Македонска фудбалска репрезентација

Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Кога играле подобро него сега, никогаш. Ни со Катанец не играа подобро, некои мислат дека Мрме на располагање ги има играчите од Баерн и Ливерпул заедно. Ова моментално што се игра мислам дека е повеќе од можностите и квалитетот на играчите, посебно ако се види одбраната и голманот, просто е неверојатно како игравме речиси рамноправно со Италија и слични репрезентации.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Мене па повеќе ми изгледа како ФФМ да сака бизнис да тера (not the first fucking time) и тоа што сакале да го подметнат тој со жолти картони од У21 е бајаги подмолно и мизерно. Мрме си има свои фалинки и сето тоа си стои (им дава бајаги кредити на играчи кои играле супер порано.. еве Адеми на пример враќа, кој пред 2 години имаше допинг проблеми). Ама факт е дека има створено одлична хемија меѓу играчиве, како што немала таква речиси никогаш и си има резултати (иако може и мора да бидат доста подобри). Чеде Јаневски ја воскресна екипата, па врз него се правеа притисоци кој да игра, поготово на оној дуел со Шкотска дома по кој тој фино лепо си се тргна. Стратев се загуби со Велс и ја фрли Македонија последна во групата. Со Ѓуровски и Друловиќ се закопа репрезентацијата (едвај го победија Луксембург дома во второ коло, а во последното едно реми во Минск со Белорусија во која ни на двете екипи не им се играше, па така ние освоивме 4 бода).
Кога ќе видам кој се бил претседател на ФФМ, ми се гади.
Чеде Јаневски го упропасти до тогаш најдобриот состав што репрезентацијата го имала (до тогаш реков, сега оваа генерација е подобра од нив).

Тренер без идентитет, игра и авторитет, уште тера на славата од тој освоен трофеј у Белгија како в.д. тренер.

И во Вардар го донесоа на картата “легенда на клубот“ и таму се посра со најквалитетната генерација која Вардар ја имал пост Југославија.

Рецептот на Мрме досега е успешен и моментално има само двајца подобри тренери (домашни) од него кои би можеле да извадат подобар резултат, Боби Милевски и Александар Васовски.

Доколку не успее да се пласира сега на ЕП може да се размисли на Боби да му се даде сениорската репрезентација, пошто Васовски мислам дека ако замине од Вардар ќе оди да тренира некаде настрана.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.308
Допрва ќе се дешава power struggle во федерацијата кога Пандев ќе се пензионира и ќе сака да...не знам, што и да ќе сака :D Да стане тренер, претседател на ФФМ, да работи со младата репрезентација, да се замара со ФК Академија Пандев...ама сигурно ќе има некои зафрканции, може тоа уште од сега да се предвиди
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Чеде Јаневски го упропасти до тогаш најдобриот состав што репрезентацијата го имала (до тогаш реков, сега оваа генерација е подобра од нив).

Тренер без идентитет, игра и авторитет, уште тера на славата од тој освоен трофеј у Белгија како в.д. тренер.

И во Вардар го донесоа на картата “легенда на клубот“ и таму се посра со најквалитетната генерација која Вардар ја имал пост Југославија.

Рецептот на Мрме досега е успешен и моментално има само двајца подобри тренери (домашни) од него кои би можеле да извадат подобар резултат, Боби Милевски и Александар Васовски.

Доколку не успее да се пласира сега на ЕП може да се размисли на Боби да му се даде сениорската репрезентација, пошто Васовски мислам дека ако замине од Вардар ќе оди да тренира некаде настрана.
Ако не се пласираат сега со Пандев, после можат и Клоп да го донесат, џабе ќе е.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Чеде Јаневски го упропасти до тогаш најдобриот состав што репрезентацијата го имала (до тогаш реков, сега оваа генерација е подобра од нив).

Тренер без идентитет, игра и авторитет, уште тера на славата од тој освоен трофеј у Белгија како в.д. тренер.

И во Вардар го донесоа на картата “легенда на клубот“ и таму се посра со најквалитетната генерација која Вардар ја имал пост Југославија.

Рецептот на Мрме досега е успешен и моментално има само двајца подобри тренери (домашни) од него кои би можеле да извадат подобар резултат, Боби Милевски и Александар Васовски.

Доколку не успее да се пласира сега на ЕП може да се размисли на Боби да му се даде сениорската репрезентација, пошто Васовски мислам дека ако замине од Вардар ќе оди да тренира некаде настрана.
Што знам, баш со Чеде имаа течна игра.
А дека се изгуби во Вардар, тоа држи.
Автоматски споено мислење:

Чеде Јаневски го упропасти до тогаш најдобриот состав што репрезентацијата го имала (до тогаш реков, сега оваа генерација е подобра од нив).

Тренер без идентитет, игра и авторитет, уште тера на славата од тој освоен трофеј у Белгија како в.д. тренер.

И во Вардар го донесоа на картата “легенда на клубот“ и таму се посра со најквалитетната генерација која Вардар ја имал пост Југославија.

Рецептот на Мрме досега е успешен и моментално има само двајца подобри тренери (домашни) од него кои би можеле да извадат подобар резултат, Боби Милевски и Александар Васовски.

Доколку не успее да се пласира сега на ЕП може да се размисли на Боби да му се даде сениорската репрезентација, пошто Васовски мислам дека ако замине од Вардар ќе оди да тренира некаде настрана.
Што знам, баш со Чеде имаа течна игра.
А дека се изгуби во Вардар, тоа држи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
И јас памтам дека со Чеде имаа добра игра.
Нејсе, се надевам дека Пандев ќе остане некако во Мак фудбалот, одлично би било да е прв човек во ФФМ
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
pod janevski reprezentacijata igrase prilicno dobro, no togas imavme katastrofalna sredina, a imavme podobri stoperi. jbg, vo sekoj period imavme slabosti na odredeni pozicii. sega sredinata ni e kvalitetnata, pa mozeme da kreirame igra protiv poslabi protivnici, nesto sto porano cesto ni bese problem.

razlikata so deneska e i sto mrme zaradi liga nacii postojano igra protiv slabi protivnici, pa toa ostava vpecatok deka igrame dobro. strasna rabota da dominiras protiv estonija, ermenija ili gruzija so igraci kako pandev, bardhi, elmas i ademi. porano likovi kako sumi i demiri ni bea "kreatori", pa cel tovar bese na pandev. se vide protiv polska i avstrija kolku dobro igrame. i porano imavme po nekoj jak natprevar protiv dobar protivnik, no i togas i sega znaeme da potonime ako ne stima se. najgolem plus na mrme e sto dobro gi motivira igracite i gi pretvori vo tim. sepak vo prava kvalifikaciska grupa so dobri/solidni timovi od 1-3 sesir i so ovoj tim ke trosime mnogu pot za da sobirame poeni.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Која течна игра кога и тогаш дававме едвај по гол од едвај 3 шанси на меч.

Единствена добра страна беше одбраната, која тогаш ни беше составена од преискусни играчи.

Мрме не е тренериште, не ми е поентата тоа, туку тоа дека Чеде е прелош тренер, можда е добар човек и бил јак играч но како тренер е ужас.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Која течна игра кога и тогаш дававме едвај по гол од едвај 3 шанси на меч.

Единствена добра страна беше одбраната, која тогаш ни беше составена од преискусни играчи.

Мрме не е тренериште, не ми е поентата тоа, туку тоа дека Чеде е прелош тренер, можда е добар човек и бил јак играч но како тренер е ужас.
tecna igra li mozes da ocekuvas koga kako vezni gi imavme sumulikoski, demiri i slicni antifudbaleri? i jas janevski ne go racunam za nekoj mnogu kvaliteten trener, no zborot mi e deka on togas timot go postavi defanzivno da bidat kompaktni bidejki imavme iskusni defanzivci i defanzivno orientirani vezni. sega mrme ima podobra sredina pa normalno tera poofanzivno protiv drzavi kako ermenija, gruzija i estonija. ubavo kazav, bardhi, elmas i ademi vo sredina se druga prikazna, se za dve klasi nad veznite koi gi imavme vo vremeto koga janevski bese trener. ademi e kapiten na dinamo i komotno bi mozel da igra vo top 5 liga, bardhi igra standardno vo primera, elmas e elmas. na sumi vrvot mu bese poredovno igranje vo championship, demiri vo 1. svajcarska liga tesko mu odese kaj slabi klubovi. so takva sredina ni magionicar nemase da kreira tecna igra.

realno nikogas ne sme imale vrvni treneri, barem jas takov ne sum zabelezal poslednite 20 godini od koga poredovno gi pratam nasite natprevari. gjurovski i drulovic bea lost in space, dodatno i dvajcata timot go imaa vo vreme koga individualno bese kasa popara, a i dvajcata bea daleku od makedonskiot fudbal koga go prezemaa kormiloto. gjurovski si bese dolgo tamu daleku vo japonija, a drulovic prasanje dali poznaval nekoj osven goran pandev, pa tipovite ocigledno ne ni znaea koj go biva a koj ne. katanec, janevski i mrme bea/se posolidni i poorganizirani. IMHO site bea negde na slicen level vodejki ja reprezentacijata, odnosno na slicen level gi iscrpuvaa moznosite/igrackiot materijal. sekako mrme ako ne odnese na EP ke treba toa da mu se racuna kako ogromen bonus. kolku i da zgresil i kolku i da e polesno preku liga nacii od grupa D kade sto bevme, so toa ke se izdigne pred ostanatite. ako ne se kvalificirame togas nema da moze da se racuna kako podobar/pouspesen bidejki nikogas do sega ne bese tolku lesno kako preku ovoj modus.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
Која течна игра кога и тогаш дававме едвај по гол од едвај 3 шанси на меч.

Единствена добра страна беше одбраната, која тогаш ни беше составена од преискусни играчи.

Мрме не е тренериште, не ми е поентата тоа, туку тоа дека Чеде е прелош тренер, можда е добар човек и бил јак играч но како тренер е ужас.
Да да... секако. Чеде, кој константно работи надвор од Македонија (и тоа за чудо не у Индонезија и Бангладеш), е прелош тренер, а Мрме, Џиџи и Јонуз за кои истово е мисловна именка се Ок!? Аргументиве ти вриштат...
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Како ги има толку голови во Кипар со Ларнака, не можам да сфатам o_O
Автоматски споено мислење:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Како ги има толку голови во Кипар со Ларнака, не можам да сфатам o_O
Автоматски споено мислење:
ne znam sto tolku te cudi. kako prvo negoviot klub AEK e megu podobrite na kipar i so toa kreira eden kup sansi na skoro sekoj natprevar, pa mnogu pogolema e sansata da pogodis. kako vtoro prosecniot defanzivec na kipar e poslab od prosecniot defanzivec na internacionalen level, baska koga igra reprezentacija recisi sekoj natprevar e biten i zaradi toa se igra cvrsto, a psihickiot pritisok vrz napagacite e mnogu pogolem bidejki nemaat 30+ natprevari godisno na koi mozat da se pokazat. ke dobie sansa mozda dva pati godisno kako starter i tesko e pod takvi uslovi da se igra opusteno. zaradi toa mene ne me cudi mnogu sto potfrla vo reprezentacijata nego toa pre go gledam kako nesto logicno.

inace samo kako za sporedba:
najkvalitetniot klub na kipar e APOEL, a protiv niv na 16 natprevari ima postignato 3 gola. protiv nekoi od otepanite klubovi na kipar vo prosek ima gol ili povise od eden gol na natprevar. po toa se gleda ubavo koja razlika ja pravi protivnikot. dodaj go uste psihickiot pritisok koj pogore go spomnav i ke ti stane pojasno.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ја претеравте сега. Мрме има резултати и надвор од ЛН, т.е. завршија првпат во историјата трети во квалификациона група. Екипата има замисла, уиграност, континуитет и тимски дух, а резултати и тоа како има. Без разлика на исходот против Грузија јас би го задржал без никакво сомнение. Едноставно Мрме ги држи играчите како целина, игра модерен и гледлив фудбал, со за наши услови завидни резултати. Зошто би влегувале во експерименти кога екипата очигледно напредува?
А дека викал таму некои 2-3 резерви различни од тие што на рандом форумџија му се допаѓаат не е доволен аргумент за да си оди. Гарантирам дека за наредниот ќе има минимум исто толку замерки околу повиканите. Битно е дека екипата како целина, за наши услови супер си функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom