Најефтин супермаркет

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.465
Поени од реакции
9.398
Има некои работи такви да, како со шампонот. Ама on the other hand, има стварно некои продукти што не сфаќам зошто се толку драстични разликите во цената...пример, влошките, паста за заби, corn flakes and so on. :unsure:
А и за омекнувачите исто. Во кам се багатела, во веро изгор, ама од тие од веро со едно капаче ми мириса цел стан, а тој ленор од кам воопшто како и да го нема. Нема мирис.

Не дека јас пазарам само во веро, никако во маркети ко кам, ете некој прочитав хемиска роба освен омекнувачот и прашакот секако дека ќе си земам од кам, него да ја платам дупло во веро, па посебно за во вц.

Ајде да кажеме дека со шампонот и омекнувачот е друга шема, друга земја ги произведува, и ризик е да го продаваш бош за поефтино пошто секој ќе познае, ете шампонот од кам е масло, а дупло поефтин, ама зошто некои небитни работи како пример оние за уши чистење, што може да е разликата, исти а дупло поефтини. И многу други работи.

Сега за квалитет на веро нема збор, да не речам и да земеш вкупно се и оправдани се и цените.

Не е оправдување тоа кој кај работел и со каква клиентела за да биде напнати нељубезен или услужлив. Јас работам со категорија на луѓе што не можете ни да ја замислите и никогаш се немам испонашано така. На крај краева работа е, леб земаш од таму, нема оправдувања за такво намќорско и арогантно понашање. Тоа ти е професионализам.
Сите имаме проблеми на работа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.214
Поени од реакции
21.408
Еве ќе ти кажам јас пример зошто од Веро го купувам шампонот што го користам, а истиот во Кам е 100 денари поефтин.

Со тој од Кам ставам цела рака шампон и ништо, ни сапуница, ни нешто се дешава, пола шампон на две миења, зошто ми треба пола шише за да ја измијам косата. И ми трае колку, да не бидеме буквалисти дека два пати се бањам во пола месец, ама за две недели немам.

Со тој од Веро ставам една капка и косата обилни сапуници, тело дури мијам со неа, едвај да ја исплакнеш. И многу многу подолго време терам со него.

Не знам која е финтата, зошто, како, што, ама ете една причина зошто јас производ купувам од Веро, а во Кам ми е 100 денари поефтин.
Od toa sto go kazuvas ne e ist proizvod iako e na izgled sosema ist, ist brend itn. Toa e problem na proizvoditelot. Nisto cudno raznite marketi da imaat drug izvor na nabavka. Ete edniot sampon ide od eden pogon primer zapadna Evropa (poskapiot) a drugiot e praven vo Romanija, Bugarija i e poeftin. Inace bi bilo cudno edna ista firma da pravi ist proizvod vo ist pogon so razlicen kvalitet. Ne deka ne e mozno ama ne znam kolku se isplakja. A deka vo istocna Evropa se nudi poslab kvalitet nego na zapad i ne e tajna.
Автоматски споено мислење:

Има некои работи такви да, како со шампонот. Ама on the other hand, има стварно некои продукти што не сфаќам зошто се толку драстични разликите во цената...пример, влошките, паста за заби, corn flakes and so on. :unsure:
Marzata :)
Автоматски споено мислење:

Не знам за другите производи ама претпоставувам дека и за нив е исто, имам роднина што работеше во Пекабеско и вика: чајната што ја правиме за Стокомак и за Тинекс не е иста, затоа и има разлика во цена. Е сега што мислеше со тоа не е иста не ја прашав.
Receptot. Povekje poeftini sostojki neli nekade mora cenata da ispadne na kraj kakva sto e.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.215
Поени од реакции
107.983
Еве ќе ти кажам јас пример зошто од Веро го купувам шампонот што го користам, а истиот во Кам е 100 денари поефтин.

Со тој од Кам ставам цела рака шампон и ништо, ни сапуница, ни нешто се дешава, пола шампон на две миења, зошто ми треба пола шише за да ја измијам косата. И ми трае колку, да не бидеме буквалисти дека два пати се бањам во пола месец, ама за две недели немам.

Со тој од Веро ставам една капка и косата обилни сапуници, тело дури мијам со неа, едвај да ја исплакнеш. И многу многу подолго време терам со него.

Не знам која е финтата, зошто, како, што, ама ете една причина зошто јас производ купувам од Веро, а во Кам ми е 100 денари поефтин.
Ова е затоа што добавуваат производи наменети за ЕУ пазар, а овие другите маркети производи наменети за Балкан и Источна Европа. Земи нивеа крема за раце од Тинекс и земи од КИТ ГО на пример и ке ја видиш разликата одма, ко ти на пример со шампонот. Не сакам да ги правдам нешто со ова овие поголемиве маркети, само ви кажувам зошто се поскапи некои производи во Тинекс и Веро.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
103
Поени од реакции
50
Веро дефинитивно Најскап Маркет ! Еве два примери Плинска Боца секаде е 40+ денари, во Веро е 75. Тоалетните Хартии се посебна приказна. Perfex Baby Powder секаде е максимум 150 денари а има постојано промоции на 120 денари а во Веро е 260+ денари ? И кој е овде луд? Плус во Веро џабе има толку каси кога касиерките се преспори ...
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
514
Поени од реакции
2.269
У Веро на касите скенираат производи со тоа апаратчето што се држи у рака.
Касиеркава со една рака зема производ, у другата апаратчето и имам приметено некако побавно им иде. Земи производ, скенирај, остави и све така у круг. Не знам зш им е таков методот, нели може на касите само да го допрат производот на тоа плочата и да помине?
Бш ме интересира од некој поупатен.
И стандард барање картички за поени, па нема некој картичка, па ајде број од мобилен итн итн. Абе и на касиерките не им е лесно...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.345
Поени од реакции
7.400
Не знам за другите производи ама претпоставувам дека и за нив е исто, имам роднина што работеше во Пекабеско и вика: чајната што ја правиме за Стокомак и за Тинекс не е иста, затоа и има разлика во цена. Е сега што мислеше со тоа не е иста не ја прашав.
Разликата ќе биде во зачинот и онаа "поскапата" ќе има повеќе засилувач на вкус. Дека пекабеско отвориле посебна лента за Стокомак а посебна за Тинекс. Се сомневам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.780
Поени од реакции
5.887
Разликата ќе биде во зачинот и онаа "поскапата" ќе има повеќе засилувач на вкус. Дека пекабеско отвориле посебна лента за Стокомак а посебна за Тинекс. Се сомневам.
Ili vo ednata meso od Brazil vo drugata Srpsko ili Makedonsko.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.719
Сегде е најскап. Одма после Веро е со цените.
Ама затоа производите во 3 неделните флаери што им се на поени им се најниски па ќе купуваш само такви производи бидејки се поисплатливи од истите кои се продаваат во останатите маркети по редовни цени.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.465
Поени од реакции
9.398
Ова е затоа што добавуваат производи наменети за ЕУ пазар, а овие другите маркети производи наменети за Балкан и Источна Европа. Земи нивеа крема за раце од Тинекс и земи од КИТ ГО на пример и ке ја видиш разликата одма, ко ти на пример со шампонот. Не сакам да ги правдам нешто со ова овие поголемиве маркети, само ви кажувам зошто се поскапи некои производи во Тинекс и Веро.
Е па затоа од таму го купувам шампонот. Гледаш имало и приказна зад тоа. Не дека е Веро, него генерално на подолго време ќе заштедам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.215
Поени од реакции
107.983
Е па затоа од таму го купувам шампонот. Гледаш имало и приказна зад тоа. Не дека е Веро, него генерално на подолго време ќе заштедам.
Реално јас за некои производи не штедам, без разлика на тоа што можам за доста поевтино можам да ги земам од квалитативно послабиве маркети. Овие информации ги знам од сигурни извори, од луѓе што работат во Тинекс конкретно, а и лично самиот се имам уверено во тој квалитативен јаз помеѓу маркетите со споредба на одредени производи. За секојдневно пазарење КАМ е најдобар, проширија и избор на производи и се доста евтини, ама за квалитативно Тинекс или Веро, зависи нели што производ бараш.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.345
Поени од реакции
7.400
Сигурен си дека некој ќе се замара за тоа на овие ќе им даеме месо од Бразил а на овие другиве од Србија?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.780
Поени од реакции
5.887
Сигурен си дека некој ќе се замара за тоа на овие ќе им даеме месо од Бразил а на овие другиве од Србија?
Da druzthe siguren sum !
Zatoa toj shto plajca i saka da dobie .(Makar shto ne e pravilo kaj nas ) Ama pochnaa da se menuvaat vreminjata i Golemite Kupuvachi si prajchaat svoi trgovski Patnici koi go proveruvaat kvalitetot shto go kupuvaat i koga ce im dojdi narachkata imaat vnatreshna kontrola shto pravi povtoirno testiranje.


A i taa prikaznata so shamponite shto gi pishuvate pogore se pravi vo edna i ista fabrika i za razlichni Marketi.
Imam lichno vo Produkcija gledano. Se proizveduvaat paleti so Shampon za edna firma i se stava nov program na linijata za tochenje.
Toa zavrshuva, USB to pak v Mashina i se vcituva drug program i eve ti pochuruk shampon za 5 Sec. rabota.
Ist linija, isti ludje, ist smena. Samo shto pumpata Broj 1 pumpa 2 Sec pomalku a Pumpata br 3 pumpa 2 Sec povejce i imash porazreden Shampon.

Isto i vo Mlekari imam gledano.12 Paleti za 1 Kamin Mleko za Aldi. 80% mleko + v20% mleko vo prav meshano so voda
Idi kamion za Rewe . Istata linija so se isto. 95% Mleko 5% Mleko vo Prav.
Idi BIO Market 100% Mleko.

Od eden do drug proizvod potrebni se 2-3 Minuti . Se menuvaat paletite so kartoni za tetrapak i se stava nova Recepta.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.160
Поени од реакции
573
А и за омекнувачите исто. Во кам се багатела, во веро изгор, ама од тие од веро со едно капаче ми мириса цел стан, а тој ленор од кам воопшто како и да го нема. Нема мирис.

Не дека јас пазарам само во веро, никако во маркети ко кам, ете некој прочитав хемиска роба освен омекнувачот и прашакот секако дека ќе си земам од кам, него да ја платам дупло во веро, па посебно за во вц.

Ајде да кажеме дека со шампонот и омекнувачот е друга шема, друга земја ги произведува, и ризик е да го продаваш бош за поефтино пошто секој ќе познае, ете шампонот од кам е масло, а дупло поефтин, ама зошто некои небитни работи како пример оние за уши чистење, што може да е разликата, исти а дупло поефтини. И многу други работи.

Сега за квалитет на веро нема збор, да не речам и да земеш вкупно се и оправдани се и цените.

Не е оправдување тоа кој кај работел и со каква клиентела за да биде напнати нељубезен или услужлив. Јас работам со категорија на луѓе што не можете ни да ја замислите и никогаш се немам испонашано така. На крај краева работа е, леб земаш од таму, нема оправдувања за такво намќорско и арогантно понашање. Тоа ти е професионализам.
Сите имаме проблеми на работа.
Незнам за омекшувачите ама премногу се трошеле и сеуште се трошат, одат како алва, Ако не чинат од X причини немало да ги купуваат. Исто важи и за шампоните, купките и слична хемија. Повеќето роба на кам е Германска, скоро секој ден идат шлепери роба за кам од надвор. Исто кам има нивна мрежа на дистрибуција во Македонија, Косово и Бугарија.
За се има оправдување, ако некој се понаша нормално така и че му се понашаат и плуѕс работи ти цел ден со неразбрани9 луќе па колку и да си толерантен...ќе ти пукне филмот. Како би се понашал ако некој од негови причини е нервозен и фрла со банани и портоикали по тебе или просто ги фрла в зид? Да не го нендисала цената на кромидот на пример на каса и да ги расфрла на сите страни? Купил нејкој кисело млеко му паднало се скршило па бара друго, ако не м усе даде (а нема) почнува со урлање ? Па дали некој е дојден на работа да трпи секакви мајумуни на каса? Лечење комплекси на "муштерии" дома им само.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.465
Поени од реакции
9.398
Незнам за омекшувачите ама премногу се трошеле и сеуште се трошат, одат како алва, Ако не чинат од X причини немало да ги купуваат. Исто важи и за шампоните, купките и слична хемија. Повеќето роба на кам е Германска, скоро секој ден идат шлепери роба за кам од надвор. Исто кам има нивна мрежа на дистрибуција во Македонија, Косово и Бугарија.
За се има оправдување, ако некој се понаша нормално така и че му се понашаат и плуѕс работи ти цел ден со неразбрани9 луќе па колку и да си толерантен...ќе ти пукне филмот. Како би се понашал ако некој од негови причини е нервозен и фрла со банани и портоикали по тебе или просто ги фрла в зид? Да не го нендисала цената на кромидот на пример на каса и да ги расфрла на сите страни? Купил нејкој кисело млеко му паднало се скршило па бара друго, ако не м усе даде (а нема) почнува со урлање ? Па дали некој е дојден на работа да трпи секакви мајумуни на каса? Лечење комплекси на "муштерии" дома им само.
Така де, ама не е крив друг муштерија ако некој неа ја погодил со кромид.
Како било, во Веро не се поарни, па и насекаде, сите намќори сме станати.

А дека се троши одма не значи дека е квалитет, се троши зошто е ефтино. Ете пак ќе кажам омекнувачот во Кам кој е 200 денари поефтин од Веро (истиот) се троши 10 пати повеќе во Кам него во Веро. И сега тие од Кам секако како и сите, земаат омекнувач за да им мирисаат алиштата, за што друго би го купиле. И ставаат една капачка. И искачаат алиштата од машина и ни М од мирис. И следниот пат ставаат две капачки, пак не мириса. Па три, четири и дури со пет конечно малку ќе замирисаат. Ама заминал омекнувачот. И еден го трошиш за 3 машини. И купуваш пак. И пак и пак.

Е сега го земаш од Веро, ставаш една капачка и мириса цела зграда не само алиштата. И го користиш за 10 машини, додека тој што го купил од Кам во меѓувреме купил уште 3 омекнувачи од таму дека поефтино.

Тоа сакам да го кажам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.780
Поени од реакции
5.887
Купил нејкој кисело млеко му паднало се скршило па бара друго, ако не м усе даде (а нема) почнува со урлање ?
Vo Deutschland vo Vakov sluchaj Vednash bez zbor ti davaat drugo Gratis!

I ushte edna razlika ima a toa e shto i vo Germanija ist proizvod vo sekoj razlichen Market koshta razlichno.
ednostavno Firminska politika.

E sega imash programi i weg strani shto tebe kako kupuvach ti pomagaat.
Primer https://www.marktguru.de/search/kerrygold butter


www.marktguru.de
www.idealo.de
www.Geizhals.de
www.billiger.de

Taka da istoto Mleko ili Omekshuvach mozhish da si go pronajdish kade e naj evtin.
A funktioniraat i za se drugo pa taka ako kupuvash shporet, ili Tv mozhi i do 200-400€ da si zashtedish.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom