Политички случувања во Израел

Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Израел и Хамас, кои сеа се колат меѓусебе, рамо до рамо се бореа против сириската армија, тоа што денес постојат христијани и останати малцинства во Сирија е благодарение најмногу на Асад па потоа на Иран и РФ.

Да беше до Израел, САД и останати загрижени демократии во Европа, христијаните во Сирија ќе беа минато.
Хамас се шиити или сунити?Ако се сунити,да одговорни се за истребувањето на Христијаните во Сирија.Инаку и мене не ми е јасно зошто Израел ги бомбардира позициите на војската лојална на Асад.Која им е логиката не знам.Ама после снимките шо ги гледав по социјалниве мрежи како малтретираат цивилно население можам да кажам дека овие од Хамас се крволочни зверови.Таква агресивност,такви оргазми при малтретирање на недолжни цивили кои случајно се нашле на нивниот пат можат да извршат само тешки крволоци.Многумина после овие случувања ги изгубија симпатиите кон Палестина.Сега Хамас е на рамниште на ИСИС и ништо повеќе.
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.619
Поени од реакции
59.422
ako ne i pisuvalo na chelo deka e turist nikoj ne bi znael
Можеле да ја прашаат пред да ја силуваат, на пример.


Кажи ми еден пример од една војна (еве нека биде од кога е донесена повелбата во ОН за конвенционално војување ) каде што двете страни конвенционално војувале и никој не извршил воено злосторство ?!
Каде што никој не извршил злосторство тешко дека има, но еве најблизок пример Втората Светска Војна на подрачјето на Југославија во која две страни (усташи, четници) војуваа минимално меѓусебе или со партизаните а беа фокусирани исклучиво на силување и колење цивили, баш како Хамас... и партизанските одреди кои се бореа со непријателот без да се срамотат.

Реков најблизок пример, зошто имаше реталиации и од партизаните тука и таму, најмногу врз усташите и нивните фамилии, но да не забегуваме сега.

Такви мртви букви на хартија се чисто за да може некоја страна полесно да се демонизира а другата да се сожалува во прикажувањто пред широката јавност и секако за медиумска манипулација. А секако дека не е оправдано.
Џабе ќе кажеш не е оправдано кога целиот пост ти е барање оправдувања.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Ги користеле звучниците од Џамиите да повикуваат на војна....

Колку време од тоа и кај нас исто така да се деси како плод од ова нагла исламизација кај нас ?

Цела ситуација има потреба од некој нов Хитлер кој ќе ги врати гостите дома
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Daj nekoj da dade info shto tochno se deshava tamu sega, po shto na mediumi mnogu ne veruvam, batalete prepukuvanje na koj mu e pogolem. Znam ima orki shto shetaat random Izrael ushte, Izraelcive spukale nekpj lider na Hamas, ama kolku e vistina se …..
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.913
Поени од реакции
5.543
Се е ок што мразите ислам и блиско - источни и каквказски племиња ама не дркајте толку дека Израел и евреите се наши спасители или гаранција за долговечно постоење.
Не мразам ислам,и ниту една религија. Доколку правилно се проповедаат ниту една од мејснтрим религиите не учат за војна и убивање. Фанатици кои грешно ги читаат светите книги, и грешно ги практицираат - тие носат. Јас реков за ФУНДАМЕНТАЛЕН ислам, а не оној традиционалниот.
Значи ние треба фала да им викаме на Израел?
Тоа ИСИС мизис, Ал Каеди, Нусри курци-палци нема врска?
Или и ти пиеше од cool-aid за “умерената опозиција” во Сирија?

А и до сега многу му замеруваа на Израел.. страшно дури…
Многу сакаш твојата перцепција за човек да му ја наметниш како негово мислење, ама јок. Со мене не. Во Сирија бев против опозицијата, против ИСИС и сметав и сеуште сметам дека Башар Ал Асад е гарант на мирот и гарант на почитување на правата на Христијаните (колку-толку). Сметав дека акцијата на Русите е оправдана, и неопходна. Имаш тема Конфликтот во Сирија, разбарај таму ќе го прочиташ моето мислење.

ХАМАС е штетен за Палестинската кауза. Да не беше ХАМАС денеска можевме да бидеме сведоци на Палестинска држава со своја самоуправа и под свое владение. ХАМАС му оди во прилог на Израелците за да си ги правдаат млатењето на Појасот Газа.

Инаку се јави Ердоган:


Смешно. Тоа и му се барањата на Палестинците, слободна палестинска држава со главен град Ерусалим.

Ерусалим НИКОГАШ нема да биде под Палестинска управа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.233
Поени од реакции
113.151
Не оправдувам никакво насилство врз цивили макар биле и албанци. Али тоа шо го гледаш денес, израелците на палестинците им го прават 75+ години. Најверојатно доаѓа крајот на Палестина макар и како фракции, во наредните месеци.

Во кратки црти:

Прегледај го приврзокот 393521
Не оправдувам ни јас, да не се разбереме погрешно. Ај еве се на страна, нормално е однесувањето на муслиманите у денешно време? Општо зборам, не стрикно за овие од Палестина?
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Не мразам ислам,и ниту една религија. Доколку правилно се проповедаат ниту една од мејснтрим религиите не учат за војна и убивање. Фанатици кои грешно ги читаат светите книги, и грешно ги практицираат - тие носат. Јас реков за ФУНДАМЕНТАЛЕН ислам, а не оној традиционалниот.
Многу сакаш твојата перцепција за човек да му ја наметниш како негово мислење, ама јок. Со мене не. Во Сирија бев против опозицијата, против ИСИС и сметав и сеуште сметам дека Башар Ал Асад е гарант на мирот и гарант на почитување на правата на Христијаните (колку-толку). Сметав дека акцијата на Русите е оправдана, и неопходна. Имаш тема Конфликтот во Сирија, разбарај таму ќе го прочиташ моето мислење.

ХАМАС е штетен за Палестинската кауза. Да не беше ХАМАС денеска можевме да бидеме сведоци на Палестинска држава со своја самоуправа и под свое владение. ХАМАС му оди во прилог на Израелците за да си ги правдаат млатењето на Појасот Газа.

Инаку се јави Ердоган:


Смешно. Тоа и му се барањата на Палестинците, слободна палестинска држава со главен град Ерусалим.

Ерусалим НИКОГАШ нема да биде под Палестинска управа.
Erdo e pameten choek go poshtuvam, ama pogolema shansa imame nie da se obedinime nekad, nego Izrael da go dade Erusalim za glaven grad na nekoja Palestinska drzava
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.212
Поени од реакции
24.308
Можеле да ја прашаат пред да ја силуваат, на пример.



Каде што никој не извршил злосторство тешко дека има, но еве најблизок пример Втората Светска Војна на подрачјето на Југославија во која две страни (усташи, четници) војуваа минимално меѓусебе или со партизаните а беа фокусирани исклучиво на силување и колење цивили, баш како Хамас... и партизанските одреди кои се бореа со непријателот без да се срамотат.

Реков најблизок пример, зошто имаше реталиации и од партизаните тука и таму, најмногу врз усташите и нивните фамилии, но да не забегуваме сега.


Џабе ќе кажеш не е оправдано кога целиот пост ти е барање оправдувања.
da, da taka e toa... ama eve i da ja prashaa sto ke im kazese ako bese evrejka? 99% od evreite u toj del se od drugi zemji "povratnici" sto se dojdeni da koloniziraat palestinska teritorija. na kraj krajeva germanija so godini i zapadot so godini go poddrzuva israel i gi ostava da pravat sto sakaat... pa u arachinovo da naletavme na amer ili eskim da ne trebase da go prasame sto e i da go ostavime na mira?
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
А какви очекувате да бидат ? Ги напикале во една мала територија еден куп население, им крадат цело време територија, ги раселуваат и на нивно место носат Израелци, имаат ембарго и скоро никаков пристап до основни елементарни работи дури имаш видеа и каде извори со вода им ги полеваат со бетон. Буквално Израелците ги имаат дотерано до таму да молат за нивна милост, на лажичка им даваат основни работи како струја вода и сл. И нормално во таква средина во старт си предореден да бидеш крволочен, лесно подложен на разни идеологии и животот ти има 0 вредност па спремен си буквално на се. Израелците не да не се цвеќе за мирисање туку се ептен гаден народ, дури и ИСИС го толерираа кај Голан се додека им беше од корист односно им правеа проблем на Сиријците.
Немој само да ги прогласиш за борци за човекови права,аман.Ги видовме кој се и шо се.Со иживување на луге кои биле на мировен концерт ќе дојдат до слобода?И јас имав симпатии кон Палестина,ама од вчера немаат веќе лице да глумат жртви.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.295
Поени од реакции
25.561
Можеле да ја прашаат пред да ја силуваат, на пример.



Каде што никој не извршил злосторство тешко дека има, но еве најблизок пример Втората Светска Војна на подрачјето на Југославија во која две страни (усташи, четници) војуваа минимално меѓусебе или со партизаните а беа фокусирани исклучиво на силување и колење цивили, баш како Хамас... и партизанските одреди кои се бореа со непријателот без да се срамотат.

Реков најблизок пример, зошто имаше реталиации и од партизаните тука и таму, најмногу врз усташите и нивните фамилии, но да не забегуваме сега.


Џабе ќе кажеш не е оправдано кога целиот пост ти е барање оправдувања.
Целиот пост ми е nobody cares, a whatabout -измот ми е само пример дека никој никогаш не се интересирал од човечки и хуман аспект за жртвите освен ако не треба да ги искористи за политичка и воена пропаганда.
Joseph Stalin is reputed to have said that the death of one person is a tragedy, the death of one million is a statistic.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.619
Поени од реакции
59.422
da, da taka e toa... ama eve i da ja prashaa sto ke im kazese ako bese evrejka? 99% od evreite u toj del se od drugi zemji "povratnici" sto se dojdeni da koloniziraat palestinska teritorija. na kraj krajeva germanija so godini i zapadot so godini go poddrzuva israel i gi ostava da pravat sto sakaat... pa u arachinovo da naletavme na amer ili eskim da ne trebase da go prasame sto e i da go ostavime na mira?
Кано, ние во Арачиново не налетавме на жени и деца. Сигурно не си сериозен со аналогијава? Македонска војска која се бори со вооружена група меѓу која и муџахедини, со Хамас? Тоа споредуваш? Ако сакаш споредба еве имаш Мавровски работници, или децата што ги убија пред Велигден. Таа споредба мислам дека повеќе ќе ти држи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.212
Поени од реакции
24.308
Кој ќе ме замара, со исклучок на муслиманите?
znaes deka evreite te smetaat za idiot sto veruva u gluposti i se moli na freski i ikoni taka? valjda znaes deka normalno im e da gi plukaat svestenicite tamu... za evreite si isto ko muslimanite natrapnik na ona sto oni go smetaat za striktno nivna teritorija, ne si pravi filmovi deka tebe poveke te sakaat...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom