Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
16 март 2019
Мислења
3.185
Поени од реакции
5.072
Dali e suste aktivna promocjata na Telekom Opticki Internet sto bese rodendenskata za 100.000 optik korisnici 100 MB Download 100 MB Upload ?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Dali e suste aktivna promocjata na Telekom Opticki Internet sto bese rodendenskata za 100.000 optik korisnici 100 MB Download 100 MB Upload ?
Good news, after all промотивните брзини остануваат активни и по промотивниот период. Претходно пораката гласеше до крај на Август. 1/1 Gbps!

1693814140679.png
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.265
Поени од реакции
635
Ќе биде и кај нас, се тестира веќе платформата. Или пред нова година или после нова година.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
еднотехничко прашање.. на Магента сум, ТВ и Интернет. Користев ВиФи на лаптоп, па му цркна картицата и купив екстерен УСБ стик и нема проблем. По некое време и на другиот лаптоп се случи истото, а бидејќи имам и Деск топ стар компјутер, купив уште еден УСБ стик за ВиФИ, малку поскап од првиот. Но продавачката од Анхоч ме праша на кој оператор сум, дека може да имам проблем. И има проблем, стикот ги наоѓа сите мрежи на комшиите ама само не таа во станот, на Телеком. Има ЦД , го инсталирав ама не е до тоа. Да не треба нешто во Рутерот на Телеком да се Сетира ??? А користев 2 лаптопи и дузини мобилни, без проблем само со десктопот. Немем 8м кабел, но прашање ми е зошто нејќе да го најде ВиФи то не Телеком, а се сеќавам дека и со Телекабел имаше порано проблем Десктоп ПЦ па со Кабел го поврзав...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
759
Поени од реакции
796
еднотехничко прашање.. на Магента сум, ТВ и Интернет. Користев ВиФи на лаптоп, па му цркна картицата и купив екстерен УСБ стик и нема проблем. По некое време и на другиот лаптоп се случи истото, а бидејќи имам и Деск топ стар компјутер, купив уште еден УСБ стик за ВиФИ, малку поскап од првиот. Но продавачката од Анхоч ме праша на кој оператор сум, дека може да имам проблем. И има проблем, стикот ги наоѓа сите мрежи на комшиите ама само не таа во станот, на Телеком. Има ЦД , го инсталирав ама не е до тоа. Да не треба нешто во Рутерот на Телеком да се Сетира ??? А користев 2 лаптопи и дузини мобилни, без проблем само со десктопот. Немем 8м кабел, но прашање ми е зошто нејќе да го најде ВиФи то не Телеком, а се сеќавам дека и со Телекабел имаше порано проблем Десктоп ПЦ па со Кабел го поврзав...
Бидејќи ги нема фреквенциите кои ги емитува Телеком рутерот.
Земи си друг рутер за вифи, има сега за околу 700 денари и ќе имаш сегде вифи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Бидејќи ги нема фреквенциите кои ги емитува Телеком рутерот.
Земи си друг рутер за вифи, има сега за околу 700 денари и ќе имаш сегде вифи.
а како Лаптопот што му е риката вифи картата со истиот Стик го наоѓа истиот ВиФи на Телеком ???
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
759
Поени од реакции
796
а како Лаптопот што му е риката вифи картата со истиот Стик го наоѓа истиот ВиФи на Телеком ???
Вака другарче, да ти објаснам:
-Фрекфенции се тие што ги емитува вифи рутерот, односно,MHz и се поделени, пример од 1MHz, 3, 270, 175, ... До 927 поразлични бројки и во тие треба да ги подржува самиот вифи уред кој зема интернет од главниот рутер.
-Истиот стик можно е да фаќа подруги фрекфенции или вифи рутерот му е предалеку за да го регистрира. Другар ќе ти кажам една доверлива информација:
Интернет преку вифи на Телеком рутерите не барај, и тоа што го имаш биди преблагодарен. До 5м имаат најголема моќност, над тоа не гарантира Телеком.
Земи друг вифи рутер и не се прај мангуп дека изгледот само има значење, туку има значење и оддалеченоста на рутерот кој емитува вифи. Друго можеш 10м Cat 5e кабел да пуштиш по ти е поефтино.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Вака другарче, да ти објаснам:
-Фрекфенции се тие што ги емитува вифи рутерот, односно,MHz и се поделени, пример од 1MHz, 3, 270, 175, ... До 927 поразлични бројки и во тие треба да ги подржува самиот вифи уред кој зема интернет од главниот рутер.
-Истиот стик можно е да фаќа подруги фрекфенции или вифи рутерот му е предалеку за да го регистрира. Другар ќе ти кажам една доверлива информација:
Интернет преку вифи на Телеком рутерите не барај, и тоа што го имаш биди преблагодарен. До 5м имаат најголема моќност, над тоа не гарантира Телеком.
Земи друг вифи рутер и не се прај мангуп дека изгледот само има значење, туку има значење и оддалеченоста на рутерот кој емитува вифи. Друго можеш 10м Cat 5e кабел да пуштиш по ти е поефтино.
Не е тоа... на истото место што беше лаптопот го ставив ПЦ, фака 7 ви-фи само тој што е во станот не го покажува, а и сега го извадив надвор рутерот кој беше во шкаф, пак не го покажува Телеком ВиФи то на ПЦ...
Значи да Повторам, Лаптопите и двата со Екстерни УСБ виФи се, пошто на времето рикнале внатрешните плочи..
Друго, користев БЕЗ проблем по 2 лаптопи плус мобилен...
Останува даа ги праашам комшиите, чиј ВиФи ги детектирам, со кој провајдер се..
Ке земам ЛАН кабел од 8 или 10м, утре во Сетек, во Анцхоцх немаа, требало од магацин да подигнат
Пази сега, операторот од Телекабел ме убедува дека ПЦ треба само со ЛАН кабел, а во продавницата кажуваат дека највеќе УСБ стикчиња продаваат за десктоп ПЦ, ретко за Лаптоп ( ако му цркне ВиФи картичката)
Не е страшно, ќе го решам со ЛАН кабел, но ме заинтригира....
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
920
Поени од реакции
568
еднотехничко прашање.. на Магента сум, ТВ и Интернет. Користев ВиФи на лаптоп, па му цркна картицата и купив екстерен УСБ стик и нема проблем. По некое време и на другиот лаптоп се случи истото, а бидејќи имам и Деск топ стар компјутер, купив уште еден УСБ стик за ВиФИ, малку поскап од првиот. Но продавачката од Анхоч ме праша на кој оператор сум, дека може да имам проблем. И има проблем, стикот ги наоѓа сите мрежи на комшиите ама само не таа во станот, на Телеком. Има ЦД , го инсталирав ама не е до тоа. Да не треба нешто во Рутерот на Телеком да се Сетира ??? А користев 2 лаптопи и дузини мобилни, без проблем само со десктопот. Немем 8м кабел, но прашање ми е зошто нејќе да го најде ВиФи то не Телеком, а се сеќавам дека и со Телекабел имаше порано проблем Десктоп ПЦ па со Кабел го поврзав...
kako uspea da ti crknat dvete... maler si hahah inaku porano pred godini mi se slucuvase kaj nekoi prijateli vakov problem, se sreduvase so reinstall driver za wlan ili promena na setinzi, valjda ova ke ti pomogne... ako ne baraj promena na ruter, neka ti dadat nov


 

Kajgana Shop

На врв Bottom