Несоница

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Колку спиете? Јас спијам малку како во песната од Каролина Гочева. Докторот ми препиша апчиња против несоница, но слабо ми помагаат. Прво ќе си заспијам нормално, а потоа ќе се разбудам некаде околу два и не можам да заспијам до саабајле. Чаре?:nesvest:

Sto be, na forumov site spiete? Jas ne znam kakva e starosnata struktura na lugeto sto go posetuvaat, no ako se pretezeno deca i mladinci togas verojatno veke moeto mesto ne e poveke tuuka...:toe::toe::toe:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Веќе трет ден без сон....не помагаат ни офци, ни бројки ни цицки броење. Ни вртење перница ни мењање положба. Не би пробувал со апои, чкарт ми е некако.
И ракијата не помогна вчера :(
Се тешам дека ми е некој период и дека ќе помине
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Ckart ili ne jas gi probav site apoi na svetov za nesonica i nitu eden ne raboti. Odnosno rabotat izvesno vreme a potoa isto ke se razbudam i ne spijam do sabajle. Pak mi e podobro otkolku ic da ne zaspijam ama ne e toa toa:toe::toe::toe:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ckart ili ne jas gi probav site apoi na svetov za nesonica i nitu eden ne raboti. Odnosno rabotat izvesno vreme a potoa isto ke se razbudam i ne spijam do sabajle. Pak mi e podobro otkolku ic da ne zaspijam ama ne e toa toa:toe::toe::toe:
Пробај со луната ако не си ги пробала и пиј по пола, една половина пред легнување и уште пола кога ке се разбудиш пак :smir:
 
S

smart ass

Гостин
Пробај со луната ако не си ги пробала и пиј по пола, една половина пред легнување и уште пола кога ке се разбудиш пак :smir:

Луната,го има и под името санвал-јак хипнотик...меѓу најјаките,веројатно ќе помогне,но имајте предвид дека истиот лек не смее да се употребува повеќе од две-три недели,бидејќи ствара зависност,затоа најдобро е консултација со невропсихијатар пред употреба на лек од овој тип.

Инаку и јас имам проблеми со несоница,и џабе..проблемот ми се јави пред три-четири години па претходно примав диазепам,ама не помогна па си реков налет:toe:

чуму да го пијам...џабе,па сега стандардно користам витамини од групата Б.

П.С пробајте со витамини Б-комплекс и Валеријана(ова помага,делува смирувачки и антистрес..)а е на природна база.

Веќе трет ден без сон....не помагаат ни офци, ни бројки ни цицки броење. Ни вртење перница ни мењање положба. Не би пробувал со апои, чкарт ми е некако.
И ракијата не помогна вчера :(
Се тешам дека ми е некој период и дека ќе помине
Ракијата смо ќе ти заврши добро депресивно дејство врз ЦНС.

Пробај,исто со витамини,и валеријана,инаку акоконзумираш енергетски пијалоци или пак кафе(над три кафиња)може да влијаат.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Потствеста ја мачат грижи
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Имам користено Санвал и сеуште го користам понекогаш,но за жал не се покажа многу ефективен во мојот случај,понекогаш ми помага,но понекогаш нема никакви ефекти.Зависност не ми предизвика воопшто.Мислам дека нема некое јако дејство,ама најверојатно не е така кај секого.

Чај од валеријана пиев исто,но немаше никаков ефект.

Сега сум во период кога не ја лечам туку чекам да ми помине.Кога ќе ми здосади ќе пијам Санвал и пак така во круг.Кај мене проблемов е хроничен,но сеуште не сум нашла некое потрајно решение.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Абе не се замарајте со апчињ, џабе парите. Ја сум хроник од 15 години и едноставно ја игнорирам несоницата :baeh: ама добро има периоди кога си спијам и по 10 саати на ден а има и кога не спијам :toe:
 
S

smart ass

Гостин
Еве што е проблемот

About one-third of Americans have symptoms of insomnia but less than 10% of those are identified by their doctors. Insomnia tends to increase with age and affects about 40 percent of women and 30 percent of men. Insomnia includes not only difficulty falling asleep (this is called sleep-onset insomia) but also waking up to early and not being able to fall back asleep (sleep-maintenance insomnia), frequent awakenings, and waking up feeling unrefreshed.
You often see that statement: insomnia is not a condition; it is a symptom. This is to encourage readers (patients, health care providers, etc.) to look at the underlying cause of insomnia, which is often another illness. However, like so much in sleep, the literal validity of that statement is not so clear. Doctors distinguish between “primary insomnia” and “secondary insomnia”. Secondary insomnia is indeed considered a symptom or a side effect of other phenomena in the body, but often the insomnia itself is considered the main problem, the main thing worth attacking and treating. When the insomnia is considered an illness itself, not an effect of some other etiology, it is called primary insomnia

И опција

Lunesta (eszopiclone) is a nonbenzodiazepine hypnotic agent. (Ambien and Sonata are also nonbenzodiazepine agents.) It should be used only when the recipient can devote a full night's sleep because it will take that long to wear off. One rap against Ambien was that while it helped people get to sleep, they woke up during the night. Lunesta may be better in that respect. Also, while Ambien was officially supposed to be taken for only 10 days straight (although some doctors ignored that limit), Lunesta is approved for longer durations. Trials suggest that people don't get addicted to Lunesta.
The pharmacology of eszopiclone is not well understood. Chemically, eszopiclone is a short-acting hypnotic agent that is a stereoselective isomer of the agent zopiclone. Racemic zopiclone (both forms of the isomer) has been on the market in Europe since 1992. The eszopiclone isomer expected to be better as a medication. Early tests have indicated that it is an effective sleep medication.

П.С зарем бензодиазепини не ви помогнаа(хелекс,диазепам,празине)????

Абе не се замарајте со апчињ, џабе парите. Ја сум хроник од 15 години и едноставно ја игнорирам несоницата :baeh: ама добро има периоди кога си спијам и по 10 саати на ден а има и кога не спијам :toe:
Игнорираш оти можеш...ај имај обврски,работа на пример...како ќе работиш неспан,нарочито ако е ризична работа??
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Еве што е проблемот



You often see that statement: insomnia is not a condition; it is a symptom. This is to encourage readers (patients, health care providers, etc.) to look at the underlying cause of insomnia, which is often another illness. However, like so much in sleep, the literal validity of that statement is not so clear. Doctors distinguish between “primary insomnia” and “secondary insomnia”. Secondary insomnia is indeed considered a symptom or a side effect of other phenomena in the body, but often the insomnia itself is considered the main problem, the main thing worth attacking and treating. When the insomnia is considered an illness itself, not an effect of some other etiology, it is called primary insomnia

И опција




П.С зарем бензодиазепини не ви помогнаа(хелекс,диазепам,празине)????



Игнорираш оти можеш...ај имај обврски,работа на пример...како ќе работиш неспан,нарочито ако е ризична работа??
Еј јас кога станува муабет за апчиња не сум бил задоволен од ништо што ги наброја ти.Едино сум задоволен од едни иако знам дека се штетни ама само со нив можам 24 часа да сум cool.Лорам.Се имам напиено до сега се на се три пати кога сум бил вознемирен опасно и само од нив сум видел ефект.
 
?

..........

Гостин
Имам проблеми со спиењето .....немам одреден термин за спиење не се знае кога спијам ...не постои ден ноќ за мене .....кога станува збор за спиење...

единствено само после добар секс заспивам како кутре.....
синоќа падна така добар секс .....си легнав во 3 а станав во 14;30 пред околу 2 часа
 
S

smart ass

Гостин
Еј јас кога станува муабет за апчиња не сум бил задоволен од ништо што ги наброја ти.Едино сум задоволен од едни иако знам дека се штетни ама само со нив можам 24 часа да сум cool.Лорам.Се имам напиено до сега се на се три пати кога сум бил вознемирен опасно и само од нив сум видел ефект.
Станува збор за Lorazepam(лорсилан) инаку тешка седација предизвикува,но не би го препорачал на никој бидејќи е премногу тежок за организмот,а и влијае на когнитивните способности(посебно меморијата) но и на моторните-има и антиконвулзивно дејство.

Знам дека најчесто лорам-от им го препишуваат на зависници,бидејќи ги смирува апстиненцијалните синдроми,на пример несакани контракции,болки во стомакот И.Т.Н...а секако и за несоница го препишуваат но поретко односно лорам-от е на некој начин краен избор,после луната.

Инаку има уште еден лек се вика нозинан(Levomepromazin),и многу го фалат,засега е сметан за еден од најдобрите кога станува збор за тешка несоница.

Но најдобро речи налет и земи б-витамини:toe: и валеријана...на долг рок помага,може и диазепам..

Ова не значи дека другите се ОТРОВ...хмм алкохолот е токсик па пијат народот(еве апсинт) или никотинот на пример,но секогаш препорачлива е прирдната варијанта,е сега ако не бива тогаш мора соодветна помош од стручно лице кое и ќе ја определи дозата....

Инаку мене лично најмногу марихуаната ми помага за заспивање...ова озбилно-отпрвен сум хај,а потоа заспивам како маченце...се разбира не алудирам на нејзина злоупотреба..ама три пати месечно си палам...еххх овој месец квотата не ја исполнив...нешто пазарот не е стабилен:pos2:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Смарт ес, не ги труј децата.
Маџијата е во маријаната! <3
 
S

smart ass

Гостин
Имам проблеми со спиењето .....немам одреден термин за спиење не се знае кога спијам ...не постои ден ноќ за мене .....кога станува збор за спиење...

единствено само после добар секс заспивам како кутре.....
синоќа падна така добар секс .....си легнав во 3 а станав во 14;30 пред околу 2 часа
Абе после добар секс..следи уште подобар..па после заспивање:helou:


си легнав во 3 а станав во 14;30
Ахх женска ти маста ти ја извадила:pos2:

Смарт ес, не ги труј децата.
Маџијата е во маријаната! <3
Да ама на долг рок употреба на марихуана не е препорачлива.

Забележани се панични напади,параноја и пореметување во однесувањето,затоа поретко...а и пофилинг е така...ехејј замисли месец дена неам запалено:vozbud:

ами да ми дојде при раче едно двојче:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom