Сакам да знам!

Член од
16 август 2015
Мислења
228
Поени од реакции
282
Дали имате добиено или познавате некој што добил ( кола, стан или пари ) од грепките на државна лотарија? Можеби и тоа е мештаљка кај нас ко и се’ друго у државава
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.341
Ма ајде ти се молам, го местат ромот. Не украл тој ништо.
Да да касиерката и обезбедувањето го наместија, тепачов во џеб го чуваше чоколадото и му го стави во јакната на ромот, зошто ромот знае за нив двајца и дека мајка и на касиерката е уствари маќеа на обезбедувањето :гик:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
И да го пријавиш, ваљда надворешна агенција е, и Веро нема ништо до тоа…
Ни па верувам ќе се замараат.
Полиција требало, ама кај нас се знае за кој иде, а за кој не..

И да не звучсм лошо, ама ги сакам моловите баш од тој аспект!
Чисто, уредно, нема питачи, клошари, апаши..
Ете, работници стално им фалат! Место тој да краде, требало да праша кај примаат хигиеничари ;)
У моловите немало апаши? хахахаха а бе друже шиптaри и цигани се убиваат од крадење
Автоматски споено мислење:

Дали имате добиено или познавате некој што добил ( кола, стан или пари ) од грепките на државна лотарија? Можеби и тоа е мештаљка кај нас ко и се’ друго у државава
Познавам еден кола на грепка што доби ама искрено дали му ја наместиле стварно не можам да кажам ама искрено јас мислам не, просечно семејство се без некои врски
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.715
Сакам да знам:

"...Da l' imaju duge kose?
Da l' traperice nose?
Da l' vjeruju u Boga?
Da li uzimaju droga?
Da li ima smoga i kod njih na planetu?
Dive li se nama il' nam žele možda nanijet štetu
Odakle dolaze ove naše Mliječne staze?
Je l' dolaze u miru ili žele da nas zgaze?
Zašto tol'ko paze na svoju diskreciju?
Da l' žele možda na nama da naprave korekciju?
Pa da i mi dođemo do svjetskoga mira
Al' možda i kod njih gore nekakva borbena svira
Možda je kod njih gore, samo priznat se stide
Možda svoj opstanak na našoj Zemlji vide, pitam se
Da l' rade grafite il' su im ulice totalno
Ono totalno jebene, čiste
Tako čiste da se sve ono pravo sjaji
Da l' udobno žive ili umiru od gladi
Da l' se trava sadi kod njih k'o kod nas žito
Da vidim svemirca to bih ga ja upit'o
Da li imaju policiju, da li i njih maltretira
Da l' vole opoziciju i kako vlast se kod njih bira
Znaju l' šta je piva, da l' rocka kod njih ima
Da l' ima kod njih boli, da l' ih žena voli
Duvaju li na flašu ili koriste roli
Je li lijepo tijelo kod njihovih žena
Da li se i oni tuku zbog boje svoga tena
Kad dođu izbori je l' se i kod njih laže
Da li im žene vole petting, vole l' tetovaže
Koja je valuta i da li devalvira
Da li i kod njih na ratu gore ne'ko profitira..."
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не не, не ништо страшно што украл, него страшно што таму обезбедувањето го толчеше пред бебиња и деца. На каса. Јас до него, бебе до мене, стари луѓе се имаше. За нашата безбедност, не зошто украл тој. Ајде овој молеше и го избрка, ама оној дебилот од обезбедување утре ќе шамари друг на каса, ама може тој нема да биде фин како што беше овој. Пола чекор само ги делеше од луѓе, да се бранеше и да враќаше дефинитивно ќе настрадаше некој. Не може надвор да го извади, да го пикне во некоја соба таму што знам каде и нека се разберат, нека викне полиција, ама тука бе сила ќе покажуваш? За тоа ми е.
Напиши е-маил до Веро, да си обезбедат просторија за тепање.
Просторијата по можност да има нацртано коњ на ѕидот, ова е прилично успешен и едукативен концепт, особата која се воспитува истовремено ќе научи и јавање.


Kај смеат вака пред деца, се знае, новите генерации треба да живеат во хармонија, со розеви очила и ако некој подвикне одма плачење, а и вие муштериите. Исто не верувам дека е можно ѓуптинот да има украдено, тие се надалеку познати по својата чесност.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.341
Напиши е-маил до Веро, да си обезбедат просторија за тепање.
Просторијата по можност да има нацртано коњ на ѕидот, ова е прилично успешен и едукативен концепт, особата која се воспитува истовремено ќе научи и јавање.


Kај смеат вака пред деца, се знае, новите генерации треба да живеат во хармонија, со розеви очила и ако некој подвикне одма плачење, а и вие муштериите. Исто не верувам дека е можно ѓуптинот да има украдено, тие се надалеку познати по својата чесност.
Браво, една тешка глупост кажана иронично. Еве ти лајк.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Браво, една тешка глупост кажана иронично. Еве ти лајк.
А зашто не ја сфатиш и обратно лекцијата на тие деца ќе им се врежи во главата дека не треба да крадат ако крадат дека ќе ги снајде тоа што го снајде крадецот дека ке јадат ќутек како магариња ,не заџабе е кажано ќутекот од рајот е излезен,а сигурен сум дека тој крадецот не е прв пат тоа да го прави ,и да повеикале полиција тие нема ни да дојдат за едно чоколадо цела држава ја испокрадија не мрднаа со прст а не за чоколадо
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.341
А зашто не ја сфатиш и обратно лекцијата на тие деца ќе им се врежи во главата дека не треба да крадат ако крадат дека ќе ги снајде тоа што го снајде крадецот дека ке јадат ќутек како магариња ,не заџабе е кажано ќутекот од рајот е излезен,а сигурен сум дека тој крадецот не е прв пат тоа да го прави ,и да повеикале полиција тие нема ни да дојдат за едно чоколадо цела држава ја испокрадија не мрднаа со прст а не за чоколадо
Не знам зошто никој не разбира што сакам да кажам поточно. Баталете сега помина тоа.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Не знам зошто никој не разбира што сакам да кажам поточно. Баталете сега помина тоа.
Jas te razbiram i si vo pravo.
Vo Germanija za takvo tepanje na tepachot bez razlika shto e od Obezbeduvanje ne mu begaat 6 Meseci uslovno i edno 10000€ oshteta da mu isplati na tepaniot.

VO Germanija, faten kradec znachi obezbeduvanjeto povikuva Policija i policijata si ja brka rabotata. Obezbeduvanjeto smee samo da go zadrzhi dodeka dojdi policijata i nikako ne smee da go povredi se dodeka ne bidi napadnata!
Posle toa se pravi zapisnik i kradecot e dolzhen da ja plati policijata od 70-100€ .
I ostanatoto odi preku sud DOKOLKU prodavnicata odluchi da go tuzhi . Vo najgolem sluchaj dobivaat samo zabrana za vlez.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Браво, една тешка глупост кажана иронично. Еве ти лајк.
Не да ми даваш лајк и да се жалиш на форум, си можела да изреагираш на лице место,.

Најголем дел од обезбедувањето во Македонија ти се надворешни агенции, легален рекет, со кој мафијата (газдите на тие агенции) ги рекетираат фирмите.

Вработените се платени на минимална плата, и неретко им кратат од плата ако им се украде нешто. Филтер за да стане обезбедување скоро и да нема, истиот може да е бараба, побудала и од циганот.

Е се ова во комбинација, го охрабрило да му влезе со ќотек, сигурно не крадел прв пат. Не е во право, законски ме смее да реагира така, али не би се изненадил и цигото да дигнал рака, постојано се надувани на лепак.

Ако сметаш дека ти се исплати да си навлечеш проблеми со таа агенција, не само со вработениот, бујрум, оди и пријави, можеш и во полиција, можеш и во меѓеши па тие ќе му рокнат тужба, па ќе те викнат и како сведок и тн.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Напиши е-маил до Веро, да си обезбедат просторија за тепање.
Просторијата по можност да има нацртано коњ на ѕидот, ова е прилично успешен и едукативен концепт, особата која се воспитува истовремено ќе научи и јавање.


Kај смеат вака пред деца, се знае, новите генерации треба да живеат во хармонија, со розеви очила и ако некој подвикне одма плачење, а и вие муштериите. Исто не верувам дека е можно ѓуптинот да има украдено, тие се надалеку познати по својата чесност.
Со тоа “пред деца” сака да каже дека може да настрада некое дете во настанатата гужва
И стварно не гледам проблем во тоа да се тргне ма страна и да си добие што заслужува
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.341
Со тоа “пред деца” сака да каже дека може да настрада некое дете во настанатата гужва
И стварно не гледам проблем во тоа да се тргне ма страна и да си добие што заслужува
Тоа го кажувам цело време, ама ете такви сме тука на форумот, малце да се преувеличи, да се измести приказната и на крај испаднав борец за правата на крадците и субјект за потсмевање, нека отворат соба за тепање и нека нацртаат торта на ѕид па нека им бараат парче да им сечат ако не нека ги претепуваат хехех.

А просто муабетот беше тој, нека го извади надвор зошто може да настрада дете. Ете толку.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
У моловите немало апаши? хахахаха а бе друже шиптaри и цигани се убиваат од крадење
Можеби..
Јас немам таков впечаток, ама не сум по моловите секој ден.
Просек еднаш, двапати преку сила одам месечно Ск, и тоа стрикно по потреба кога треба нешто да се купи..
До сега не сум имал апсолутно никаква замерка! Веро, Ситимол. :toe:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.250
Поени од реакции
5.221
Дали имате добиено или познавате некој што добил ( кола, стан или пари ) од грепките на државна лотарија? Можеби и тоа е мештаљка кај нас ко и се’ друго у државава
Блиска роднина моја доби кола али пред 10 години, тогаш државна лотарија не припаѓаше на една бело глава етничка заедница ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom