Несоница

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
prst.jpg Потребно ви е само едно обично гумено ластиче кое го ставате пред спиење на палецот, на местото каде што прстот се спојува со дланката.
Велат дека помагало навистина, сонот сам си доаѓал...па ајде да пробаме, мислам на тие што патат од инсомнија:)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Веќе една недела патам од несоница. Од акутна премина во хронична. Колку и да сум заморена, не успевам да заспијам или ако заспијам за 2 часа станувам и не успевам да презаспијам. Пробав со витамин б6 и со Chelate Magnesium но попусто. Кои се вашите трикови за овој проблем? Мислам дека почнувам да попуштам со паметот.
 
Член од
17 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
6
Веќе една недела патам од несоница. Од акутна премина во хронична. Колку и да сум заморена, не успевам да заспијам или ако заспијам за 2 часа станувам и не успевам да презаспијам. Пробав со витамин б6 и со Chelate Magnesium но попусто. Кои се вашите трикови за овој проблем? Мислам дека почнувам да попуштам со паметот.
Дали спортуваш? Треба и физички да се умориш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Веќе една недела патам од несоница. Од акутна премина во хронична. Колку и да сум заморена, не успевам да заспијам или ако заспијам за 2 часа станувам и не успевам да презаспијам. Пробав со витамин б6 и со Chelate Magnesium но попусто. Кои се вашите трикови за овој проблем? Мислам дека почнувам да попуштам со паметот.
B6 ќе те буди. Кај некои луѓе магнезиум е подобро да се пие накај 7-8 навечер, не веднаш пред спиење, кај некои луѓе (ако имаш предијабет/метаболички синдром - или неповолна функција на митрохондрата/атп продукција) истиот ќе те разбуди и ќе ти даде многу енергија. Исто така поготово бегај од изолиран B6, во континуитет, се пие 1x на 2-3 дена.

Друго, наведи дали и кои хронични здравствени проблеми ги имаш, дали осеќаш некаква болка? иритабилност, анксиозност?
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Проба ли некој од вас дали функционира тоа погоре со ластикцето? :rolleyes:

Инаку, јас има периоди (еве и сега деновиве) кога не можам да спијам ноќе. Макар и солзи да ми течат за спиење, да чувствувам преголем замор и да немам спиено два дена претходно... Додека не се раздени џабе е. :(

Исто ко не спијам вака подолго време ме боли секој мускул во телото, глава, вртоглавици имам. Некогаш и по 40-50 саати без сон сум.

Ама, ќе надокнадиме ко ќе помине периодот на несоницата :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Проба ли некој од вас дали функционира тоа погоре со ластикцето? :rolleyes:

Инаку, јас има периоди (еве и сега деновиве) кога не можам да спијам ноќе. Макар и солзи да ми течат за спиење, да чувствувам преголем замор и да немам спиено два дена претходно... Додека не се раздени џабе е. :(

Исто ко не спијам вака подолго време ме боли секој мускул во телото, глава, вртоглавици имам. Некогаш и по 40-50 саати без сон сум.

Ама, ќе надокнадиме ко ќе помине периодот на несоницата :D
Постојат луѓе што се пресензитивни на било каква болка во телото, при што не можат да заспијат, или пак обична анксиозност. Ако го имаш проблемот со сензитивност на болка ќе патиш долго од несоница. Решение ти е да ја сузбиеш болката, за тоа тоа потребни се,

Турмерик
Ѓумбир
Црно семе
Црн пипер
Кокосово/маслиново масло

Ги имаш во Виола продавниците за здрава храна.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Што точно правите вие што се жалите на несоница, во периодот кога ја имате?
Легнуваш со изгасени сите светла и електронски уреди, пробуваш да заспиеш 30 минути, не можеш да заспиеш?
Го фаќаш телефонот и куцаш на кајгана како не можеш да заспиеш?
Го палиш лаптопот/компјутер и куцаш на кајгана како не можеш да заспиеш?
Потоа продолжуваш да чепкаш други работи на нет, озрачен од телефонот кој емитира светлина во твоите очи, поточно ретината, чии фоторецептори праќаат сигнал до мозокот дека е светло го збунуваш мозокот дека е ден и продолжува да не ти се спие?
Потоа едвај конечно заспиваш? Интернетот ти помогнал за тоа или? Пробани се други начини за справување со проблемот освен дремње на нет?
Мене несоницата ми е периодична и циклична, недела - две сум добар, две недели имам проблем со спиењето. Синоќа заспав во 9, бев преморен, имав тешка физичка работа дента и се разбудив во 11. Се обидов се продолжам со спиење, не можев. Пробав со релаксирачка музика на слушалки, некогаш помага, почесто нема ефект. После саат време излежавање и тегнење, станав и се позиционирав со таблет. Дури пијам и анксиолитик, од група на бензодиазепини, не, не бива.

Најчесто не можам воопшто да заспијам. Кога сум преморен можеби ме фаќа некој сон накај 9, но морам да чекам да заспијат моите и во меѓувреме ми поминува сонот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Најчесто...

1. Анксиозност

2. Воспаление - оксидација - болка

3. Хормонални пореметувања, висок естроген - кортисол
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Мене несоницата ми е периодична и циклична, недела - две сум добар, две недели имам проблем со спиењето. Синоќа заспав во 9, бев преморен, имав тешка физичка работа дента и се разбудив во 11. Се обидов се продолжам со спиење, не можев. Пробав со релаксирачка музика на слушалки, некогаш помага, почесто нема ефект. После саат време излежавање и тегнење, станав и се позиционирав со таблет. Дури пијам и анксиолитик, од група на бензодиазепини, не, не бива.
Најчесто не можам воопшто да заспијам. Кога сум преморен можеби ме фаќа некој сон накај 9, но морам да чекам да заспијат моите и во меѓувреме ми поминува сонот.
... анксиолитик од група на бенодиазепини за спиење? може да пишеш кој? :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
... анксиолитик од група на бенодиазепини за спиење? може да пишеш кој? :)
Не го пијам поради проблем со спиењето, туку поради симптоми на анксиозност. Иако прочитав дека има и седативно дејство. Алпразолам, иначе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Најчесто...
1. Анксиозност
2. Воспаление - оксидација - болка
3. Хормонални пореметувања, висок естроген - кортисол
... човек ако има покачен крвен притисок или можеби има забрзано работење на срцето -тахикардија, а нема симптоми за да знае дека во моментот ете има покачен крвен притисок, нема шанса „телото“ да дозволи да заспие ! или ако е гневен и е под стрес исто нема шанса да заспие или доколку има лоши животни навики како конзумирање на стимуланси навечер како кафе, алкохол, енергетски пијалоци, гледање ТВ касно навечер и киснење на ФБ и форуми :D , па дури и физичка неактивност во текот денот се едни од најглавните причини за несоница на млада популација за која се жали тука :cool:[DOUBLEPOST=1509193431][/DOUBLEPOST]
Не го пијам поради проблем со спиењето, туку поради симптоми на анксиозност. Иако прочитав дека има и седативно дејство. Алпразолам, иначе.
... кога веќе имаме проблем со спиење повеќе од еден месец ќе го ставиме зборот и значењето хронично неспиење или хронична несоница и тука веќе ако се сака да се ординира лек се оди директно на лек што основна индикација е хипнотичко дејство еден час пред кога се сака да се заспие, а не да се пијат лекови кои основна индикација за нивна примена е аксиозност, седација, а да се очекува споредното дејство на остранување на несоница да биде главно очекување од тој лек, како прво



како второ, секогаш примена на лекови посебно на овие што се анксиозна ситуација ем депресивна се многу опасни оти е мнооооогу тенка границата за точно дијагностицирање во кој левел е организмот, а богами лековите за ова област различно делуваат , па богами наместо да имаме подобрување има шанса да се смениме самите ние и да се однесуваме уште почудно и влегуваме во лавиринтот од кој никогаш нема да излеземе, затоа ако веќе мора да се пие лекот т.е.сме во многу лоша психолошка ситуација лекот кој ќе се одреди да ни помогне се гледа прво што може да ни одмогне, односно се гледа кои се негативни спорадични ефекти, контраиндикациите како и интеракциите со други лекови па дури и со храна, па потоа се гледа бенифит од негова индикација ! ;)



пример, велиш Xanax (alprazolam) ,
фактот дека не сме да применува особа под 18 год, значи треба да внимаваме што може да доведе во негова примена, негова примена не може да биде провизорна или бесконечна, ниту да се пие по потреба, ниту нагло да се прекине, ниту пак треба да се предозира оти резултатот е фатален, што е уште еден податок дека лекот не е толку безопасен,



додека се пие овој лек асполутно не смее да се конзумира алкохол ниту пак во исхрана да се има грејпфрут и комбинација од негов сок во други производи, и додека се пие треба да не се прават активности за кои треба размислување и рефлекси (возење автомобил, велосипед работење со некоја машина ), додека се пие овој лек некој ден може да се осети потешко дишење, чуство на отекување на јазикот, усните грлото како и осет дека некој не „попари“ со коприва по телото,



додека се пие овој лек ќе има некој ден кога ќе имаме депресивно расположение, мисли на самоубиство и повреди на самиот себе, агитација, конфузија како и можност на непријателско однесување,халуцинации некотролирани движење на мускулите, чувство на замор, губење рамнотежа или координација до нејасен говор „ сакам да кажам не знам како “, проблеми со памтењето како и вознемиреност наутро!
...додека се пие овој лек не смее да се применува антифунгални лекови ниту пак антиулкусни од тип на cimetidin, ниту смее да се комбинира со лек „за срце“ digoxin ( што често некои доктори не внимаваат кога го препорачуваат лекот посебно кај постари),



...додека се пие овој лек не сме да се користат хербални лекови и витамински препарати од горе наведените можни интеракции!
..и круна на сето тоа можноста на појава на „зависност“ на користење на бензодиазепински препарат!



е сега кога го поминавме сето ова и знаеме кога не смееме и што може да ни се случи како спореден ефект во било кој ден додека го пиеме алпразоламот ќе видиме која е причината за да го пиеме и дали тежината на нашата здравствена ситуација ќе го оправда тоа ! така се пријдува на проблемот (y)


ај донт тхинг со ! :confused: ...
јас ќе најдам начин да го надминам тоа, би се потрудила да ја најдам причината на таквата ситуација без посегнување на таков лек, може е најлесно лапни голтни таблета, ама потоа тоа иде хоророт,



затоа фак тхат тхинг, ол ју ниид ис лав :smirce:
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.493
Поени од реакции
6.119
Цел живот патам од несоница. Безразлика дали сум преморен и цел ден ми се спие или немам физичка активност со недели мене ми треба барем еден час (некогаш многу повеќе). Засега избегавам апчиња за спиење но незнам до кога ќе е.
Им се восхитувам на луѓето кои заспиваат за 2 минути. Стават глава на перница и буквално за 2 минути почнуват да 'рчаат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Цел живот патам од несоница. Безразлика дали сум преморен и цел ден ми се спие или немам физичка активност со недели мене ми треба барем еден час (некогаш многу повеќе). Засега избегавам апчиња за спиење но незнам до кога ќе е.
Им се восхитувам на луѓето кои заспиваат за 2 минути. Стават глава на перница и буквално за 2 минути почнуват да 'рчаат.
Не е тоа несоница, ти имаш потешкотии да заспиеш и после можеш да спиеш како тенк 12 саати. Несоница е кога не можеш ич да заспиеш, некогаш тие што патат од несоница не спијат со денови, или спијат кратко па се будат. И ја пример секоја вечер дремам у кревет по саат некад и два пред да заспијам па не сметам дека патам од нешто. Причина за тоа е што мозокот е возбуден околу нешто, кога ќе се смири ќе ти дојде сонот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom