Јас сум рокерче

Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Кој рече било што од тоа? не се преценувам, ме иритира фактот што не го виде делот дека напишав дека слушам разни видови на музика, а ме прашуваш дали ако не е рап или рок не чини?

Затоа ти реков да мислиш двапати, т.е. да читаш би било по соодветно :D
Сори.. инаку те сватив.Моја грешка :)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Значи Psyside и Windfucker не си ограничен ако нешо не ти се свиѓа. Тоа држи. Мене ќе си ми ограничен ако фураш дека си рокер, а истовремено плукаш по све останато.Не му даваш ниту шанса. Слушам рок аха, ама не значи дека не слушам и џез, блуз, соул... Нели?

Греота е да кажеш дека си рокер. Исто ко да кажеш сакам црна со бел тон алијас Сузана Турунџиева. А толку многу жени за сакање... Нели?

И гледајќи ве по Хит на денот и останатите теми у подфорум музика, не знам кај баш вие се најдовте прозвани за ограничени (баш најјаките :D)?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Значи Psyside и Windfucker не си ограничен ако нешо не ти се свиѓа. Тоа држи. Мене ќе си ми ограничен ако фураш дека си рокер, а истовремено плукаш по све останато.Не му даваш ниту шанса. Слушам рок аха, ама не значи дека не слушам и џез, блуз, соул... Нели?

Греота е да кажеш дека си рокер. Исто ко да кажеш сакам црна со бел тон алијас Сузана Турунџиева. А толку многу жени за сакање... Нели?

И гледајќи ве по Хит на денот и останатите теми у подфорум музика, не знам кај баш вие се најдовте прозвани за ограничени (баш најјаките :D)?
Не се најдов прозван воопшто, само реплицирав дека нема потреба да проверувам дали ќе ми се допадне најновото це де кое го издала Гранд Продукција без разлика колку тоа конзервативно ќе звучи.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
јас сум ковач ?
„ чему да живим,проплакаче зора,остала си увејек иста,..........и уште 1000000000.“
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Не, јас не сум рокерка :(
За мене лично постои само добра и лоша музика.Не сум ограничена кога станува збор за музика, ама ете неможам да поднесам турбо фолк музика. (no hard feelings):)
Не ги разбирам луѓето што ја делат музиката на:
- музика за пиење - турбо фолк
- музика за опуштање - chill and some slow ballads
- музика за играње и шуткање - рок, метал, панк
Музика за ова, музика за она, се знае музика е музика, се што е добро за уво и секако да е во склад со расположението, неможе да се слуша некоја рок балада, а ти си во некое енергично или бесно расположение:icon_mrgr:. Во 21 век, покрај толку многу различни стилови на музика, жалосно е да бидеме ограничени на 1 стил на музика.

П.С. Едно време мислев дека врв на музиката е New kids on the block :icon_mrgr: :свиркам:
 
L

Luki Junior

Гостин
Прашање на вкус, речела мачката и си излижала газо...
Та и музиката... Од една страна има поп икони и човеци шо очајно ги следат модните/музичките трендове. Од друга страна са рокерите/металците/алтернативците шо ги мразат овија првите и јадат трици..
За на крај заедно да седнат у биртија, додека од звушниците ече Цеца, и остали ѕвезди..
Абе веселба да има...
Повеќето човеци драпат муда (метафорички) со музиката шо ја слушат, за да се покажат нешто како модерни и да им се издигне социјалнио статус како поинтелегентни створенија... Некој е рокер, па да земат момите да си фрлат долната облека по него од ќеф, оти е кул... (На местото рокер заменејте кој и да е било правец... не праам разлика)... Основната цел е да се импресионира некој, да се добие на цена, за некаква корист, а не ќеф...

Прост пример, кој пее додека работе нешто?
Дрн мрн, тралала ово оно, рап, рок, простотии, глупости, сето филувано со мелодија и ужасен глас, како запалена свиња пред оргазам... :vozbud::icon_lol::vozbud::icon_lol::vozbud::icon_lol: (За да не се навреде некој, тава си го кажувам за мене...)

A сега еден поздрав за мене до сите шо аресат народно...
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Стварно кој кур им е на музичариве со толку многу жанрови? Колку му е лесно на детево, шо знае дека е металец. Добар металец.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Вистинита дешавка. Се возиме у кола. Дечково 37 -8 години. Ја упознава и одма:

- “Знаеш дека јас сум рокерче”.

Она:“Ок поштувам, ако се осеќаш како таков”.

- “Чекаj и вика да ти пуштам нешо”. И пушта и целиот таков со дебилна насмевка и клапната вилица,кажи ама се добри? Многу ги сакам Фејт но мор.

- Абе не се ова Фејт но мор – другарка ми.

- Како бе не се? Ја нонстоп ги слушам. Поклон ми е цедево, види овде пишува Фејтномор. Со нив станав рокер.

Мислам у реду е. Му подарил некој цеде, пишело Фејтномор со ружен плав фломастер и они се и опа рокер.

Истата другарка, друго дете ко ја упознаваше, одкако претходно се имаше изнаслушано за нејзиниот автентичен вкус на музика, облече маичка Металика (иако у живот не ги беше слушнал) само за да ја импресионира.

Не ми ја јасна таа потреба, ама стварно?
Ако добро сум разбрал (а ако не, се извинувам) сакале да ја "легнат" другачка ти. И според изгледите, безуспешно(You go girl!) :LOL:. И затоа ''лажеле''. Не биле ни први а ни последни кои се обиделе самите себеси да се прикажат како нешто што не се во обид да изнудат симпатија од личноста која им се допаѓа или пак да импресионираат некого за да се чуствуваат подобро внатре во себе. А покрај потребата за секс голема е и потребата за припадност во нешто, било што, макар тоа да е и нешто што не го разбираш целосно но сепак го користиш за да се дефинираш самиот себеси, па дали тоа било религија, партија или пак во овој случај следење одреден музички жанр. Ова најчесто се случува кај тинејџери во нивната преодна фаза од основно школо, средно па се до факултет. На пример деца кога од основно школо ке заминат во за нив нова територија односно средно школо, преку купување на Best of компилации од Rolling Stones, Pink Floyd, The Clash, Sex Pistols, Metallica, Мarilyn Manson, Тhe Cure, The Best 100 Hip-Hop and Rap Songs of All Time се преобразуваат во тешки рокери, панкераана, метала, емо, рапери и почнуваат да плукаат по се што они не, но други слушаат (бидејки е срање) но сепак сите заедно во петок навечер во Мементо сечат вени на стихови како "ја те волим али ти не осечаш". И сето ова на крај краева е во ред. Ние сме го правеле ова и преку тоа сме се обиделе да се изградиме како личности. Некој помалку некој повеќе. Следат генерации што истите глупости ке ги прават како нас. Може само музиката да се подобри. Или да се уназади. Whatever.

Може премногу генерализирам зашто постојат луѓе кои навистина се затрескани во еден жанр на музика и не помислуваат нешто друго да слушаат а постојат и луѓе кои уживаат да слушаат.....се.... не велам не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom