Хорор филмови

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Сум го слушнал ова и другпат.

Имдб си е имдб секој гласа, па дури и некој кој не го гледал филмот. Плус како што реков има посебна приказна за тоа што тој филм е таму каде што е на ИМДБ.

Е што култен?
Филмот е интересен до првиот контакт со чудовиштата, одат на некое непознато и неистражено место. После е контактот со чудовиштата и после се знае, сѐ ќе испокасапат тие и тоа тоа. Еден можи и ќе се спаси. За малце Alien.
Филмот е во повеќе топ листи на администраторите, модераторите па и членовите на форумот Bloody Disgusting (најголемиот т.е. најдобриот форум за вакви филмови) филмот е дел од многу официјални топ 10 листи на познати филмски критичари од жарнот хорор. Истиот ужива добра репутација секаде каде што ќе се дискутира за него, и згора на тоа е многу морбиден и језив. Значи околу 80% од луѓето што го гледале даваат позитивни критики, можеш да кажеш дека е просечен или дека тебе лично не ти се допаднал ама неможеш да го ставиш во категоријата глупи филмови. Исто како што јас неможам да го ставам Титаник во глупави филмови затоа што филмот ужива огромна репутација кај гледачите, значи без разлика на нашето сопствено убедување, тешко дека јас и ти сме во право а огромен дел од гледачите грешат иако не го поднесувам тој филм. Нашиот вкус е една работа а квалитетот на филмот сосема друга нели. И немој да се навредиш за она не те разбирам, ама тоа е она што прво ми дојде на памет. Eве како пример за тоа ќе ти го посoчам фактот што филмот што ми го препорача стварно беше екстра. Зборувам за Rampage, затоа ме чуди што некои филмови не соодветно ги критикуваш а од друга страна имаш добар вкус, тоа е причината за она "стварно не те разбирам" :)
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.926
Поени од реакции
839
Истото што го кажа aceR-mk ,да бидат понови. Да не бидат ептен хард-кор туку по-мек хорор ,да нема бајаги крв ,т.е. психолошки.

Ако најдеш баш ваков ,имаш гратис стриптиз во Лас Вегас... шала на страна не мора да биде 100% ваков ,нешто слично на ова. Благодарам однапред ,ако најдеш.
да да исто бараме сакам некој познат хорор немора да е со крвишта туку нешо цело време да ги плаши во тој стил и да е над 2000 година :) друугар ми го препорача некој со Гризли мечки нешо така...
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Глуп е Descent. Цел филм е...
...темница, трчкање наоколу, појачан звук на дишење, палење запалки и... тоа. А крајот неможеше да биди поглуп.
Приказната? Не ми требаше descent за да сфатам дека постојат сеуште неоткриени видови. Ама тешко дека се ко тие таму.
Уф само колку не се согласувам со твоево толкување на приказната,не си ги следел знаците што ти ги дава режисерот и си го сфатил само очигледното.Приказната има и психолошка подлога и затоа и завршува така,крајот остава слобода да биде протолкуван од самиот гледач. Си се фатил со чудовиштата ко пијан за плод:)Абе не може све на тацна да е нацртано за да се сфати еден филм!!
згора на тоа Десцент завзема култно место кај повеќето од љубителите на хорор филмовите
Па нормално, кога е еден од најдобрите хорор филмови во последната деценија:icon_bigg
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Абе... имам уште противаргументи за филмот ама ќе ги кажам завршните.
Филмот ниту е оригинален, ниту е страшен, ниту прикажува ужас (а нели хорор треба да прикажува страв и/или ужас). Цел хорор се базира на таканаречениот од мене Бу ефект (се е тивко и одеднаш нешто рипа).

Ај доста беше, колку и да е добар овај филм не верувам дека е толку добар за олкави дискусии.

И немој да се навредиш за она не те разбирам, ама тоа е она што прво ми дојде на памет.
Не бе тамам работа, не ни го сфатив како навреда тоа.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Da da, sum go gledal pred nekoi 2 godini na Digi Film ama bez prevod a sega:tv:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Дури барав по имдб во тоа секцијата за хорор кај DVD изданија ми падна во очи еден филм, поточно сликчето. И таму беше опишан како некаков си психоделичен хорор.
House (Hausu - 1977)

И сега си реков да видам по јутуб шо чудо е


и... Ахахааа :vozbud:. На овај Јапонецов ко одел на „клипери“ изгледа му ставале дрога во жетоните.

ПС. Ај ај, Freeway пак долу во Recommendations. xD
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
Не се нормални овие од МТВ. Па сега требаше да почне The Hills Have Eyes, а не крстозбор :lut:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
Го гледав сега The Hills Have Eyes (2006) на МТВ, им сецкаше малку сликата на почетокот како она двд-то што им сецка на Едо, лол. Непотребен римејк, потпуно беше исти како оригиналот The Hills Have Eyes (1977), ама режисеров им се навртел на римејци (Пирана, Мирорс). Пирана барем беше поразличен од оригиналот...
Били Драго не го искористиле ама на залез од кариерата е, се чудам што глуми уште...како само природно глумеше човеков негативци, криминалци, манијаци, порано у акција-карате филмовине у 80-тите, против Чак Норис, Синтија Ротрок кај нас беше позната како Чајна О Браен според една нејзина улога, онаа малата плавата де :) (иначе карате шампион, инспирација за Соња Блејд од Мортал Комбат...). Штета што не го искористија Драго у попознати филмови, само у Недопирливите на Де Палма. Нема ни слика на ИМДБ.
------------------------------------------
После филмот, на ХРТ1 го даваа пилотот од "Fringe" (2008), у 15 за 2, случајно го начекав, а ме интересираше серијава... Џ.Џ. Абрамс, па ја споредуваа со The X Files...Не знам, мене не ми се допадна. Нема некоја атмосфера серијава, главните ликови неуверливи, недопадливи, просечна глума, неозбилност на моменти...Приказната украдена од повеќе места, ама недоволно интересна за да ја гледам и натаму...Иначе, таа плавушата у главна улога многу (беш)е слатка, не за џабе ја одбрале, мммммм. :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Многу јак филм, маст си...само предупредување многу е брутален и тежок за гледање!
Абе филмов беше лудница.
На крајот дури ми дое да заплачам од среќа кога се изгушкаа:tapp:
Мн луѓе останаа живи...не чини то за хорор:nenene:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ме интересира името на еден хорор филм одамна што го имам фатено на ТВ.

Значи има некоја трка, тинејџери се тркаат низ шума за некоја награда( ТВ емисија нешто, некое риалити шоу)... И во шумата живеат мутирано семејство кои се хранат со крв и месо, кои мутирале од хемикалии од блиската фабрика, суштествата се многу гадни и филмот е премногу грозен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom