Најекономично греење и ладење

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ајде малку посериозно на темава. Дали кога ќе вклучам i feel функција, повторно ќе важи веќе поставениот офсет? На пример 22 степени на даљинското со i feel, офсет +2, дали климата ќе брка 24?
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
gi izbandaziraa so bela PVC bandaz traka ?
Да, ги бандажираше.
Околу потрошувачката, што не пробав, не сака да покаже на дисплејот никако :/ . Ако сакаш и имаш време и ти се замара можеш да ми пишеш приватно, ќе пробувам што ќе ми кажеш со видео. И јас сакам да видам потрошувачка на дисплејот :D


Или случај негде да е полн бетон,
Случајот кај мене е овој, али искрено не гледам дека е проблем. Нека замисли исто како да немало дупка, секако ќе требало да се прави. Дополнително секако сакав малце понастрана да биде ставена климата, па така секако можеше дупката да се направи на дијагонално од моменталната дупка на 30 см хоризонтално и 5 см, подоле.


@LudPetel
Вака на слики океј излгеда монтажата, не не многу во таван,... само малце глуп односот на мајсторов ако ти му речеш ваму сакам и тој од чист инат и без никакви причини и објаснувања да ти речи е јас не сакам таму ,ваму сакам или не ти ја потпишувам гаранцијата :(

Тоа што неќел да буши нова дупка е сигурно за да си одмали од работата (тоа му е вклучено во парите што ти ги наплаќа за монтажата) сем ако не ти одмалил некој стотка што шансите да се случило се 0.01%.

Е сеа околу тестирањето, во ладна куќа можеш едино максимум да и измериш, ништо друго....
Бапни ја на максимален ФАН и степени дури оди 30-31С и да видиш колку струја ќе тргне од штекер, а и барај некоје термометраче да моеш да измериш колку топол воздих ќе извади кај издувот а не само на осетот на рака да се ослонуваш. Оптимално би било и најгоре над клима да измериш колку е температурата при усисот, и веднаш пред отворот колку е на издувот па така ќе може и COP да се пресмета.

Модулација ќе тестираш откако ќе се загрее просторот и ќе почне постабилно да работи.

За тоа со Влажноста на ваздухот, климите се сметаат за ниско-температурно грејно тело и во реалност не ја намалуваат влагата во воздухот.
Да такво е чувството веднаш пред климата зашто сепак го загрева воздухот до 60С ама штом тој воздух се олади си ја повраќа влагата.
Затоа и кога се користат на греење климите не кондензираат од внатрешната единица т.е. не извлекуваат влага од просторот.
Кога е на ладење е друга приказна.
Откако следам по дома со термометрите ми е јасно дека зимно време просторот подома е со повисока влажност а надвор е со многу мала преку ден, па при секое проветрување низ дома на графиконите се бележи пад на влажноста. Гледај колку е очигледно на график за последниве 5 денови.
Прегледај го приврзокот 400883
Честа заблуда кај луѓето е дека климите им го сушат воздухот па отвараат да влезе свеж воздух, а во суштина сушењето се прави при проветрувањето (кое е неизбежно па ете ја и потребата од дополнителен навлажнувач за во зимно време)

За крцкањето на пластиките, тоа се случува кога ќе има нагли промени на температурата во изменувачот во внатрешната....
Пример, секогаш кога прави дефрост.. и можеби ако ја иссилиш на 30С да дува и потоа ја згасниш па може ќе крце додека лади.

А за ова, јесте да е внатрешната со 4 реден изменувач, ама ќе треба да покажиш и докажиш околу издувот :D
Фала на советите, објаснувањата и предлозите како да направам мали експериментичиња. Сега за сега малце сум преоптоварен со други обврски, да се подослободам може да пробам колку е издувот и мене ме интересира, а може и да не се занесам со некои други комбинациички да направам
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@zlatko_ti412
Со што Шаоми уред следиш влажност во сите соби?
Со вакви:

Јас ги земав од АлиЕкспресс пред 2 години по 4еур парче.
Ги имам залепено на 1м висина во сите соби по најодалечените ќошеви кај што е потенцијално најладно.
Испраќаат Bluetooth сигнали за мерењата при промена на температурата/влагата и можеш да ги следиш од телефон преку апликацијата на MiHome а јас дополнително и ги собирам Bluetooth сигналите во HomeAssistant па имам можност и на график да илустрирам подолгорочна историја.

Надворешна температура и влажност следам со DHT22 сензор преку Add-on на Shelly.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.213
Поени од реакции
5.125
Да, ги бандажираше.
Околу потрошувачката, што не пробав, не сака да покаже на дисплејот никако :/ . Ако сакаш и имаш време и ти се замара можеш да ми пишеш приватно, ќе пробувам што ќе ми кажеш со видео. И јас сакам да видам потрошувачка на дисплејот :D
Odlicno stom gi bandaziral bakarnite cevki inaku za pokazuvanje na kw na Display-ot od vnatresnata edinica PROBAJ SO drzenje na dugmeto LED na dalecinskoto Ako povtorno nesaka Javi se vo Pakom ke ti objasnat AEYIs modelot ima takva opcija za prikazuvanje na KW telefon od Pakom 02-3202-800
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.960

Tosot MUSE EXTREME LCLH TWH12AFC-K6DNA5F
Mislenje za klimava i opsto Tosot kako brend, kako se pokazani od koga vlegoja na nasiot pazar i dali specifikaciite se verodostojni ili samo izgledaat vaka "dobro" samo na hartija?
Tosot e proizveden od Gree barem spored toa sto go spodelile na forumov (a i oznakite im se dosta slicni kako sto gledam)
Dali im se tocni specifikaciite kolku sto znam ne se potvrdeni od niedna merodavna institucija, prolistaj po forumov mozebi ke najdes korisnicki iskustva bas za modelot koj te interesira. Istiov ured e prasan nekolku pati tuka, malku bi mi bilo cudno nikoj od niv da ne se resil da go kupi.


PS toa sto ti pisav deka se proizvedeni od Gree ne e vo negativen kontekst, istite imaat golema paleta na proizvodi koi variraat od uredi so dobri performansi do uredi koi ne gi isporacuvaat navedenite specifikacii (ama pa ne se edinstveni vo toa, takvi nedostatoci ke najdes vo mnogu oblasti i ne samo vo mkd)
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво, ве молам за совет. Ако некој е експерт за ова или монтира клими (Скопје, Хром), би му платил да дојде да најдеме оптимално решение, па после и за монтажа.
На сликата е скица од станот, се наоѓа на најгорен кат, има добра изолација и на таванот има стиропор и тервол.
Моментално имам клима 3.5kw која се наоѓа каде што има црвена боја. И добро затоплува во дневна а во другите соби (означени со 1,2) е пријатно, но не е топло посебно кога е доста ладно надвор. Сакам добро да ги затоплувам пред се (па и ладам зашто се на југ), особено број 1 зашто тоа ми е канцеларија и поради седечата положба чувстувам уште повеќе студ.
Проблемот е што во зградата од таа страна нема простор за клима по план, нема место за одвод , се наоѓам како на поктровје, а и комшиите не сакаат монтирање на клима од таа страна до/над прозор пред се поради бучава (означено со плаво).
И барам алтернативно решение, пред се поради комшиите :)
Дали ако ставам 5.5kw на местото означено со жолто, што значи дека топлината ќе дува право кон вратата од ходникот и другите соби, би било добро решение?
Дали евентуално може да ставам 3.5kw во соба 1, а надворешната единица може да стои на таван или покрив? Можеби глупаво прашање ама не знам дали тоа е изводливо?
Некој совет за некое друго решение?
Еве слика и од надворешниот дел на зградата
Screenshot 2023-12-14 at 20.47.22.png
 

Attachments

Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
Здраво, ве молам за совет. Ако некој е експерт за ова или монтира клими (Скопје, Хром), би му платил да дојде да најдеме оптимално решение, па после и за монтажа.
На сликата е скица од станот, се наоѓа на најгорен кат, има добра изолација и на таванот има стиропор и тервол.
Моментално имам клима 3.5kw која се наоѓа каде што има црвена боја. И добро затоплува во дневна а во другите соби (означени со 1,2) е пријатно, но не е топло посебно кога е доста ладно надвор. Сакам добро да ги затоплувам пред се (па и ладам зашто се на југ), особено број 1 зашто тоа ми е канцеларија и поради седечата положба чувстувам уште повеќе студ.
Проблемот е што во зградата од таа страна нема простор за клима по план, нема место за одвод , се наоѓам како на поктровје, а и комшиите не сакаат монтирање на клима од таа страна до/над прозор пред се поради бучава (означено со плаво).
И барам алтернативно решение, пред се поради комшиите :)
Дали ако ставам 5.5kw на местото означено со жолто, што значи дека топлината ќе дува право кон вратата од ходникот и другите соби, би било добро решение?
Дали евентуално може да ставам 3.5kw во соба 1, а надворешната единица може да стои на таван или покрив? Можеби глупаво прашање ама не знам дали тоа е изводливо?
Некој совет за некое друго решение?
Еве слика и од надворешниот дел на зградата
Прегледај го приврзокот 400945
Ne, i so 5.5-ka na "zolto"nema dobro da ja zagrevas "1"-ta. Stavi ja na krov, nema da bide problem za klimata, a ako tolku sakas da im ugoduvas na komsiite ?! togas pomeri ja poveke nakaj sobata "2", odnosno nad nea ili kade e pogodno na krovot.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Втор ден искуство со AEYIs, во споредба со Sensira-та можам да кажам дека полошо модулира.

*Мора да се напомене дека немам теписи во моментов, а доле има ламинат, а под се подруми...

Она кај што се покажува AEYIs според мене е моментот дека на околу 0 степени надвор (до сега тестирав само на 1-2 степени надвор) знае да модулира на околу 400w, до кај 500w макс, a поставена е на 22.5 степени климата, што мислам дека е баш добро.

НО она што ме изненади негативно е моментот дека ја немам видено да модулира на помалку од 340w што мислам дека малце е збунувачки ако земеме предвид на колку модулира на 1-2 степени надвор.
Замислете сега надвор кај надворешната е 8 степени, за побарана температура 21 степен, а внатрешна кај неа измерена 24.6 степени модулира на 360w, а на 1 степен со побарана 22.5 степени температура модулира на околу 420-500w.

Дури можам да кажам дека особено не ми се допаѓа моментот кога она кај неа горе ќе си ја постигне температурата со 2-3 степени разлика и моментот кога ќе отиде за малку повеќе да ја престигне, ја крева на пола перката и модулира на 20w, ставам рака, ладен воздух. Дури лади :vozbud: Според мене во таков момент подобро е да не работи отколку да лади. Поради ова просечна потрошувачка ноќеска на климата и била 275w(од ова сум задоволен), но тоа било или 330-340w или 20w.


Sensira-та на Daikin модулира најчесто на 220w на 8 степени надвор, со побарана температура 22 степени.

Станува збор за два многууу слични станови во иста зграда двата на приземје, станот кај што е сенсирата е на север, станот кај AEYIѕ е на југ.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.960
Втор ден искуство со AEYIs, во споредба со Sensira-та можам да кажам дека полошо модулира.

*Мора да се напомене дека немам теписи во моментов, а доле има ламинат, а под се подруми...

Она кај што се покажува AEYIs според мене е моментот дека на околу 0 степени надвор (до сега тестирав само на 1-2 степени надвор) знае да модулира на околу 400w, до кај 500w макс, a поставена е на 22.5 степени климата, што мислам дека е баш добро.

НО она што ме изненади негативно е моментот дека ја немам видено да модулира на помалку од 340w што мислам дека малце е збунувачки ако земеме предвид на колку модулира на 1-2 степени надвор.
Замислете сега надвор кај надворешната е 8 степени, за побарана температура 21 степен, а внатрешна кај неа измерена 24.6 степени модулира на 360w, а на 1 степен со побарана 22.5 степени температура модулира на околу 420-500w.
Ne te razbiram sto sakas da kazes tuka iskreno, gledam nadvor volku temperatura vnatre onolku vaka trosi onaka trosi.
Tocno e deka zagubite na tvojot stan se zgolemuvaat kako se namaluva nadvoresnata temperatura, ama toa ne e fiksen procent uste pomalku fiksna zaguba na kolicestvo toplina. Znaci ne moze da ocekuvas deka za sekoj stepen namalena nadvoresna temperatura vnatresnata potreba ke se zgolemuva za fiksna kolicina na toplina. Uste pomalku mozes da go izmeris istoto samo preku merenje na potrosuvackata na klimata sto ja citas na steker, zasto istata taa klima ima razlicna efikasnost na razlicni temperaturi, oni pisale deka dava 5kw toplina primer ama toa sigurno ne e na -30 stepeni nadvor.

E sega toa sto ti ne si ja videl da modulira na ponisko od 330-340w mozebi toa e minimumot na uredot. I da zatoa e daikin/toshiba/mitsu edna cena, dodeka midea/hisense/gree/haier druga cena. da rabotea isto nemase da imaat razlika vo cena kako sto imaat sega ke bea mnogu poblisku so cenite.

Дури можам да кажам дека особено не ми се допаѓа моментот кога она кај неа горе ќе си ја постигне температурата со 2-3 степени разлика и моментот кога ќе отиде за малку повеќе да ја престигне, ја крева на пола перката и модулира на 20w, ставам рака, ладен воздух. Дури лади :vozbud: Според мене во таков момент подобро е да не работи отколку да лади. Поради ова просечна потрошувачка ноќеска на климата и била 275w(од ова сум задоволен), но тоа било или 330-340w или 20w.
Siguren si deka klimata ne ti e stavena vo mode AUTO? Zasto mi e malku nelogicno da e stavena na mod HEATING a da ti duva ladno.
Eventualno moze da e nesto kako sto pokaza mislam deka bese @zlatko_ti412 na nekoja od prethodnite strani kade klimata ne greese tuku samo go vrtese vozduhot sto e vo prostorijata za da ne dozvoli toplinata na otide gore dole da e ladno(ama i toj vozduh mu bese okolu 30 stepeni), normalno odredena ekipa toa go klasificirase kako promaja i uraganski vetrovi od koj ke smrznes dodeka nivnite uredi ne prevzemaat nisto i cekaat temperatura gore kaj klimata da padne na nivo pod baranata temperatura za pak da pocnat da isturaat vrel vozduh (a ti mrzni dole dodeka se sluci toa) ama ova se dva razlicni pristapi na proizvoditelite za "poramnomerna" raspredelba na temperaturata

Ne e moe da sudam koj od ovie dva pristapi e pravilniot, toa neka si go brkaat inzinierite plateni za toa, od mene samo korisnicko iskustvo moze da slusnes za uredi koi sum/seuste gi poseduvam
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Ne te razbiram sto sakas da kazes tuka iskreno, gledam nadvor volku temperatura vnatre onolku vaka trosi onaka trosi.
Tocno e deka zagubite na tvojot stan se zgolemuvaat kako se namaluva nadvoresnata temperatura, ama toa ne e fiksen procent uste pomalku fiksna zaguba na kolicestvo toplina. Znaci ne moze da ocekuvas deka za sekoj stepen namalena nadvoresna temperatura vnatresnata potreba ke se zgolemuva za fiksna kolicina na toplina. Uste pomalku mozes da go izmeris istoto samo preku merenje na potrosuvackata na klimata sto ja citas na steker, zasto istata taa klima ima razlicna efikasnost na razlicni temperaturi, oni pisale deka dava 5kw toplina primer ama toa sigurno ne e na -30 stepeni nadvor.

E sega toa sto ti ne si ja videl da modulira na ponisko od 330-340w mozebi toa e minimumot na uredot. I da zatoa e daikin/toshiba/mitsu edna cena, dodeka midea/hisense/gree/haier druga cena. da rabotea isto nemase da imaat razlika vo cena kako sto imaat sega ke bea mnogu poblisku so cenite.


Siguren si deka klimata ne ti e stavena vo mode AUTO? Zasto mi e malku nelogicno da e stavena na mod HEATING a da ti duva ladno.
Eventualno moze da e nesto kako sto pokaza mislam deka bese @zlatko_ti412 na nekoja od prethodnite strani kade klimata ne greese tuku samo go vrtese vozduhot sto e vo prostorijata za da ne dozvoli toplinata na otide gore dole da e ladno(ama i toj vozduh mu bese okolu 30 stepeni), normalno odredena ekipa toa go klasificirase kako promaja i uraganski vetrovi od koj ke smrznes dodeka nivnite uredi ne prevzemaat nisto i cekaat temperatura gore kaj klimata da padne na nivo pod baranata temperatura za pak da pocnat da isturaat vrel vozduh (a ti mrzni dole dodeka se sluci toa) ama ova se dva razlicni pristapi na proizvoditelite za "poramnomerna" raspredelba na temperaturata

Ne e moe da sudam koj od ovie dva pristapi e pravilniot, toa neka si go brkaat inzinierite plateni za toa, od mene samo korisnicko iskustvo moze da slusnes za uredi koi sum/seuste gi poseduvam
Сакам да кажам само како се однесува климата на различни температури, не ми беше целта да лупам од ракав бројки, само да споделам кои се потрошувачките.

Можеби некој како мене луд или нелуд петел ќе се уклучи за 2 години, ќе search-не AEYIs, а јас можеби нема да го користам акаунтот и ќе си види review. Дополнително ги кажувам бројките дека станува збор за А+++ клима од Vivax, а ја споредувам со А+ клима на Daikin.

А за тоа дека е на heat еве слика:
 

Attachments

Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.960
Сакам да кажам само како се однесува климата на различни температури, не ми беше целта да лупам од ракав бројки, само да споделам кои се потрошувачките.

Можеби некој како мене луд или нелуд петел ќе се уклучи за 2 години, ќе search-не AEYIs, а јас можеби нема да го користам акаунтот и ќе си види review. Дополнително ги кажувам бројките дека станува збор за А+++ клима од Vivax, а ја споредувам со А+ клима на Daikin.

А за тоа дека е на heat еве слика:
0 1 ili 732098 plus posebno na makedonski "specifikacii" i ne znacat nesto mnogu mnogu. Ipak tie se davaat sprema vrednosta na SCOP koj go merat na +7 mislam deka bese i great na 20 stepeni vnatre. Taka sto ne bi mu obrnal mnogu mnogu vnimanie na istoto. Plus sporeduvas den dva samo ili ova ti se prvenstveni impresii da recam.

Ostavi ja klimata neka si poraboti nekoja nedela pa posle ke dojdes i ke kazes vpecatok. Kako sto i prethodno ti pisav imas razlicni nacini kako nesto e reseno nekoj go koristat toa struenje na vozduhot za da ja mesaat temperaturata nekoj se gasat i cekaat. Koe e podobro pojma nemam, plus e sujektivno moze mene ednoto mi odgovara tebe drugoto.

Ona sto bi rekol e odlicno da go spodelis e posle 2-3 nedeli ili poveke kolku si bil zadovolen od nacinot na greenje ili poveke kako odgovor na slednive prasanja
- Dali si bil zagrean?
- Dali si osekal golemi fluktuacii na temperaturata? (ili so drugi zborovi da imalo cesti on-off ciklusi pri koi temperaturata znacitelno opagala, a koga greela da odela poveke mnogu poveke od sto baras ti)
- Dali si zadovolen od potrosuvackata? (ova e pak subjektivno zasto neli mojot prostor i tvojot prostor ne se isti, ama mozes da pises primer jas sum ne/zadovolen zasto zagrevav xxm2 so YY izolacija i dograma i potrosiv tolku) pa drugiot neka mu ja misli za negoviot prostor i potrebi dali e toa dobro ili ne


Ne moras da ides kako nekoj clenovi tuka da vrzes 8302980932 senzori povrzani so razlicni sistemi itn itn (osven ako ne sakas za sebe, ako spodelis tuka e samo plus). Plus ete imas moznost da sporedis so Daikinot primer za istiot period da vidis odgovor na gore navedenite prasanja (iako jasno potencirase deka se slicni ne isti stanovi ama pak mozes nekakva priblizna komparacija da napravis)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@LudPetel со 20w не модулира туку е во офф-мод од неславното он-офф работење кај кинеските модели.

Така само го врти внатрешниот воздух, како што ти опиша @wiksa за да имаaт осет сензорите во неа колку опаднала температурата во собата и кога е моментот да го вклучи компресорот и да почне повторно да грее.
Во зависност од квалитетот на уредот ова вртење на воздухот треба да е екстремно мало и воопшто да не се осеќа подалеку од половина метар од внатрешната единица... ама има модели што не можат толку ниско да спуштат проток на воздух и се осеќа како климата да лади. Ради тоа голем дел од поефтинките модели воошто не го вртат воздухот ама пак како последица доаѓа до долги офф циклуси и големи варијации во амбиенталната температура.

Околу модулацијата што ја опиша, ако може да работи со 340w продолжен период а не само 1-2 минути пред гасење/палење тогаш тоа и е минимумот.
Тоа е за овој периот, на пролет кога ќе е надвор + 15С може и да симне подолу...
А штом слезат надворешните под 0 ќе почне да работи и греачот на тацна, па тоа ќе крене +100тина вати.

И ако веќе споредуваш плусчиња, тогаш треба да измериш коефициентот на ефиксност (COP)
Ефикасноста е битна а не која колку потрошила :)
Океј се првиве импреси ама ајде покористи ја бар еден месец и ќе имаш подобра слика...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.056
@LudPetel
Ubavo što gi spodeluvaš tvoite iskustva so nas za AEYIs.
Falat mnogu bitni raboti, na zadadena 22.5C kolku e na 4-5 m na 1m visina sobnata T.
Znaj deka na pr ako e 22C gore kaj klimata e od 26-28C vo zavisnost dali brka brzo zagrevanje ili modulira ili e 24 koga ne raboti kompresorot.
Vtoro mnogu e bitno kolku turbinata gura vozduh, od najmal protok do najgolem ima razlika vo potrošuvčka, koga će se zagreat site predmeti zidovi posle 5-6 dena non stop rabota bez gasenje ( vpročem togaš i se meri najniska modulacija) , može da e i 100 W pomalku na najvsokiot izduv.
Treba da zaboraviš koristenje na najmalite brzini za greenje. Prosto pravilo za ladenje od najmala brzina pa ne ni do sredna, a za greenje od sredna pa do kraj. Prvin probaj na Auto sama da šalta brzini, možebi e dobro rešeno so softverot kako kaj japoncite, ako pali gasi i ne može da spušta pod 360W na 8C nadvor togaš izberi nekoj sredna fiksna brzina.
Ušte nešto, mnogu e pobitno izuvot da ne pađa pod 37 C i pri toa vozduhot da bide ramnomerno rasturen po celata prostorija pa makar da se pali gasi i pri toa kontantna T vo prostorot otkolku da raboti na 150 W i duva so 37C so mnogu mala brzina pa e toplo samo na 1 m od klimata.....
Vo specifikacijata stoi min na greenje 100- tina W, toa e vo idealni uslovi koi nie gi nemame, realno bi bilo da sleguva do 200W normalno ako ne se frizirani podatocite. Po hardverot što go ima bi trebalo da može so ovie soveti od pogore, treba da probaš samo mora da imaš ušte nekoj den konstantna rabota bez gasenje.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom