Јеховини Сведоци

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Кажи им дека не си заинтересиран и повеќе да не те посетуваат не верувам дека ќе се инаетат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па кој бара од тебе да шириш атеизам на форумов, те плаќа некој за тоа?
Вие комунистите сакате да ја направите земјава атеистичка затоа пропагирате сдс идеологии.
Чоузен јас сум ВМРОвка, башка атеист. Атеист ми пишува во пријавницата, а во членска не знам - уште не сум си ја земала :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Јас никогаш не сум ги сослушувал нив,да сум им отварал врата,ама не сум ги слушал,едноставно ќе им кажам не фала,и тоа е тоа.А тие хартии,книжулиња,или на парченца и у канта,или во оган.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
епа добро бе јас не пишав дека православието постои од памтивек постои 2011 год
Православието постои од 1054 година (значи околу 10 века), а МПЦ како религиозна организација постои од 1967 - значи 44 години.
Христовата Црква од 1век немала ниту верувања, ниту пракса како денешните православни цркви. Ако не ми веруваш, слободно земи Библија, прочитај и увери се самиот. Позз
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Јеховините сведоци постојат !
тоа е факт кој говори дека има луѓе кои живеат со тие убедувања, дали се добри или лоши . . !?
па ништо на светов не е само добро или само лошо . . на крај краева се мн слични на сите монотеистички религии и се темелат на истите постулати како и останатите (неубивање, ненасилство, љубов, чесност, искреност, милост, сочувство . . . )
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Православието постои од 1054 година (значи околу 10 века), а МПЦ како религиозна организација постои од 1967 - значи 44 години.
Христовата Црква од 1век немала ниту верувања, ниту пракса како денешните православни цркви. Ако не ми веруваш, слободно земи Библија, прочитај и увери се самиот. Позз
togas sto e toa nov zaved star zaved i koe e toa a ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
E najvise mi se svidza toa koa kazuvaat so sliki kako ke bide rajot sve so papagali pun i so macinja samo jas im vikam deka toa ke bidat voskresnati nasite domasni milenici i site zivotinki sto ziveele nekad na zemjata a bile dobri isto kako sto lugeto ke bidat ovie sto ziveele taka i zivotinjite ke bidat istite tie sto ziveele nekad ovde.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
togas sto e toa nov zaved star zaved i koe e toa a ?
hehe alal da tie, mu go plesna u faca, i u starijot i u novijot zaved pisuva za plavoslavieto i plus za Makedoncite deka se bibkliski narot i adam i eva bile pravoslavni makedonci.
Ostajgi ovije sektasite ti si praf vernik sakas da ideme u nedela zaednbo na liturgia/ ? kiss4e
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
hehe alal da tie, mu go plesna u faca, i u starijot i u novijot zaved pisuva za plavoslavieto i plus za Makedoncite deka se bibkliski narot i adam i eva bile pravoslavni makedonci.
Ostajgi ovije sektasite ti si praf vernik sakas da ideme u nedela zaednbo na liturgia/ ? kiss4e
Е, уште ти фали свети Илија, а можеби и Исус бил православен?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
hehe alal da tie, mu go plesna u faca, i u starijot i u novijot zaved pisuva za plavoslavieto i plus za Makedoncite deka se bibkliski narot i adam i eva bile pravoslavni makedonci.
Ostajgi ovije sektasite ti si praf vernik sakas da ideme u nedela zaednbo na liturgia/ ? kiss4e
Да македонците се библиски народ и ги спомнува Библијата ама како христијани, а не како православци, библијата не го дели христијанството на православни и католици, всушност христијанството како овицијална религија постои до 1054 година, потоа настанува големата поделба на христијанството на Источна и Западна црква, а подоцна ги добиваат фамозните католицизам и православие од кои потоа произлегуваат другите вери и секти.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да македонците се библиски народ и ги спомнува Библијата ама како христијани, а не како православци, библијата не го дели христијанството на православни и католици, всушност христијанството како овицијална религија постои до 1054 година, потоа настанува големата поделба на христијанството на Источна и Западна црква, а подоцна ги добиваат фамозните католицизам и православие од кои потоа произлегуваат другите вери и секти.
Koи беа првите христијани. Какви беа нивните верувања... обреди.... учења??
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Koи беа првите христијани. Какви беа нивните верувања... обреди.... учења??
Апостолите како ученици на Исус и нивните следбеници, а тоа е народот кој го прифатило христијанството како религија. Најпрво христијанството се ширело помеѓу евреите а потоа помеѓу неевреите кое започнало од Македонија, а го спрвоел Св. Павле.

Ако прашуваш за учењата и обредите на православните и католиците колку јас знам се според Библијата и го следат Христовото учење, обредите ( литургија, празници, обичаи, итн) се исти малку се разликуваат, за другите не знам.

а зашто тие прашањето за обредите и учењата?, ај разбирам за првите христијани!
--- надополнето: Nov 7, 2011 12:36 PM ---
Инаку имам поплаки до Јеховини сведоци, дајте бе олабавете малку, ајде што нудите религија ама нели ве учи на почит кон луѓето и нивната воља? или не ве учи?:cautious: Со сила сакате да ги регрутирате луѓево во свои редови, дури нападни сте, ваму проповедате Божја милост, човечност а им дишете во врат на луѓето.

Имам неколку познати во Јеховини сведоци, го знаат нашиот став околку верава и не се откажуваат, не ги разбирам што луѓе се, разбирам за некои поени се борат, ама со сила глава у ѕид не бива.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Апостолите како ученици на Исус и нивните следбеници, а тоа е народот кој го прифатило христијанството како религија. Најпрво христијанството се ширело помеѓу евреите а потоа помеѓу неевреите кое започнало од Македонија, а го спрвоел Св. Павле.

Ако прашуваш за учењата и обредите на православните и католиците колку јас знам се според Библијата и го следат Христовото учење, обредите ( литургија, празници, обичаи, итн) се исти малку се разликуваат, за другите не знам.

а зашто тие прашањето за обредите и учењата?, ај разбирам за првите христијани!
Прашувам оти сите дикутирате на таа тема од општи познавања кои сте ги собрале по часописи или онака “логички“ размислувајќи.
Дали некогаш те заскокоткала желба ете да се запознаеш со историјата на христијанската црква, на факти, на записи и пишувања... кои биле нејзините водачи, за што се залагале, кои биле нивните проблеми, кон што се стремеле.... Има од тоа и во Библијата а има и надвор од неа, запишани сведоштва и истории. Затоа те прашувам пошто гледам дека не ти е позната темата на која даваш мислења. Не почна и не почива изворното христијанство на Павлета и неговите учења. Па вле е всушнст првиот еретик на Исусовото учење. Имаше перод и пред Павлета кога тоа “христијанство“ кое го остави зад себе Исус беше доста поразлично од она кое денес го појат по црквите (било католички било православни било протестантски.
Ако не си проверил факти, ако не си проучил прочитал истражил, ако не си поминал години и години вио читање на историја на религија и не си се запознал со времето во кој настанало христијанствотто од сите аспекти (историски, економски, социјален, политички, верски....) тогаш наместо да дискутираш, прашај... интересирај се.....
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Прашувам оти сите дикутирате на таа тема од општи познавања кои сте ги собрале по часописи или онака “логички“ размислувајќи.
Дали некогаш те заскокоткала желба ете да се запознаеш со историјата на христијанската црква, на факти, на записи и пишувања... кои биле нејзините водачи, за што се залагале, кои биле нивните проблеми, кон што се стремеле.... Има од тоа и во Библијата а има и надвор од неа, запишани сведоштва и истории. Затоа те прашувам пошто гледам дека не ти е позната темата на која даваш мислења. Не почна и не почива изворното христијанство на Павлета и неговите учења. Па вле е всушнст првиот еретик на Исусовото учење. Имаше перод и пред Павлета кога тоа “христијанство“ кое го остави зад себе Исус беше доста поразлично од она кое денес го појат по црквите (било католички било православни било протестантски.
Ако не си проверил факти, ако не си проучил прочитал истражил, ако не си поминал години и години вио читање на историја на религија и не си се запознал со времето во кој настанало христијанствотто од сите аспекти (историски, економски, социјален, политички, верски....) тогаш наместо да дискутираш, прашај... интересирај се.....
Чекај малку ти мене очигледно не си ме дочитал, прво јас часописи не читам, не сум Јеховин сведок, туку католик кој чита Библија, и убаво ти одговорив дека првите христијани се Апостолите и народот кои го прифатиле христовото учење и свесна сум дека тоа христијанство е далеку поразлично од ова денешново и нормално дека знам кој го засновал, Исус кој друг, ако мислиш дека тоа не го знаеме тогаш што човек си ти?

Велиш ние читаме часописи:pos:, не книги, а ваму има историја на христијанството надвор од Библијата, и кој чита часописи ние или ти?:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom