Идеја за сопствен бизнис

Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Можеби идејата ви е одлична и перспективна.
Но, штом не сте подготвени да ризикувате со самовработување и со кредитирање, значи и дека не верувате многу во вашата идеја.
Ниту еден сериозен претриемач нема да вложи во вашата идеја ако види дека вие чекате на готово, но не губете надеж има и многу наивни претприемачи. :)
Ne ne.. pricinite kon samovrab i kreditirajne se oti ne mozam da zemam. Imam iskoristeno od pred 9 godini i sea ne mi davaat inaku toa e najsovrsenata opcija za mene. A za kreditirajne nemam moznost da podignam kredit, stanuva zbor za tehnicka roba koja i nema nekoja si vrednost dokolku se stavi pod hipoteka istata
 
M

martin64

Гостин
Вчера видов една комшивка како шета куче од расата чау-чау и многу е слатко. Ми кажа дека многу е ретко и син и го купил во Белград исто така ми кажа дека не може да најде женка за парење и во Скопје се многу ретки. Па се интересирам дали можам да се пробам во овој бизнис, би ме интересирало да чувам кучиња да ги парам и после да ги продавам, Па некои раси што се доста ретки што може да се продаваат по 300-1000 евра. Би се запознал со доста богати луѓе така и можам да стекнам добро искуство некое дека сега сум прва на економски и сакам да го завршам факсот и потоа надвор од државава да довршам за некое повисоко ниво. Би го почнал бизнисов за една-две години со неколку илјади евра и ви видел како иде, би стекнал искуство и со маркетинг.
Па дајте предлози некои и колку може да се продадат некои раси кучиња и како иде со храната колку кошта
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Ajde pretpriemaci da slusnam idea od vas, sekoja e dobredojdena.
Imeno se raboti za moj problem, imam idea no nemam pari jbg. Planot go tokmam 3i neso godini, sledam pazar, zabelezuvam pishuvam itn. No problem e kako da nabavam oprema, nemam dovolno sredstva. Se raboti za okolu 10 000evra. Mozebi ne se mnogu za biznis ali ideata mi e epten dobra i ubeden sum, pa ne mozam ni da spijam od misla kako da ja realiziram.
Kredit od banka i samovrabotuvajne otpaga od plan. Pomos!!!

Prezentiraj pa vo zavisnost od serioznosta I idnata predvidena zarabotka mozebi bi investiral.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Вчера видов една комшивка како шета куче од расата чау-чау и многу е слатко. Ми кажа дека многу е ретко и син и го купил во Белград исто така ми кажа дека не може да најде женка за парење и во Скопје се многу ретки. Па се интересирам дали можам да се пробам во овој бизнис, би ме интересирало да чувам кучиња да ги парам и после да ги продавам, Па некои раси што се доста ретки што може да се продаваат по 300-1000 евра. Би се запознал со доста богати луѓе така и можам да стекнам добро искуство некое дека сега сум прва на економски и сакам да го завршам факсот и потоа надвор од државава да довршам за некое повисоко ниво. Би го почнал бизнисов за една-две години со неколку илјади евра и ви видел како иде, би стекнал искуство и со маркетинг.
Па дајте предлози некои и колку може да се продадат некои раси кучиња и како иде со храната колку кошта
Завршуваш економски факултет за да париш кучиња?
 
M

martin64

Гостин
Абе батали какви кучиња, туку се напалив едно девојче чува померианец и 1500 евра го продава. Лабаво ќе довршувам негде надвор Економски до напредно ниво и ќе зимам 10 000 $ месечно
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
За млад човек се знае што е најпрофитабилно и најлесно.
Музика(DЈ или опрема за снимање звук и продукција(со 4-500 евра се минува на двете опции))
DJ зима 10-12k ако е влезен во играва + фестивали дрн мрн лесно се учи, потешко се напредува.
Музика треба да седиш и да учиш пак треба некој талент.
Видео и графика дизајн(500-600 евра,знаење и солиден лап/пц),другар снима/слика по свадби зима 3 илјадарки дневница(и тоа мислам без монтажа) знам + фестивали, отварања...
Веб дизајн - полесно здравје, нешто чисто отвараш Бутстрап темплејт бум готов си е сеа да има идиоти кои работат за прениски цени 1000-2000 денари ама ако се активираш со тек на време ќе прикажаш квалитет.
Ова е за некаде до 1000 евра.
Овие идеи се отприлика за помлади како мене 17-18-19 години до пред факс ама секако ова на принцип парите што ги зимам да ги реинвестирам... Инаку ако имате можности наместо бизнис на овие години најдобро е да се развиваме академски(Еве јас 95% шанси дека ќе одбијам плата од 30 000 + можност за приватно работење во слободно време што би дошло комотно околу 45 илјади месечно но за мене ова е многу поголем ризик од тоа да се едуцирам).

Што се однесува до некој постар би рекол денес кафичите цутат, нема сложена инвестиција поготово ако имате широк круг на пријатели на профит од просек 70 денари по пијалок значи дневна потреба од 20ина луѓе што се остварува според мое мислење, секако може да биде и хибрид денски кафиња вечерно време ноќни журки или нешто со игрици плејстејшн, ова е нели грубо кажано и идеја за некој среден буџет(над 1000/30 000 евра).

Што се однесува до околу 30 000 евра би рекол ова се горе само да се гледа во поголем размер, а за над овие суми мислам дека се исплати да се зема опрема за озвучување, осветлување, популарни доста се ЛЕД екраните, јас работам ЛЕД екрани и може секаде да имат примена,како реклами,за некои објекти или пак за рентање со бина,звук, светло и слично.

Знам дека за рентање на бини во зависност од проектот може да се стигне и до 1000евра од настан секако ако се има одлична опрема,свадбите мислам одат околу 150/200 евра и тоа за 2 часа обврска на местење опрема а може и поголема сума во зависност од кого закачите,како луѓево да имат срам да прават свадба без светло,ефекти... (Родендени,клубови,дрн мрн,нема граници..)

Така да кратко кажано ако имате 5/6 верни другари, кои ќе ви помогнат во работата ова е доста профитабилен бизнис според мое видување..

Секако како и за секој бизнис така и за овие се става * дека или треба премногу да ве бива или да сте единствен по регион во тоа или да сте многу умешни во некои работи како подлизнување,посредување ..
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ajde pretpriemaci da slusnam idea od vas, sekoja e dobredojdena.
Imeno se raboti za moj problem, imam idea no nemam pari jbg. Planot go tokmam 3i neso godini, sledam pazar, zabelezuvam pishuvam itn. No problem e kako da nabavam oprema, nemam dovolno sredstva. Se raboti za okolu 10 000evra. Mozebi ne se mnogu za biznis ali ideata mi e epten dobra i ubeden sum, pa ne mozam ni da spijam od misla kako da ja realiziram.
Kredit od banka i samovrabotuvajne otpaga od plan. Pomos!!!
Како да се гледам самиот пред 10-тина години. Истите проблеми, дури и отприлика за истата сума мака мачев. Од банка не сакаа да чујат кредитирање за нова фирма што нема 3 години постоење, од разни финансиски институции ми бараа жиранти , детални бизнис планови, куп услови, минимум 3 вработени и сл.
Како и да е, имаш опции:
1. Да земеш потрошувачки хипотекарен кредит од банка на лично име и да оставиш гаранција недвижност. Рачунај на висока камата
2. Да позајмиш пари од пријатели
3. Да најдеш некој ( фирма или човек) што ќе ги инвестира тие 10,000 евра.
Еве да речеме дека ќе најдеш. Како ќе му гарантираш за враќање на парите ? Сигурно не очекуваш дека некој ќе ти даде на лепе очи? Друго, каков интерест ќе му понудиш, ако ти заработиш - што тој има од тоа?

Ако мислиш дека идејата “ти е ептен добра“ и имаш одговор на овие прашања, еве прати по ПП, може да разгледаме и да збориме.....
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Едно размислување...
Еден хектар (изнајмени, добиени од државата, купени, наследени....) близу до ел мрежа.... во гевгелиско, штипска околија, Св николска... или северно од Охрид... (најдобрите локации во МКД) според експерти од World Bank (мапата)...
Четворица по 25,000 Евра, или нели други комбинаторики тројца по 33К двајца по 50, или еден) + 200,000 кредит од европските фондови (за инвест, во еко-енергија те обновл извори)... 300К Евра, клуч на рака = 500kW фотоволтаик - мини соларна централа од пола мегават....
Турција Шпанија Кипар Грција само на југот (островите) се држави со подобри услови од нас, со над 1500kW/h kW/p....МКД со споменатите региони спаѓа во државите со најповолни услови за solar PV во Европа (некои други мапи велат и до 1600kW/h максимум).... а како држава аспирант, обврзани сме во некој период до 2025та да обезбедиме 20% од вкупната енергија од обновливи извори (вода сонце ветер)....а до 2050та 100% енергија од обновливи...
upload_2019-4-22_11-29-2.png
Но, новиот закон за енергетика е направен само за големи играчи кои можат да искешираат 1, 2 или 3 мил Евра, при што такви инвеститори добиваат субвенции во вид на: бесплатни локации: во околина на М Брод (иако баш таму не гледам премногу црвенило на картава) и Св Ноколе, инфраструктура со ел мрежа, бандери, трафа-мафа ...како и премиум тарифи (што и да значи истотото).... и тн и тн. Но и без повластици, дури и по продажба по пазарна цена, со падот на цените на опремата.... мислам дека е исплатива како бизнис, велат познавачите: поврат на инвестицијата 5-7 год, а трајноста на опремата 20-30 години... Србија на пр. е со многу полоши услови (нивната карта е зеленило и жутило освен самиот југ кај Врање, Прешево)... а не верувам дека имаат многу поголема откупна цена од нас (дури мислам и пониска)... но имаат многу повеќе фотоволтаични мини централи ... се разбира зборувам за комерцијални, не оние на кровови микро од 2-5kW наменети за семејства....
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Едно размислување...
Еден хектар (изнајмени, добиени од државата, купени, наследени....) близу до ел мрежа.... во гевгелиско, штипска околија, Св николска... или северно од Охрид... (најдобрите локации во МКД) според експерти од World Bank (мапата)...
Четворица по 25,000 Евра, или нели други комбинаторики тројца по 33К двајца по 50, или еден) + 200,000 кредит од европските фондови (за инвест, во еко-енергија те обновл извори)... 300К Евра, клуч на рака = 500kW фотоволтаик - мини соларна централа од пола мегават....
Турција Шпанија Кипар Грција само на југот (островите) се држави со подобри услови од нас, со над 1500kW/h kW/p....МКД со споменатите региони спаѓа во државите со најповолни услови за solar PV во Европа (некои други мапи велат и до 1600kW/h максимум).... а како држава аспирант, обврзани сме во некој период до 2025та да обезбедиме 20% од вкупната енергија од обновливи извори (вода сонце ветер)....а до 2050та 100% енергија од обновливи...
Прегледај го приврзокот 208005
Но, новиот закон за енергетика е направен само за големи играчи кои можат да искешираат 1, 2 или 3 мил Евра, при што такви инвеститори добиваат субвенции во вид на: бесплатни локации: во околина на М Брод (иако баш таму не гледам премногу црвенило на картава) и Св Ноколе, инфраструктура со ел мрежа, бандери, трафа-мафа ...како и премиум тарифи (што и да значи истотото).... и тн и тн. Но и без повластици, дури и по продажба по пазарна цена, со падот на цените на опремата.... мислам дека е исплатива како бизнис, велат познавачите: поврат на инвестицијата 5-7 год, а трајноста на опремата 20-30 години... Србија на пр. е со многу полоши услови (нивната карта е зеленило и жутило освен самиот југ кај Врање, Прешево)... а не верувам дека имаат многу поголема откупна цена од нас (дури мислам и пониска)... но имаат многу повеќе фотоволтаични мини централи ... се разбира зборувам за комерцијални, не оние на кровови микро од 2-5kW наменети за семејства....
Тие што кажуваат дека се враќа за 5-7 години, плус со земени кредити како што кажуваш ти или немаат појма од математика или некој нив ги будали. Значи дискутираме за поврат на инвестиција од 15-20%. Доколку е некој сигурен дека е така, еве ќе потпишеме јас ќе дадам неколку десетки во илјади евра со 10% каматна стапка, а остатокот нека си го земе он
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Тие што кажуваат дека се враќа за 5-7 години, плус со земени кредити како што кажуваш ти или немаат појма од математика или некој нив ги будали. Значи дискутираме за поврат на инвестиција од 15-20%. Доколку е некој сигурен дека е така, еве ќе потпишеме јас ќе дадам неколку десетки во илјади евра со 10% каматна стапка, а остатокот нека си го земе он
можеби лошо се изразив (напишав) ... поврат на средствата инвестирани во комерцијален мини фотоволтаик за 5-7 години ако се инвестира кеш! Конкретно за пола мегават цца 300К Евра само опремата за мини фотонапонска ...мислам професор Димитров од ФЕИТ имаше таков текст за фотоволтаици, меѓу другото и за поврат на инвестиција. Инаку оние “повластените“ по чија мерка беше неодамна донесен новиот закон за енергетика, дефинитивно за толку време ќе си ја вратат инвестицијата... можеби и побргу!!! Но фотовлтаици од 2 или 3mW реков коштаат изразени во милионски (во Евра) суми.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ако немаш повластена тарифа, ништо работа! А и да ја имаш, колку е? 10 евроценти максимум! Ако поработи за тебе 2-3 години на коњ си, ресто е поврат на инвестиција, камати и одржување! Да не зборам за тоа дека мечка ќе родиш додека се расправиш со цела оваа бирократија.
За МХЕЦ иста математика, ама таму уште повеќе главоболки.
Него во Грција, Шпанија ... еден куп централи се на продажба, не знам зошто ама сигурно не од арен живот.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
можеби лошо се изразив (напишав) ... поврат на средствата инвестирани во комерцијален мини фотоволтаик за 5-7 години ако се инвестира кеш! Конкретно за пола мегават цца 300К Евра само опремата за мини фотонапонска ...мислам професор Димитров од ФЕИТ имаше таков текст за фотоволтаици, меѓу другото и за поврат на инвестиција. Инаку оние “повластените“ по чија мерка беше неодамна донесен новиот закон за енергетика, дефинитивно за толку време ќе си ја вратат инвестицијата... можеби и побргу!!! Но фотовлтаици од 2 или 3mW реков коштаат изразени во милионски (во Евра) суми.
Повластените тарифи во формат како што беа нема да постојат. Планот е пазарна цена плус премиум (кој ќе биде максимум 10 евра, но може и помалку).
Го читав и јас текстот ама не е се како што изгледа. Ајде да пробам приближно да објаснам:
Изградба на 1MW централа чини од 600 до 700.000 евра. Владата кажа дека ќе има плаќања од 20 до 25.000 евра за приклучок, плус за оградување и видео надзор. Приближни годишни бруто приходи се околу 80.000 евра. Мора да поседуваш посебна фирма, која мора да добие лиценца за производител. Постојат еден куп документации. Постојат трошоци за одржување (косење на трева околу фотоволтаиците, бришење за подобра искористеност...). Од тие 80.000 евра треба да се платат сите овие трошоци, плус сметководствени услуги, плати, даноци на доход за да ги извадиш парите....По мои пресметки инвестицијата би се вратила за некои 12-15 години, доколку не се случат некои непредвидени работи, што секако не е некоја интересна инвестиција, особено да земеш кредит.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако немаш повластена тарифа, ништо работа! А и да ја имаш, колку е? 10 евроценти максимум! Ако поработи за тебе 2-3 години на коњ си, ресто е поврат на инвестиција, камати и одржување! Да не зборам за тоа дека мечка ќе родиш додека се расправиш со цела оваа бирократија.
За МХЕЦ иста математика, ама таму уште повеќе главоболки.
Него во Грција, Шпанија ... еден куп централи се на продажба, не знам зошто ама сигурно не од арен живот.
Vo nekoi drzavi se pobuni narodot zato sto zaradi golemite subvencii na proizvoditelite za kw struja od obnovlivi izvori mnogu im poskape strujata, sto normalno udira po domasniot buget i po firmite sto trosat pogolemi kolicini na struja. Pa taka vo nekoi od tie drzavi so promena na vlasta subvenciite strasno gi namalija ili potpolno ukinaa, so sto prakticno finansiski gi zakopaa tie so investirale vo ova. Fakt e deka so momentalnive proizvodstveni ceni za kwh, fotovoltaicite nemaat nikakva sansa sporedeno so kwh dobien od termoelektrana ili nuklearka(so e ubedlivo najeftin kwh), i deka bez subvencii nema nikakva isplatlivost vo ova da se investira.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Повластените тарифи во формат како што беа нема да постојат. Планот е пазарна цена плус премиум (кој ќе биде максимум 10 евра, но може и помалку).
Го читав и јас текстот ама не е се како што изгледа. Ајде да пробам приближно да објаснам:
Изградба на 1MW централа чини од 600 до 700.000 евра. Владата кажа дека ќе има плаќања од 20 до 25.000 евра за приклучок, плус за оградување и видео надзор. Приближни годишни бруто приходи се околу 80.000 евра. Мора да поседуваш посебна фирма, која мора да добие лиценца за производител. Постојат еден куп документации. Постојат трошоци за одржување (косење на трева околу фотоволтаиците, бришење за подобра искористеност...). Од тие 80.000 евра треба да се платат сите овие трошоци, плус сметководствени услуги, плати, даноци на доход за да ги извадиш парите....По мои пресметки инвестицијата би се вратила за некои 12-15 години, доколку не се случат некои непредвидени работи, што секако не е некоја интересна инвестиција, особено да земеш кредит.
ОК прифаќам и признаам ми “избега“ текстот на пр Димитров, но ми звонеше, интересно онака во глава, без детали ... само знам дека беше многу афирмативен со она за поврат на средствата за 7 г (и тоа без повластени цени). Можеби си има и тој некоја математика ...
јас не сум упорен и како реков сигурен, чисто онака напомнав, да се чујат мислења и за ова како инвестиција те како идеја за бизнис... мислев со огромниот и секојдневен пад на опремата, станува интересно.... но МКД и се е можно, ништо не ме чуди!? 20-25К за приклучок? Па (карикирам сега) ко концесии за ТВ или за радио :) ... како и да е гледам информиран си, па фала на инфо, како и на Че и Валволин... убаво е да се чујат мислења, информации... затоа се форумите зарем не!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom