Јеховини Сведоци

Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
не знам али веројатно на судењето кога на сите ќе им се суди тие шо пушеле ќе треба да му хукнат на бог да види дали стварно престанале да пушат и ќе им види ноктите и прстите од рацете дали им се пожолтени од тутун
Значи мирисот од пушењето се пренесува и во задгробниот живот????
Стварно тоа било гаолска работа.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Јеховините сведоци не се опиваат, не пушат, не пцујат, не им даваат пари, безообразни шеги и зборови не употребуваат, чесни и миролјубиви луге.
Редовно си плаќаат десеток, не веруваат дека Господ Иисус Христос е Богочовек и исповедаат дека архангел Михаил е иста ипостас како и Господ Иисус Христос.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Значи јас ојдов у пеколот.
Еј а има ли барем покајание за пушењето зошто ако има за убиство би требало по логика и за пушење.
И што станува со сексот пред брак.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Лично имам присуствувано на изложба каде имасе јеховин сведок кој пиеше (јес црвено вино), пушеше.
Сепак и тие се луѓе ;)
Не е забрането пиењето туку опивањето, а за пушењето не е дозволено, а за тоа што си видел ти за тај некој.... не ти верувам, сигурен си дека беше некој од тие Јеховините сведоци????
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Не е забрането пиењето туку опивањето, а за пушењето не е дозволено, а за тоа што си видел ти за тај некој.... не ти верувам, сигурен си дека беше некој од тие Јеховините сведоци????

Знаеш има различни степени на пијанство, така да дозволено е пиење а не опивање... многу несериозен аргумент.

А дали веруваш за пушењето баш и не ме интересира да ти кажам искрено.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Методата на проповедање од куќа до куќа се заснова на Светото писмо. Кога ги испратил апостолите да проповедаат, Исус им го дал следново упатство: „Штом ќе влезете во некој град или село, побарајте го во него оној што е достоен да ве прими вас и вашата порака“. Како требало да ги бараат ваквите достојни лица? Исус им рекол да одат дома кај луѓето: „Кога ќе влезете вокуќата, поздравете ги домашните. Ако куќата е достојна, нека дојде на неа мирот што ѝ го посакувате“. Дали требало да им појдат на луѓето без покана? Забележи што рекол Исус понатаму: „Таму каде што никој нема да ве прими или да ги послуша вашите зборови, на излегување од таа куќа или од тој град истресете го правот од нозете“ (Мат. 10:11-14).Секој христијанин мора да проповеда. Тоа го пишува во евангелијата и тоа им го заповедал Христос на своите ученици — ‚да одат и да проповедаат[DOUBLEPOST=1399469310][/DOUBLEPOST]Јеховините сведоци не се опиваат, не пушат, не пцујат, не им даваат пари, безообразни шеги и зборови не употребуваат, чесни и миролјубиви луге.
Зошто би примил некои без врска,нит ги ги знам ни ги познавам,би ги примил дома,може да ме издрогираат,да ме убијат,да ме ограбат.Тие сигурно не одат сами,тоа се групи од неколку луѓе мажи и жени.Како би сте се чуствувале вие,кога би ви дошол некој на врата кај вас што не го познавате,и цело време би правел напори да го пуштите кај вас дома.Вие ниту сте привилегирани,ниту сте исклучок од другите луѓе,ни најмалку не сте посебни и идеални за да би ве пуштил некој дома.Такво нешто не постои,и затоа не би требало да очекувате луѓе непознати да би ве пуштиле дома,само затоа што буквално сте го сватиле стихот каде што тоа го кажува Исус.Тој тоа им го налага на апостолите за тоа кога ќе бидат во некој друг град,и апсолутно е невозможно да се вратат дома,и затоа би било добро да најдат преноќиште кај некој во тој град.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Зошто би примил некои без врска,нит ги ги знам ни ги познавам,би ги примил дома,може да ме издрогираат,да ме убијат,да ме ограбат.Тие сигурно не одат сами,тоа се групи од неколку луѓе мажи и жени.Како би сте се чуствувале вие,кога би ви дошол некој на врата кај вас што не го познавате,и цело време би правел напори да го пуштите кај вас дома.Вие ниту сте привилегирани,ниту сте исклучок од другите луѓе,ни најмалку не сте посебни и идеални за да би ве пуштил некој дома.Такво нешто не постои,и затоа не би требало да очекувате луѓе непознати да би ве пуштиле дома,само затоа што буквално сте го сватиле стихот каде што тоа го кажува Исус.Тој тоа им го налага на апостолите за тоа кога ќе бидат во некој друг град,и апсолутно е невозможно да се вратат дома,и затоа би било добро да најдат преноќиште кај некој во тој град.
ве разбирам но Вистината за сведоците е дека тие не се нападни луге, со сила никој никого не тера на нешто да сака, без брига :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ве разбирам но Вистината за сведоците е дека тие не се нападни луге, со сила никој никого не тера на нешто да сака, без брига :)
теши се ти со тоа. не јас, али знам некој кој е константно под притисок на таквите. и нема видување а да не е човекот нервозен до јаја.
дека се ненасилни ДА, али оток се за комуникација.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
На дедо ми сестра е јеховен сведок и ни дава списанија секој месец. Многу е нападна, како и повеќето јеховини сведоци.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
На дедо ми сестра е јеховен сведок и ни дава списанија секој месец. Многу е нападна, како и повеќето јеховини сведоци.
.

Смотана бабичка, што арчи пари по списанија за суштество ко тебе, на кое под хитно би требала да му даде банани, а не списанија !
...




Badzo95
Член од:
4 ноември 2013
Мислења:78
Допаѓања: 14
.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Да,досадни се малце.Посебно околу Тафталиџе 1 каде што имаат база или како и да им се нарекува отекуваат по зградите и куќите.Не знам како досега не научија кој ги сака или не од толку крстарење по улиците.Нека си проповедаат што сакаат,но на тој што е заинтересиран,а не да те натераат со смкнати гаќи да им кажеш ''Повелете,помогнете ми да го пронајдам Исус/Јехова''.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
2
.

Смотана бабичка, што арчи пари по списанија за суштество ко тебе, на кое под хитно би требала да му даде банани, а не списанија !
...




Badzo95
Член од:
4 ноември 2013
Мислења:78
Допаѓања: 14
.
Какво арчење пари, тие се бесплатни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom