Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
da imame standard da kupuvame nema nikoj da ja opravduva ama vo kakva ekonomska situacija ni e drzavava i 90 % od gragjanive ako nema piraterija ke cekame muzika samo na televizija ili na radio da pustat i da se javuvame so poraka "ne jajte g**na na sred pesna oti ke snimam"
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Пиратеријата ја оправдувам бидејки во таква држава живееме-сиромашна. Зато подобро три цд пиратерија отколку едно оргинал.,
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Ja ja opravduvam piraterijata za igrite i filmovite zatoa sto mnogu pari se trosat za marketing za tie igri i dilmovi kade sto gi pravat mnogu interesni igrite i filmovite ako koga ke ja isprobate ili izgledate filmot ke se razocarate. Znam deka ima demoa za tie igri ama pak ne mozes da go dolovis seto toa. A za pesnite i za programite ne ja opravduvam piraterijata a i so vreme ke ja snema piraterijata ne celosno ama nema da ti se isplati da ja kupis ke ispadne vo vid na demo da igras. Sve poveke i poveke igrite ke gi pravat online, taka da sam da se trkas ili da igras so bilo nema da go imate istoto zadovolstvo filmovite ke se pravat sve poveke premieri vo isto vreme taka da ke se namali i tamu procentot, vo pesnite kako i vo programite ke se resat problemite so sto ne ke moze veke krakovi i takvi stvari ama ke ide potesko taaa borba :)
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Opravduvam i podrzhuvam piraterija koga se raboti za stranski filmovi, muzika, programi i slicno.. a koga se raboti za makedonsko togas ne, ama pa od druga strana ne e deka ne sum kupil makedonska piraterija, ne sum gord na toa, ama pa glupavo bi bilo da se pravam sea nekoja poshtenjachina.. :toe:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Поддржувам зашто ретко кој има пари да си дозволи да купи оригинал филм или албум. А инаку многу ме нервира кога нашиве естрадни пејачи ќе почнат да се жалат дека немаат пари. А само видете какви коли возат, колку трошат на пијачки...... Епа немаат право да се жалат.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.483
Поени од реакции
2
И јас ја оправдувам пиратеријата бидејќи ако немаше пиратерија тродупло повише пари ќе дававме за цедиња.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Јас ја оправдувам кај нас тешко може да се запре испаѓа многу поевтино впрочем таква ние државата не може секој да купи оргинал
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Конкретно за македонска музика и филмови не ја оправдувам, бидејќи стално се жалиме дека македонската музика доживува неславни денови, епа со пиратерија нема резултати. А што се однесува на странска музика и филмови немам намера да му го полнам џебот на некој што веќе има 1000000000 во банка.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
И тоа како ја оправдувам....Да давам 3к за Една Игрица за Сони? Поготово на Македонскиве плати Нема Шанси :)
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zal mi padna za alkoholot,dobro ke dojdese za nova godina.hehe

И тоа како ја оправдувам....Да давам 3к за Една Игрица за Сони? Поготово на Македонскиве плати Нема Шанси :)
Da,mnogu se skapi orginalnite igri.Ne vredi za edna igra tolku pari.


[Едитирано од модератор]: Користи ја опцијата измени
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Абе не е за оправдување, ама со оваа наша ситуација ќе пиратираме до сто и едно и назад!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не ја оправдувам поготово кога се работи за македонски изданија,но таква ни е ситуацијата во државата.Многу ми е жал што е така затоа што кога ке пуштиш оргинал и пиратерија да слушаш и ли гледаш има јака разлика.Али се наддевам дека ке се подобри ситуацијата па ке купуваме наши оригинали
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
God bless the pirates!!!
Da nemashe piratski softver, nemashe da mozam da go uklucam pc-to:) ili ke nemashe zasto:) P2P file sharingot e najdobrata rabota sto mu se sluchila na internetot od negovoto postoenje! Piraterijata e mojot edinstven izvor za da dojdam do programite i najchesto muzikata, bez da dadam brdo od pari za niv, pari koi ocigledno ja licno gi neam! Pa da mu kazam ja na tatko mi: Daj mi 150 evra za licenciran windows.... :):):) ke mi se skrshi od smeenje u faca :)
A za filmovite vo svetot principot e sosema drug(filmot ide prvin u kino pa posle 2 meseci na dvd), da nemavme piraterija i da gi pocituvavme tie principi ke gleavme samo filmovi na televizija i eventualno u kino, vkupno 2 asalni filma mesecno neli!

Dovolno mi e jasen stavot neli? :)

Fala crakeri i hakeri sto mi ovozmuzuvate vrshenje na kakvi i da posakam funkcii na mojot pc bez da platam denar, fala ripperi sto mi ovozmozuvate da uzivam vo moeto domashno kino! ne za drugo da ne bevte vie nemashe da mozam da si gi dozvolam ovie raboti :)
 
Член од
9 декември 2007
Мислења
45
Поени од реакции
0
dali ja opravduvate ona piraterija posle smrta na tose proeski na centar vo skopje sve toa treba da se kazni nemase nitu edno cd od drugi peaci toa e sram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom