Исчезнати лица

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.561
Поени од реакции
939
Има гласини од деца во Песталоци дека девојчето било повлечено ,не се дружело многу и имала некој дечко наркоман.
(најверојатно прилично постар од нејзе)
Ова ми е информација од братучетка помлада и најверојатно кружи помеѓу основците и средношколците, а сигурен сум дека и полицијата е запознаена веќе(ваљда).
Не тврдам ништо , ама држи вода ова донекаде.
Се извинувам однапред ако некој веќе спомнал за ова , не ја пратам темава тековно... чим до мене стигна значи голем број на луѓе знаат.
Сакам ова и останати да го потврдат. Ако е навистина ова, тогаш тоа ја носи оваа истрага во сосема нов правец.

Ништо чудно според мене ова девојче, младо, повлечено, глупаво да наседнало на некоја лага, да се фатила со некое момче, притоа незнаејќи дека е наркоман, и како што кажа @F.E.A.R. , да биде наседната на нешто лошо.

И толку фали. Тој наркоманот ќе ја однесе некаде во непознат правец, сим картичката сигурно фрлена, скршена, и оди после најди ја. Кој знае дали е веќе жива, или не.

Затоа помладите треба да внимаваат со кого се дружат / комуницираат. А и самиот родител требал да си го пази своето дете, да внимава да не се дружи со било какви. За жал такви времиња дојдоа...
Автоматски споено мислење:

дека девојчето најверојатно е своеволно избегано со дечкото или кој и да е.
На тие години свашта му се врти на децата во памет, па и уште ако се имаат нешто дома налутено, не треба многу.
И ова е можно, ништо чудно.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
828
Поени од реакции
1.295
Ако се вистина гласините шо го сподели членот, ќе го земам за пример и постот на Гигс дека девојчето најверојатно е своеволно избегано со дечкото или кој и да е.
На тие години свашта му се врти на децата во памет, па и уште ако се имаат нешто дома налутено, не треба многу.
Сигурно се земаат во предвид сите фактори, мајката сигурно нема да изнесе детали од семејството во јавноста.
Тешки тоа да е во прашање и за брзо да си се врати дома.
Ако е така тогаш мора некој да знај. Граница сигурно немаат преминато.

  1. Или само таа и дечко ѝ се, и само тие двајца зна
  2. Или покрај дечко ѝ има трето или појче лица кои знаат а не кажуваат
Како шо спомнав претходно, не знам дали се има случено а не верувам дека се има, сепак за 100% сигурност издавање на потерница и да се проверат сите во околината кај шо живеело чупево. Не можи да се остани само на то, аха со кола заминале и толку. Мора да се провери под дрво и под камен.

Исто така не верувам да се зема сè предвид посебно од страна на штрумфовите.

Сакам ова и останати да го потврдат. Ако е навистина ова, тогаш тоа ја носи оваа истрага во сосема нов правец.

Ништо чудно според мене ова девојче, младо, повлечено, глупаво да наседнало на некоја лага, да се фатила со некое момче, притоа незнаејќи дека е наркоман, и како што кажа @F.E.A.R. , да биде наседната на нешто лошо.

И толку фали. Тој наркоманот ќе ја однесе некаде во непознат правец, сим картичката сигурно фрлена, скршена, и оди после најди ја. Кој знае дали е веќе жива, или не.

Затоа помладите треба да внимаваат со кого се дружат / комуницираат. А и самиот родител требал да си го пази своето дете, да внимава да не се дружи со било какви. За жал такви времиња дојдоа...
Автоматски споено мислење:


И ова е можно, ништо чудно.
Родителите колку и да ги пазат децата пак нема да знаат некои тајни, а млад чоек не можи многу многу да се пази, посебно на тие години. Имаш премногу ретарди во вештачково создание шо не знајш од која страна побрзо да се пазиш, шо би рекол јас „поубо некои да не ги знајш“. Затоа „постојат“ нефункционални институции кај нас кои не преземаат 100%, и стално го добиваш одговорот „не знајме ние, не сме надлежни“, а во спротивност треба тие да те штитат. Треба јас или било кој друг со митролез да стражари па така пополека да се менуваат стварите.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
452
Поени од реакции
1.581
Се надевам дека ќе се најде девојчево во најдобра можна состојба. Ни требаат веќе добри вести, ќе споулаве човек читајќи црна хроника од екс ју.

И овие теории со мирниве девојчиња ич не ми се свиѓаат. И јас бев мирна и не бев социјална пеперутка, ама не бев ни глупа, ниту пак имав проблематичен дечко. Едноставно подетално ја набљудував средината и си ја гледав работата, а тоа беше да стигнам до посакуваната катедра на факултет и да останам со здрави навики. Ако е повлечена не значи дека е глупа. Напротив, моја генерација знам барем 7,8 од тие отраканите шо можат на ѓаволот да продадат чачкалица по цена од дијамантска игла, што не донесоа нешто правилни одлуки, а една од повлечените мои познати имаше предавано на факултет во странство. Башка слушнав дека баш била пристапна и ја сакале школските. У вакви ситуации, да си помирен тип не ретко е спасувачка околност. Нормално, сѐ што ќе се каже овде е на ниво на муабет и претпоставки.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.843
Поени од реакции
10.152
Денешните родители имаат лажно чувство на безбедност со тоа што ги држат дома децата затворени мислејќи дека тоа е подобро отколку да скитаат надвор.

Кога вашите деца се нон стоп дома и висат на социјални мрежи изложени се 24/7 на предатори, педофили и останата багра која може кај послаба да личност во ранлив период да испере мозок.

Со скитањето надвор со друштво овој проблем е решен, таков џган никогаш не би припарил до деца бидејќи знае дека ќе наебе за 2 секунди.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.201
Поени од реакции
4.923
Оружје се наоѓаше секогаш, само не те интересирало или не си ги знаел луѓето. Ножеви се носеа исто, и имаше бодење и тогаш, а и пукања.
Организираниот криминал постоеше отсекогаш, разликата е што тогаш го правеа криминалци и жестоки момци, а сега шминкери и партиски ботови.

Па 2000ти години имаш истраги за трговија со органи во тој регион, сигурно не се оти им текнало да си губат време.
Период од 2001 до 2010 беше брутален со меѓуетничко насилство. Секоја недела имаше големи инциденти само што тогаш не постеа социјални мрежи да се рашири сето тоа. Во автобус секоја втора недела учествуваме во некоја тепачка, и да сакаш да одбегнеш тепачка не можеш. На другар пред мене му забија нож во бут зошто не ги пушташе да влеза во автобус. Сега ова не е ни 10% од што беше. Така да тоа не е оправдување да чуваш некој во стаклено ѕвоно.

Како што кажа единствено нешто што е полошо од тогаш за деца е собраќајот. Тогаш немаше толку сообраќај, а и културата беше на поголемо ниво. Сега на пешачки ги собираат.
Тука полицијата треба да интервенира. Пример во Аеродром сите школи се на фреквентни улици. Ќе ставиш тие 15-20мин полиција на улицата за да регулира. Со тоа и самите родители ќе бидат посигурни дека помали се шансите нешто да му се случи.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
202
Поени од реакции
108
Телефонот не се следи само по бројот,и картичката да е уништена постои IMEI број тој е единствен и различен за секој телефон вграден во хардверот кај и да се приклучи телефонот мора да се конектира со централа без разлика дали е WI-FI или мобилна мрежа а по тоа може и локацијата да ја најдат,дај боже да има сигнал...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.679
Поени од реакции
17.432
А шо ако телефонот е уништен, сигурно досега пробале да го лоцираат
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
202
Поени од реакции
108
Ако е исклучен или уништен неможе да се лоцира,само додека праќа сигнал е возможно,ама и не би требало се во јавност да објавуваат и ако имаат трага по некоја логика попаметно е да кажат дека нема веќе сигнал, за ако телефонот е сеуште во функција да поттикнат да го користи или користат за пронаоѓање на локацијата...
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
245
Поени од реакции
742
Држи вода тоа дека е самоволно замината со постар дечко. Ко што сфатив живеела со мајката и фали "father figure" и обично тоа го бараат во постар дечко. Наркоман или не таа го гледа поинаку. Е сега што има тој направено со неа дали е некој педофил, психопат или навистина ја сака ќе покаже времето.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Луѓе јас сум малку постара генерација и колку и да звучи чудно, порано имаше мноогу повеќе криминал него сега, и насилен и секаков. Ножеви, пукања, рекетирања, шверцови, бомби кашикари, пукање во преполни кафиќи, пукање на плоштади, по паркови секаде, кражби од секаков вид, еј фармерки од жица за сушење се крадеа, повеќе што да зборам за нешто повредно.

Живеев во Кичево каде буквално за 5000 денари убија старец од 70 години на најсвиреп начин, со тортура која не е за верување, зошто е ко од хорор филм излезена.

Во светски фамозното и опеано стефано резервист испука човек, швајцарско сирење го направи, со службеното оружје. Среќа што не изгина некој ни крив ни должен.

Во друга кафана по пијана кавга појде дома еден од гостите да го земе пиштолот за да се расчистат...сред бел ден спружен човек.

За време за слава на сличен начин се врати еден гостин со пушка, резултат тројца ранети, масовна пукотница, родители под маса деца да кријат. Ова се во Кичево, само случаи со македонци, со албанците не знам не се дружев толку.

Единствено што немаше социјални мрежи и не се дознаваше толку. Дури ни телевизиите не се замараа толку, ако изгине некој во пукотница ќе кажат нешто, кој известуваше за кражби и пијани тепачки, тоа беше секојдневно...

Можда само младината помалку се пудреше со бело, зошто немаше толку пари за тоа, барем повеќето.

Сега ова што се случува е реално ништо, за секоја пијана будала што седнала да вози и се залепила во некоја бандера се пишуваат страни текст по порталите и се прават дебатни емисии, глупости.

Инаку конкретно за случајов се надевам дека среќно ќе заврши, сепак мислам дека е дечко или бегање од дома во прашање.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Телефонот не се следи само по бројот,и картичката да е уништена постои IMEI број тој е единствен и различен за секој телефон вграден во хардверот кај и да се приклучи телефонот мора да се конектира со централа без разлика дали е WI-FI или мобилна мрежа а по тоа може и локацијата да ја најдат,дај боже да има сигнал...
Да? Мислам во мвр дека не знаат за ова инфо, изминативе три дена гатаа на гравчиња.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
202
Поени од реакции
108
Да? Мислам во мвр дека не знаат за ова инфо, изминативе три дена гатаа на гравчиња.
Имаше погоре коментар ако е извадена картицата,чисто информативно...ништо не реков за МВР олабави.
 
Член од
14 август 2019
Мислења
23
Поени од реакции
30
Гарант се имаат договорено со "дечко и" унапред да ја собере со кола. Можам да ги замислам само негде скриени у некое станче, испаничени, не знаат што ќе им биде следниот чекор. Какви киднапери, трговци со органи, педофили итн. Едноставно сме премногу конзервативно општество за такви работи. Сите сме сретнале вакви случаи мислам. Кај мене у средно пола и поише беа од рурални средини. Се случуваше девојки да избегаат од дома, да отидат кај доста постари дечковци и да ги нема по недела, две у школо и дома. Нивните од дома ( од руралните средини посекако) се водеа по принципот "Омажи се ќерко помлада, да не останеш стара мома и нека видат комшиите колку сме напредни, само тргни ни се од дома". Знам и за други случаи кога другари имаат бегано од дома заради многу причини, а нивните не се ни замараа уопште. Родители кои беа самохрани или едвај сврзуваа крај со крај или тешки алкохоличари. Но, овде имаме друг случај, Дебармаало како живеалиште, скап телефон (како за компарација, мене ми купија андроид за прв пат на 18ти роденден, а не па iPhone) односно имотно семејство. Како што пиша членот погоре, све е поразлично коа има недостаток на машко присуство во семејството
 
Последно уредено:

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Те молам, немој да имаш деца.
Најдобронамерен совет.
До вечерта нема да знаеш дека детето ти го нема, браво бе, мајка за пример.

Абе да имам дете има да знам дека сум го пратила у 7 и пол на часови и дека у школо треба да иде, да знам и до кога има часови и дали после часови има воншколски активности. Ако нема телефон, батерија или не знам што - има да знае дека треба да ме извести макар и од телефон од трафика да ми ѕвони.
Замисли му ѕвониш на детето на телефон после школо пошто го нема, а телефонот исклучен???? Абе одма има да кренем све на нозе, нема да чекам ни минута.
Среќа што не си мајка. Немој ни да бидеш.
Нина, дали си мајка? Какви глупости пишувате алал нека ви е.
И кога се работи за исчезнување на малолетно лице не се чека 24 часа за да почне истрагата, баш напротив, треба веднаш да се реагира.
decki, vaka, ve postuvam ama ve molam vo ekot na ova da zapazeme od kolku visok konj pisuvame oti najmalku sakam da se karam so vas a reputacijata mi e da reagiram na gluposti

Patience mislam e mlad i malku retardiran pa pisuva da imal dete ke ja zapalil drzavata bla bla. Izvini ama da pises na nekoj podobro da nema deca mora da si malku ili mlad ili retardiran i sekogas ke reagiram oti treba da se priberes. Bespomosnosta vo ovaa situacija e tolku porazitelna sto da znaese podobro ke se vozdrzese od retardirani muabeti. Ok? Krevaj vo tvojata glava na noze kolku sakas luge no vozdrzi se od toa da go pustas vo eter. Ako sakas da razglabame sto si pisal te molam repliciraj mi pa nema da se vozdrzuvam.

Zlate, od respekt, pa i Emka, ke bidam fer i ke vi ukazam deka toa sto ste go pisale e mnogu nevkusno.

Mozebi emotivno reagirate no moze li na sekunda da razmislime sto pisuvame pred da osudeme nekoj deka e nesposoben za deca? Toa sto majkata kazala deka e nesvojstveno za devojceto da ne bilo na prvi cas ne e nisto faktor ako odlucila da jade tost, bus zakasnel, prvpat resila da izbega od cas, da ide na kafe recimo ili da se lapa… 20 minuti da isceznese Malia Obama moze nikoj da ne primeti taka da ako moze da smirime strasti i da prifatime deka ne e ova rebelde way privatni ucilista u drzava sto funkcionira i klasnite znaat sekoj moment kade im se ucenicite i si se slusaat so roditelite na dnevna baza…

Pisuvate od meki pernici i treba da se raspravame. Toa sto nina pisa e realnosta vo mk, poentata e sto e relativno sigurna zemja i nikoj vo policija nema da alarmira cela drzava vo prvite 15min kade 15 godisnjak falel 15 do 20 minuti na prv cas. Vo koj dzeben univerzum ziveete? Super sto se slucilo i pomognalo vo istragata no case in point gledame deka ne e dovolno neli?

Moram da napomenam deka sledno diskutirame bez rakavici. Smirete strasti vaka toplo od doma na forum ili moze da diskutirame otvoreno kade sto se e na masa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom