Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Денес приметив рутерот ми дава две Wi Fi конекции едниот го пишува како 5GHz
Имам рутер Speedport plus.

Што е разликава?

Приметив тој со 5GHz па не дава на сајтови како Speed test да влезеш.
5GhZ е поголема брзина, и понова технологија.
Другата веројатно ти е 2.4GhZ, таа постара ама има уреди кои само таа ја прифаќаат, ко на пример мојот лаптоп :ROFLMAO:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
5GhZ е поголема брзина, и понова технологија.
Другата веројатно ти е 2.4GhZ, таа постара ама има уреди кои само таа ја прифаќаат, ко на пример мојот лаптоп :ROFLMAO:
Приметив дека е поголема ама мене рутерот ми е во соба и кога ќе седам во дневна, кујна или трпезарија сигналот е на две или една цртичка или пак најчесто се гаси Wi Fi сигналот.

Последниве месеци е ужас интернетот знае да се исклучи и одново уклучи сигналот на интернетот, знае да е лош понекогаш интернетот дури и за гледање на Јутјуб па да не можеш раат да гледаш HD.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Приметив дека е поголема ама мене рутерот ми е во соба и кога ќе седам во дневна, кујна или трпезарија сигналот е на две или една цртичка или пак најчесто се гаси Wi Fi сигналот.

Последниве месеци е ужас интернетот знае да се исклучи и одново уклучи сигналот на интернетот, знае да е лош понекогаш интернетот дури и за гледање на Јутјуб па да не можеш раат да гледаш HD.
Кај мене е Ок, ептен ретко ми паѓа нетот.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
Приметив дека е поголема ама мене рутерот ми е во соба и кога ќе седам во дневна, кујна или трпезарија сигналот е на две или една цртичка или пак најчесто се гаси Wi Fi сигналот.

Последниве месеци е ужас интернетот знае да се исклучи и одново уклучи сигналот на интернетот, знае да е лош понекогаш интернетот дури и за гледање на Јутјуб па да не можеш раат да гледаш HD.
2.4ghz ти е подобро ако имаш ѕидови помеѓу рутерот ама пак 5ghz има побрза мрежа. Користи 5гхз во секоја прилика ко ќе можеш
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
2.4ghz ти е подобро ако имаш ѕидови помеѓу рутерот ама пак 5ghz има побрза мрежа. Користи 5гхз во секоја прилика ко ќе можеш
До пред некој ден воопшто немаше конекција 5ghz. Како се појави не знам.

Рутерот ми е во соба а станот ми е доградба и измеѓу собата и дневната соба хоринзонтално е вграден плакар.

Рутерот е доле под бирото ставен на компјутерот куќиштето. Може и затоа вади слаб сигнал.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Дали има некој проблем со интернет? Последниве 10 дена, неможам асално да изгледам видео на ѕоутубе, да спуштам нешто или да отворам страница. Кога отворам страница треба до 10 мин да се отвори, ни тогаш нема цела да се отвори, па ќе почне да се лоадира страницата до без крај. Исто така, кога гледам видео, ќе гледам 3мин, па ќе почне да се buffing да прави, па пак ќе гледам 3мин, пак исто.

Кога отприлика ти го рестартираат лимитот од т-хоме ?
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Ako ima nekoj link za opticki paketi neka pusti. Inaku na web mozam da gi najdam regularnite internet paketi, ili istite se ako ne gresam.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.513
Поени од реакции
11.582
Ako ima nekoj link za opticki paketi neka pusti. Inaku na web mozam da gi najdam regularnite internet paketi, ili istite se ako ne gresam.
Посебните Интернет пакети преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком се укинати уште од крајот на 2016 година, а од тогаш па до денешен ден цените се исти на сите пакети кои се достапни и преку бакарната и преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Само пакетите со најмалите Интернет брзини се достапни и преку бакарната и преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком: Internet S и Internet M, додека останатите пакети со повисоки Интернет брзини се достапни само преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а цените на сите пакети се исти, без разлика дали се достапни преку бакарната или преку оптичката телекомуникациска мрежа.

https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet дополнителни информации - 13.10.2023.pdf

https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet-TV-01.02.2024.pdf

https://www.telekom.mk/content/pdf/Magenta-1-Дополнителни-информации-31.01.2024.pdf
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
708
Поени од реакции
722
Посебните Интернет пакети преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком се укинати уште од крајот на 2016 година, а од тогаш па до денешен ден цените се исти на сите пакети кои се достапни и преку бакарната и преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Само пакетите со најмалите Интернет брзини се достапни и преку бакарната и преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком: Internet S и Internet M, додека останатите пакети со повисоки Интернет брзини се достапни само преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а цените на сите пакети се исти, без разлика дали се достапни преку бакарната или преку оптичката телекомуникациска мрежа.

https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet дополнителни информации - 13.10.2023.pdf

https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet-TV-01.02.2024.pdf

https://www.telekom.mk/content/pdf/Magenta-1-Дополнителни-информации-31.01.2024.pdf
Интернет пакетот L е достапен и преку бакарната мрежа на Македонски Телеком со брзина до 60/10Mbps (100/100Mbps на оптичка инфраструктура) со цена од 1199 денари, односно 999 денари во Магента 1. Истиот е изводлив на места каде што бакарот е перфектно сврзан и нема прекидни точки од базната станица до крајниот корисник и таа брзина. На М пакетот брзината за бакар е 30/5, на Ѕ пакетот е 20/5, ама сега има измени каде што крепи линијата на М се пушта до 50/10Mbps и тоа исклучиво на места кај што има квалитетен бакар. Доколку корисникот се соочува со проблеми и прекини се враќа на профил до 30/5.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
Интернет пакетот L е достапен и преку бакарната мрежа на Македонски Телеком со брзина до 60/10Mbps (100/100Mbps на оптичка инфраструктура) со цена од 1199 денари, односно 999 денари во Магента 1. Истиот е изводлив на места каде што бакарот е перфектно сврзан и нема прекидни точки од базната станица до крајниот корисник и таа брзина. На М пакетот брзината за бакар е 30/5, на Ѕ пакетот е 20/5, ама сега има измени каде што крепи линијата на М се пушта до 50/10Mbps и тоа исклучиво на места кај што има квалитетен бакар. Доколку корисникот се соочува со проблеми и прекини се враќа на профил до 30/5.
Ама има случаи тие што биле на 50/10 после обнова на договор ги враќаат на 30/5...
 
Член од
9 февруари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
1
Imam prasanje,koristam Telekabel opticki internet 150/150 i imam golem problem vo video igri so ping,neznam koj e problemot,i bi sakal nekoj ako saka da mi dade mislenje za momentalnata situacija so opticki internet i koj e najdobar momentalno vo Makedonija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom