Несоница

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да ама на долг рок употреба на марихуана не е препорачлива.

Забележани се панични напади,параноја и пореметување во однесувањето,затоа поретко...а и пофилинг е така...ехејј замисли месец дена неам запалено:vozbud:

ами да ми дојде при раче едно двојче:pos2:
Абе кој ѓавол те тера долго да користиш, си палиш едно кецуле пред спиење, на секој 2-3 дена, и си спиеш ко чоек, МЕД!
Ваљда немате константна несоница со месеци, ваљда е само периодче од недела дена...
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Епа кој неможе да заспие нека пише, ке напраиме една две сеанси и после секој накај дома у кревет :vozbud:
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
неможам да спијам денски 100 пати пробав и неуспеав да заспијам....
 
S

smart ass

Гостин
Ама проблемот е што има луѓе кај кои несоницата трае со години.Истите тие имаат обврски,работа,деца...а неспан човек е ТРОЛ:toe:

Боље бити на марихуаном него ТРОЛ:pos2:

П.С мене три четири двојки месечно доволно ми се..ама месецов не најдов:(

неможам да спијам денски 100 пати пробав и неуспеав да заспијам....
Најверојатноне си вампир:)
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Lelel i za nesonica pijat apchinja lugjevo. Abe, stanete na sabajle, vezhbajte neshto, klecajte 3-4 pati nedelno, troshete ja vashata energija. I me nerviraat nekoj demek "Ne mozham da spijam, cela vecher se obiduvav ama dzabe", a ako pred toa spiel 20 chasovi.

Inaku cela nedela ne bev naspan, spremav ispiti i nemav vreme za spienje. Vchera zavrshiv so polaganja i si stegnav edno kecule i spiev ko bebence. :icon_lol:
 
S

smart ass

Гостин
Lelel i za nesonica pijat apchinja lugjevo. Abe, stanete na sabajle, vezhbajte neshto, klecajte 3-4 pati nedelno, troshete ja vashata energija
Виде очигледно дека има луѓе кои го имаат овој проблем.

I me nerviraat nekoj demek "Ne mozham da spijam, cela vecher se obiduvav ama dzabe",
Нели прочита погоре,мислам дека убаво објаснив,со цитатот-значи членката сајбер лејди покрај тоа што ќе се заспие....се буди повторно,затоа немој така:smir:

Inaku cela nedela ne bev naspan, spremav ispiti i nemav vreme za spienje. Vchera zavrshiv so polaganja i si stegnav edno kecule i spiev ko bebence.
Блазе си ти...самонемој секој ден...бихејвр дизордр не ти бега.



Инаку најчест фактор...за несоница кај деците е фактот што многуиграат кантер,ДОТА..

окрај овие значаен е и факторот СТРЕС,70% од инсомниаците баш поради стрес не можат да заспијат,а мене мија прекинаа терапијата со диазепам бидејќи како што ми кажа психијатарот...премногу сум се замарал,односно ќе ме фркне некоја тема во главаи ќе се задлабочам во размислување..па вака било, онака било...:toe:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Кога ми се спие спијам.Некогаш можам и ептен да се остаам спиејќи,а има и некогаш па кога не ми се спие ич.
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Имам проблеми со спиењето .....немам одреден термин за спиење не се знае кога спијам ...не постои ден ноќ за мене .....кога станува збор за спиење...

единствено само после добар секс заспивам како кутре.....
синоќа падна така добар секс .....си легнав во 3 а станав во 14;30 пред околу 2 часа
:sekss: секоја вечер и ко бебе ќе спиеш :smir:
иначе не се клукајте со апчиња и јас многу често имам несоница и многу ми помага чајот од камилица...
наводно многу помагал при несоница...
овци, цицки-мицки броење не помага тоа се глупости...
 
R

Roten 96

Гостин
Избегнувајте тешка храна и пијалоци,како што се кафето и кока кола,во вечерните часови,распрашајте се кај својот лекар или аптекар дали лековите кои ги користете влијаат на вашиот сон.
спијте на грб со рацете на телото,не лежете на левата страна бидејќи таквата положба влијае белите дробови да го притискаат срцето.
Полно дишење ке ви помогне да заспиете,како и автогениот тренинг и сличните методина самосугестија(визализација,итн.),опуштете се и решавањето на проблемите оставете го за утре.
Стариот домашен лек против несоница е шолја топло млеко со мед и топло термос шише(ако имате ладни нозе).
Туширајте се со млака вода и масирајте го телото со лесно кружни движења.
Акупресура.
 
M

Muranyi

Гостин
Страдам од несоница веќе година дена.На почетокот не беше ништо сериозно,но во последно време како да ми отежнува состојбата.Досега се немам обратено на лекар,бидејќи ми се јавува циклично и го немам сфатено доволно сериозно проблемот,но веќе се чувствувам премногу исцрпено и почнува да ми пречи во секојдневието.Поради обврски,станувам во 5 часот наутро,а заспивам околу 3 часот.Посебно ова ми се случува последниве месец дена.Понекогаш знам да преспијам преку ден,но тоа е околу 2 часа и потоа се чувствувам уште полошо.Не можам да се вратам во нормала наредните два часа,па подобра опција ми е воопшто да не спијам.Се имам обратено за помош на форумов,ми препорачаа некои чајчиња билчиња но ништо од тоа,воопшто не ми помогна.Колку за илустрација колку јас не можам да заспијам,неделава на своја рака земав диазепам и мислев да пробам и да видам дали ќе ми помогне.Но ниту диазепамот не ми помогна,дури и две таблети по 5 милиграми не ме заспиваат,само ми го отежнуваат наредниот ден и ме забавуваат само.Сакам да пробам да ги откажам цигарите и кафињата,да почнам да вежбам било што,дали теретана или трчање,што било само за да се уморувам и да можам да си легнам на време.Повеќе не можам да си дозволам да функционирам со два часа.Не верувам дека сум депресивен или слично и од каде сега ваков проблем не можам да сфатам.

Дали мојот проблем е толку сериозен да морам да се обратам на лекар?И на каков лекар да се обратам,матичен,психолог,психијатар?Имам аверзија кон белиот мантил,знам дека само ќе ме накљукаат со хемии,а не го сакам тоа.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Не се клукајте со апчиња за спиење, туку со тие пари најдете си квалитетна марихуана и уживајте во животот.
И нормално, Марихуана и Секс во комбинација иде најубаво против несаница. Ја барем така сум го решавал проблемот..
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас апчиња за спиење - њет, не сакам. Еднаш се напив едно апче као на природна база тие што се, ама не ми помогна, пак заспав после 3 часа откога го испив. Имам тешки проблеми со заспивањето со години веќе. Пред 4, 4:30 сабајле јас не заспивам, дури и кога сум најуморна. И два часа да сум спиена само, јас повторно нема да можам да заспијам до 3:30 сигурно. Не знам што е проблемот, не верувам да станува збор за психа или проблеми, бидејќи и во најубави периоди повторно не сум можела да заспијам.

Ова е малку смешно, но е вистинита случка, што најдобро го опишува мојот однос со заспивањето.

Си одиме кон дома и јас му се вртам на еден другар и му викам: Леле колку сум уморна, сега кога ќе дојдам дома, одма ќе легнам и таман за саат и пол, два ќе заспијам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom