Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Ме чудиш што велиш тундрата не работи испод 400в јас ја купив оваа пред 30-тина дена на попуст од сетек за 38000
AS50TDDHRA-CLC - 1U50MEGFRA модулира на топливе денови со околу 300в не 5-10 минути туку со часови.
твојата 3,5-ка мојава 5,5-ка
Možni se tri scenarija,
- loš watmetar
-fali freon
-lažeš ( izvini ama e možno )
Ustvari četiri, jas i literaturava na HAIER lažeme .....
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.191
Поени од реакции
6.624
Какво греење е ова со фолија :)
Значи подно греење за простории кои се во изградба или реновирање.Треба корнење на паркет, ламинат, кошулица...
Па постилање на таа фолијата.
Па правење дупки во зидовите кај што ќе бидат сместени тие намотките кои што наводно ќе работат како исправувач, ќе ја претворат струјата од AC во DC.
Па едниот крај од струјопроводната фолијата го поврзуваш на + другиот на - со што се прави краток спој па танката фолија ќе почне да се загрева и да зрачи топлина...
Абе знајш што би било појкако? Место ваква танка фолија да ставиш дебела долга жица под паркет и двата краја дирекно во штекер на наизменична, е тоа ќе те згрее :vozbud:
Ako ne si videl ne mora da preseruvash.
Pobaraj na YouTube imash i drugi videa.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Не штима ама кај мене така работи климата корисничко искуство и јас мислев дека климава има фиксен фан
ама нема ,наместена е на фан медиум ама штом постигне температура фанот се намалува
штом фанот се намли знам дека потрошувачката е околу 300в

Možni se tri scenarija,
- loš watmetar
-fali freon
-lažeš ( izvini ama e možno )
Ustvari četiri, jas i literaturava na HAIER lažeme .....
Немам интерес да лажам а и не сум многу по лаженјето ви пренесувам само корисничко искуство кој сака нека верува
Еве едно видео од денес

Видео од пред неколку дена
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Ako ne si videl ne mora da preseruvash.
Pobaraj na YouTube imash i drugi videa.
Ne se navreduvaj! Vo pravo e, malce pojako napišano, ama 1000% točno. Aman od ovie što gi zaebale site što nešto razbiraat od osnovnite fizički zakonitosti, nim ne im treba teorija, praksata vika poinaku. Ova e osnovna postavka na luđe što begale od časovi kao vo mal prst ja imaat celata nauka, namesto da opnat šupka pa da se prosvetlat malce.... demek praksata e nad teorijata.... gluposti.
Neka dojde ovoj od videovo mene da mi dokaže nešto.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
Možni se tri scenarija,
- loš watmetar
-fali freon
-lažeš ( izvini ama e možno )
Ustvari četiri, jas i literaturava na HAIER lažeme .....
Абе се може да биде, кинезите брзо напредуваат (дел со копирање дел со сопствени сили) па ја усовршиле електрониката/софтверот кај поновите модели.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Немам интерес да лажам а и не сум многу по лаженјето ви пренесувам само корисничко искуство кој сака нека верува
Еве едно видео од денес
Žal mi e za site onie što će se razočaraat koga će vidat deka ne sleguva pod 550W, a i žal mi e za tebe koga će udri minus a tebe vo nemalterisan objekt ti fali freon.
A da kažeš kvadratura, T nadvor vnatre nešto?
Автоматски споено мислење:

Абе се може да биде, кинезите брзо напредуваат (дел со копирање дел со сопствени сили) па ја усовршиле електрониката/софтверот кај поновите модели.
Ovde nema vrska toa, Haier ima politika mora 37C na izlez! Pod toa go namaluva fanot ili gasi. Sosema e vo red, održuva konsantna T a toa i se bara neli?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
ima nekoj marifet sam da si proveris dali fali freon? se sekjavam za ladenje se gledase dali mrzne vnatresniot izmenuvac. a sega na greenje? :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.191
Поени од реакции
6.624
Ne se navreduvaj! Vo pravo e, malce pojako napišano, ama 1000% točno. Aman od ovie što gi zaebale site što nešto razbiraat od osnovnite fizički zakonitosti, nim ne im treba teorija, praksata vika poinaku. Ova e osnovna postavka na luđe što begale od časovi kao vo mal prst ja imaat celata nauka, namesto da opnat šupka pa da se prosvetlat malce.... demek praksata e nad teorijata.... gluposti.
Neka dojde ovoj od videovo mene da mi dokaže nešto.
Abe shto da vi objasnuvam be?
Se stava alu folija na Trafo se regulacija i gree. Na 12-36v.
Ili mislish deka firmine shto montiraat se budali ?

Ama da makedonceto najpametno e!!!
Se si znae
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
Abe shto da vi objasnuvam be?
Se stava alu folija na Trafo se regulacija i gree. Na 12-36v.
Ili mislish deka firmine shto montiraat se budali ?

Ama da makedonceto najpametno e!!!
Se si znae
Овој концепт го имаше уште пред 30+ години и кај нас со ефтини најлонски фолии и меѓу нив жица, се ставаше под тепих и директно во струја. Имаше еден другар, пријатно топло, ама кога ќе помислиш дека цело време одиш на 220 В напон со слаба изолација или дете ќе земе да игра па со чекан кова клинци во подот (што моите баш така играа)... не, фала. Е сега со овој систем на 12 В тој проблем е надминат и тоа е. Кој сака пријатно подно греење и не премногу скапо, за него е во ред.
Ама ефикасноста е друга приказна, чисто за добиена топлинска енергија од 1 kW се добива 0,85-0,90 kW топлина, останатото се губи во зидот кај трансформаторот/изменувачот. Значи добиваш топлина помалку отколку со калолифер или панелка. А со клима и да не споредуваме, инвертерот за 1kW ти дава 2 до 5 kW топлина, зависно од надворешната, кај топлинските пумпи нешто помалку ама блиску. И ова се општо познати работи, нема потреба македончето да е многу паметно па да верува или не :)
Впрочем и во првото видео колку што слушав, никој не спомна дека се поефикасни од клими, туку е поефтино од дрва, пелети, плин, што е веројатно
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
195
Ovde nema vrska toa, Haier ima politika mora 37C na izlez! Pod toa go namaluva fanot ili gasi. Sosema e vo red, održuva konsantna T a toa i se bara neli?
Е како не го знаев ова порано кога купував клима, ебати климата која штеди и дува на излез со 29 степени и троши 200-300w. Тие што сакаат да се греат со 200-300 w нека отидат да видат со колку степени дува климата на издув при таа потрошувачка и како изгледа таа температура под климата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.191
Поени од реакции
6.624
Овој концепт го имаше уште пред 30+ години и кај нас со ефтини најлонски фолии и меѓу нив жица, се ставаше под тепих и директно во струја. Имаше еден другар, пријатно топло, ама кога ќе помислиш дека цело време одиш на 220 В напон со слаба изолација или дете ќе земе да игра па со чекан кова клинци во подот (што моите баш така играа)... не, фала. Е сега со овој систем на 12 В тој проблем е надминат и тоа е. Кој сака пријатно подно греење и не премногу скапо, за него е во ред.
Ама ефикасноста е друга приказна, чисто за добиена топлинска енергија од 1 kW се добива 0,85-0,90 kW топлина, останатото се губи во зидот кај трансформаторот/изменувачот. Значи добиваш топлина помалку отколку со калолифер или панелка. А со клима и да не споредуваме, инвертерот за 1kW ти дава 2 до 5 kW топлина, зависно од надворешната, кај топлинските пумпи нешто помалку ама блиску. И ова се општо познати работи, нема потреба македончето да е многу паметно па да верува или не :)
Впрочем и во првото видео колку што слушав, никој не спомна дека се поефикасни од клими, туку е поефтино од дрва, пелети, плин, што е веројатно
Imash vo prvoto video TOCNO kazhano!!
100Bosanski Marki za 80m² ili 50€.

I se koristi posebna izolirana folija i nemash absolutno nikakov rizik od struja i sl.
Duri i po greshka da dupnish dupka vo folijata nikomu nishto!

Isto ima vo Germanija gotovi folii so 50-100cm schirina shto rabotat na istiot prinzip i se stavast pod Teppich ili pol Laminat.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Како ти е ова се изведено?
Претпоставувам секој штекер дома ти е smart има своја IP па преку Wifi се поврзани на твојата Lan мрежа. Потоа сите ги гледаш во апликацијава Shelly, им даваш име во зависност од кој уред е приклучен и така за секој уред знаеш колку троши. Така нешто?
Ова Shelly app може да се симне преку торент?
Точно смарт реле-а се тие од Shelly.
Ги имам неколку поставени позади штекерите на поголемите потрошувачи... двете клими, подното греење во ВЦ, сушара и перална, бојлер, тв и компјутер...
Покрај тоа што мерат потрошна овозможуваат и автоматско вклучување на релето со тајмери, па така подното греење и бојлерот ми се поставени да се вклучуваат само на ефтина тарифа.
Апликацијата ја има и на WEB за од компјутер да следиш а и како мобилна апликација за на телефон се симнува од AppStore/PlayStore

Овој концепт го имаше уште пред 30+ години и кај нас со ефтини најлонски фолии и меѓу нив жица, се ставаше под тепих и директно во струја. Имаше еден другар, пријатно топло, ама кога ќе помислиш дека цело време одиш на 220 В напон со слаба изолација или дете ќе земе да игра па со чекан кова клинци во подот (што моите баш така играа)... не, фала. Е сега со овој систем на 12 В тој проблем е надминат и тоа е. Кој сака пријатно подно греење и не премногу скапо, за него е во ред.
Ама ефикасноста е друга приказна, чисто за добиена топлинска енергија од 1 kW се добива 0,85-0,90 kW топлина, останатото се губи во зидот кај трансформаторот/изменувачот. Значи добиваш топлина помалку отколку со калолифер или панелка. А со клима и да не споредуваме, инвертерот за 1kW ти дава 2 до 5 kW топлина, зависно од надворешната, кај топлинските пумпи нешто помалку ама блиску. И ова се општо познати работи, нема потреба македончето да е многу паметно па да верува или не :)
Впрочем и во првото видео колку што слушав, никој не спомна дека се поефикасни од клими, туку е поефтино од дрва, пелети, плин, што е веројатно
Ех времиња, стариот мој (винклер по професија) уште во 95та имаше направено самоделско подно греење, со бакарни жици, салотејп и налони :)
За под тепих штознам 3x4 метри мислам трошеше некои 800w.... немаше некоја енергетска ефикасност, ама беше многу добро ако имаш мали деца што лазат по земја... па и јас колку пати имам дремка правено на земја само покриен со кебенце :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
ima nekoj marifet sam da si proveris dali fali freon? se sekjavam za ladenje se gledase dali mrzne vnatresniot izmenuvac. a sega na greenje? :)
Ima, na greenje puštena na 30 C i najak fan dolnoto cevče treba da stigne do 80 C, a gornoto da ima T na izduv od klimata. Ako ne e vaka fali freon ili zatesteni saćinja i filtri.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.191
Поени од реакции
6.624
Точно смарт реле-а се тие од Shelly.
Ги имам неколку поставени позади штекерите на поголемите потрошувачи... двете клими, подното греење во ВЦ, сушара и перална, бојлер, тв и компјутер...
Покрај тоа што мерат потрошна овозможуваат и автоматско вклучување на релето со тајмери, па така подното греење и бојлерот ми се поставени да се вклучуваат само на ефтина тарифа.
Апликацијата ја има и на WEB за од компјутер да следиш а и како мобилна апликација за на телефон се симнува од AppStore/PlayStore


Ех времиња, стариот мој (винклер по професија) уште во 95та имаше направено самоделско подно греење, со бакарни жици, салотејп и налони :)
За под тепих штознам 3x4 метри мислам трошеше некои 800w.... немаше некоја енергетска ефикасност, ама беше многу добро ако имаш мали деца што лазат по земја... па и јас колку пати имам дремка правено на земја само покриен со кебенце :)
Da samo shto sega se e usovrsheno i funkcionalno. I se zemaat lenti i so toa se zgolemuva efikasnosta.
A 50€ za greenje na cel stan ne se nikakva cena
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Поради тоа што климава речиси и да не ја користам на ладење, се одлучив да ја спуштам ниско на некои 40 сm од подот. Не се споредува комфорот кога беше поставена горе и сега. Се работи за Midea 3.5 kw.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom