Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
стиропор не се става на кров пошто треба да диши нагоре. а пошто топлиот воздух оди нагоре, кај тебе на ладна плоча сигурно губи поише од третина топлина таму. ја имам постелено волна ама пошто не мерам поима неам у потрошувачка како се одрази. по правило треба многу волна да ставаш, ама колку и да стаиш ќар си :) вака џабе ти е и стиропор и пвц кога горе си нула
Технички, стиропор не се става ни на ѕид, токму од истите причини!
Арно ама кај нас на Балканот испадна таква мода, не знам ни кај виделе, ни кој им кажал!
Што е потрагично, и архитекти и инжињери проектираат со стиропор!

Ај да е бетонски армиран ѕид и така и така..
Ама на блок цигла, и уште полошо на гас-бетон кога ќе му залепат стиропор.. :facepalm:

@tzlatko иначе и стаклената волна не е целосно исфрлена! Си наоѓа примена, посебно во огноотпорни структури… (во станбени објекти тоа може да бидат оџаци, или огноотпорни прегради), ама точно дека употребата и е намалена.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
се става, ама се става и вентилација и heatexchangeri, ние се вадиме со поише луфтирање и тоа е тоа :)) кај нас културата за изолација е уште многу далеку. ја коа ја праев куќата пред 3 год речиси невозможно беше да се најде изолација со камена волна, а ако имаше, беше ненормално скапа. макс што најдов со нормална цена на нашиов пазар е 10ка графитен стиропор... се друго беше по нарачка и со чекање
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
се става, ама се става и вентилација и heatexchangeri, ние се вадиме со поише луфтирање и тоа е тоа :)) кај нас културата за изолација е уште многу далеку. ја коа ја праев куќата пред 3 год речиси невозможно беше да се најде изолација со камена волна, а ако имаше, беше ненормално скапа. макс што најдов со нормална цена на нашиов пазар е 10ка графитен стиропор... се друго беше по нарачка и со чекање
Точно и ова. На герметички затворени објекти мора да постои вентилација (и.е. хит ексчејнџери).
Ама во станбен објект кај што се живее, сепак е подобро да дишат ѕидовите!
Природно глината и малтерот впиваат и испуштаат влага според релативната влажност, а и малце што не дихтува столаријата влегува кислород, а излегува СО2. Луфтирањето ти е екстра само..
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.998
Поени од реакции
6.317
Точно и ова. На герметички затворени објекти мора да постои вентилација (и.е. хит ексчејнџери).
Ама во станбен објект кај што се живее, сепак е подобро да дишат ѕидовите!
Природно глината и малтерот впиваат и испуштаат влага според релативната влажност, а и малце што не дихтува столаријата влегува кислород, а излегува СО2. Луфтирањето ти е екстра само..
Тогаш јас може слободно да постелам стаклена волна зошто освен ќерамиди и греди нема никаква изолација и секако има луфтирање во подкровјето?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Тогаш јас може слободно да постелам стаклена волна зошто освен ќерамиди и греди нема никаква изолација и секако има луфтирање во подкровјето?
Постели си камена волна… т.е. не се постила, крута е пресована. Иде во табли, се сече и се мести меѓу гредите.
За стаклена ипак е препорака да биде затворена меѓу нешто, а не само така распослана… (ради микроскопски влакна)

Е сега ако си толку решен стаклена да биде, распостели ја исто меѓу гредите, ама земи паропропусна фолија, и покриј ја цела, захевтај по гредите, залепи по споевите. Битно да не биде откриена.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.717
Поени од реакции
4.045
Постели си камена волна… т.е. не се постила, крута е пресована. Иде во табли, се сече и се мести меѓу гредите.
За стаклена ипак е препорака да биде затворена меѓу нешто, а не само така распослана… (ради микроскопски влакна)

Е сега ако си толку решен стаклена да биде, распостели ја исто меѓу гредите, ама земи паропропусна фолија, и покриј ја цела, захевтај по гредите, залепи по споевите. Битно да не биде откриена.
Paropropusna a vodonepropusna folija treba nad volnata bidejći ako prokape krovot se natopuva volnata i taa nema da ima nitu i od izolacija.
Folijata treba da propušta para od vnatre ( od stranata na volnata) prema krovot, a da drži voda od gornata strana.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Пуштена климата од декември, ноември по некој ден али само навечер потеошени 30 кв

последниве десетина дена ептен топло се погоди. Преку ден на 23/24, нокјта на 22 степени наместена аутофан.
Две третини од вкупните киловати се на ефтина нокјна тарифа па кој како сака нека пресмета во денари,ја сум задоволен колку сака нека троши битно да ми е топло што би рекле некои. D334C412-84F3-46F2-A72D-6DD939F321D7.png
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
И годинава ќе поминиме багатела со греењево изгледа, нема прогнози за пониски температури од -5С... прогнозиве сето над 0С викаат повремено уште некоја вечер ако залади Јануариов и Февруари.

И кај мене двете клими работат цел месец скоро па на минимум и подното греење во WC работи со тајмери само на ефтина тарифа...
Баш вчера споредував тоа што имам јас логирано и официјалната сметка за Декември.... цел спрат од куќа згреан за испод 50еур месечно и покрај оволкави поскапувања на струјава...

Screenshot 2023-12-31 at 01.41.47.png

Цените во Shelly апликација ми се ставени по тарифи за висока и ниска 8.6 / 4.75 MKD со вклучен ДДВ.
Од денес ќе треба корекција ама нема уште ништо официјално...

Screenshot 2024-01-01 at 22.29.53.png
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.998
Поени од реакции
6.317
Постели си камена волна… т.е. не се постила, крута е пресована. Иде во табли, се сече и се мести меѓу гредите.
За стаклена ипак е препорака да биде затворена меѓу нешто, а не само така распослана… (ради микроскопски влакна)

Е сега ако си толку решен стаклена да биде, распостели ја исто меѓу гредите, ама земи паропропусна фолија, и покриј ја цела, захевтај по гредите, залепи по споевите. Битно да не биде откриена.
Неможе да ја местам меѓу греди под ќерамиди, може да ја постелам само на плоча и да газам врз истата, тоест на дел од неа ќе се гази.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Моžebi ne ti e poznato tavanot učestvuva so 40% vo vkupnite gubitoci vo prostorijata. Inače Tundrata e vo se podobra klima od VIVAX-ot osven što ne odi pod 400W, zatoa olku visoka potrošuvačka ti se pojavuva.
I ne se samo kvadratite bitni, bitnoa e orientacija, visina na plafon ..... i ste raboti iljada pati spomnati tuka.
Ме чудиш што велиш тундрата не работи испод 400в јас ја купив оваа пред 30-тина дена на попуст од сетек за 38000
AS50TDDHRA-CLC - 1U50MEGFRA модулира на топливе денови со околу 300в не 5-10 минути туку со часови.
твојата 3,5-ка мојава 5,5-ка
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.259
Поени од реакции
6.700
се става, ама се става и вентилација и heatexchangeri, ние се вадиме со поише луфтирање и тоа е тоа :)) кај нас културата за изолација е уште многу далеку. ја коа ја праев куќата пред 3 год речиси невозможно беше да се најде изолација со камена волна, а ако имаше, беше ненормално скапа. макс што најдов со нормална цена на нашиов пазар е 10ка графитен стиропор... се друго беше по нарачка и со чекање
Abe prijatele gradev kujca pred 25 godini. I ushte togash e napraviv so Izolacija od Kamena Volna!
Sakam da kazham i togash (pred 25Godini) imashe Izolacii , samo problemot beshe shto naradot beshe prilicno zatucan i ne gi koristeshe tie raboti!


Inace za site ostanati eve vi edna NOVA alternativa za evtino skoro bagatelno greenje!
Pa koj saka naka si pravi koj ne neka gleda i neka mudruva deka i ova ne cini!!!!

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Неможе да ја местам меѓу греди под ќерамиди, може да ја постелам само на плоча и да газам врз истата, тоест на дел од неа ќе се гази.
Те разбрав, само моја грешка лошо се изразив!
И јас мислев на плочата да ја редиш, само некои постари куќи имаат греди, некои кровна столица.
А за газење, доволно е даски, штици, што имаш да си оставиш како патека. Нема потреба од комплицирање..
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
232
Поени од реакции
315
Abe prijatele gradev kujca pred 25 godini. I ushte togash e napraviv so Izolacija od Kamena Volna!
Sakam da kazham i togash (pred 25Godini) imashe Izolacii , samo problemot beshe shto naradot beshe prilicno zatucan i ne gi koristeshe tie raboti!


Inace za site ostanati eve vi edna NOVA alternativa za evtino skoro bagatelno greenje!
Pa koj saka naka si pravi koj ne neka gleda i neka mudruva deka i ova ne cini!!!!

Какво греење е ова со фолија :)
Значи подно греење за простории кои се во изградба или реновирање.Треба корнење на паркет, ламинат, кошулица...
Па постилање на таа фолијата.
Па правење дупки во зидовите кај што ќе бидат сместени тие намотките кои што наводно ќе работат како исправувач, ќе ја претворат струјата од AC во DC.
Па едниот крај од струјопроводната фолијата го поврзуваш на + другиот на - со што се прави краток спој па танката фолија ќе почне да се загрева и да зрачи топлина...
Абе знајш што би било појкако? Место ваква танка фолија да ставиш дебела долга жица под паркет и двата краја дирекно во штекер на наизменична, е тоа ќе те згрее :vozbud:
Автоматски споено мислење:

И годинава ќе поминиме багатела со греењево изгледа, нема прогнози за пониски температури од -5С... прогнозиве сето над 0С викаат повремено уште некоја вечер ако залади Јануариов и Февруари.

И кај мене двете клими работат цел месец скоро па на минимум и подното греење во WC работи со тајмери само на ефтина тарифа...
Баш вчера споредував тоа што имам јас логирано и официјалната сметка за Декември.... цел спрат од куќа згреан за испод 50еур месечно и покрај оволкави поскапувања на струјава...

Прегледај го приврзокот 402765

Цените во Shelly апликација ми се ставени по тарифи за висока и ниска 8.6 / 4.75 MKD со вклучен ДДВ.
Од денес ќе треба корекција ама нема уште ништо официјално...

Прегледај го приврзокот 402769
Како ти е ова се изведено?
Претпоставувам секој штекер дома ти е smart има своја IP па преку Wifi се поврзани на твојата Lan мрежа. Потоа сите ги гледаш во апликацијава Shelly, им даваш име во зависност од кој уред е приклучен и така за секој уред знаеш колку троши. Така нешто?
Ова Shelly app може да се симне преку торент?
Автоматски споено мислење:

И годинава ќе поминиме багатела со греењево изгледа, нема прогнози за пониски температури од -5С... прогнозиве сето над 0С викаат повремено уште некоја вечер ако залади Јануариов и Февруари
Славчо пак ја згреши прогнозата :)
Од војните е сето тоа. Сите тие ракети, проектили, експлозии го сјебаа глобалното затоплување. Нека продолжат уште некоја година ни езеро ќе остани ни река. Трета светска ќе се води за вода за пиење
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom