа што истата не содржи некое конкретно прашање за дискусија.
Мојот став за Јеховините сведоци и дека тие генерално се држат до Библијата, со таа разлика што имаат свој превод на истата (се вика "Нов Свет") кој содржи минимални разлики. Разликите се навистина минимални, но сепак се наоѓаат точно таму каде што е потребен поинаков превод за издршка на нивните доктрини. Па затоа од нивниот превод произлегува дека Исус не е Бог, ниту пак Светиот Дух е Бог. Впрочем, ова е најрадикалната доктрина со која сведоците се разликуваат од православните, католиците и протестантско-евангелските деноминации. Другите разлики горе долу се второстепени, а според мене и небитни.
Така на пример, православните се строго убедени дека Исус умрел на крст (и тоа оној православниот), а сведоците се убедени дека бил распнат на столб. Но формата на дрвото на кое што Исус бил распнат нема никаква суштинска важност за верата. Нема ама баш никаква врска како му биле приковани рацете на Исус, дали тие биле раширени, дали биле вертикално нагоре, накосо или сл. Важно е дека Исус бил распнат и умре за нашите гревови и воскресна на 3от ден и со вера во оваа застапничка/посредничка смрт ние се здобиваме со простување на гревовите и вечен живот. Тоа е евангелието и централната порака на христијанството. Морам да признам дека Јеховините сведоци се согласуваат со оваа евангелска порака, со таа разлика што Тој што умрел на крстот не бил Бог, туку само Божји Син. Дали оваа разлика ќе биде важна или не, ќе дознаеме на Судниот Ден.

Не знам дали да започнувам со другите разлики, не знам дали има толкав интерес на форумов.. ајде кажи што тебе те интересира за тоа и ќе пишувам. Ако немаш нешто контректно, а те интересира генерално, ајде ќе се одважам, ќе најдам време и ќе ти составам една табела со нивните верувања. Само вие изречете команда командантице :)
Поздрав!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Кaко е можно една иста книга (Библија) да ја толкуваат на толку различни начини. Православни, Католици, Протестанти, Јеховини сведоци....
Што е тоа нејасно толку во неа?
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
по сето ова што сте го напишале за сведоциве,си викам,можебисе правата вера.шом толку ги мразат.па нели и Исус го мразеле а бил во право секогаш.
во велес викендов имаа некој состанок во спортска сала,чудо луге.салата никогаш не била толку чиста,друго,внатре полно луге а толку мирно и тивко,а не како во црквиве.треба да учиме од нив.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Исус, бил, Е и ќе биде:
- Творец на Вселената („...преку Кого се станало..„)
- Син Божји
- Син човечки
- Месија (пратеник-спасител)
- помазаник
- Цар
- Бог
- Господ
- Учител
- спасител
- Седржител...
Исус е синот божји и човечки кој беше пратен да посведочи и преку него да поверуваме во Творецот.
Постоењето на иконите во нашата православна црква од социолошки и психолошки аспект се должи на неможноста паганските народи да се откинат од паганските верувања.Обредите и обичаите во случај на смрт, раѓање, венчавки, крштевки, кроење лозје и т.н. имаат паганско потекло. Отворете го Светото Писмо и нема да најдете никаде ниту пишан и опишан обичај, ниту пак се споменуваат иконите. Светците (со секоја почит кон нив) се луѓе кои животот го посветиле на ширење на христијанството, па дури и биле измачуани.
Кажете ми кој од нашиов народ ако дома има некоја слава на некој од нашиве Светци го посветил тој ден на светецот да знае за неговите страданија и допринес за христијанството или полесно е да се најадеме и опиеме. Можеби и за тоа Јеховините сведоци не веруваат во тоа што ние веруваме, но има и друга заднина на братсвото јас мислам финансиите, лично не ми сметаат. Познавам луѓе кои се јеховини сведоци и сум разговарала со нив ако им дадете до знаење дека не ве интересира тие не се наметнуваат. Во основа не шират омраза.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Исус е синот божји и човечки кој беше пратен да посведочи и преку него да поверуваме во Творецот.
Постоењето на иконите во нашата православна црква од социолошки и психолошки аспект се должи на неможноста паганските народи да се откинат од паганските верувања.Обредите и обичаите во случај на смрт, раѓање, венчавки, крштевки, кроење лозје и т.н. имаат паганско потекло. Отворете го Светото Писмо и нема да најдете никаде ниту пишан и опишан обичај, ниту пак се споменуваат иконите. Светците (со секоја почит кон нив) се луѓе кои животот го посветиле на ширење на христијанството, па дури и биле измачуани.
Кажете ми кој од нашиов народ ако дома има некоја слава на некој од нашиве Светци го посветил тој ден на светецот да знае за неговите страданија и допринес за христијанството или полесно е да се најадеме и опиеме. Можеби и за тоа Јеховините сведоци не веруваат во тоа што ние веруваме, но има и друга заднина на братсвото јас мислам финансиите, лично не ми сметаат. Познавам луѓе кои се јеховини сведоци и сум разговарала со нив ако им дадете до знаење дека не ве интересира тие не се наметнуваат. Во основа не шират омраза.
Еве, мене ме нема во Библијата па сепак постојам. Значи, не мора да бидам споменат некаде, за да постојам.
А што се „тиче„ икони, свеќи, крштевки и слично, веќе е пишувано на форумов.

За православната Црква, „сведоците„ се мноооогу поблиски до Стариот Завет и до евреите, отколку до православното поимање на христијанската вера. Пошто Исуса Христа не Го прифаќаат и преку Неговата Божествена природа, затоа не се ни нарекуваат „христијани„. А за дискутабилното читање на поимот-дали се чита како „Јехова„ или како „Јахве„-и за тоа е веќе пишувано.

„Сведоците„ се само уште еден производ од „приватното„ толкување на Писмото-по којзнае кој пат.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
но добро конечно се јавија !

еве еден умерен јеховин сведок кој бара дискусија

колку го-ја разбрав


Погрешно си ме рабрал јас никаде не се изјаснив дека сум јеховин сведок, а уште помалку дека сум умерена напротив по вероисповед сум православна. Тука сме да дискутираме за јеховините сведоци и ако некој е јеховин сведок тоа е негово право тој пат го избрал- прав крив патот тој му е и немој да судиш однапред и да донесуваш заклучоци барем за мене.

:smir:
 
M

marsovka

Гостин
Разбрав дека се давало плата ако се приклучиш на ЈЕховините сведоци?

ЌЕ може некој да ми каже дали е вистина, и ако е, кој се обврските на “работников“ ???
значи синко следниот пат прашај ги директно за да ти разјаснат некои работи

Да има плата ако си полновремен проповедник и одиш да проповедаш во бога заборавени региони ама тоа е доволно колку да се покријат основните трошоци за живот. Или пак ако работиш во божјата куќа то ест административниот дел за организирање собири и и важни манифестации за нив (не слават божиќ и нова година ама затоа се збираат сите сведоци од таа и таа држава три пати годишно на конгреси траат од по еден два или три дебна сеа не знам каков им е распоредот ) потоа како преведувач и итн
Таму работиш за храна место за спиење и мал надоместок кој служи за да купување облека кава таква или евентуално децаат да ги зирадуваш со играчка (ако имаш деца)

Прашање друго ?
 
M

marsovka

Гостин
Па мислам професионално како маркетинг-менаџер , дали би можел да заработам добро ако се приклучам кон Јеховиниве сведоци - зошто нели , тие продаваат (продукт) од врата на врата...

Не ми е битно што ќе продавам , битна ми е заработката :)
повеќето до нив се ориентирани духовно
Организацијата знае дека не можат да живеат од воздух па ѓи помага со финаансии само во случај доколку целосно се посветени на проповедање или работење во име на јехова
Финасиите кои ги добиваат се да не кажам никакви и се доволно само за леб и сол колку да имаат

и не не се заработува добро

ЦЦЦЦ оваа организација не е католичка црква ебате па дебели пари да вадиш или пак православна па џипови да возиш :uvo:
стереотипи рулз!
П.С: не слушајте гласини одете директно и прашајте како функционираат за разлика од некои други организации се ќе ви покажат и кажат што сакате да знаете
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А да ги прашам сведоциве наредна апокалипса кога е? Пошто до сега неколку апокалипси преживуваат. :jaj: :pos2:
Не сум сто посто сигурен кога ќе дојде Армагедон али набљудувајки ги актуелниве настани на светско ниво би рекол максимум 4,5 години не се исклучува и 2012 година.
Јеховините Сведоци се првите кои го прорекоа падот на Англо-Американската Империја пред најмалце 80 години.

Имено светската економска криза е директно иницирана и диригирана од луѓе кои имаат намера да го воспостават Новиот Светски Поредок.
Прават дубара ко демек економскиот систем не чинел па треба да се преуредат постулатите на кои функционира светската трговија.. причам ти причу..

Кратко пред да биде истребено и уништено бунтовното човештво во големата битка-Армагедон официјално ќе биде уништена лажната религија претставена во Откровението како големата блудница-отпадничкиот Вавилон.

Па мислам професионално како маркетинг-менаџер , дали би можел да заработам добро ако се приклучам кон Јеховиниве сведоци - зошто нели , тие продаваат (продукт) од врата на врата...

Не ми е битно што ќе продавам , битна ми е заработката :)


Гледам овие шо доаѓаат по куќи , убасво ситуирани господа се....па реков има занимлива плата.....па да прашам :)
Керко :)
Зошто носат одело и имаат самопочит поголема од нашиве политичари мислиш дека се ситуирани?
Нема везе 80% од нив се сиротињи, average Joe како и секој втор македонец кој крај со крај сврзува.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
1
Ne gladam niso loso u toa "Jehovini svedoci"
Jas licno veruvam vo Jehova i koga i da mu se molam sekogas mi pomaga...Probajte i vie :smir:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Ne gladam niso loso u toa "Jehovini svedoci"
Jas licno veruvam vo Jehova i koga i da mu se molam sekogas mi pomaga...Probajte i vie :smir:
Aj сеа речи уште дека сите имаме проблеми, ама имат решение и да сме на чисто дека си една од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom