Најефтин супермаркет

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.210
Поени од реакции
604
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
Има многу луѓе што не се замараат со цените. Пример одат Рамстор и пазарат цела количка иако рамстор е меѓу најскапите маркети барем во Струга.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.450
Поени од реакции
23.056
Има многу луѓе што не се замараат со цените. Пример одат Рамстор и пазарат цела количка иако рамстор е меѓу најскапите маркети барем во Струга.
Сегде е најскап. Одма после Веро е со цените.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.578
Поени од реакции
2.172
Еве ќе ти кажам јас пример зошто од Веро го купувам шампонот што го користам, а истиот во Кам е 100 денари поефтин.

Со тој од Кам ставам цела рака шампон и ништо, ни сапуница, ни нешто се дешава, пола шампон на две миења, зошто ми треба пола шише за да ја измијам косата. И ми трае колку, да не бидеме буквалисти дека два пати се бањам во пола месец, ама за две недели немам.

Со тој од Веро ставам една капка и косата обилни сапуници, тело дури мијам со неа, едвај да ја исплакнеш. И многу многу подолго време терам со него.

Не знам која е финтата, зошто, како, што, ама ете една причина зошто јас производ купувам од Веро, а во Кам ми е 100 денари поефтин.
Следен пат провери земја на потекло и дистрибутер.

Баш го имам ова приметено со Хејнц, кечапот. Во кам и во другите маркети е произведен во различна земја, и има разлика во вкусот и во бојата.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
841
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
Па, да не звучам претенциозно, свесен сум за поскапувањето и све тоа...
На пример, мене подеднакво оддалечени ми се Кам и Веро. Претежно пазарам во Кам но некогаш го бирам Веро, затоа што: во Кам скоро секогаш има многу гужва; често знаат да не надополнат залихи од потрошен производ; Веро има поголем избор на (некои видови) производи; Веро можам по на раат да разгледам ствари и да одберам, поголем е и поширок, Кам е потесен и има турканица. Ете :) Реално некогаш не вреди да се туркаш во Кам ако разликата во цена не е голема. На пр. дезодоранси и стикови во Кам се дупло поевтини од Веро, ама на пр. тропам, лебот е скоро ист.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.489
Поени од реакции
9.467
А башка и кога одам во Кам, не можам да поминам, местото е само за една количка, едносмерна, па ако од другата страна доаѓа некој со количка треба некој да се враќа назад којзнае каде за другиот да помине.

Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе секаде има, ама во Кам како од оглас да ги бирале.
Седи со корпата реди павлаки и зад неа јас и викам може малце да земам павлака кога ми даде еден поглед, броени и биле требало да ги намести со ред. Па потргни се да земам тогаш од тие во фрижидер. Не. Никако.

И валкано, смрди, некако некоја грда енергија има, производите испопаѓани, сите се лепат, кеси на сите страни, додека во Веро е рај за пазарење. Се под конец, од сите производи имаш повеќе, осветлено, музиче, место повеќе, убаво наредено.. И тоа некој дел е од зошто не одам во маркети ко Кам него во Веро.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.027
Поени од реакции
39.680
А башка и кога одам во Кам, не можам да поминам, местото е само за една количка, едносмерна, па ако од другата страна доаѓа некој со количка треба некој да се враќа назад којзнае каде за другиот да помине.

Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе секаде има, ама во Кам како од оглас да ги бирале.
Седи со корпата реди павлаки и зад неа јас и викам може малце да земам павлака кога ми даде еден поглед, броени и биле требало да ги намести со ред. Па потргни се да земам тогаш од тие во фрижидер. Не. Никако.

И валкано, смрди, некако некоја грда енергија има, производите испопаѓани, сите се лепат, кеси на сите страни, додека во Веро е рај за пазарење. Се под конец, од сите производи имаш повеќе, осветлено, музиче, место повеќе, убаво наредено.. И тоа некој дел е од зошто не одам во маркети ко Кам него во Веро.
Ако работиш таму ќе дознаеш зошто е такво. Јадење немаш софра, ќе јадеш над фрижидер. Пауза 10 минути у цел ден. Иако имаш право на 30 мин. Седнување јок, 8 саати на нога, ако седнеш одма ќе дојдат да ти укажат на грешката. Исти ти се и другите такви маркети што се дисконти. У глобала ефтино и стандарди не идат, пошто за да биде ефтино треба некои стандарди да се многу доле. Тој принцип верувам дека е насекаде низ светот дали Лидл, Кауфланд и слични гиганти. Овие нашиве копираат само.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.233
Поени од реакции
10.836
А башка и кога одам во Кам, не можам да поминам, местото е само за една количка, едносмерна, па ако од другата страна доаѓа некој со количка треба некој да се враќа назад којзнае каде за другиот да помине.

Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе секаде има, ама во Кам како од оглас да ги бирале.
Седи со корпата реди павлаки и зад неа јас и викам може малце да земам павлака кога ми даде еден поглед, броени и биле требало да ги намести со ред. Па потргни се да земам тогаш од тие во фрижидер. Не. Никако.

И валкано, смрди, некако некоја грда енергија има, производите испопаѓани, сите се лепат, кеси на сите страни, додека во Веро е рај за пазарење. Се под конец, од сите производи имаш повеќе, осветлено, музиче, место повеќе, убаво наредено.. И тоа некој дел е од зошто не одам во маркети ко Кам него во Веро.
Има некои работи такви да, како со шампонот. Ама on the other hand, има стварно некои продукти што не сфаќам зошто се толку драстични разликите во цената...пример, влошките, паста за заби, corn flakes and so on. :unsure:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.210
Поени од реакции
604
А башка и кога одам во Кам, не можам да поминам, местото е само за една количка, едносмерна, па ако од другата страна доаѓа некој со количка треба некој да се враќа назад којзнае каде за другиот да помине.

Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе секаде има, ама во Кам како од оглас да ги бирале.
Седи со корпата реди павлаки и зад неа јас и викам може малце да земам павлака кога ми даде еден поглед, броени и биле требало да ги намести со ред. Па потргни се да земам тогаш од тие во фрижидер. Не. Никако.

И валкано, смрди, некако некоја грда енергија има, производите испопаѓани, сите се лепат, кеси на сите страни, додека во Веро е рај за пазарење. Се под конец, од сите производи имаш повеќе, осветлено, музиче, место повеќе, убаво наредено.. И тоа некој дел е од зошто не одам во маркети ко Кам него во Веро.
Кој не работел во кам и општо во маркет не знае како е. Местото е едносмерно затоа што така сакаат газдите (имаше закани со кратење плати и слични казни ако не се турка тоа железото меѓу касите). А Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе како жто викаш има да, ама работај ти во тоскична атмосфера (зборам за така наречени муштерии да не ги наречам Стока) кои му се качуваат на глава на секој вреаботен и се поинашаат како да се дома им, ни култура ни ништо.
Кога се мести роба не се зема од палета од проста причина што тој што мести не знае дали некој муштерија зел или просто фали од магацин т.е така дошло, па после замараат од Горе дека те ве крадат те ова те она. Фино прашај си дали може да земеш од фрижидерот или нека ти даде врасботениот што мерсти роба. Што е тоа валканото и смрденото господине Чист? Немаш поим дека валканотијата како што викаш доаѓа од самите муштерии? Фрлаат се и сешто на земја: одпадоци од чоколади, смоки, влажни марамчиња и сл. Ќесите од овошје на пример самите муштерии ги прават лом и пепел, нема култура никаква и не може вработените да трчаат по сите што влеуваат во маркет и да чистат после нив.
За чистотата треба сите маркети да имаат Чистачки а не вработените да се и касиери и местачи на роба и чистачи...
Краен случај секој нека оди кај му одговара (не е наменето за тебе туку општо е)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.918
Поени од реакции
9.675
А башка и кога одам во Кам, не можам да поминам, местото е само за една количка, едносмерна, па ако од другата страна доаѓа некој со количка треба некој да се враќа назад којзнае каде за другиот да помине.

Нељубезни, нервозни, неуслужливи луѓе секаде има, ама во Кам како од оглас да ги бирале.
Седи со корпата реди павлаки и зад неа јас и викам може малце да земам павлака кога ми даде еден поглед, броени и биле требало да ги намести со ред. Па потргни се да земам тогаш од тие во фрижидер. Не. Никако.

И валкано, смрди, некако некоја грда енергија има, производите испопаѓани, сите се лепат, кеси на сите страни, додека во Веро е рај за пазарење. Се под конец, од сите производи имаш повеќе, осветлено, музиче, место повеќе, убаво наредено.. И тоа некој дел е од зошто не одам во маркети ко Кам него во Веро.
Секојдневно пазарам во кам и досега не сум се соочила со нељубезност од страна на продавачите.
Кога сакам да изнакупувам повеќе роба, тогаш одам во големите маркети на кам, имаш два големи во центар, нема гужва, не е тесно, чисто е и уредно....и на крај кога ќе израчунам, истата роба да сум ја купила од веро би потрошила 500 ден.повеќе....мора да се штеди, тоа е.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.598
Поени од реакции
21.485
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
Тинекс ми е на 10 метри, втор најблизок маркет ми е Кам на 300-400 метра.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.401
Поени од реакции
7.595
Да точно, само дека членот рече зошто некој би купувал нешто од пример Веро ако е на друго место 200 денари поефтино. И сакав да му кажам јас лично зошто купувам поскап производ во веро што во кам мн ми е поефтин. Ама не чини. И ме кошта многу поскапо на годишно ниво.
Во Кам има и ефтини а има и брендирани шампони кои во секој случај коштаат како ист бренд поефтино него ли Веро или Тинекс.
Автоматски споено мислење:

Ако работиш таму ќе дознаеш зошто е такво. Јадење немаш софра, ќе јадеш над фрижидер. Пауза 10 минути у цел ден. Иако имаш право на 30 мин. Седнување јок, 8 саати на нога, ако седнеш одма ќе дојдат да ти укажат на грешката. Исти ти се и другите такви маркети што се дисконти. У глобала ефтино и стандарди не идат, пошто за да биде ефтино треба некои стандарди да се многу доле. Тој принцип верувам дека е насекаде низ светот дали Лидл, Кауфланд и слични гиганти. Овие нашиве копираат само.
Кога ќе дојде Лидл во Македонија, ќе ги посере и Тинекс и Веро и во простор и во "музиче" и во амбиент, понуда, цена и квалитет.
 
Последно уредено:
Член од
14 декември 2021
Мислења
603
Поени од реакции
2.178
Не знам за другите производи ама претпоставувам дека и за нив е исто, имам роднина што работеше во Пекабеско и вика: чајната што ја правиме за Стокомак и за Тинекс не е иста, затоа и има разлика во цена. Е сега што мислеше со тоа не е иста не ја прашав.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
540
Поени од реакции
2.386
Ствари ко средства за домаќинства, сунѓери, крпи, тоалетни, пасти, четки, кеси за ѓубре, влажни марамици, а посебно детергенти за перење и омекнувачи се зема од кам. Ич не ми е битно чие производство е средствоно за чистење шоља, секако иде по вода барем најевтино нека е. Детергентите за алишта посебно се изгор у другиве маркети, а у Кам се често на акција и се исплати.
Од друга страна, ко што спомна Кадаиф, у кам имаш пример Рексона, Елсев или Глис шампони/регенератори за коса, големи Дав гелови за туширање што се каде каде поефтини отколку у другиве маркети, па ако користиш само такви секако се исплаќа и нив од кам да ги земеш. Ја ги користим, а немам приметено дали прават повеќе или помалку сапуница од истите нив што се продаваат у Рамстор/Веро, или па Рексона секако исто ми мириса, ама у Кам е најефтина.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.008
Поени од реакции
10.697
Ствари ко средства за домаќинства, сунѓери, крпи, тоалетни, пасти, четки, кеси за ѓубре, влажни марамици, а посебно детергенти за перење и омекнувачи се зема од кам. Ич не ми е битно чие производство е средствоно за чистење шоља, секако иде по вода барем најевтино нека е. Детергентите за алишта посебно се изгор у другиве маркети, а у Кам се често на акција и се исплати.
Од друга страна, ко што спомна Кадаиф, у кам имаш пример Рексона, Елсев или Глис шампони/регенератори за коса, големи Дав гелови за туширање што се каде каде поефтини отколку у другиве маркети, па ако користиш само такви секако се исплаќа и нив од кам да ги земеш. Ја ги користим, а немам приметено дали прават повеќе или помалку сапуница од истите нив што се продаваат у Рамстор/Веро, или па Рексона секако исто ми мириса, ама у Кам е најефтина.
Дав купка толкава голема само по дисконтите има, во другиве маркети 500мл е 300ден и сигурно има причина зошто е така а сигурно и за дезодорансите
Еве женава вика ариел прашок од веро и рамстор не е ист по квалитет, едниот грчки другиот турски така да тебе може да ти мириса исто ама перформансот дали е ист
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
540
Поени од реакции
2.386
Дав купка толкава голема само по дисконтите има, во другиве маркети 500мл е 300ден и сигурно има причина зошто е така а сигурно и за дезодорансите
Еве женава вика ариел прашок од веро и рамстор не е ист по квалитет, едниот грчки другиот турски така да тебе може да ти мириса исто ама перформансот дали е ист
Не перем со Ариел, Дуел од кам купувам за бели, за шарени и црни Первол течен, исто и Орнел омекнувач од кам, океј ми се до сега, убоо ми мирисаат алиштата, чисти испрани, не знам да ти кажем за Ариел, кој користи нека сподели. Чат пат и Вениш за дамки.
Секој ден се користи гел за туширање, секој ден и рексона пола на мена пола у воздух, перформанси задоволителни за таа цена.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom