ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.550
Поени од реакции
110.020
narativot dali glumel ili ne,od nas,fanovite na Djovak,sekogash,ama bash sekogash beshe reakcija na ,,vashite,, (fanovite na Nadal) postovi deka Novak glumel povredi.Taka da,temata okolu glumenjeto nanazad e bash ping-pong prepiska megju ,,nas,, i ,,vas,,.Kolegata pogore napisha korekten post,pretpostavuvam aludirajki na eksperimentalnite terapii shto gi koristel Rafa vo minatoto,a najpovekje na lanskoto manijakalno shibanje inekcii protiv bolki na RG, kako shto sam si prizna.I ti vo tvoj stil,odma defokus,degazman,se obiduvash da ja cepash diskusijata vo pogreshna nasoka.A nemashe potreba .Kolegata pogore postirashe teza koja drzi voda,dava razumna prichina zoshto teloto na Rafa otkazuva taka ,,naglo,, , a ti ,ako imash drugo mislenje,prodolzi go muabetot,ne sharaj.Eve,na mene,i den denes mi e enigma,a fala bogu ne sum ni sretnal drug takov slucaj,kade sportist denes pobeduva finale,utre na shtaki,i vo invalidska kolicka zaminuva doma,edvaj,bukvalno edvaj se dvizi,i posle desetina dena pak trenira najnormalno.Bash bi sakal i jas da probam od tie inekcii protiv bolki.Farmacevtskata industrija ke bide pobogata od naftenata industrija da gi pushti vo komercijalna upotreba i prodazba,ke nema covek na zemjata shto nema gi kupuva.
Ти имам пишувано што се случуваше тогаш али ајде. Имаше проблем со стапалото, односно имаше фрагмент што го боли и му стиска некој нерв па со инјекции го контролираа тоа и ја ублажуваше болката. Затоа одма после РГ отиде на рутинска операција каде тој фрагмент му беше отстранет. Друго, околу стапалото, Рафа и ден денес има проблеми со него само што е свесен дека тие проблеми се ненадминливи и мора да живее со нив. Има некоја девијација на стапалото, искрено не знам терминот како беше, а и небитно е за муабетов.

А причата на Spiegel не држи баш вода затоа што лани Надал го поеба колкот, а на РГ 2022 имаше проблем со стапалото така да не ја гледам баш поврзаноста али океј, негово мислење сепак.

А иначе кога сме кај повредите и мистериозноста, уште чекаме да биде објаснето како е можно со 3цм кинење на мускул да се доигра ГС турнир. Еден ако се најде да објасни што сака ќе го частам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
Па нели глумел? Мора да се договорите у што ќе верувате и како ќе си ги праите причите, не може тогаш да биде фолирант и глумец а сеа да кажуваш дека си ја скратил кариерата ради тој РГ.
РГ 22 - опседнат со титули и си го ебе здравјето за уште еден слем

Глумење - на многу турнири на бетон низ годините за да ги одбегне Фед и Новак кога мисли дека нема шанса да ги победи
:Кезец:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.246
Ти имам пишувано што се случуваше тогаш али ајде. Имаше проблем со стапалото, односно имаше фрагмент што го боли и му стиска некој нерв па со инјекции го контролираа тоа и ја ублажуваше болката. Затоа одма после РГ отиде на рутинска операција каде тој фрагмент му беше отстранет. Друго, околу стапалото, Рафа и ден денес има проблеми со него само што е свесен дека тие проблеми се ненадминливи и мора да живее со нив. Има некоја девијација на стапалото, искрено не знам терминот како беше, а и небитно е за муабетов.

А причата на Spiegel не држи баш вода затоа што лани Надал го поеба колкот, а на РГ 2022 имаше проблем со стапалото така да не ја гледам баш поврзаноста али океј, негово мислење сепак.

А иначе кога сме кај повредите и мистериозноста, уште чекаме да биде објаснето како е можно со 3цм кинење на мускул да се доигра ГС турнир. Еден ако се најде да објасни што сака ќе го частам.
do deneska,bar na mene,PR timot na Djokovic mi ostavil vpecatok deka perfektno znae da si ja vodi rabotata.Naglasuvam,spored mene,do sega Djokovic nema dadeno glupa,neodmerena izjava.Vo nekolku navrati,ima nagovesteno deka ke ima sho da kaze i objavi po zavrshuvanje na karierata,pishav i porano, deka, se nadevam,ke ima materijal za cirkusi koi shto gi arhiviral niz karierata.Sega,okolu povredata so 3 cm skinat muskul,smetam,deka gorespomnatiot PR tim, sigurno ne se tolku retardirani,da mu dadat da izjavi deka ima i dokumentarec snimano za povredata i kako ja saniral ili amortiziral za vreme na slemot, a edinstveno okolu tajmingot ima nejasnotii,najavi deka vo tekot na godinata ke go objavi, a nema nishto.Pretpostavuvam deka go odlozuva za posle penzioniranjeto, da ima materijal so shto da bide interesen za meinstrimot i sponzorite,neli,da bideme iskreni,nitu e Federer,nitu Najk i Rolex mu se bekap.
Nachinot i detalite shto gi dade okolu lanskata povreda na Rafa,dodeka chitav,si pomisliv deka ti si lekarot shto go lechel Nadal,nebare tamu si bil,vo Pariz.Muabetot,poentata beshe skroz druga na kolegata,ama,namerno ne sakash da ja razberesh
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.550
Поени од реакции
110.020
РГ 22 - опседнат со титули и си го ебе здравјето за уште еден слем
Во ред. А сеа објасни како си го ебал здравјето кога на РГ имаше повреда на стапалото а лани паузираше поради повреда на колкот здобиена на среде меч после нагла промена на правец? Сфаќаш дека ти нема врска муабетот нели? Ќе разберев да беше паузата поради стапалото, тогаш ја прв ќе кажев дека се сјеба на тој РГ, ама вака не држи вода.

Андеркавер друже, јас не викам и никад не викав дека Новак нема повреда, викам дека 3 цм кинење немало и нема шанса со 3цм скинат мускул да игра некој. Значи не ти зборам за играње едно-две-три кола, него нема теорија ни да го доигра тој меч кај што се повредил со таков вид на повреда. Имал истегнат, напукнат мускул, сеедно, ама скинат НИКАД и само неписмен човек може да верува у такво нешто. Е сеа зошто Новак го изјави тоа не знам, може грешно разбрал, може намерно, не знам а и кур ме боли ама интересни сте ми вака кога се местите на пенали и морам да ве ребрам.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.677
Поени од реакции
2.665
како се извлече Рублев аууууууууууу, предобар меч и за малце и камбек на Бразилецот од 0-2 и 4 меч топки спасени.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.698
Поени од реакции
3.854
Нејќев да се праам паметен пред дуелот , ама очекував од Дино да биде тврд орев за Новак , знаејќи дека често споро почнува во 1 коло и губи сет. Дино е иднината за хрватскиот тенис, има потенцијал да ги достигне успесите на најголемите хрватски играчи.
Страшно добро се движи ,како струја е малиот , добар тест за Новак за почеток.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.550
Поени од реакции
110.020
Па не се сеќавам некој да го надиграл од основна Новак на АО, можда Чунг пред 5-6 години ама тогаш Новак имаше проблем со лактот. Страшно издание на Призмиќ, без разлика на тоа што ќе биде до крај на мечот треба Дино да биде горд и да продолжи да работи на себе затоа што има страшен потенцијал.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.197
Поени од реакции
1.421
Се понадева детето ама..... ке беше преголем залак за него :anco:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.246
forhendot na Novak denes mlitav.Forhend dijagonali level Kalin igrashe denes.Top spinot mu go nemashe skoro.Dali se dolzi na problemot so zglobot,ili ne mu beshe denot,on si znae,ama so vakov forhend teshko i do cetvrtfinale.Osven ako povtorno ,,magichno ,, ne se oporavi za nekoj den :) ,ako e do zglobot de.Prizmic mnogu dobar game plan, epten dobro takticki odigra, ete nova nadez od Balkanite za koja ke navivam vo idnina,samo da ne e Coric style.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.440
Не памтам кога Новак имал ваков тежок прв меч на слем што се играл 4 часа, секоја чест за малион со надеж дека ова искуство ќе му даде права насока во остатокот од кариерата, денес играше со неговиот идол и поштено го намачи ко ретко кој во оваа фаза од некој слем, па нарочито што се играше на оној омилениот за Новак.

Немаше Новак проблеми никакви со зглобот, пре би рекол дека беше претпазлив на моменти и можда е у грч после поразот во јунајтед купот, ама мечов беше прав и идеален тест за него, онаков каков што обожава да добие во рана фаза на некој слем, а исто и да види како стои и на физички план а и дали има или нема проблеми со зглобот, тој тест барем во овој меч беше положен. Призмич беше скршен во трет сет и на оние 2 врзани брејк шанси што ги имаше на 3-3, после тоа следеше пад во играта што најмногу се должеше на заморот и немаше практично никаква шанса повеќе, дури и да го добиеше тој сет не верувам дека ќе можеше да земе уште еден.

Ама и у последен сет кога се отвори простор да биде добиен со 0, или максимум 1 гејм, се врати, спаси и 3 меч топки на свој сервис кој потоа и го зема, и уште 2 на сервис на Новак по што загуби, дефинитивно со ова ниво на тенис кое го покажа и немаше среќа со ждребов, ваков каков што беше денес комотно можеше и да помине прво коло па и второ ако му се поклопеа коцки, ама и ова не е лошо за него, напротив. Има тон работа пред него али мора да си го искористи оној талент кој го поседува и потенцијал. Новак џентлменски после поздравот на мрежа застана и покажас о прст кон него за да публиката му даде аплауз, потполно заслужен.
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
211
Поени од реакции
543
Дали фативте нешто од првово коло? Има ли некој играч што ви остави впечаток , некој што делува спремно а е прилично аутсајдер и ветува пролаз далеку, Еве гледам Ечевери 3 0 го искинал Мареј.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom