Несоница

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Цел живот патам од несоница. Безразлика дали сум преморен и цел ден ми се спие или немам физичка активност со недели мене ми треба барем еден час (некогаш многу повеќе). Засега избегавам апчиња за спиење но незнам до кога ќе е.
Им се восхитувам на луѓето кои заспиваат за 2 минути. Стават глава на перница и буквално за 2 минути почнуват да 'рчаат.
Причај ми е томе. Tell me about that......А оваа @bijons едноставно неможе а да не ставе меродија у секоја манџа. После повеке години на пореметен ритам или поубавано кажано антиритам на спиење компасот се расипува и скоро е немогуче да се поправе, ни апчиња ни активност, ни нишо не помага. Едино да се смене средината и работа и друштво и се живо мож ке помогне. Ама ај смени се живо. Иначе кој го нема вај проблем појма нема и поарно да не треска глупости на темата...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Не е тоа несоница, ти имаш потешкотии да заспиеш и после можеш да спиеш како тенк 12 саати. Несоница е кога не можеш ич да заспиеш, некогаш тие што патат од несоница не спијат со денови, или спијат кратко па се будат. И ја пример секоја вечер дремам у кревет по саат некад и два пред да заспијам па не сметам дека патам од нешто. Причина за тоа е што мозокот е возбуден околу нешто, кога ќе се смири ќе ти дојде сонот.
Па да, може да заспијам и да спијам како тенк но често ми се случува и да се разбудам после 2-3 часа и пак со часови да неможам да заспам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
А оваа @bijons едноставно неможе а да не ставе меродија у секоја манџа. Иначе кој го нема вај проблем појма нема и поарно да не треска глупости на темата..
зашто? постои некоја манџа во која не се ставЕ мЕродија? и каква би била таа манџа без мЕродија? нели форум секој си кажува мислење на прашаното и прашање на мислењето! ако кокретно те праша тебе биди сигурен дека нема да искоментирам и ќе ја оставам манџата без мирудија т.е. „да не трескам глупости“!
... треба да ја запознаеш личноста што не знам колку години уназад спие само 10 минути, секоја ноќ исти проблем, рекордот му беше цели дваесет минути, каде не бил каде не барал решение, што не пиел и напразно... и ДА! успеавме да го прологираме спиењето цели два часа и пол и тој е личен мој труд кон него и тоа без лекарства!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Пробајте со чај валеријан микс, б6, магнезиум, лунерба плус и тхц! Ја така некако се оправувам...
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Немам несоница али немаше друга тема.
Имам еден проблем, секој ден заспивам рано 10 часот навечер. Денски работам од 9 до 19:00. Истава работа ја работев и прошло лето али немав гајле и работа и излегување и за све имав енергија. За разлика ова година ретко за викенд ако излезам дури и неколку викенди легнав во 9 сат да одморам и не станав.
До што ке е проблемов?
Или можеби редовно конзумирање алкохол има некој удел ма да лани пиев повеќе .
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Немам несоница али немаше друга тема.
Имам еден проблем, секој ден заспивам рано 10 часот навечер. Денски работам од 9 до 19:00. Истава работа ја работев и прошло лето али немав гајле и работа и излегување и за све имав енергија. За разлика ова година ретко за викенд ако излезам дури и неколку викенди легнав во 9 сат да одморам и не станав.
До што ке е проблемов?
Или можеби редовно конзумирање алкохол има некој удел ма да лани пиев повеќе .
Ти изгледа како да сакаш да имаш несоница. Мада не е јасно шо сакаш да кажеш уживај там у природнио биоритам.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Намали со алкохол, пиј повеќе вода, со мрсно намали, јади повеќе свежо овошје и зеленчук. Ако пушиш, искочи на тараса, ем поретко ќе пушиш ем ќе дишеш кислород повеќе во текот на денот.
Види и кафето како ќе ти реагира ако не пиеш, може и тоа да е. Кофеински кризи тешко се надминуваат, ама барем ќе видиш како влијае. Зависи и што работиш, колку движиш...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Сега ја најдов и оваа тема, откако веќе си го пишав мислењето во Дежурна. Ќе го пастирам и тука, може некој ќе види...
____________________________________________

Веќе месец и нешто се чувствувам анксиозен и депресивен, скоро секое зимо ми е овака.

Нејсе, од пред 5-6 дена патам и од несоница. Претпоставувам дека ова му дојде како капак на анксиозноста.

- Првите 2-3 дена не можев да заспијам до 4-5 сабајле, а станувам во 8 за работа, работам од дома.
- Последниве 2-3 дена заспивам околу 2-2:30, но обавезно се будам околу 6-6:30.
Викендов (дека не морав да станувам за работа) продолжував да спијам од 09 до кај 13 часот попладне. Синоќа заспав во 02:45, а еве сабајлево се разбудив во 06:15.
Премалку е.

Чаре некое, да пробам да не заспивам преку ден никако?
Сакав после да си купам Магнезиум директ (со Б-комплекс), како и Витамин Д.

Не се трпам овака, ми смета овој ритам на спиење многу. Почнав дури и да се мислам дали ќе спијам нормално кога пробувам да заспијам - што не е ОК, сам на себе си правам притисок и така пак во зачаран круг...
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Сега ја најдов и оваа тема, откако веќе си го пишав мислењето во Дежурна. Ќе го пастирам и тука, може некој ќе види...
____________________________________________

Веќе месец и нешто се чувствувам анксиозен и депресивен, скоро секое зимо ми е овака.

Нејсе, од пред 5-6 дена патам и од несоница. Претпоставувам дека ова му дојде како капак на анксиозноста.

- Првите 2-3 дена не можев да заспијам до 4-5 сабајле, а станувам во 8 за работа, работам од дома.
- Последниве 2-3 дена заспивам околу 2-2:30, но обавезно се будам околу 6-6:30.
Викендов (дека не морав да станувам за работа) продолжував да спијам од 09 до кај 13 часот попладне. Синоќа заспав во 02:45, а еве сабајлево се разбудив во 06:15.
Премалку е.

Чаре некое, да пробам да не заспивам преку ден никако?
Сакав после да си купам Магнезиум директ (со Б-комплекс), како и Витамин Д.

Не се трпам овака, ми смета овој ритам на спиење многу. Почнав дури и да се мислам дали ќе спијам нормално кога пробувам да заспијам - што не е ОК, сам на себе си правам притисок и така пак во зачаран круг...
И јас имам такви периоди.
1.Пробај зголеми ја физичката активност.Јас би ти препорачал бокс,едноставно мавај во вреќа.Симнува стресс,и ги опушта мускулите.
2. Ако не живееш сам пред легнување нека ти прават парафинска масажа на вратот и плеќите,можеш и облоги да ставаш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
И јас имам такви периоди.
1.Пробај зголеми ја физичката активност.Јас би ти препорачал бокс,едноставно мавај во вреќа.Симнува стресс,и ги опушта мускулите.
2. Ако не живееш сам пред легнување нека ти прават парафинска масажа на вратот и плеќите,можеш и облоги да ставаш.
Физичка активност имам нула моментално.

Трчав до пред два месеци, па ми се активираше килата на желудник (ми правеше тахикардии) и се откажав.
Посебно па откако зеде да се стемнува во 16 часот - баталив трчање. Во Штип и нема каде баш да се трча навечер, а да не е по градски улици.
Сега ми е некако и страв пак да трчам за да не ја активирам пак (не дека е од тоа, психа...).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Сега ја најдов и оваа тема, откако веќе си го пишав мислењето во Дежурна. Ќе го пастирам и тука, може некој ќе види...
____________________________________________

Веќе месец и нешто се чувствувам анксиозен и депресивен, скоро секое зимо ми е овака.

Нејсе, од пред 5-6 дена патам и од несоница. Претпоставувам дека ова му дојде како капак на анксиозноста.

- Првите 2-3 дена не можев да заспијам до 4-5 сабајле, а станувам во 8 за работа, работам од дома.
- Последниве 2-3 дена заспивам околу 2-2:30, но обавезно се будам околу 6-6:30.
Викендов (дека не морав да станувам за работа) продолжував да спијам од 09 до кај 13 часот попладне. Синоќа заспав во 02:45, а еве сабајлево се разбудив во 06:15.
Премалку е.

Чаре некое, да пробам да не заспивам преку ден никако?
Сакав после да си купам Магнезиум директ (со Б-комплекс), како и Витамин Д.

Не се трпам овака, ми смета овој ритам на спиење многу. Почнав дури и да се мислам дали ќе спијам нормално кога пробувам да заспијам - што не е ОК, сам на себе си правам притисок и така пак во зачаран круг...
И јас имам мака со спиење и пијам мелатонин го имаш во аптеките, плус од други суплементи: цинк, магнезиум, б6.
Испиј ги овие апчиња, изгаси се што дава некаква светлина и легни во кревет без да се превртуваш (пожелно на грб), ќе заспиеш побрзо од нормално.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
И јас имам мака со спиење и пијам мелатонин го имаш во аптеките, плус од други суплементи: цинк, магнезиум, б6.
Испиј ги овие апчиња, изгаси се што дава некаква светлина и легни во кревет без да се превртуваш (пожелно на грб), ќе заспиеш побрзо од нормално.
Во која форма поточно ти е мелатонинот?
Сакам после да купам Лунерба Плус од Алкалоид...

Да ги пробам во комбинација со Магнезиум 400 (+ Б-комплекс) од Алкалоид и да купам Витамин Д3, може ќе помогнат нешто.
Не бива овака.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Во која форма поточно ти е мелатонинот?
Сакам после да купам Лунерба Плус од Алкалоид...

Да ги пробам во комбинација со Магнезиум 400 (+ Б-комплекс) од Алкалоид и да купам Витамин Д3, може ќе помогнат нешто.
Не бива овака.
Таблети овие ги пијам јас:

Ако пиеш д3 обавезно и к витамин + магнезиумот.

Ако не си по таблетите мене ми помагаат и 1-2 лименки пивце пред спиење :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Физичка активност имам нула моментално.

Трчав до пред два месеци, па ми се активираше килата на желудник (ми правеше тахикардии) и се откажав.
Посебно па откако зеде да се стемнува во 16 часот - баталив трчање. Во Штип и нема каде баш да се трча навечер, а да не е по градски улици.
Сега ми е некако и страв пак да трчам за да не ја активирам пак (не дека е од тоа, психа...).
Доста "бабини лекови" ти дават за анксиозност и депресија, посети добар психолог, он/а ќе знае што треба да прави.
Многу повеќе успех ќе имаш во надминувањето на проблемот така, отколку да пиеш сваштарии на своја рака.
Б6, сперма од коњ, цедена детелина со 5 листа.. гола вода.

п.с не си "луд" ако одиш на психолог, имаш проблеми со психичкото здравје - одиш кај доктор што лекува психичко здравје.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Физичка активност имам нула моментално.

Трчав до пред два месеци, па ми се активираше килата на желудник (ми правеше тахикардии) и се откажав.
Посебно па откако зеде да се стемнува во 16 часот - баталив трчање. Во Штип и нема каде баш да се трча навечер, а да не е по градски улици.
Сега ми е некако и страв пак да трчам за да не ја активирам пак (не дека е од тоа, психа...).
Мора физички да се активираш,10 мин загревање и растегнување,30мин лесен футинг,10 мин јаже,30мин вреќа,врел туш,масажа на врат и плеќи со парафин,и бомбона ќе бидеш за две недели.
Мора на вратот да му посветиш внимание,пошто,ко тука специјалист што ми објаснуваше,многу проблеми таму лежат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom