Несоница

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
... навчер која активност може да ја исцрпи цела енергија за кратко време и на индивидуата веднаш да му се спие?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
сексот нема да му го подобри крвотокот во вратот
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
... воопшто не е смешно,
,,..науката што стои зад мастурбацијата како помагало за спиење е дека работењето и постигнувањето оргазам ослободуваат „хормони за добро чувство“ окситоцин, допамин, ендорфин и пролактин...,,
....има цела плеада на лекови против несоница (хипнотици), но тоа не е решение кога телото не „спремно“ за спиење, уште ја вари тукушто внесената храна, алкохол, кафе или пушење кои се и те како причинители да телото е „под стрес“ ако се конзумираат навечер и телото не може да се опушти барем за кратко време и да „заспие“ и најлесно е тогаш да се посегне по лекови, суплименти, кои од една страна може ќе помогнат, ама од друга страна ќе создадат навика и ќе одмогнат,

ice_screenshot_20201228-202640.jpeg

... и како би се опуштила снагата, дома за кратко време, по природен пат?

ice_screenshot_20201228-204139.jpeg

и пред некој/а да биде скептик или да се подсмева, нека испроба, ќе биде изненаден/а од резултатот!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
@bijons ако е на психичка основа ни хемија ни физика помага.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
бла бла.. мастурбирање.. бла бла
Пробано преку 1000 пати.
Резултат: не можам да заспам 2 саати после тоа, очите ококорени, можам комотно на тренинг да одам вечер у 2 саат.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па не, ги пијам после ручек, навечер само Лунерба-та...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.663
Поени од реакции
11.693
Многу интересна тема.
Штета што ваква сериозна тема која се занимава со таков сериозен проблем ја развиваат ликови кои според ова што го прочитав не биле ни приближно до популарната т.н. несоница.

Сочувство до измачените борци, нека Боговите бидат со вас, ооо вие кутри сензитивни маченици на ноќните шизофрени монолози.
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Па не, ги пијам после ручек, навечер само Лунерба-та...
Многу е важно и деновите како ти минат. А уште поважно што правиш пред да легнеш да спиеш. Видов што си пишал за проблемот твој. Лековите погоре и витамините се една работа. Среќа доаѓаат сега празници. Пробај да се опуштиш и онака нема кај да одиме. Секој ден прави барем една работа што сакаш. Не знам играј нешто, потрчи ма нека е и прошетка, другари, девојка, фамилија, добар муабет, милениче прошетка... пробај чисто да се уживиш. Тв не. Социјални мрежи остај на некој ден. Смири го мозокот. Мислите. Тоа е целата работа.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Синоќа многу ми се спиеше и легнав околу 01:30, но некако многу се будев - во 02:30, во 03:45, во 05, во 06 и конечно сега станав во 7 (алармот ми беше навиен за во 8).

Многу немирно спиење, 4-5 будења за ,,сон" од 5 и пол часа.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Има неколку нешта за кои со сигурност знам дека ми пречат на заспивањето и на квалитетниот сон: попладневна дремка (избегнувам), нервози пред спиење и гледање во монитор/телефон. Последново колку и да се трудам ми останува лоша навика.
Ако приметам дека не можам да спијам, станувам од кревет и не пробувам да заспијам затоа што тоа ме фрустрира. Во краен случај, мастурбацијата секогаш ми помага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom