Совети околу мотоцикли

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Инаку како стигнало возилото на јавен паркинг ? Со телепортација ? Баш тоа и го зборувам , ќе можат да казнуваат без увид во сообраќајна дозвола, на основа на лепенки и сликовници ...
Сум го паркирал на 22.3.2014 на паркинг пред зграда, регистрацијата истекла на 10.7.2014. Не сум го мрднал воопшто до денес. Ова се вика телепортација? Не сум знаел...

Никој не кажа дека у двор/гаража ќе ти влезат за да те контролираат...
Двор/гаража, јавен паркигнг... исти курац, различно паковање. Јас имам куќа, ти имаш стан, а нити едното нити другото НЕ Е СООБРАЌАЈНИЦА, и не важат тука правилата и прописите од МВР.

Ама реално има поважни и поитни работи што треба да се средат, па дури тогаш да се мисли како на секој можен начин да те удрат по џебот...
Мислам дека оваа мерка ќе ја применуваат за возилата кои што држат место само во општина центар (нели, треба туристи да гледаат лавови), и дека за останатите општини нема да важи. Колку се слагаат со ова граѓаните, ич не ме тангира, од Битола сум.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
се точно, освен блутут слушалката.... ти дава токи-воки, со жичана слушалка... токито во џеб или на каиш а слушалката (со кабел повторувам) во уше (нормално)[DOUBLEPOST=1407883888][/DOUBLEPOST]
не ми се верува еј.. кој ја научи азбуката, фати да си толкува закони...

абе шизик...јас во зграда живеам и немам друг паркинг освен јавен... а имам 6 возила, 4 не ми се регистрирани... кој и за што ке ме казни ако не го возам? затоа што се паркирани?

и батали логика твоја и лична... во законот убаво си пишува ВОЗИЛО ВО СООБРАЌАЈ... а не пишува возило ЗАТЕКНАТО БИЛО КАДЕ...
Е види команданте..Мојот комшија имаше фиќо,скапано смрдено пред распаѓање..Стоеше на улица,лично мене,и на комшиите на никој не му сметаше,ама се најде еден комшија опак,и го пријави во милиција..Дојдоа,му дадоа ултиматум,за недела дена,или за 10 незнам како беше,да го тргне од улицата,во спротивно ќе дојдат да му го одвлечкаат,и да си плати казна..Виде не виде,другата ден го запали го избуткаа и веќе никогаш не го видов фиќото..Е сега,тебе станарите можат да те пријават во полиција,дека на тој паркинг стојат толку и толку возила,хаварисани што се во твоја сопственост и да ги иставиш од таму,оти зафаќаат место.Ете така можат да те казнат,иако не се во возна состојба,и не те сопрале во сообраќај..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Е види команданте..Мојот комшија имаше фиќо,скапано смрдено пред распаѓање..Стоеше на улица,лично мене,и на комшиите на никој не му сметаше,ама се најде еден комшија опак,и го пријави во милиција..Дојдоа,му дадоа ултиматум,за недела дена,или за 10 незнам како беше,да го тргне од улицата,во спротивно ќе дојдат да му го одвлечкаат,и да си плати казна..Виде не виде,другата ден го запали го избуткаа и веќе никогаш не го видов фиќото..Е сега,тебе станарите можат да те пријават во полиција,дека на тој паркинг стојат толку и толку возила,хаварисани што се во твоја сопственост и да ги иставиш од таму,оти зафаќаат место.Ете така можат да те казнат,иако не се во возна состојба,и не те сопрале во сообраќај..
ако не се регистрирани, не значи дека се ХАВАРИСАНИ или пак дека НЕ СЕ ВО ВОЗНА СОСТОЈБА. од каде го донесе тој заклучок?

она што не го знаеш ти е дека процесот, додека да се дојде до опомена на сопственикот да го отстрани возилото е релативно долг. НИКАКО не е по пријава на комшија и опомена одма за 10 дена да ја тргне.. никако.. тој процес трае неколку месеци.. прво сликаат и следат состојба на терен постојано. се проверува дали возилото стварно толку долго стои на едно место. ако една иста кола која стои и се појавува повеке пати, без промена во рок од неколку месеци, прво му лепат на стакло лепенка со опомена па после ја креваат... бидејки моите 4 возила се комплетно исправни, јас си ги палам одвреме навреме и паркирам на друго место...

и бидејки тоа доле пред зграда Е ЈАВЕН ПАРКИНГ, на кој со полно право можам да си ја паркирам мојата лична сопственост, и во ниеден закон не стои дека НЕ СМЕАМ ДА ПАРКИРАМ НЕ РЕГИСТРИРАНО ВОЗИЛО, тогаш и немаат право да ми го одземат-одвлечат-казнат. возилото пали, и е подвижно... за тоа што не е регистрирано, за казнување е со ингеренции сообраќјна полиција а не општината, бидејки општината отстранува возила од паркинг.

значи ве молам, пред да се фатите како слеп за стап за своето мислење, информирајте се прво...
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Несмее . Законот вика до 50 цц смее да се вози со Б категорија или пак со положен испит за истиот . Се што е над 50цц без разлика на KW задолжително е полагање на А категорија.
A ako moze da mi dades link od toj zakonot dokolku go ima online nekade, me interesira poso prasav do sega nekolku soobrakajci i eden mi vika motorce od 50cc mozes da go vozis so B kategorija vozacka samo ti treba osiguruvanje, dodeka drugiot mi vika ne mozes da go vozis motorceto od 50cc so B kategorija na vozacka ti treba i A1 potvrdata. Sega me interesira koe od ovie e tocno, i dali toj zakon moze da se najde online?
 
Член од
2 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Двајца другари имаат ваков http://motori.hamachi.mk/index.php/en/scoot/50/jj50q-22rj8-detail
1.Е сеа едниот ми вика дека Hamachino bilo 75cc a се водело дека се 50cc-сакам да ве прашам дали е точно.
2.Другиот другар ми вика дека одело 80 km/h-дали е точно
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Двајца другари имаат ваков http://motori.hamachi.mk/index.php/en/scoot/50/jj50q-22rj8-detail
1.Е сеа едниот ми вика дека Hamachino bilo 75cc a се водело дека се 50cc-сакам да ве прашам дали е точно.
2.Другиот другар ми вика дека одело 80 km/h-дали е точно
Точно дека е поголема кубикажа малку а се води какп 50фче ... ама оди околу 70-75
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Сум го паркирал на 22.3.2014 на паркинг пред зграда, регистрацијата истекла на 10.7.2014. Не сум го мрднал воопшто до денес. Ова се вика телепортација? Не сум знаел...

Двор/гаража, јавен паркигнг... исти курац, различно паковање. Јас имам куќа, ти имаш стан, а нити едното нити другото НЕ Е СООБРАЌАЈНИЦА, и не важат тука правилата и прописите од МВР.

Мислам дека оваа мерка ќе ја применуваат за возилата кои што држат место само во општина центар (нели, треба туристи да гледаат лавови), и дека за останатите општини нема да важи. Колку се слагаат со ова граѓаните, ич не ме тангира, од Битола сум.

Паркинг пред зграда и паркинг пред трговски у центар не е исто, за тоа зборувам... Незнам јас за кои населби ке ја применуваат мерката, ке почекаме па ке видиме... И јас сум од Куманово, несум од Скопје... па дали тоа значи дека треба да се сложам со секакви глупости што ке им паднат на памет на оние што ги греат фотељите ???[DOUBLEPOST=1408229172][/DOUBLEPOST]не ми се верува еј.. кој ја научи азбуката, фати да си толкува закони...

абе шизик...јас во зграда живеам и немам друг паркинг освен јавен... а имам 6 возила, 4 не ми се регистрирани... кој и за што ке ме казни ако не го возам? затоа што се паркирани?

и батали логика твоја и лична... во законот убаво си пишува ВОЗИЛО ВО СООБРАЌАЈ... а не пишува возило ЗАТЕКНАТО БИЛО КАДЕ...[/quote]


Како што реков - паркинг пред зграда у некоја населба и паркинг пред трговски у центар се два различни поими бе ШИЗИК ... ај почекај до догодина и ке видиме кој и како го толкувал законот ... еве јас имам пример кога бев приморан со нерегистрирано возило да идам од Куманово у Скопје , еднаш ми се случи ( зашто и како не е битно сега ) и немав друга алтернатива , се се одигра у 10 минути ... и недај боже да се случи пак така, знаеш што ке биде кога ке ми ја видат колата со кумановски таблици и истечена лепенка у сред Скопје ??? Подобро поклон да им ја дадам отколку да платам се што ке ми соберат ...
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Мала помош!! Се двоумама мегу Gilera Runner 50 2001г (700е) и Hamachi 2013( докај 850е).Кинескиве ми се поубави на лик но не се доволно мокни.Кај Gilerata е обратно на лик не ме се допагаат баш(незнма како се во живо)но се доста појаки и покомотни за возење(читано по форуми) ме плаше само птрошувачката бидејки е поголем незнам колку ке троши(40-80 км/х) Благодарам однапред :vozbud:
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Мала помош!! Се двоумама мегу Gilera Runner 50 2001г (700е) и Hamachi 2013( докај 850е).Кинескиве ми се поубави на лик но не се доволно мокни.Кај Gilerata е обратно на лик не ме се допагаат баш(незнма како се во живо)но се доста појаки и покомотни за возење(читано по форуми) ме плаше само птрошувачката бидејки е поголем незнам колку ке троши(40-80 км/х) Благодарам однапред :vozbud:
Џилерата, иако стара држи цена + италијанска машина со играчката кинеска не се споредува
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Мала помош!! Се двоумама мегу Gilera Runner 50 2001г (700е) и Hamachi 2013( докај 850е).Кинескиве ми се поубави на лик но не се доволно мокни.Кај Gilerata е обратно на лик не ме се допагаат баш(незнма како се во живо)но се доста појаки и покомотни за возење(читано по форуми) ме плаше само птрошувачката бидејки е поголем незнам колку ке троши(40-80 км/х) Благодарам однапред :vozbud:
Што мислиш кој ќе троши повеќе Џилера која без никаков проблем на угорница излева со 2-ца или Кинеското ѓубре што само со тебе ќе се мачи. Ова ти го кажувам од искуство не зборам напамет.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Денес се возев со мојот мотор Хамачи 80 кобика инаку моторот е стар 4-5 месеци и возевме малце подолга релација околѕ 15 км со одмор пола час се си беше во ред но во еден момент нејќеше да оди повеќе од 30 и си отидов до дома после половина час го запалив се си беше во ред.Во што е проблемот,дали има врска тоа што имаше малку ујле или па тоа што беше уште мокар бидејки го правме?.Слушнав дека на секој 1000 километри треба да се сервисира и требало пломба да му се вади.Ве молам за совет :(
 
Член од
2 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Што мислиш кој ќе троши повеќе Џилера која без никаков проблем на угорница излева со 2-ца или Кинеското ѓубре што само со тебе ќе се мачи. Ова ти го кажувам од искуство не зборам напамет.
Незнам јас колку ке троши Gilerata затоа е прашувам секако дека е појака од Кинескиве.До 4 ако троши во ред мада 3,5 би ми повеке одговарало но 4 е прифатливо над тоа ми е многу.Има една Gilera runner full malosi троши 4,5 а оде 120 km/h.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Денес се возев со мојот мотор Хамачи 80 кобика инаку моторот е стар 4-5 месеци и возевме малце подолга релација околѕ 15 км со одмор пола час се си беше во ред но во еден момент нејќеше да оди повеќе од 30 и си отидов до дома после половина час го запалив се си беше во ред.Во што е проблемот,дали има врска тоа што имаше малку ујле или па тоа што беше уште мокар бидејки го правме?.Слушнав дека на секој 1000 километри треба да се сервисира и требало пломба да му се вади.Ве молам за совет :(
Со оглед на топлото време можам да ти кажам дека најверојатно е дошло до прегревање на моторот. Кинеските за разлика од другите се сите со возушно ладење, така што на вакви високи температури на подолги релации многу е веројатно тоа да е проблемот.[DOUBLEPOST=1408643940][/DOUBLEPOST]
Незнам јас колку ке троши Gilerata затоа е прашувам секако дека е појака од Кинескиве.До 4 ако троши во ред мада 3,5 би ми повеке одговарало но 4 е прифатливо над тоа ми е многу.Има една Gilera runner full malosi троши 4,5 а оде 120 km/h.
Значи заклучок. Секоја марка троши помалку од нејзината кинеска реплика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom