Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе зомбињата од The Walking Dead имаат поголем капацитет за размислување. Само повторување на едно те исто, миење раце, социјална дистанца, кластер и тн. Абе сфатете дека вирусов се пренесува само во затворен простор и тоа на долг временски период, на работа. Нема да го закачите на патика ако одите на шетање или ако застанете со некого на муабет, исто нема да се заштитите ако се миете на секое како некој со OCD. Затоа и бројкиве со и без карантин се горе долу исти.

Сте се научиле нешто, кластер, социјална дистанца, втор бран и ко некој зомбиња само повторувајте демек така ќе испаднете паметни. Посебно ова втор бран, сте слушнале нешто таму пандемија со шпански грип и сега демек научивте нешто. Таа пандемија се случуваше во тек на прва светска војна, а вториот бран имало повеќе заболени поради тоа што милиони војници кои живееле во ровови и биле изложени на болести и хемиско оружје се вратиле од воените боишта. Која е логиката дека може да има таков бран во оваа пандемија? И како знаете кој месеци, еве конкретно септември, му заврши распустот, се врати од на одмор? Па и онај кретенон, ако сме миеле раце ќе завршела епидемијава во октомври. :facepalm:

Ќе седиме дома затворени поради луѓе што немаат што да прават нешто во животов, сигурно.
True, затворена просторија и подолг период се комбинацијата што ти го носи вирусот. Не ми е баш верно дека ако фатиш површина, па после се фатиш за лице, па за нос дека ќе се заразиш. Колега кај мене се зарази ама поради политиката на фирмата со носењето маски кога си во контакт со колеги, никој не префати. Да беше од контакт со површина, сите иста маса фаќаме, некогаш маус ќе земеш да покажеш, некој ќе се фатеше за лице барем еднаш и ќе се заразеше. Не велам да не се мијат раце, да не ме исцитира некој ама не да се трча во ВЦ на секои пет минути чиниш луѓево хирурзи станале. Исто и она што дробат дека од сунѓерче за тањири се префаќало :pos:
Вакви работи беше ок да се дискутираат пролетоска кога никој ништо не знаеше ама сега сите знаеме по некој заразен и освен смртноста кај одредени, горе доле знаеме кои мерки и стравови се дебилни а кои оправдани.
П. С. Геловине би ги забранила со закон.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
IMG_20200927_062231.jpg

dole vi e grafata na prviot pik i vtoriot pik vo Melburn. Na 700+ zaboleni dnevno so napraveni triestina iljadi testovi dnevno contact tracing ovde znacese da se proverat nekoj 18000 kontakti DNEVNO. od ona sto ovde se zbori stom imas poveke od 50 tina zaboleni dnevno contact tracing e nevozmozno.

izborot e ili svessko scenario ili ke mora da se zatvorite i da sprovedite lokaliziran karantin sto predhodno se pokaza nevozmozno.

maski pomagaat vo javen transport, samopslugi i mesta kade ima narod. ovde e zadolzitelno sekade nadvor od doma ali koga seta narod obicno ja stava samo koga ke se doblizi do nekogo. skoli ne rabotat, ne rabotat ni trgovski/prodavnici sto ne se neophodni.

od nase iskustvo kako ke zaladuva taka golem problem ke imate so molovite ako ostanat da rabotat. isto izbegavajte da dopirate metalni raboti, ne deka e ova novost ama da ve potsetam...

@
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
True, затворена просторија и подолг период се комбинацијата што ти го носи вирусот. Не ми е баш верно дека ако фатиш површина, па после се фатиш за лице, па за нос дека ќе се заразиш. Колега кај мене се зарази ама поради политиката на фирмата со носењето маски кога си во контакт со колеги, никој не префати. Да беше од контакт со површина, сите иста маса фаќаме, некогаш маус ќе земеш да покажеш, некој ќе се фатеше за лице барем еднаш и ќе се заразеше. Не велам да не се мијат раце, да не ме исцитира некој ама не да се трча во ВЦ на секои пет минути чиниш луѓево хирурзи станале. Исто и она што дробат дека од сунѓерче за тањири се префаќало :pos:
Вакви работи беше ок да се дискутираат пролетоска кога никој ништо не знаеше ама сега сите знаеме по некој заразен и освен смртноста кај одредени, горе доле знаеме кои мерки и стравови се дебилни а кои оправдани.
П. С. Геловине би ги забранила со закон.
Тоа средствата за дезинфекција на раце мора да се забранат, глупост невидена е. Маска на отворено никако. Полициски ни под точка разно.

Единствено што треба да се засили употребата на маски во затворен простор.

И најбитно мора нешто да се стори со банкиве, арно беше пролет/лето да се чека пред банка на отворено, ама сега ќе биди заебано на ова време што следи да се чека така, а банкиве гледам тотално ноншарлатно си работат како да не чекаат 100 души надвор.

А за тие што сте против маските, како Вело Марковски, гледам Јапонците изумреа од бактерии во уста. Веќе со години маските му се дел од гардероба.
Најдете ја Јапонија на листава.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Што се резили докторов по ФБ.....
Не е негова работа да прогласува победа врз ковид. Се знае кој е задолжен за тоа, и кој смее.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Пребарај ги моите постови од почетокот на септември имам напишано (немам којзнае колку пишувано лесно ќе го најдеш).

Е овоа го имам слушнато од пријател, он од роднина, роднината од друг пријател и цел град знае дека е така,
значи на едни и починала мајката во болница и дошле тие што дават пари и и давале 3000 евра само да ја пишат дека е од корона, ама овие рекле: НЕМА ШАНСИ, ДА ЈА ПИШЕМЕ ОД КОРОНА, ОД ДРУГО СИ УМРЕ КАКО ОД КОРОНА.

Да бидеме реални, да дојдат и да му понудат на некој и 100 евра ќе се продаде одма, па за 3000 ќе му ја мислат. :icon_mrgr:
Zetmi pocina vo Kl. 8 septemvri i nisto od ova nikoj ne ne pobara ili kontaktira,pa i dve piva da mi ponudea ke prifatev i neka go pisat kako sakat.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Во меѓувреме низ светот...

Белгија со олабавува мерките и покрај зголемениот број на случаи, маски наместо секаде ќе се носат само во јавен транспорт
Во Белгија до пред некој ден мораше да се носат маски и на улица. Казна 259 еур за неносење маска по излез од домот.

Ne deka sum bil nekogas vo Belgija(a i da sum bil, sigurno zdravstvoto ne im go razglabav) no se sekjavam na eden dokumentarec za koristenje na antibioticite vo Belgija i Holandija. Long story short belgijcite sprema toj dokumentarec ispadnaja trkala od balkanski tip vo odnos na Holandija. Voopsto ne me cudi sto drasticno otstapuvaat od sosedite posto kako sto rekov sprema dokumentarecot se trkala.
Иначе да, Белгија ти е Балканска земја во западна Европа.
Автоматски споено мислење:

Ако не букне на славите ке букне у школите.Ако не букне у школите ке букне у градинките.Ако не букне у градинките ке букне у фирмине со по 2000+ вработени,ке букне у автобусите.Нема одбрана од вирусов,освен вакцина и лек.Букна ли у Германија во некоја месна индустрија со 1500 вработени? Букна,тоа ти е
Во та фабриката за месо во Германија 90% од вработените се македонци и романци
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Фала осие што не просветли нам овде во македонија уште пивото не ни стои ладен..

nema problem brate severdzanski, zatoa sme tuka, zatoa postoi forumot... plus @teneke znam go interesira 10 postovi napisa i me tagna ovde.

ps. vo ozzilend ministerkata za zdrastvo si podnese ostavka za loso sprovedeniot karantin. momentalno ima golem pritisok za premierot isto da zamine i najverojatno ke odi malku podocna veruvam se ceka samo pogoden moment. vo tek e celosna istraga i eden po eden odgovornite birokrati se povlekuvaat.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.982
Во Белгија до пред некој ден мораше да се носат маски и на улица. Казна 259 еур за неносење маска по излез од домот.


Иначе да, Белгија ти е Балканска земја во западна Европа.
Автоматски споено мислење:


Во та фабриката за месо во Германија 90% од вработените се македонци и романци
Штo менувa тoa штo се Мaкедoнци и Рoмaнци? Пoентaтa е декa секaде имa oпцијa дa букне,никoј не е пoштеден
 
C

CoolIris

Гостин
Па добро бе нормално ли е ради багра неписмена пак карантин да се воведе???У круг се вртиме сфаќате ли? И да воведат и да се намалат бројките кога ке прекине карантинот пак ке букне бројката.До кога бе у круг ке се вртиме?
Абе не е нормално, ама ете таа багра неписмена да носи маски во затворени протории и барем малку да се однесува општествено одговорно, бројот на заболени ќе беше далеку помал. Бидејќи не е исто да имаш неколку илјади заболени и неколку стотици. Не е поентата целосно да се изолира вирусот (затоа што ова е практично невозможно со огромна маса народ), туку некако да се стави под контрола истиот.

Но, можеби во некои други времиња, со некоја друга влада, со некое друго заразно заболување, би успеале да му парираме на вирусот.

Инаку, овие карантини и глупости според мене имаа поента на самиот почеток додека не беше салам навлезен вирусот кај нас. Сега е практично во секој град и во секое село од нашата Македонија и таквата замисла во пракса и не е баш изводлива. Уште една причина зошто не е изводлива е полициски час. Има разлика меѓу полициски час и карантин, тоа го зборев уште на самите почетици на пандемијава. Многу непромислени чекори од нашиве.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Na nikoj ne mu se dopagaat merkite, karantinite I policiskiot cas bile glupost, nekoj go nerviraat luge sto sirat panika a samite tie se kontradiktorni, istite tie se 24 casa vo temava....epa ajde smenete diskusija, DAJTE PREDLOG vas da ve vidime kako mislite da se spravite so pandemijava.
Lesno e da se kritikuva I da se napaga, ajde Dajte edna razumna opcija kako da se borime protiv ovoj virus bez da ima steti vrz ekonomijata, zdravstvoto I obrazovanieto!
 
C

CoolIris

Гостин
Lesno e da se kritikuva I da se napaga, ajde Dajte edna razumna opcija kako da se borime protiv ovoj virus bez da ima steti vrz ekonomijata, zdravstvoto I obrazovanieto!
Разумна опција за почеток, да се сместат вистински луѓе во функционерските фотељи, а не квази интелектуалец од Муртино.

Муабетов е, роди ме мајко со ксмет, политичар да будем.
Трагедија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Na nikoj ne mu se dopagaat merkite, karantinite I policiskiot cas bile glupost, nekoj go nerviraat luge sto sirat panika a samite tie se kontradiktorni, istite tie se 24 casa vo temava....epa ajde smenete diskusija, DAJTE PREDLOG vas da ve vidime kako mislite da se spravite so pandemijava.
Lesno e da se kritikuva I da se napaga, ajde Dajte edna razumna opcija kako da se borime protiv ovoj virus bez da ima steti vrz ekonomijata, zdravstvoto I obrazovanieto!
Просто и едноставно кажано.
Не е возможно и нормално да бидеме изолирани, мораме да живееме, да работиме. Маска се знае каде треба да се носи, во затворен простор кај што не си сам подолг период.
Е сега таа маска од друга страна гледано има и многу нус појави....намалување на сатурација, таложење на бактерии кои ги исфрламе од нашата уста, појава на алергии....итн.
На отворено докажано е дека нема потреба од маска....идиотиве што се на власт нека не се глупираат со такви ненормални мерки.

Има луѓе што се плашат на улица да се разминат едни со други, не се фака вирусот од разминување....тие категории на луѓе веќе фаќаат кривина накај психичка болест.....параноја.

Заклучок....невозможно е да се изолираме во целост од вирусов....нормално треба да се пазиме колку што е потребно.....без непотребно претерување.....факт е дека сите може да не фати, сегде може да букне (пример на работа).....така ќе биде се до вакцина, а којзнае кога ќе биде тој ден.

Ширење и живеење во паника не помага.....многу одмага......ќе ве удри по психа, после бетер проблем.

ПС Еве во четвртокот еден колега не дојде на работа, дигнал температура и сл. а скоро сите имавме контакт со него цела недела додека беше на работа. Бил се тестирал, негативен е.....вакви ситуации милион ќе имаме.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Тоа средствата за дезинфекција на раце мора да се забранат, глупост невидена е. Маска на отворено никако. Полициски ни под точка разно.

Единствено што треба да се засили употребата на маски во затворен простор.

И најбитно мора нешто да се стори со банкиве, арно беше пролет/лето да се чека пред банка на отворено, ама сега ќе биди заебано на ова време што следи да се чека така, а банкиве гледам тотално ноншарлатно си работат како да не чекаат 100 души надвор.

А за тие што сте против маските, како Вело Марковски, гледам Јапонците изумреа од бактерии во уста. Веќе со години маските му се дел од гардероба.
Најдете ја Јапонија на листава.
Кога сме веќе кај Јапонија, еве лично не би сакала да живеам во свет во кој луѓето своеволно одбираат да носат маски. Едноставно, не доликува за време во кое науката и технологијата се во функција на поедноставување на секојдневното живеење, а не усложнување на најбаналните активности како одењето на пазарување. Да се надеваме дека ќе се среди состојбта и до година ќе бидеме повторно во нормални услови.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Разумна опција за почеток, да се сместат вистински луѓе во функционерските фотељи, а не квази интелектуалец од Муртино.

Муабетов е, роди ме мајко со ксмет, политичар да будем.
Трагедија.
Според тебе само Шведска и Белорусија имаат вистински луѓе во функционерска фотеља.
Боже мој што ли не ќе прочита чоек па уште и од медицинско лице. Муртинецот бил крив за пандемијата и мерките што се превземаат за нејзино сузбивање. Па тоа го нема ни во Северна Кореја кај што глаучот одлучува за се, па верувам и тој се консултира со некој околу него.
Политичарите не се однадвор дојдени, тие се избор на народот, што значи каков народ такви политичари така да доста пренесуваме вина само на политичарите (не дека не се најодговорни) туку секој да размислува поодговорно и да ја надминеме оваа "катара" од пандемија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom