Етничката припадност на Цар Самоил и карактерот на неговото царство

Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Сум ти пренесол објаснување од еминентен византолог за тоа што значеле "Склавиниите" во рамките на Византија.
Ако си неписмен тоа е твој проблем.
Може ли ти като "писмен", да ми цитираш каде овоj "еминентен византолог" сбори за држава!
;)

:pos:
Еј браос бе, ама се извади сега со коментарчево, алал ти вера! :tapp:

Можел не 80,000, ако сакал и 800,000 да прати, а твојот труко-монголски бугар да му врател со 1,800,000 војска тоа не го менува ФАКТОТ дека Берзитија и народот во неа не припаѓале етнички ни кон едните, ни кон другите.
Никогаш не сме дискутирале припасноста на народот берзитски. Во секоj случаj не е бил антички македонски.:D
Тоа ти е типичната финта - немаш аргументи и подменуваш темата на дискусиjата - дали склавиниите са били држава, начело на коjа подоцна е застанал цар Самуил.
Ке те замолам да се успокоиш и внимателно да осмислиш што ти е написано. Ако треба ке те почекам 2-3 недели, но подобро иди си купи "Валидол". :D

Со изоставањето на ОРИГИНАЛНИОТ ИЗВОР што сум го приложил за потврда дека во ВИЗАНТИСКИТЕ ИЗВОРИ си стои МАКЕДОНСКА СКЛАВИНИЈА нема да ја скриеш или искривиш вистината.

Со тоа само покажуваш колку си неписмен и прост.

Еве ти го пак мојот одговор на твојата невидена глупост.

- "Мизијска Склавинија" не постои во изворите, за разлика од "Македонска Склавинија".
Еве ти го пак Теофан:

Братот представи цитат каде се сбори за Мизиjска Склавиниjа. Не го ли виде?
Во цитатот представен от него се работи за Мизиjска Склавиниjа, коjа е на базата на седем словенски племена. Факт е дека нивната териториjа е превземена од Бугарите не со воjна против Словените а со воjна со Византиjа. Тоа е доволно да се види под чиj суверинитет са биле "концептите Склавинии" /цитирам Остроговски ;) /.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Може ли ти като "писмен", да ми цитираш каде овоj "еминентен византолог" сбори за држава!
:facepalm:
Може ли ти како еден од дежурно неписмените овде да ми кажеш каква врска има тоа со било што??!?

Притоа најди ми некој аргумент за "држава Италија" на пример пред да се формира таква? Или за стотици други во светот, можеш ли?

Еве и за самата Бугарија, има ли таква на Балканот пред крајот на 7 век..?

Јок бурда!

Attila напиша:
Никогаш не сме дискутирале припасноста на народот берзитски. Во секоj случаj не е бил антички македонски.:D
Тоа ти е типичната финта - немаш аргументи и подменуваш темата на дискусиjата - дали склавиниите са били држава, начело на коjа подоцна е застанал цар Самуил.
Ке те замолам да се успокоиш и внимателно да осмислиш што ти е написано. Ако треба ке те почекам 2-3 недели, но подобро иди си купи "Валидол". :D
:pos:
Мрчевте дека демек "немало Берзитија", испадна дека ИМАЛО.
А за народот каков бил и со кого бил, по којзнае којпат да ги повториме зборовите на византискиот император Михаил Трети (кумот на вашиот турко-монгол Богорис):



Јас имам тони аргументи поставено на темава, како и другите Македонци, а ти и твоите сонародници тролате ли тролате со глупости што немаат врска со ништо.

Attila напиша:
Братот представи цитат каде се сбори за Мизиjска Склавиниjа. Не го ли виде?
Во цитатот представен от него се работи за Мизиjска Склавиниjа, коjа е на базата на седем словенски племена. Факт е дека нивната териториjа е превземена од Бугарите не со воjна против Словените а со воjна со Византиjа. Тоа е доволно да се види под чиj суверинитет са биле "концептите Склавинии" /цитирам Остроговски ;) /.
Ајде за последен пат да му објасниме на неписмениот бугарски трол.

НАЈДИ ДЕКА ПОСТОИ НЕКАКВА СИ "МИЗИЈСКА СКЛАВИНИЈА" ВО ИЗВОРИТЕ И ПОКАЖИ ЈА ТУКА, ВО СПРОТИВНО МОЖЕШ ДА ПРОДОЛЖИШ ДО БЕСВЕСТ СО ГЛУПОСТА НЕ ТИ ВРЕДИ.

МАКЕДОНСКАТА ја има кај Теофан, бујрум:



:rolleyes:

Attila напиша:
P.S. Што рече за парталите? :pos:
Еве сега ќе добиеш дополнително парталење бе "хунско јуначе", не се секирај.

Досегашното лупање по празните главурди ќе ги одвратеше и најупорните ментоли од барањето дополнителни дози, ама турко-монголскиот ген не е заебанција.
Штом е така, нема проблем.

Лиудпранд од Кремона е италијански-ломбардски автор-историчар којшто живеел во 10 век и бил бискуп на градот Кремона. Бил во служба на кралот император Отон Први (Света Римска Империја т.е. Западно Римско Царство) и како негов пратеник меѓу другите работи што ги правел престојувал во дипломатска мисија на дворот на Византискиот цар Никофор Фока во годината 968.

По враќањето од мисијата ги запишал своите доживувања од неа во своето дело со наслов:



Од него за нашава тема е важна една случка опишана во поглавјето 19-20-21.
Еве ги во оригинал:





Еве ги истите поглавја преведени на англиски јазик во книгата:
"The Works of Liudprand of Cremona" од F. A. Wright, London and New York 1930.








Превод на македонски:

"Гл. 19. На тоа сите освен братот на императорот прснаа во смеа. Тогаш ја прекинаа дискусијата и наредија да бидам вратен назад во моето одвратно место за почивка и да бидам грижливо варден до денот на светите апостоли, празник што го слават сите религиозни луѓе. На церемонијата императорот ми нареди, иако бев мошне болен во тој момент, заедно со бугарските пратеници што пристигнаа еден ден порано, да се сретнам со него кај црквата на светите апостоли. Откако беа испеани некои опширни молитви и мисата беше празнувана, бевме поканети на масата, кадешто над мене, на мојата страна од долгата тесна штица беше сместен бугарскиот пратеник. Тој беше човек со коса ишишана според унгарскиот (хунски) урнек, опашан со бронзен синџир, и според мене тукушто покрстен во христијанската вера: преферирањето за него и предноста што му се даде наспроти мене очигледно беше со умисла направено како навреда спрема вас, мои божествени владетели. За да ви се наштети вам јас бев презрен и отфрлен. Му благодарам на Господ Исус Христос, кому му служите вие со целото срце, што бев сметан за достоен да трпам навреди заради вас. Сепак, мои владетели, сметав дека навредата ви беше направена вам, не на мене, и заради тоа ја напуштив масата. И додека негодувачки си одев кога Лав, братот на императорот, главен на дворот, и Симеон главниот секретар се втурнаа по мене со викот: "Кога Петар кралот на Бугарите се ожени за ќерката на Кристофер заеднички се заколнаа двете страни на договор, кој вели дека пратениците на Бугарите од нас ќе бидат преферирани и ќе им се дава предност, ќе се почитуваат и уважуваат повеќе од пратениците на било кој други народи. Она што го велиш е вистина: Бугарскиот пратеник онде ја има ишишано неговата коса кратко, не се има избањато, и неговиот појас се состои од бронзен синџир. Но сепак тој е патрициј и ние дефинитивно сметаме дека би било погрешно да му се даде предност на бискуп, посебно на еден франкистички бискуп пред нему (на Бугарот). Ние го забележавме твоето показно негодување и нема да ти дозволиме да се вратиш во своите одаи, како што си намислил, со сила ќе те натераме да се храниш со слугите на императорот во меана.

Гл. 20. Мојата ментална болка беше толку силна што не можев да им одговорам туку направив како што наредија, расудувајќи дека таа маса е несоодветна за мене, зашто на бугарскиот пратеник му се дава предност, нема да си речам над мене лично т.е. над Бискупот Лиудпранд, туку врз вашиот претставник. Но мојата индигнација беше смирена од еден убав подарок! Светиот император ми испрати едно од неговите најделикатни јадења, дебела коза, која била наменета за него лично, богато наполнета со лук, кромид и праз, и удавена во рибен сос. Посакувам владетели вие да ја имавте на вашата маса. Самата глетка на неа, сигурен сум, ќе ви ја растераше било каквата скептичност што ја чувствувате заради луксузите на светиот император.

Гл. 21. Откако поминаа осум дена и Бугарите го напуштија градот, Никифор, сметајќи дека јас ја облагородувам неговата маса, ме замоли и покрај моето лошо здравје да јадам со него повторно на истото место. Патријархот со неколку други бискупи беше присутен, и пред нив тој ми постави многу прашања во врска со Светите Книги, кои, од инспирацијата добиена од светиот дух, јас елегантно ги одговорив..."


Ете така, во годината 968 (една година пред востанието на комитопулите) Бугарите сеуште си се неизбањати ТУРКО-МОНГОЛИ, коишто едвај тогаш се покрстуваат во христијанската вера. ;)

Лагите и измислиците за некаквата преку-ноќ измислена јазична и верска "симбиоза" помеѓу тотално различните турко-монголски Бугари, домородното население и Словените што наводно се случила уште со покрстувањето на Богорис, или за време на владеењето на Симеон си се само пусти фантазии на луѓето коишто еве во 21 век сеуште не си го знаат (или не сакаат да си го признаат) произходот. ;)
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
214
Поени од реакции
6
Итрец еден. Пред Самоил немало политички бракови меѓу јужните Славјани. Многу си итар, така што самиот ќе разбереш зошто. Не сум пишувал на форумов без академски пристап, за разлика од тебе.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Итрец еден.
Пред Самоил немало политички бракови меѓу јужните Славјани. Многу си итар, така што самиот ќе разбереш зошто.
Не сум пишувал на форумов без академски пристап, за разлика од тебе.
Што значи политички бракови меѓу Словените? :vozbud: Словените живееле во племенски заедници, имале водачи. Јужните Словени никогаш немаа сопствена држава.
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
15
Поени од реакции
18
Што значи политички бракови меѓу Словените? :vozbud: Словените живееле во племенски заедници, имале водачи. Јужните Словени никогаш немаа сопствена држава.
Чекај сега, нели вие сте од јужните словени и сте имале бугарска држава.
Значи што е точно а што не е точно од мојата горна реченица:
1. Не сте словени?
2. Или не постоела бугарска држава?
Ај да те видиме како ќе се отплеткаш од ова!!! :)))) (Мислам дека ова ќе биде крајот на твојата и онака исклучително минимална релевантност што ја имаш на форумов.)
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Твоето реченица нема ништо заедничко со тоа што го тврдиш порано. Ти ми зборуваш за политички бракови меѓу јужните Словени. Бугарската држава речиси нема владетели од словенско потекло (или барем од оние за кои се знае).

1. Да, Бугарите се јужни Словени
2. Не, Прабугарите не се јужни Словени
3. Да, постоела е бугарска држава
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Твоето реченица нема ништо заедничко со тоа што го тврдиш порано. Ти ми зборуваш за политички бракови меѓу јужните Словени. Бугарската држава речиси нема владетели од словенско потекло (или барем од оние за кои се знае).

1. Да, Бугарите се јужни Словени
2. Не, Прабугарите не се јужни Словени
3. Да, постоела е бугарска држава

Хахахахахахахаха!:pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
Видите сега, еве ви истината за Самоил, просто, кратко и много изаснето - минута и двадесет се кажува сичко
http://www.youtube.com/watch?v=cvucwAnaw1o

поздрави, и се пак рано или касно ке се освестите
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Драмолетке, за учество на форумов за историја треба минимум човечка интелегенција. За амеби си имате ваши бугарски форуми.

Паско кажува дека од НЕГОВ-АРХЕОЛОШКИ аспект Самоил безмалку и да не постоел.
А ова курвичево наспроти него што за пари е способно денес едно утре друго да се пише и да се кажува е излишно да се коментира.

Џабе обиди за спамирање, ајде назад кон сведоштвото на Лиудпранд од Кремона од 968 година (два поста погоре).
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Што точно сакаш да коментираме над овие зборови?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Па всушност во право си, нема што да се коментира после ова.
Се' е јасно како бел ден. ;)
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
61
Твоето реченица нема ништо заедничко со тоа што го тврдиш порано. Ти ми зборуваш за политички бракови меѓу јужните Словени. Бугарската држава речиси нема владетели од словенско потекло (или барем од оние за кои се знае).

1. Да, Бугарите се јужни Словени
2. Не, Прабугарите не се јужни Словени
3. Да, постоела е бугарска држава
Не ми се верува.:tapp:

Значи вистина е"Доколку некој сериозно и пријде на бугарската историографија ќе настрани со здравиот разум.":pos::pos::pos:
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Што те загрижува од тоа што напишав? Кажи, да го дискутираме.
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
15
Поени од реакции
18
Што те загрижува од тоа што напишав? Кажи, да го дискутираме.
Уште не ти е јасно во што се впушти или пробуваш да се извадиш?
Ако го правиш второто тешко тебе. :D
Ако е првото тогаш мислам дека е време да се самобанираш.

Ајде уште еднаш да се потсетиме на последниот пост на темава од Ченто (Односно на делови од него)

Лиудпранд од Кремона е италијански-ломбардски автор-историчар којшто живеел во 10 век и бил бискуп на градот Кремона. Бил во служба на кралот император Отон Први (Света Римска Империја т.е. Западно Римско Царство) и како негов пратеник меѓу другите работи што ги правел престојувал во дипломатска мисија на дворот на Византискиот цар Никофор Фока во годината 968.

И што всушност кажува човеков (Целиот пост на Ченто тука #522) :
......
Откако беа испеани некои опширни молитви и мисата беше празнувана, бевме поканети на масата, кадешто над мене, на мојата страна од долгата тесна штица беше сместен бугарскиот пратеник. Тој беше човек со коса ишишана според унгарскиот (хунски) урнек, опашан со бронзен синџир, и според мене тукушто покрстен во христијанската вера:
.......

Понатаму:

.....

Она што го велиш е вистина: Бугарскиот пратеник онде ја има ишишано неговата коса кратко, не се има избањато, и неговиот појас се состои од бронзен синџир.

......

Значи вие немате апсолутно никаква врска ниту со светите браќа Кирил и Методиј ниту со нивните ученици светите Климент и Наум ниту пак со културата која ја шират на овие простори. Немате ништо заедничко ниту со цар Самоил или со било што што е во врска со неговата империја. Едно книгиче, односно три поглавја од тоа книгиче, напишани од човек кој е современик на цар Самоил (порелевантен извор од ова здравје) ви ја уништува целата пропаганда произведена од БАН.

После ова можеш само да отидеш и да им објаснуваш на младите болгаристанчиња што значи несрќниот и смешен термин праболгарин и како тој нагло преминал во уште понесреќниот болгарин.

Малце и оффтопик за твоето тврдење дека вие сте јужни словени во постот со број #529 на оваа тема. Од нашиве "мили" јужни данајци:

Иако целата нивна пропаганда (исто и вашата) се базира на славјанската теорија односно дека ние (а и вие) сме биле дојдени од позади некои карпати, сепак мораа (Со тешко срце ама што да прават пред фактите и боговите молчат) да признаат дека:

ANTHROPOLOGICAL ASSOCIATION OF GREECE
founded by Dr Aris N. Poulianos

Macedonians, Americans and Turks
(Excerpt from doctor Daphne Poulianou book: "Aris N. Poulianos - Reversals - From his life and work" - 2006)
Note 1: A fact that many people ignore (some intentionally, most not) is that from the anthropological point of view the Slav-speaking residents of Macedonia, in their overwhelming majority, do not have a Slavic origin. Thus, although being Slav-speaking, are not Slavs (as neither Serbs etc), but autochthonous population descendants. Slavomacedonians were named at times in distinction to the Greek-speaking Macedonians.
Превод:
Забелешка 1: Фактот што многу луѓе го игнорираат (некои намерно, повеќето не) е тоа што од антрополошката гледна точка на жителите на Македонија кои зборуваат славјански, во големо мнозинство, тие немаат словенско потекло. Така, иако зборуваат славјански, не се Словени (исто така и Србите, итн), но потомци на автохтоно население. Славомакедонци беа именувани само за да се направи разлика со оние Македонци кои зборуваат грчки.
Линк:
Мислам дека е време да се самобанираш.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Не си ли ти оној кој рече дека нема потреба од коментари? Објавена нешто што нема врска со темата и што во суштина не кажува ништо ново и револуционерно, а велиш нема потреба од коментари.
Па навистина нема потреба, дури и на безмозочните амеби треба да им е јасно дека во 968 година болгарчетата си биле неизбањати ТУРКО-МОНГОЛИ, коишто допрва тогаш се покрстувале.

Значи ЛАГИТЕ и ИЗМИСЛИЦИТЕ за некаков си "славјански и христијански бугарски народ" уште од времето на Цар Богорис-Михаил или Симеон си се само тоа = ЛАГИ и ИЗМИСЛИЦИ.

Јок бурда Кирил и Методиј, Климент и Наум и било што од тоа. Вие со тоа имате врска како магаре што има врска од музика, ете толку.


Кој од вас ќе ми одговори на прашањето:

Против кого се бореа Русите во 985 година???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom