Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Poveli, provereno (y)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.771
Поени од реакции
36.464
AdobeStock_28539972-1024x552.jpeg

...замисли си дека ти си стаклена чаша која во тек на животот се полни со миризлива вода т.е љубов, на пола пат си и чашата ти е пола полна со таа миризлива вода т.е љубов, има место за уште вода, ама сега ти си во фаза кога не ти се пие,

Glass-of-water.jpg

... има периоди кога миризливата вода испарува мирисот допира до тебе те тера пак да пиеш, но ти свесно не сакаш веќе оти таа е веќе оседена вода иако миризлива, а ниту сакаш да ја дополниш со тазе вода, зошто си свесен дека ќе се измешаат и пак нема да биде свежа вода.

glass-water-smoke-dark-background-abstrakt-gray-black-129461227.jpg

...сега прашуваш, што да направиш, па цела водна површина во чашата да не испарува мирисот ќе истуриш масло т.е. мора да најдеш некоја, без да мислиш многу за критериуми, важно екс мирисот на миризливата вода веќе никогаш нема да допре до тебе со мирисот.

download (21).jpeg
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Ќе си частиш кафана кај другарите, има да се нашљокате до непрепознавање, некое време излегувај онака колку да си надвор со луѓе и меѓу луѓе, во меѓувреме бриши ја од сите социјални мрежи и секој што ќе ти ја спомне гони го у три лепе.

Не се затворај дома, редовно спорт, редовно музика, редовно ноќен живот. Следната или следните што ќе ги сретнеш не ги споредувај со неа, не ни барај сериозна врска некое време, доволно ти е само забава, врска без обврска и слично - особено ако сте биле долго заедно претходно со оваа.

Навиката на неа не може да ти помине, не љубовта.

п.с. Секогаш кога ќе се сетиш на неа, сети се дека после тебе продолжила и сега цица туѓ кур. Ако ти е океј да одиш повторно да ја лапаш, што да ти кажам...
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.160
Поени од реакции
5.375
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Јас нема да ти дадам совет... но, штом сум јас жив, и ти ќе преживееш.
Живот је такав чупав и длакав... ко шо велев комшиине.
Идемо даље за исте паре.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.958
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Сè се сведува на тоа дека времето е најдобар лек. Тебе ти треба време да се навикнеш дека веќе не сте едно цело, туку две различни половини.
Штом еднаш си раскрстил и си дошол до тука, нема зошто да се сожалуваш, прифати го раскинувањето како едно поглавје од животот и продолжи понатака. Фокусирај се на тебе и пробај да живееш нормален живот, сè друго ќе си дојде на место само по себе.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
3.205
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Бац ја свртев друг лист..не знам како стоиш со верата,на мене сега Бог ми е на прво место а луѓево со сите нивни слабости,лукавства и превртлив карактер се на одличното второ место во мојот живот..Тоа не значи дека сега изгледам и се понашам ко човек спремен за во манастир него најнормално се движам меѓу плебсот и има жар сеуште во мене ама не го билдам со дрва(емоции) за да го разгорам..Со текот на времето и искуството кое лично сум го осетил на кожа почнува да отупува нагонот(емотивен) и кога ми излегува нова прилика повеќе не "скокам" со купишта емоции него фино ладно приземно-Ако сакаш бујрум тука сум ако не ко те јебе (има кој мисли на мене и ја на него)..Сега не можам да се замислам да го слушам Тома и да пијам,патам и мислам на таму некоја си која не вреди ни пет пари и те замислува не како човек него како средство за остварување на нејзините планови...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
и мислам на таму некоја си која не вреди ни пет пари и те замислува не како човек него како средство за остварување на нејзините планови...
Многу народ баш тука се има лизнато, пошто ова го едначи со љубов т.е. не може да го препознае на време.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
26
Поени од реакции
63
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Оди вежбај качи тестостерон, како жена размислуваш, низок ти е ти гарантирам. Маж со нормално ниво на тестостерон не си го базира животот на чувства туку на факти. Нема да најдеш друго решение, послушај ме :)
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Оди вежбај качи тестостерон, како жена размислуваш, низок ти е ти гарантирам. Маж со нормално ниво на тестостерон не си го базира животот на чувства туку на факти. Нема да најдеш друго решение, послушај ме :)
Одличен совет, освен вежбањето изгради си и ростер играчици- за после викенд една, за сред недела друга, за викенд трета играчица, резерва играчица на клупа ако некоја од овие главните играчици почне да глуми принцеза “накаде оди ова нашево, ајде да ме жениш“ итн слични глупости. Ако ова ти се чини неетички, преварантски и бесрамно, знај дека вака мнозинството жени си ги живеат “романтичните“ животи: еден тип за в град, друг за доцна ноќе, трет за на социјалните мрежи, полна клупа симпатизери едвај чекаат да влетаат во игра...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.667
Поени од реакции
8.125
Помагајте луѓе..
Помина скоро 5 месеци од ко се разделивме, првите два месеци ми беше најтешко, бев на раб на ивица, пребродив некако издржав. Се соочив со нештото дека тоа е тоа, ја преболев до некаде, сега океј сум ама некогаш ми се јавува пак истите чуства, чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа. Не можам ниту да бидам со друга, како да немам чуства за ништо особено за љубов за друга, освен само за неа.. Како што дознав она си фатила друг, тоа дополнително ме разгоре за да ја се откажам од неа, успеав до некаде но овај период пак не можам, пак истите чуства како на почеток, нешто од внатре ми вика ќе биде се како порано а всушност се залажувам. Премногу се врзав за неа.. Како ги преболувате саканите што сте се приврзале многу.?
Зарем немаш резерва бе?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
Одличен совет, освен вежбањето изгради си и ростер играчици- за после викенд една, за сред недела друга, за викенд трета играчица, резерва играчица на клупа ако некоја од овие главните играчици почне да глуми принцеза “накаде оди ова нашево, ајде да ме жениш“ итн слични глупости. Ако ова ти се чини неетички, преварантски и бесрамно, знај дека вака мнозинството жени си ги живеат “романтичните“ животи: еден тип за в град, друг за доцна ноќе, трет за на социјалните мрежи, полна клупа симпатизери едвај чекаат да влетаат во игра...
Ова е вистинскиот совет за после раскинување, колку и да звучи лошо.
Како за почеток - доволна му е и една.

После секс со БИЛО КОЈА од горенаведените, ќе заборавиш и на тоа што си пишал - "чуство на недостиг, копнеж, тага, се уште не можам да се ослободам од неа" и како се викаш и која ти била девојка. И по кој курац ти уопште жалиш, тажиш и губиш време мислејќи и враќајки мемории.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
747
Поени од реакции
1.609
Љубовта не е заебанција и не се рационализира.
Тоа е многу јако чувство поради кое си подготвен да направиш еден куп глупости во животот,опиен си и не размислуваш многу со главата.
Како и да е,најдобро чувство на светот.

Вакви совети од типот "качи го тестостеронот,заборави ја,најди си резерва",обично секогаш идат од луѓе кои не можат да доживеат длабоки емоции или се имаат вљубено во погрешни личности па се имаат разочарано.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
26
Поени од реакции
63
Љубовта не е заебанција и не се рационализира.
Тоа е многу јако чувство поради кое си подготвен да направиш еден куп глупости во животот,опиен си и не размислуваш многу со главата.
Како и да е,најдобро чувство на светот.

Вакви совети од типот "качи го тестостеронот,заборави ја,најди си резерва",обично секогаш идат од луѓе кои не можат да доживеат длабоки емоции или се имаат вљубено во погрешни личности па се имаат разочарано.
Низок тестостерон може да те направи емотивен така што влијае на дел од мозокот наречен мезолимбичен пат. Маж со висок или нормален тест никогаш нема да се понаша како дечкото. Ова се се факти, ова е наука, али дел од вас ја пребиваат како стигнат, наука е дека има само маж и жена али според тебе веројатно постојат 469 начини на како човек може да се индетификува.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.160
Поени од реакции
5.375
... ова е наука, али дел од вас ја пребиваат како стигнат, наука е дека има...
За која наука зборуваме? Онаа што не може една обична астма да излекува, да не спомнуваме нешто полошо како рак? Истата таа наука која не бомбардираше со факти за короната и која нема поима дека во човекот постои и душа? Ако мислите за таа наука и нејзините факти, тогаш го разбирам вашиот коментар.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.434
Поени од реакции
29.707
Пред многу години кога се разделивме со една дедо ми кажа неколку мудри збора.
"Донеси ми една чаша вода и не сери"
Или у превод биди маж.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom