Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не си истрчал 5к а за 1 месец сакаш под 20 минути.
Добро.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Под 25 можеби но тешко, зависи генетика, претходна кондиција итн.
Значи ко што ти пиша Точни, мора да пробаш.
Истрчај 5к врати се и пиши.

Верувај, знам дека е интересно да си правиш калкулации и да си компетитивен и да мислиш дека е многу лесно да се трча... сум поминал низ таа фаза, апсолутно се сум погрешил.
Она на што треба да се фокусираш е редовен тренинг, начин на исхрана, вода и спиење.
Истрчај 5к па после прави си калкулации.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Дечки дајте предлог за добар спортски саат, моментално ги гледам гармин vivoactice 3 и forerunner 645
Секоа мислење за друга опција е прифатливо или помош за избор на еден од овие, цена до кај 300 евра
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
Дечки дајте предлог за добар спортски саат, моментално ги гледам гармин vivoactice 3 и forerunner 645
Секоа мислење за друга опција е прифатливо или помош за избор на еден од овие, цена до кај 300 евра
Huawei band 3 pro гледам на интернет по многу ривјуа го фалат.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Дечки дајте предлог за добар спортски саат, моментално ги гледам гармин vivoactice 3 и forerunner 645
Секоа мислење за друга опција е прифатливо или помош за избор на еден од овие, цена до кај 300 евра
FR 645 е сериозно подобар од vivoactive 3 и можам и подетално да ти направам споредба бидејќи имам користено повеќе high-end модели на Гармин. Самсунг се доста слаби, Huawei не знам, а Xiaomi не се лоши особено Pace i Stratos. Има и други ама да знаеш Гармин е лидер и тоа за многу. Е сега саатите се скапи играчки и перформансот на еден човек зависи примарно од други фактори, ама сепак мене лично ме мотивираат бројките и разните параметри што можат да се следат :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
27'44'36: New Swiss record of the 10'000 m for Julien Wanders (23 години е) :cuc::cuc::cuc::cuc:
П.с. Ако некој не знае, белец е дечкото :D

Опасно приближување до неверојатниот рекорд на Бекеле кој гласи 26:17.53
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
27'44'36: New Swiss record of the 10'000 m for Julien Wanders (23 години е) :cuc::cuc::cuc::cuc:
П.с. Ако некој не знае, белец е дечкото :D

Опасно приближување до неверојатниот рекорд на Бекеле кој гласи 26:17.53
Ау минута и пол е опасно приближување? :S
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Ау минута и пол е опасно приближување? :S
Со ова го деградираш успехот. Човекот на 23 години постави европски рекорд на 10км, 2:47 pace испука, ама ништо драпешки резултат е тоа пошто Анон рекол дека не е опасно приближување до светскиот рекорд.
Патем ако те интересира, ова е резултат на стаза, на асфалт има 27:25 истрчано.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Со ова го деградираш успехот. Човекот на 23 години постави европски рекорд на 10км, 2:47 pace испука, ама ништо драпешки резултат е тоа пошто Анон рекол дека не е опасно приближување до светскиот рекорд.
Патем ако те интересира, ова е резултат на стаза, на асфалт има 27:25 истрчано.
Како го сврте муабетот, страхотно. Успехот си му е супер, ама ова е далеку од ОПАСНО ПРИБЛИЖУВАЊЕ до светскиот рекорд. Не е ни приближување а камо ли опасно.
Минута и пол на маратон каде што е 4 пати подолга трката не се смета за приближување, на па ова.
Тежок спинер си, драпешки бил резултатот... ставање зборови во уста еј, ти беше едно време океј лик.
Не ме интересира за типот на подлога, а очигледно ни тебе затоа што не се потруди да го спомнеш во првиот пост.
27 40 трчале белци у факинг 1965 (inb4 ама немало регулации за допинг).
А 23 години не е ни којзнае колку млад. Имало ликови на 20 години со многу подобри резултати.
Со самото тоа што спомнуваш ЕВРОПСКИ, треба да сфатиш дека првичната реченица ти е погрешна.
Нека му е со среќа на типот и да се надеваме вистински ќе се приближи до светскиот рекорд со нов резултат за пар години. И ако тоа се случи те молам наврати се на мене и кажи ми како јас сум грешел и како јас сум кажал дека не е талент и дека сум го омаловажувал, девалвирал, ДРАПИРАЛ :D
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Со ова го деградираш успехот. Човекот на 23 години постави европски рекорд на 10км, 2:47 pace испука, ама ништо драпешки резултат е тоа пошто Анон рекол дека не е опасно приближување до светскиот рекорд.
Патем ако те интересира, ова е резултат на стаза, на асфалт има 27:25 истрчано.
ќе бидам ситничар, вистина дека тој резултат е бааѓи далеку од WR. Но сепак е силна идикација дека WR е достижен за него. Стави пејсери-мејсери и ако напредува овака и во наредните години, се е можно. Типот ми е познат од порано имаше еден лудо добар резултат на HM, а инаку тренира во Кенија и очигледно е решен да постигне врвни резултати.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Не @Anon ниту сум ти спинувал муабет, ниту се променив и сум се приклучил во тајни форумџиски кланови против тебе. Само ти кажувам дека од тоа што врати "Ау минута и пол е опасно приближување?", се доби впечаток (кој сеуште го имам), дека ти го деградираш резултатот. Ете ако одвоеше 2 минути да објасниш твое мислење за резултатот како твојот втор пост или како постот на трк, јас немаше да те цитирам ниту пак да имам впечаток дека деградираш, едноставно ќе сфатев дека се разбираш од резултати и мислиш дека дечкото треба уште многу леб да јаде за да стигне светскиот рекорд, ти место тоа удри само досетка од 5 збора, што може секој да ја пише. Како и да е, да не должиме многу тука, и така нема многу објави темава, да не ја полниме со глупости. Биди ми поздравен, па се гледаме по трчанки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom