Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
[КУОТЕ="Љупче Београд, пост: 9984517, члан: 156610"]
Чекам више од годину дана на наруџбу...20613 и 20614 / 2019
[/КУОТЕ] nisi jedini i ja sam od januara 2020... nema za nas srbe ukazi..
Ne znam u čemu je problem...papiri su mi dobri i idem preko ambasade iz Beograda
 
Член од
23 февруари 2018
Мислења
37
Поени од реакции
74
Dechki, imav intervju vo Juli vo Bitola, se ushte nemam brojche dobieno, nekoj so slichno iskustvo? Neli trebashe dobivanje brojche da bide nekolku nedelna procedura?
Јас бев на интервју во септември 2020 а бројче добив тек во мај 2021.
Автоматски споено мислење:

Dechki, imav intervju vo Juli vo Bitola, se ushte nemam brojche dobieno, nekoj so slichno iskustvo? Neli trebashe dobivanje brojche da bide nekolku nedelna procedura?
Јас бев на интервју во септември 2020 а бројче добив тек во мај 2021.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
1
Јас бев на интервју во септември 2020 а бројче добив тек во мај 2021.
Автоматски споено мислење:


Јас бев на интервју во септември 2020 а бројче добив тек во мај 2021.
Uf, toa ne e malo chekanje. A vo megjuvreme nishto ne se sluchuva, odnosno promena na statusi ima samo po momentot od koga go dobivash brojcheto ili mozhesh da dobiesh brojche so vekje pominati nekolu statusi? Isto taka vo Bitola ili Sofija ti beshe intervjuto?

Srekjna Nova Godina na site!
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo!!!!!!! podnesov dokumenti vo Sofija Okt. 2021 (prepiska 166..XXX.2021) preku dokumenti so dedo, od togas imav 1 smena na finalna, pa lani bev vratena na Zadolzitelno.
Ima drugi so ista situacija???
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Zdravo!!!!!!! podnesov dokumenti vo Sofija Okt. 2021 (prepiska 166..XXX.2021) preku dokumenti so dedo, od togas imav 1 smena na finalna, pa lani bev vratena na Zadolzitelno.
Ima drugi so ista situacija???
Скоро сите од 2021 се вратени повторно на задолжителна, мој бр. 54../ 04/21, од фин. вратен повторно задолж. во м. 03/ 23, во м. 10/23 повторно финална и м. 11/23 положително , преку родител, поз.
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki, najdov star dokument od arhiva tuka vo Mk. dali ke mi vazi ako go odnesam kaj notar vo Bg da stavat pecat deka e Verno na orginal?
 

N.n

Член од
7 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво. Приета молба с входја 4ххх/2022. Интервју декември 2021. Што е проблемот што после толку време се нема сменето статусот ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Здраво. Приета молба с входја 4ххх/2022. Интервју декември 2021. Што е проблемот што после толку време се нема сменето статусот ?
Не си предал никакви оригинал стари документи за потекло, воопшто не ти почнала процедурата. може да си ги подигнеш документите назад од амбасада или да додадеш дополнителни, моментални исто како да не си предал.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво дечки. Имам добиено указ за државјанство, број 144/2023. Закажав термин во јануари, во 12 часот, но бидејќи ќе одам со автобус од Скопје, во 7 сабајле, нема да стигнам навреме во Министерството за правда да го подигнам указот. И затоа не го потврдив терминот кој ми стигна за мејл. Рокот беше до вчера. Сега сакам да закажам на истиот ден термин, само некој саат подоцна, но системот не ми дава. Дали можам да се обратам на мејл некаде, бидејќи потврда немам на мејл да ја испринтам, а нов термин не можам да закажам. Ви благодарам многу.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
509
Поени од реакции
72
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
Drugar pasos ke vadish i se mislis dali treba da e postar od 6 meseci ili deka e vo boja dali e orginal? Daj ne zaebavaj odi izvaj izvod jas da bev na tvoe mesto vtornik vo 8:00 ili ke bev tamu da izvadam nov izvod po sekoja cena
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Скоро сите од 2021 се вратени повторно на задолжителна, мој бр. 54../ 04/21, од фин. вратен повторно задолж. во м. 03/ 23, во м. 10/23 повторно финална и м. 11/23 положително , преку родител, поз.
fala!! so uspeh sledniot cekor!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom