Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736


Сеуште не објавени или се чекаат финални резултати или нема одговор од горенаведените држави.
ај разбирам УСА и Канада , ама европски држави па до доцна не даваат резултати ?????
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ах племе гадно.....не би ме зачудило Османи јавно да им се извини и да ја повлечат одлуката

Граѓанин: „Таму е жена ми, одам да ја земам“.
. . . накратко сме само.

Гледајте ја шипурата во 4,16 мин....одма го звони негде
Не треба ни да те чуди. Косово одамна веќе вежба државност врз нас, ни мава ултиматуми, започнува трговски војни со нас ко таа пред 6-7 години, посредува во нашето внатрешно државно реуредување, прави мини војни по потреба...во глобала Косово за нас е она што се САД за светот. Нашата надворешна и внатрешна политика на некој начин е подредена кон нивната. Ете толку сме дно, ако на некој не му беше јасно. Ние во регионот сме еквивалент на краш тест кукла.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
видела жаба да се коњ поткива.. па појаки се од нас и во бр.случки/милион и во умрени/милион..
лечат фрустрации
патем, што значи Број на активни случки
N/A ?
кај Шпанија, УК, Франција, Шведска, често и кај Италија ???
Да не си јанглаш ?
Италија има 13 459 активни случаи, секојдневно имаат просек од 100 до 200 нови, како израчуна дека појаки се од нас со бројки.
На прсти се бројат во светот државите со полоши бројки од нас
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Не не, сумамед не ми треба, го зборевме тоа со матичниот, тоа е за луѓе со потешка клиничка слика, како што рече ти.

Алмеида фала друже, ти посакувам да не го фатиш никогаш вирусов. Околу коментарите, филтрирај си сам, Бачето, Бафра и уште пар телетабиси само скролај ги и се ќе биде ок.
Смешки да не пукнеш... од толку пазење, од толку солење памет, од толку очекувања и прогнози дека другите ќе го закачат, која е веројатноста баш тебе и сличните на тебе ем позитивни или со симптоми.

Од толку обвинувања по другите дека се невнимателни, вакви онакви, излезе вие сте правеле обратно од тоа што пишувате, не гледам друга причина да си позитивен или болен :sakasuste:.
Среќа што од брат ти си префатил, да беше некој друг, којзнае што ќе му направеше.

Другиот лајна се изнајаде, затварал прозори кога ќе видел кола со затемнети стакла, маската не ја вадел од себе и не му се верува како добил симптоми. Отишол на Водно и не му се верува дека имало и други ко него што отишле на Водно, како не им било срам и уште многу не верувања, а верник.

Се надевам повнимателни ќе сте за вториот бран, знаете дека нема гаранција дека ќе имате имунитет, освен вакцина кога ќе си ставите.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Чувајте се!
Овој збор го кажувам со години уназад ама доби на поголемо значење и важност откако настана целава ситуација со вирусов.Но од моја гледна точка со или без ова ситуација пораката секогаш ќе остане иста.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Смешки да не пукнеш... од толку пазење, од толку солење памет, од толку очекувања и прогнози дека другите ќе го закачат, која е веројатноста баш тебе и сличните на тебе ем позитивни или со симптоми.

Од толку обвинувања по другите дека се невнимателни, вакви онакви, излезе вие сте правеле обратно од тоа што пишувате, не гледам друга причина да си позитивен или болен :sakasuste:.
Среќа што од брат ти си префатил, да беше некој друг, којзнае што ќе му направеше.

Другиот лајна се изнајаде, затварал прозори кога ќе видел кола со затемнети стакла, маската не ја вадел од себе и не му се верува како добил симптоми. Отишол на Водно и не му се верува дека имало и други ко него што отишле на Водно, како не им било срам и уште многу не верувања, а верник.

Се надевам повнимателни ќе сте за вториот бран, знаете дека нема гаранција дека ќе имате имунитет, освен вакцина кога ќе си ставите.
Ти си у Македонија.
Логиката ти е у Орегон.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
...не ја слушај оваа што блебета глупости...Дури страв имаат за уште 3 дена, многу опасен антибиотик.
јас ќе пишам за другите,
... азитромицин зависи од индикација различно се дозира, тој е макролиден антибиотик од новата група „азалиди“ кој не само кај возрасни туку се ординира и кај децата и тоа не само таблетарно туку и како суспензија, дозирањето е три дена, после прекинување со пиење на антибиотикот сумамед третиот ден, се уште има високи концетрации во плазмата (ткивата), така да завршниот полуживот на елиминација на истиот е дополнително уште 2- 4 дена, затоа се избегнува после трет ден да се продолжи со пиење уште една доза од три дена, оти пациентот ја има терапевската доза во себе иако не го пие антибиотикот, а не дека е многу опасен антибиотик! ... напротив пиеш три дена, а тоа делува во организмот 6 дена! ... да се даде еден ванкомицин да видиш што е опасен антибиотик!
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
А што треба да направат ? Еве денес слушам и во ЗК Пелагонија има заразен, па сега треба да ја затворат и да ги остават кравите да си умрат од глад ? Или да нема жетва ? Нема спас од ова, само со лесно да се помини.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
На пример ако влезам во Србија и истиот ден се вратам ке ми треба ПЦР тест?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Смешки да не пукнеш... од толку пазење, од толку солење памет, од толку очекувања и прогнози дека другите ќе го закачат, која е веројатноста баш тебе и сличните на тебе ем позитивни или со симптоми.

Од толку обвинувања по другите дека се невнимателни, вакви онакви, излезе вие сте правеле обратно од тоа што пишувате, не гледам друга причина да си позитивен или болен :sakasuste:.
Среќа што од брат ти си префатил, да беше некој друг, којзнае што ќе му направеше.

Другиот лајна се изнајаде, затварал прозори кога ќе видел кола со затемнети стакла, маската не ја вадел од себе и не му се верува како добил симптоми. Отишол на Водно и не му се верува дека имало и други ко него што отишле на Водно, како не им било срам и уште многу не верувања, а верник.

Се надевам повнимателни ќе сте за вториот бран, знаете дека нема гаранција дека ќе имате имунитет, освен вакцина кога ќе си ставите.
Абе тенџере едно, ја да бев несовесен ќе префатев од некој друг, не од близок дома. Друга работа, да бев уште понесовесен можев да кријам дека не е од брат ми и да се правам намутав. Трета работа, нигде јас а и останатите немаме пишано дека никогаш нема да го фатиме вирусот. Кој сака да го фати вирусот бе, нормален ли си?

Дај не замарај жити очи, терај магарето ако не веруваш во вирусот само не умарај по интернетот со измислени статии преземени од сајтови еквивалентни на дојки.мк, оти некој што не ја прати редовно темата, а и форумот, може да ти поверува и да заврши во провалија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom