Исчезнати лица

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.732
Поени од реакции
9.298
Како не ти е срам да јадеш гурабии за народот а народот од сите страни дезинформиран и оставен 2 ипол месеци без никаков конкретен одговор.
@Генерал ова за тебе важи. Би било пожелно сам да си ја напуштиш темата ако имаш намера да го понижуваш својот народ. Изгледа дека оваа тема е пречувствителна за тебе.
Автоматски споено мислење:

Народот е кабает, тој ги носи на власт, тој ги симнува, тој бара теории на заговор, тој сака сензација, тој пека по „вистината“, а уствари умрени се сите за да дознаат како му е на комшијата дома, од кај му се парите, која му е швалерка и дали на Аце Македонски гробот го најдоа.
:facepalm:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
63.774
Дур не го кажат мотивот кој навистина ке држи вода, а не користољубие, вака ке биде...

Уште не може да ми текне причина која ке има основ, зошто некој би киднапирал дете во сред Скопје и би го егзекутирал час подоцна, притоа да се надева дека нема да биде фатен...
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.740
Поени од реакции
4.381
Дали си сигурен дека добро го познаваш татко и или само тоа што читаш и слушаш од медиуми? Татко и бил коцкар независно дали поседува огромен имот или не. Имал огромен долг за враќање.(не се 500 евра) Со шиптарѕка мафија нема заебанција... Само да почекаме да видиме дали воопшто Палчо ќе биде испорачан и дали ќе му се даде шанса да проговори ако не биде егзекутиран у меѓувреме.
Незнаеш кај тераш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.916
Поени од реакции
35.777
Па народ збори зошто одговорните и институциите кои требаа да го решат случајов уште на 28-ми ноември 2023, сеуште молчат и ништо не е јасно.

Како не ти е срам да јадеш гурабии за народот а народот од сите страни дезинформиран и оставен 2 ипол месеци без никаков конкретен одговор.

Па уште и главниот осомничен им кидна или намерно некој го пушти за да не можат да му се земат парафински докази и за да не може да му се земе изјава веднаш, и да се заташка ситуацијава до максимум дур тие инволвирани во случајов најдат начин да си ги покријат трагите и или одговорноста.
Народ зборува оти е мала држава, и нема попаметна работа.
Институциите се тиња и е факт, ама ваквите случаеви во големи држави се во фокус на јавноста макс недела дена, а претежно ни толку. После тоа институциите си тераат својата работа, а јавноста не ни памти дека се случило, и не се реткост.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Ти генерализираш. Греота е за таквите кои чесно и поштено си ја работат својата работа.
Ах тоа те боли тебе, имаш твој близок вработен во МВР. Епа имам и јас, работев и јас државно, видов дека има не малку туку многу поштени и способни луѓе. Ама се удавени од поплава партиски идиоти и повеќето поштени имаат раце кренато од се. Има некој случаен крик на праведност ама ефектот е прдеж во ветер.
Не испаднаа способните на ТВ испаднаа идиотите и попара направија.
Еве трчаат да ги стават за тебе на форум и на фејсбук, си има истражна постапка.
Од кога тоа докази се даваат у јавност ?
Он да ги видел бе :tapp:
Читај наназад мислења не биди пуканка/неонка
Киднапирање има, девојчето не е убиено дома освен ако незнаеш нешто друго. По она што е достапно за нас како информација, Палчо на тие тројцата им продал една приказна, за на крај он да си го заврши своето. Она што останува мистерија е вистинскиот мотив на убиецот.
Технички си во право. Ти должам контекст.
Киднапирањето не е со цел откуп или користољубие, киднапирана е за да биде егзекутирана. Се надевам не ме разбра погрешно овој пат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.133
Поени од реакции
2.838
Дур не го кажат мотивот кој навистина ке држи вода, а не користољубие, вака ке биде...

Уште не може да ми текне причина која ке има основ, зошто некој би киднапирал дете во сред Скопје и би го егзекутирал час подоцна, притоа да се надева дека нема да биде фатен...
Што може да биде мотивот освен пари ? Целата екипа биле фанатици по барање на злато така да уште од тоа им се гледа психолошкиот профил - луѓе што сакаат лесни пари без пот, за ова барем нивниот лидер Палчо е махер цел живот така до сега го истера. Додај на ова дека имаат иста партиска идеологија, труени од Палчо цело време со теории за крадење длабоки држави итн а од власта го користеа за валкани работи па може им продавал филмови и дека ќе имаат заштита т.е нема да ги откријат никогаш. Плус кога ќе се додадат некои семејни проблеми како на пример каратистот со еден бубрег и тој проблематичен си направиле екипа како да дојдат од пари, ќе има нешто за сите со изнудата плус кеш пред изборите за кампања. Мене само сомнително ми е кој им јавил дека е пријавено во полиција грабнувањето од страна на мајката веднаш, дали имале крт во полиција или таткото бил вмешан во ова па ги инфомирал

Не ме чуди и ова да не им е прво дело, да имаат добиено предходно откуп од други вакви слични случаи
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.844
Поени од реакции
10.513
@Генерал ова за тебе важи. Би било пожелно сам да си ја напуштиш темата ако имаш намера да го понижуваш својот народ. Изгледа дека оваа тема е пречувствителна за тебе.
Автоматски споено мислење:


:facepalm:
Ниту време, ниту енергија, ниту желба за да реплицирам со „масоните не местат“ баце ликови како тебе.

Жално е што мнозинството се изгубени во време и простор, како тебе, па духовната, морална и егзистенцијала ерозија која ни се дешава и заради која е отворена темата *(убиство на едно дете) само ја поттикнувате со такви БЕДНИ маубети и размислувања.

Тоа, во комбинација со оговарачите и ЈАС знам слушнав од близок чоек муабет, се главната причина ЗОШТО не заслужувате ништо, најмалку вистината.

Толку од мене за денес, празник е, терај магарето ти и тие што мислат како тебе дека ЗАСЛУЖИЛЕ да знаат повеќе.

За тие со 3 грама мозок, ќе го донесат Палчо, ќе сведочи и ќе каже мотив. Колку истрагата и обвинителството ќе е способна да докажи дали тоа е вистинскиот мотив или не е друго 20 и е во корелација со таа ерозија на општеството за која пишав погоре и која ликови како спомнатите се директно заслужни за истата.
Живи здрави ќе видиме. Како и да е, сите ќе лежат затвор (а нема цел живот притвор да ги остават), па откако ќе ги осудат може сами да заклучите како ќе си поминат таму едни убијци на дете.

И пред да ми реплицираш повторно, подобро заобиколи пошто немам намера да се тегниме. Некаде ни со инка не може да туриш.
Штета за детето.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.740
Поени од реакции
4.381
Технички си во право. Ти должам контекст.
Киднапирањето не е со цел откуп или користољубие, киднапирана е за да биде егзекутирана. Се надевам не ме разбра погрешно овој пат.
Ти личат на профил на луѓе каратистот и дебелиот дека би киднапирале дете со цел убиство? За пари и некое квазипатриотско срање да, али за убиство едноставно не ми се уклапаат у профил.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Ти личат на профил на луѓе каратистот и дебелиот дека би киднапирале дете со цел убиство? За пари и некое квазипатриотско срање да, али за убиство едноставно не ми се уклапаат у профил.
Мислам дека истото го зборувам освен ако во некој дел не ти го препознавам сарказмот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.568
Поени од реакции
17.248
Ти личат на профил на луѓе каратистот и дебелиот дека би киднапирале дете со цел убиство? За пари и некое квазипатриотско срање да, али за убиство едноставно не ми се уклапаат у профил.
Ми личат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.075
Поени од реакции
80.979
Замисли да бираш да му веруваш на зборовите на министерот за внатрешни работи и на полицијата во твојата сопствена држава кои се директно вклучени во истрагата, наместо да му веруваш на некој си квази истражувач и детектив од Србија кој патем има доживеано такво политичко фијаско во својата држава па сега е очаен за публицитет. Што сум чудна, стварно нема логика. :unsure:

На овој може да му се симне капа само заради тоа што директно во сржта погодил дека народот се пали на сензационализам. До пред две недели наративот беше срам да му е на таткото, какво чудовиште, коцкар, наркоман, итн. сега па не е крив таткото, ниту еден родител не би му го направил тоа на своето дете.
стварно ми се чини дека не сфаќаш у која држава живееш

За каква дестабилизација пишуваш? На кај тера твоево "размислување"?
буквално сака да каже Путин ја убил

натаму им е кажано да тераат
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.014
Па народ збори зошто одговорните и институциите кои требаа да го решат случајов уште на 28-ми ноември 2023, сеуште молчат и ништо не е јасно.

Како не ти е срам да јадеш гурабии за народот а народот од сите страни дезинформиран и оставен 2 ипол месеци без никаков конкретен одговор.
А кој фактор си ти па тебе одговор да ти се даде? А и да ти дадат одговор, пак ќе речете со другарчињата од погоре: јас не им верувам. Затоа поарно продолжете со неверување, затворете се во некое дувло и таму креирајте теории. Патем, може да си го пуштите A Beautiful Mind, може човекот многу да ви помогне за теориите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.075
Поени од реакции
80.979
Ја киднапираат за изнуда на пари, ама носат лопата и бензин со нив.
Со кој збори Палчо веднаш пред и после убиството? Сакаат да ми кажат дека не можат да откријат?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.740
Поени од реакции
4.381
Мислам дека истото го зборувам освен ако во некој дел не ти го препознавам сарказмот.
Немам сарказам, мојата теза е дека тие тројца што го извршиле физички киднапирањето биле водени од некоја ветена корист (финансиска или партиска) дадена од Палчо. Со оглед дека станува збор за морони кои истото би го направиле за бате Саше пред 10 години за "каузата", сега Палчо стара комуњара си ги искористи за своја цел која допрва ќе треба да ја дознаеме, а пари и изнуда очигледно не се. Она што треба да се нагаѓа у моментов у недостиг на докази е која е улогата на таткото и кој е мотивот на убиецот.

Ок, ствар на перцепција е. Мене ми личат на лесно поводливи "патриоти" кои на втора ракија бацуваат револвери и библии. Ако го пратиш наративот на Палчо последните години кога одеднаш од проСДС и проЗаев стана "даскал" лесно ќе утврдиш која му е таргет групата која е збирштина од антиваксери, трамписти, рептили, рамноземјаши и цела остала багра конспиративна со 2 саата школо. Иако се е можно денес, веројатноста е дека грото од тие се све само ладнокрвни убијци не. Глупаци и насилници можда да, ама убијци не. Е од друга страна Палчо изгледа ќе искочи дека е материјал за серијал на Нетфликс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom