Совети околу мотоцикли

Член од
30 јули 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Мислење за Дерби 125цц,може некој да ми каже нешто повеќе за него :D
 
Член од
2 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Како се полага за А категорија и што полагаш и колку чин.Фала однапред
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Идеш на обука у автошкола зимаш часови, 6000 ден мислам дека се, вадиш лекарско најпрвин се на се до дозвола збореа дека коштало околу 10000, тестови нема потреба да полагаш ако веќе имаш Б категорија, после часовите те седнува комисија на мотор ти дава блутут слушалка и ти дава насоки низ град тоа е тоа
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Исто срање друго паковање ... кинез ко кинез само различно спакуван
првите две ги има и 125ки па веројатно се малце подобро изработени за да издржат 125кб машина
инаку за последната збореа дека била 80кб само на хомологација пишана 50 за да се продава како таква
и демек одела околу 75км/ч

јас би те советувал да земеш кимко 4Т половно а не кинез нов
Go zemav poslednoto..i da, mozam da potvrdam deka ide 75km/h .
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Nego aj da ve prasam.. Go registrirav motorceto e sea u soobrakjajna iam pecat so datum do sl godina..prasav tamu a i u mtv mi rekoa deka taka idelo od sea ama deka nemalo vrska toa, sl godina samo osiguranje se vadelo..pa ako ima nekoj sto taze registriral 50cc da mi kaze kaj nego u soobrakjajna kako e, za da znam da idam i da se bunam.. A da, i mi dadoa nalepnica, koja sto ustvari nemoze da se zalepi poso e za lepenje od vnatresna strana
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Nego aj da ve prasam.. Go registrirav motorceto e sea u soobrakjajna iam pecat so datum do sl godina..prasav tamu a i u mtv mi rekoa deka taka idelo od sea ama deka nemalo vrska toa, sl godina samo osiguranje se vadelo..pa ako ima nekoj sto taze registriral 50cc da mi kaze kaj nego u soobrakjajna kako e, za da znam da idam i da se bunam.. A da, i mi dadoa nalepnica, koja sto ustvari nemoze da se zalepi poso e za lepenje od vnatresna strana
Така им е решено на 50 кубика со сообраќајна + лепенка, ама само осигурање се плаќа секоја година ... додека не им текне нешто друго и ова важи само за новите регистрирани моторчиња
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Oi!
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Nego aj da ve prasam.. Go registrirav motorceto e sea u soobrakjajna iam pecat so datum do sl godina..prasav tamu a i u mtv mi rekoa deka taka idelo od sea ama deka nemalo vrska toa, sl godina samo osiguranje se vadelo..pa ako ima nekoj sto taze registriral 50cc da mi kaze kaj nego u soobrakjajna kako e, za da znam da idam i da se bunam.. A da, i mi dadoa nalepnica, koja sto ustvari nemoze da se zalepi poso e za lepenje od vnatresna strana

Веќе правевме муабет за ова, имаше еден член пред неколку месеци истово му се случило ... Тебе ти дале лепенка за кола а не за мотор, згрешиле во тоа фијоката кај што им стојат :tapp: е следната година кога ке вадиш осигурување ке мора да идеш у МВР да ти удрат само печат пак во сообраќајната и да ти дадат нова лепенка, нема да идеш на технички преглед ... е тоа го измислија за да можат да зимаат по 150 ден за административна таксна ( нели демек за печат што ти става он треба да земе плата :confused: ) и по 60 ден за лепенки... 200 ден не се некои пари - ама колку иљади такви моторчиња има, па сам направи си ја математиката ... исто како со лепенките - виде на неа дека е забележено која година и месец е регистрацијата ? Е аналогно на тоа од догодина кога ке видат кола на паркинг со истечена лепенка - оп честитка, пошто нели автоматски значи дека е и нерегистрана :mad: :facepalm:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Oi!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Е аналогно на тоа од догодина кога ке видат кола на паркинг со истечена лепенка - оп честитка, пошто нели автоматски значи дека е и нерегистрана :mad: :facepalm:
Не е за секој неписмен да го толкува законот, пошо идиме до вакви работи... Таму убо си стои дека секое возило кое се ДВИЖИ а.к.а. вози во сообраќај, треба да биде регистрирано и осигурано. Стоењето на паркинг/двор ако е сообраќај...
 
Член од
2 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Кажете нешто за Gilera Runner потрошувачка,должина и ваше искуство.Зборувам за Gilera Runner 2001 год.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Не е за секој неписмен да го толкува законот, пошо идиме до вакви работи... Таму убо си стои дека секое возило кое се ДВИЖИ а.к.а. вози во сообраќај, треба да биде регистрирано и осигурано. Стоењето на паркинг/двор ако е сообраќај...

Те молам да не ги мериме тука кој е писмен, кој неписмен ( ако се однесува тоа на мене ). Инаку како стигнало возилото на јавен паркинг ? Со телепортација ? Баш тоа и го зборувам , ќе можат да казнуваат без увид во сообраќајна дозвола, на основа на лепенки и сликовници ... Никој не кажа дека у двор/гаража ќе ти влезат за да те контролираат... Јас се согласувам дека со нерегистрирано возило не треба да се излага во сообраќај, и тоа не поради страв од казни, туку за недај боже што се вика... Ама реално има поважни и поитни работи што треба да се средат, па дури тогаш да се мисли како на секој можен начин да те удрат по џебот...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Идеш на обука у автошкола зимаш часови, 6000 ден мислам дека се, вадиш лекарско најпрвин се на се до дозвола збореа дека коштало околу 10000, тестови нема потреба да полагаш ако веќе имаш Б категорија, после часовите те седнува комисија на мотор ти дава блутут слушалка и ти дава насоки низ град тоа е тоа
се точно, освен блутут слушалката.... ти дава токи-воки, со жичана слушалка... токито во џеб или на каиш а слушалката (со кабел повторувам) во уше (нормално)[DOUBLEPOST=1407883888][/DOUBLEPOST]
Те молам да не ги мериме тука кој е писмен, кој неписмен ( ако се однесува тоа на мене ). Инаку како стигнало возилото на јавен паркинг ? Со телепортација ? Баш тоа и го зборувам , ќе можат да казнуваат без увид во сообраќајна дозвола, на основа на лепенки и сликовници ... Никој не кажа дека у двор/гаража ќе ти влезат за да те контролираат... Јас се согласувам дека со нерегистрирано возило не треба да се излага во сообраќај, и тоа не поради страв од казни, туку за недај боже што се вика... Ама реално има поважни и поитни работи што треба да се средат, па дури тогаш да се мисли како на секој можен начин да те удрат по џебот...
не ми се верува еј.. кој ја научи азбуката, фати да си толкува закони...

абе шизик...јас во зграда живеам и немам друг паркинг освен јавен... а имам 6 возила, 4 не ми се регистрирани... кој и за што ке ме казни ако не го возам? затоа што се паркирани?

и батали логика твоја и лична... во законот убаво си пишува ВОЗИЛО ВО СООБРАЌАЈ... а не пишува возило ЗАТЕКНАТО БИЛО КАДЕ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom