Јас сум рокерче

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Темава :)
Да почнам од некаде, јас сум рокерче да, оти сум да подобразложам. Како мал имав касетофон, имав братучед колекционер на рок касети кој купуваше и правеше копии за целото негово друшство кај мене на касетофонот бидејќи имаше таква опција, па оставаше една и за мене. Така со касетофонот се живееше до кај 98-99та некаде, потоа купивме системче со цедиња па преминавме на тие тркалезните. Тогаш немаше интернети, си купувавме цедиња од музички продавници, собираш пример 200 денари без да знаат твоите, некогаш мора да кажиш но не се исповедаш постојано, одиш и си купуваш цеде од рок бенд за кој си слушнал дека вреди. Некогаш ќе те поткради продавачот бидејќи те видел мал лигуш за 50 денари, али то е то, цедето го сакаш повеќе од 250 денари. Дури подоцна пристигнаа компјутерите на кои си правевме копии и тргна лесно работата. Со интернетот после неколку години стана многу полесно, албумот за помалку од 5 минути го имаш внатре. Така оди приказната околу музиката, сега нешто друго.
Во меѓувреме јас сум слушал филмска музика коja знае да биде страшно добра, Yann Tiersen на пример, Ludovico Einaudi, Clint Mansell, John Murphy и така натака да не бројам се страшни композитори. Сум слушал и класика која содржи силни емоции во себе, сум слушал и пуштал воедно од компилации chill out музиче, во средно едно време околу половина година интересно ми беше psy trance и goa, но како што кажав околу половина година, слушав и метал поактивно, сакав силна дисторзија. Сум чепкал низ правците, воедно стандарт го практикував добриот рок и оној новиот и стариот, јас немам предрасуди се што ме интересирало сум го прочепкал сум му давал по 2 пати шанса на некои работи, но после двата ако не влезат, очигледно ете нешто не опалило доволно. Јас не сум манџија, сум седел в студентски и сум пиел со децата дури на звучниците трештел Аца, Цеца и нивна багра, но друштвото и муабетите ми биле многу многу побитни и помоќни, па така музиката не ти менува расположение.
Но ако напрам во проценти, некако вака би одело 80 проценти рок (тука влегуваат сите можни правци почнувајќи од панк (post, oldskull, street и тн) њу вејв дарк вејв колд вејв, пост рок, неофолк, би вметнал тука и џез осовено фјужн и некогаш смут), а 20 проценти во горе споменатото од кои класична и филмска 15, а 5 метал и транс.
Јас секогаш сум си нослел кошулчиња, дел од нив биле кремски (тегет боја, бела боја за под палто, сако) дел биле похардкорски, карирани, сум носел нормални фармерки неискинати без костури и слично. По стилот да ме види човек како што се оценува кај нас би рекол овој е тој вистински позер кој демек слуша музика ради филм оти не се облекува и не живее како што му налага музиката, но јас сум сигурен дека тој ,,позер" поминал и видел, ислушал и спуштал морници од кожата на песни кои се далеку од нивните хоризонти и ограничени умови. И не жалам што сум чепнал на страна во музиката, сум пробал сум видел, но да не се лажиме, квалиетот денешно време обично лежи во се што содржи жичан инструмент кој се користи на правилен начин од рацете на некој кој знае да свири со него. Но секогаш има НО, македонската традиционална музика е страшна, воедно поквалитетна од многу срања со кои се труја младината во денешно време, за кои ич не ми е гајле бидејќи тоа е нивни живот, а во песнава која ја постирам има кларинет кој за некое чудо не е жичан инструмент, но мајсторот знае како да го користи. Имаме ние силна традиционала музика која самите не си ја почуваме, а тоа е најтрагичното, со супер музичари, пејачи, страшни вокалишта. И сега ако некој ме праша како се чувствувам јас, одговорот е јасен и лесен, ЈАС СУМ РОКЕРЧЕ (80 проценти и повеќе се доволно за да одлучат како се доживувам и што сум), но да сум ограничен .....далеку сум од тоа, за добрата музика има секогаш време и простор), а ако некој сака да му образложам во повеќе од една реченица што сум, тогаш ќе мора да ме ислуша до крај отприлика колку што трае постов па и повеќе :)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ок turvior тогаш да го увеземе терминот рокер по потреба. Или рокер,ама фолкер по потреба. Или кај тебе рокенролукот е изразен у проценти, па испаѓа дека повеќе си рокер? Зарем стварно се осеќаш комотно под таквата етикета " Јас сум рокерче "?

Значи ја најодговорно и пред сите тврдам дека луѓето од тој тип " Јас сум рокерче " се врста у изумирање. Не познавам човек од моето поблиско и подалечно опкружување кој е само рокер, а истовремено не е и малку блузер, малку панкер, малку џезер, малку електро, малку етно... ( некој од нешто повеќе, некој од се по малку).

Не се најдов прозван воопшто, само реплицирав дека нема потреба да проверувам дали ќе ми се допадне најновото це де кое го издала Гранд Продукција без разлика колку тоа конзервативно ќе звучи.
Значи да не се повторам, ама да расчистиме. Да не си ограничен не значи да немаш вкус. Си имаш свој вкус и ја тоа го поштувам. Муабетот ми е дека начинот на кој денес функционираме како луѓе, фреквенцијата на емоции, енергијата, менталната свест, расположението и поима неам уште шо, не ни дозволува да се ограничиме само на еден правец. Не мислиш така?

И ако више правиме муабет за прави металци, мислам...

2.jpg
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ок turvior тогаш да го увеземе терминот рокер по потреба. Или рокер,ама фолкер по потреба. Или кај тебе рокенролукот е изразен у проценти, па испаѓа дека повеќе си рокер? Зарем стварно се осеќаш комотно под таквата етикета " Јас сум рокерче "?

Значи ја најодговорно и пред сите тврдам дека луѓето од тој тип " Јас сум рокерче " се врста у изумирање. Не познавам човек од моето поблиско и подалечно опкружување кој е само рокер, а истовремено не е и малку блузер, малку панкер, малку џезер, малку електро, малку етно... ( некој од нешто повеќе, некој од се по малку).



Значи да не се повторам, ама да расчистиме. Да не си ограничен не значи да немаш вкус. Си имаш свој вкус и ја тоа го поштувам. Муабетот ми е дека начинот на кој денес функционираме како луѓе, фреквенцијата на емоции, енергијата, менталната свест, расположението и поима неам уште шо, не ни дозволува да се ограничиме само на еден правец. Не мислиш така?

И ако више правиме муабет за прави металци, мислам...

Прегледај го приврзокот 49195
Изгледа и јас сум во изумирање. Алетернатива, или indie rock кој опфаќа во себе океан од правци, бендови, албуми спаѓа во тоа 80 процентното.
Инаку етикетата не ми смета ни малку, би си ја носел за себе, за останатите не ме интересира, тие само може да побараат музика, јас да им предложам бидејќи се воведе една таква практика за која ми е мило преку која шириме добра музика. Дома самоиницијативно знам што слушам, против своја волја како што спомнав каде јас не ја бирам музиката имам слушано и друго кое најчесто не сум го почитувал од музичка вредност, но сум ги почитувал луѓето со кои сум седел од човечка вредност. Да сум ограничен не сум, секогаш добрата музика е добредојдена, не ја одбивам..........
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Едно од прашањата на кои не можам да дадам одговор е ,,Каква музика слушаш?,,
Слушам се, ама баш се, што ми прија.
Слушам секаква музика и баш ме боли за жанровите.
Постојат изведувачи од кои можам да обожавам една песна, а сите останати негови да не можам да ги поднесам.
Никогаш не сум припаѓала на ,,way of living,, музичка приказна, освен кога имав некои 13-14 години, па бев под влијание на Аврил Лавињ, Грин Деј и Гуд Шарлот, па на фармерките обесував ланци.
Во иста плејлиста ги имам Грин Деј, Ријана, Тату, Балашевиќ, Каролина, Пинк, Агилера, Бритни, Северина, Лана, Тоше, Владо, Дејвид Гета, Тиесто, и уште мал милион имени и безимени диџеи и пејачи, не знам колку од вас ги знаат Скин, Ангун, Thiago Fuc (неам поим како би одело тоа на кирилица), се наоѓа и Life got cold од Girls Aloud, се наоѓа и рап, се наоѓа и латино, и што уште не.

И да ви кажам, уживам баш во секоја песна што ја имам во плејлиста. А често се случува од после Балашевиќ да слушам Man Down (пример).

The sky is the limit :)
--- надополнето: Oct 25, 2012 3:02 AM ---
Бај д Веј, моментално се опуштам со Линкин Парк и Еванесинс.
А што музика е тоа, ако знам да определам еве на. Би рекла рок.
Ама одма ,,рокериве,, ќе ме искараат :) Еднаш си ја слушам Ејми и еден ,,ме(н)талец,, ми вика ааа ти слушаш ,,софт метал,,. Јас само реков, прв пат слушам дека постои таков жанр :)
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Едно од прашањата на кои не можам да дадам одговор е ,,Каква музика слушаш?,,
Слушам се, ама баш се, што ми прија.
Слушам секаква музика и баш ме боли за жанровите.
Постојат изведувачи од кои можам да обожавам една песна, а сите останати негови да не можам да ги поднесам.
Никогаш не сум припаѓала на ,,way of living,, музичка приказна, освен кога имав некои 13-14 години, па бев под влијание на Аврил Лавињ, Грин Деј и Гуд Шарлот, па на фармерките обесував ланци.
Во иста плејлиста ги имам Грин Деј, Ријана, Тату, Балашевиќ, Каролина, Пинк, Агилера, Бритни, Северина, Лана, Тоше, Владо, Дејвид Гета, Тиесто, и уште мал милион имени и безимени диџеи и пејачи, не знам колку од вас ги знаат Скин, Ангун, Thiago Fuc (неам поим како би одело тоа на кирилица), се наоѓа и Life got cold од Girls Aloud, се наоѓа и рап, се наоѓа и латино, и што уште не.

И да ви кажам, уживам баш во секоја песна што ја имам во плејлиста. А често се случува од после Балашевиќ да слушам Man Down (пример).

The sky is the limit :)
--- надополнето: 25 октомври 2012 во 05:02 ---
Бај д Веј, моментално се опуштам со Линкин Парк и Еванесинс.
А што музика е тоа, ако знам да определам еве на. Би рекла рок.
Ама одма ,,рокериве,, ќе ме искараат :) Еднаш си ја слушам Ејми и еден ,,ме(н)талец,, ми вика ааа ти слушаш ,,софт метал,,. Јас само реков, прв пат слушам дека постои таков жанр :)
Ниту еден, ама НИТУ еден од наведенове бендови/музичари не спаѓа во класата на рок. Патем, Avril, Green Day, Linkin Park, Evanescence се за петтоодделенчиња. Ти уживај си во песните но немој да се сметаш за рокер(ка) зошто правите рокер(к)и ќе ти се ИЗНАСМЕАТ (ако воопшто ги има во денешницава)
 
V

Vollstandig

Гостин
Ниту еден, ама НИТУ еден од наведенове бендови/музичари не спаѓа во класата на рок. Патем, Avril, Green Day, Linkin Park, Evanescence се за петтоодделенчиња. Ти уживај си во песните но немој да се сметаш за рокер(ка) зошто правите рокер(к)и ќе ти се ИЗНАСМЕАТ (ако воопшто ги има во денешницава)
Кој се правите рокери? Што прават тие, како ќе ги препознајш? Има некоја диплома за рокерско? Не ми е јасен твојов муабет, како можи да постојат бендови за петтооделенци, бендови за шестоодделенци итн. Што ако некој повторувал 2 пати во 5-то одделение,тоа значи дека требало да е седмо, а е петто,има право да ги слуша тие бендови? Кога си видел ти на концерт од тие горенаведените, деца од 12 години да присуствуваат? На истие нивни концерти,одат луѓе што знаат да уживаат во музиката, и не се класифицираат, како што ти правиш и повеќето во филм влезени,рокери-металци.
Музиката е музика и нема никаква класификација за старосната граница кој кога треба да ја слуша.Заради тие класификации,поделби, разделби, и такви мислења, македонија, никогаш ни имала ниту ќе има рок сцена, освен во 80/90те.
Ниту доаѓа публика,ниту нов бендови излегуваат,ниту им се знае воопшто песна/албум. Баш заради тие посрани поделби што ги правите меѓу вас, етикетирани слушачи на музика, “Не си рокер ако не слушаш Дип Парпл, геј си ако слушаш Грин Деј.“
Ја цел живот слушам Грин Деј, и линкинг парк, тоа ме прави петтооделенец?
Само гомнојадењето ќе остани тука на балканот и поделбите. Ако некогаш те наведи твојот затворен живот,да присуствуваш на концерт од тие, “петтооделенски бендови“ што ги нарекуваш, ете Грин деј, јас ти препорачувма присуствувај. Атмосверата ќе биде далеку од петтооделенска. Ќе сретниш луѓе што се дојдени да уживаат, а не да прават класни поделби и музички разлики, со тоа кој со колку поагресивен звук ги труе ушите негови. И на крај крајот, прашање е на вкус.Слушањето музика нема ниту да го промени светот ниту ќе направи некаква промена било каде. Едино кај тебе, во увото.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ниту еден, ама НИТУ еден од наведенове бендови/музичари не спаѓа во класата на рок. Патем, Avril, Green Day, Linkin Park, Evanescence се за петтоодделенчиња. Ти уживај си во песните но немој да се сметаш за рокер(ка) зошто правите рокер(к)и ќе ти се ИЗНАСМЕАТ (ако воопшто ги има во денешницава)
А каде ти прочита дека јас се сметам себеси за рокерка? :)
Никогаш за ништо не сум се сметала. И искрено, немам ни намера да се сметам.
Убаво наведов дека СЕ И СЕШТО слушам. А знаеш што ме боли за ,,правите,, рокери? :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Темава, lol.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom