Коронавирус (COVID-19)

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не завземам страна ама еден момент не можам да сфатам околу државниот карантин. Деца гладни добиле оброк дури во 21 часот. Како може да тргнеш на пат, да знаеш каде се враќаш и каква е неорганизираноста, читаш искуства цело време и да не испланираш храна за децата?
Во авион може да се купи храна макар како ужина, а исто и во куфери се става храна што може да се транспортира.

Има нешто што се вика лична одговорност кога си родител. Тоа подразбира ти да мислиш за храна за своето дете, а автоматски да мислиш и за храна за себе затоа што треба да си физички способен ( најаден ) за да се грижиш за тоа дете.

Така да, во моите очи, сите што плукаат околу тој дел и државниот карантин се помизерни отколку институциите кои впрочем никогаш и не функционирале.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не завземам страна ама еден момент не можам да сфатам околу државниот карантин. Деца гладни добиле оброк дури во 21 часот. Како може да тргнеш на пат, да знаеш каде се враќаш и каква е неорганизираноста, читаш искуства цело време и да не испланираш храна за децата?
Во авион може да се купи храна макар како ужина, а исто и во куфери се става храна што може да се транспортира.

Има нешто што се вика лична одговорност кога си родител. Тоа подразбира ти да мислиш за храна за своето дете, а автоматски да мислиш и за храна за себе затоа што треба да си физички способен ( најаден ) за да се грижиш за тоа дете.

Така да, во моите очи, сите што плукаат околу тој дел и државниот карантин се помизерни отколку институциите кои впрочем никогаш и не функционирале.
Абе јасно е каде одиш. Мене општо ме нервираат неорганизирани луѓе, али пак родители со деца кои се мкнат ко да одат на пикник до парк за два саати ...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Не завземам страна ама еден момент не можам да сфатам околу државниот карантин. Деца гладни добиле оброк дури во 21 часот. Како може да тргнеш на пат, да знаеш каде се враќаш и каква е неорганизираноста, читаш искуства цело време и да не испланираш храна за децата?
Во авион може да се купи храна макар како ужина, а исто и во куфери се става храна што може да се транспортира.

Има нешто што се вика лична одговорност кога си родител. Тоа подразбира ти да мислиш за храна за своето дете, а автоматски да мислиш и за храна за себе затоа што треба да си физички способен ( најаден ) за да се грижиш за тоа дете.

Така да, во моите очи, сите што плукаат околу тој дел и државниот карантин се помизерни отколку институциите кои впрочем никогаш и не функционирале.
Не е проблемот во авионот, авионот слетал да речеме кај 13 часот што после тоа ? Толку е тешко да се организираат и да им поделат по еден ладен сендвич и едно шише вода, на митинзи знаат да делат сендвичи, сокови и други ствари во автобусите.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Не завземам страна ама еден момент не можам да сфатам околу државниот карантин. Деца гладни добиле оброк дури во 21 часот. Како може да тргнеш на пат, да знаеш каде се враќаш и каква е неорганизираноста, читаш искуства цело време и да не испланираш храна за децата?
Во авион може да се купи храна макар како ужина, а исто и во куфери се става храна што може да се транспортира.

Има нешто што се вика лична одговорност кога си родител. Тоа подразбира ти да мислиш за храна за своето дете, а автоматски да мислиш и за храна за себе затоа што треба да си физички способен ( најаден ) за да се грижиш за тоа дете.

Така да, во моите очи, сите што плукаат околу тој дел и државниот карантин се помизерни отколку институциите кои впрочем никогаш и не функционирале.
А што те чуди? Каков народ, таква држава, такви институции...

Сите ние знаеме да ги критикуваме институциите а ние сме самите инситуции, еве ако некој од нас лично не работи во државно имаме роднини што работат... Да биле одговорни сите што се враќаат во државава најверојатно не би биле 'third world country'...
 
C

CoolIris

Гостин
Да не можиш да се донајадиш.
Најјакото, сместени се во карантин во некои приватни апартмани Де Лукс и газдата им се правда, ам не сме криви ние владата 10 евра ни дава, 5 евра за нас 5 евра за храна, една питулица 5 евра е ? Срам да му е бе.

Прегледај го приврзокот 251906
Е срам да му е значи.
Нека бидат задоволни што имаат храна, вода и место за престојување.
Безобразлук, само да се плука по своето. Ако треба леб и сол ќе јадам, ако знам дека сум потенцијално ризична и го загрозувам животот на другите.

За жалење ми се овие ваквите. Не заради храната, туку заради мислњето дека со постирање вакви слики на социјалните мрежи мислат дека ќе постигнат нешто.

Што му фали на јадењево?
Секоја недела за доручек ова појадувам...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не е проблемот во авионот, авионот слетал да речеме кај 13 часот што после тоа ? Толку е тешко да се организираат и да им поделат по еден ладен сендвич и едно шише вода, на митинзи знаат да делат сендвичи, сокови и други ствари во автобусите.
Да не се повторувам. Толку ли е тешко да се стави храна во куфер за своето дете? Па дури и литар вода би ставила во куфер, не само храна.
Кога плаче од што е гладно ќе седнеш да му објаснуваш политика и митинзи? Не. Ирелевантно е.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не е проблемот во авионот, авионот слетал да речеме кај 13 часот што после тоа ? Толку е тешко да се организираат и да им поделат по еден ладен сендвич и едно шише вода, на митинзи знаат да делат сендвичи, сокови и други ствари во автобусите.
Абе ќе си земиш храна во куфер и ќе јадеш за тој ден тоа. Не знам што е проблемот и за тој еден ден да се чека од државата.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не е проблемот во авионот, авионот слетал да речеме кај 13 часот што после тоа ? Толку е тешко да се организираат и да им поделат по еден ладен сендвич и едно шише вода, на митинзи знаат да делат сендвичи, сокови и други ствари во автобусите.
Ако им поделат ладен сендвич, пак ќе цвикаат „па на што личи ова, ладен сендвич ли да јадеме, ручек ли е ова?“

Иначе, @датум-лф дојде како прогресивен граѓанин на Германија да не' исплукаш нас, глупите на балкан, македончето за на крај да завршиш со пост во кој кажуваш дека горе доле било исто како што е тука? :D

Никаде внатре неможеше да се јаде , ама да си земеш јадење,пиење можеш и така функционираа.
Барем знам , сум јадел од многу места и кафе и сладоледо све што немам купувано.
Затворија моловите на 2 недели(дали и толку) и тоа беше тоа.
Фризерниците знам само дека не работеа 3 недели , бидејки идев кај фризерот дома да ме шиша и немаше нигде у град.Ама дека бил ограничен животот како на пример во останатите држави , ѕоа никако.Германија ги имаше спроведенп најблагите мерки и дафоа најголем резултат.
Ја некои 10 дена бев у паника , почетокот на март , ама ѕоа беше тоа , после се ми беше нормално.
Тешко нас глупите на Балкан, со вас паметните „таму горе“.
Кумашинот мој работи во хотел во град блиску Фрајбург, не се на работа од средина март, почнуваат за 10тина дена.
 
C

CoolIris

Гостин
А што те чуди? Каков народ, таква држава, такви институции...

Сите ние знаеме да ги критикуваме институциите а ние сме самите инситуции, еве ако некој од нас лично не работи во државно имаме роднини што работат... Да биле одговорни сите што се враќаат во државава најверојатно не би биле 'third world country'...
Ладен сендвич, па после ќе го сликаат ладниот сендвич и ќе се жалат зошто имало обична пилешка салама, наместо сланина. Цело време за нешто ќе мрчат.

И на самиот почеток кружеше слика од ручек, свинско ребро со печен компир. И тоа не му чинеше... Па не се на одмор во хотел со 5 ѕвездички бе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Svedska em so ekonomski posledici, em so ogranicuvanja (pomalce od drugi no sepak seriozni) i em so bagji pocinati. Ama Svedska e edinstvena zemja kade sto vladeel liberalizam. Ednostavno utnaa taktika, nikomu nisto nova situacija e nema mnogu lutenje ama pa si teraat dalje. Toa ne mi e jasno ama ok.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Ладен сендвич, па после ќе го сликаат ладниот сендвич и ќе се жалат зошто имало обична пилешка салама, наместо сланина. Цело време за нешто ќе мрчат.

И на самиот почеток кружеше слика од ручек, свинско ребро со печен компир. И тоа не му чинеше... Па не се на одмор во хотел со 5 ѕвездички бе.
За тие кои нема да им чини ни чаша вода нема да им дадам, проблемот е шо не се трудат основни работи да им пружат, нека им дадат тие сендвичи па нека пиштат после тие примадоните дека не им чинел сендвичот.
Има секакви мене ми е јасно, некои се жалат и од смештајот, баш со брат ми праев муабет, тој е задоволен, газдитњ од апартманот им помагаат за било што и да им треба, им носат храна, цигари, се шо треба, единствено нешто шо беше изреволтиран заради неорганизираноста околу пристигнувањето и трансферот до Охрид, не се знаело ни кој јади ни кој пие, 140 патници да не знаеш да ги редуцираш тогаш не знам шо да речам.
Автоматски споено мислење:

Абе ќе си земиш храна во куфер и ќе јадеш за тој ден тоа. Не знам што е проблемот и за тој еден ден да се чека од државата.
Не мислам дека им е дозволено храна да носат, ако било така никој не е будала да си го остави детето гладно.
Ако евентуално смеат да носат храна тогаш за отепвање се сите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Kako sto pisav predhodno, ne go sfakjam vnatresniot pritisok na poedinci da spoedelat so svetot, deka kako obrok im dale edna ili dve petulici (koi izgledaat sosema ok). Cinis neviden skandal a vsusnost ok e so ogled na situacijata. Veruvam deka ima nacini da dojdat do drugo jadenje ali ke treba da si go platat, taka da kaj e problemot? Za pari tripati na den pici bi ti nosele i drugi jadenja.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
ова гарант е некоја дип стејт лага
немогуче ова у Шведска
они се лидери, баш како ние шо бевме со минатата власт у све
епа сега они се лидери у правилно справување со корона


абе понекад (у ствари многу почесто), тоа што сите го праат е најдобрата опција
Автоматски споено мислење:

еве, кој го занима, математика:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Svedska em so ekonomski posledici, em so ogranicuvanja (pomalce od drugi no sepak seriozni) i em so bagji pocinati. Ama Svedska e edinstvena zemja kade sto vladeel liberalizam. Ednostavno utnaa taktika, nikomu nisto nova situacija e nema mnogu lutenje ama pa si teraat dalje. Toa ne mi e jasno ama ok.
ne sakam da gi branam, deka momentalno ziveam i rabotam tuka, i posebno so, prvpat vo 2 godini pratam vesti so se desava vo svedska,
gledam kakvi gluposti pravat.

tocno e deka imaat megju najgolemite pocinati po milion ziteli. tocno e i deka ekonomijata opagja so dobar% (nezz mnogu kako funkcionira, i koja e logikata zemja bez merki da pagja povekje od zemji so lockdown, ama se slucuva)

megjutoa - imas mnogu raboti so ne se opfateni so site ovie statistiki i analizi.

mali firmi, pica/kebab i se drugo za hrana, roditeli koi nemaat koj da im gi cuva decata (ako i dvajcata rabotat) i red drugi raboti.
obrazovanieto funkcionira maksimalno, i red drugi raboti.
drzavata se nasoci kon pomaganjeto na biznisite, od najmali do volvo i slicni.

gnasno, ama svedska si ja iscisti starata populacija. ima "zanemarliv" broj na smrtni slucai pomladi (zanemarliv po nivna logika, ne vikam jas).

koga kje se zavrsi krizata, moze da zboruvame koj pristap bil najdobar, i pak kje zavisi po koj indikator procenuvame.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Овие од Малта пустиве најгревчиња биле, ни некој на вести не пренесе дека дошле, дека живиме у 19ти век па не може како да разбереш дека некој близок ти иде, ни за јадење им дале у авион и по пут до карантин.
Тешко нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom