ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.692
Поени од реакции
5.497
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.782
Поени од реакции
20.044
Владата донесе одлука, утре, понеделник 13ти февруари, да биде ден на жалост во Македонија како израз на солидарност кон жртвите од земјотресите во Турција и Сирија.

Скоро 35,000 починати во двете држави, а Сирија остана во изолација, целиот товар падна на сириската армија и малиот број држави кон не подлегнаа на санкциите наметнати од западот. Политички игри во секој можен домен, а најгласни се за моралните војни форсирани преку медиумскиот пропаганден блок, така украинското жито не стигна за гладните во светот! Политиката, во овие случаи, треба да ги тргне своите пранги. И нивните фирми, фабрики и домови се поставени на непредвидлива подлога!
Сирија како сираче во светот, таму нели има деца и луѓе, нивниот таксират не се догледува, какви видеа споделуваат срце ми се искина деновиве, арно на претседателов сега му текна да ги тргне санкциите, од кога помина цела недела и илјадници испоумреа…
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.705
Поени од реакции
23.402
Дрвото можда е отпотно на земјотеси...ама види во САД како поминуваат дрвенариите стресс тест.
Јак ветер ? Феил.
Пожар? Феил.
Поплава? Феил.
Термити? Феил.
Време? Феил. Никаква структура од дрво е направена да трае. Мебел може.
30 godini treba da trae, posle sekako ke imas drugi potrebi. umre toa gradenje za vek i vekovi, nitu deca u idnina ke sakaat/ziveat so tebe nitu tebe ke ti treba tolkava kuka da odrzuvas. 100 pati podobro e da vlozis pomalku pa podocna imas i da se adaptiras na toa sto ke ti treba. mene drvena konstukcija u kombinacija so cigla mi e sosema ok pogotovo za niska gradba.

ps. vo kina pa i juzna amerika cesto upotrebuvaat trska mesto drvo pa ok e.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Одговорните кои ги плаќаме, за пари им дозволиле да градат надвор од сите прописи и стандарди, сега истите тие ќе си ја перат одговорноста. Се знае, "кралот и неговите извршители" никогаш не се виновни за ништо, тие се избраните, затоа народ ќе си плаќа и со својот живот.
Како тоа мислиш ги плаќаме? Освен ако живееш во Турција..

п.с. Тука бетер е...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Како тоа мислиш ги плаќаме? Освен ако живееш во Турција..

п.с. Тука бетер е...
Па сигурен сум сите даноци и давачки редовно ги подмируваш, плус наредните 5 генерации ги задолживме, а за возврат, ни шипинки не добиваме.

Пишуваш " тука бетер е", тоа преведено значи подобро е и би требало во право да си. Се надевам нема да бидеме во ситуација за потврда на овие тврдења, иначе @BilboBaggins ќе треба да плаќа за во Охрид.:)
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
873
Поени од реакции
1.348
Inconito трола ама хуморот му е заглавен во 1993
Хумор за харп земјотрес? 120 земјотреси треснало и ти ќе ми викаш тролам...Ај какви работи имат измислено со технологијата па проблем и е да активират земјотреси...Вештачки острови почнаа да се прават не па вештачки земјотрес неможе да се предезвика...

Уште не разбира дека не се скока со падобран од 5,6,7,10,15 спрат. Дека од многу поголема висина се скока. Не разбира уште дека на падобран му треба време да се отвори целосно за да може да го забави падот. Не разбира дека скок со падобран од таа висина е сигурна смрт. Размислување левел градинка. Мој пореален предлог. Секој дома по некоја метла нека има, па у случај на земјотрес, да ги јавнеме и да летнеме низ прозор.
Ќе измислат кинезите специјален подобран за земјотреси еден ден? Ти што мислеш не е возможно? Кинезите како мравки работат...Кај нив е целата технологија. Можно и некаков вид со воздушни перничиња за скокање од прозор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.017
Поени од реакции
16.095
30 godini treba da trae, posle sekako ke imas drugi potrebi. umre toa gradenje za vek i vekovi, nitu deca u idnina ke sakaat/ziveat so tebe nitu tebe ke ti treba tolkava kuka da odrzuvas. 100 pati podobro e da vlozis pomalku pa podocna imas i da se adaptiras na toa sto ke ti treba. mene drvena konstukcija u kombinacija so cigla mi e sosema ok pogotovo za niska gradba.

ps. vo kina pa i juzna amerika cesto upotrebuvaat trska mesto drvo pa ok e.
гледам на ТВ серијата за недвижнини на Бахамите, си имаат нивна Тиковина, ефтини куќи, а и мора така поради Ураганите, лесно ги поправаат...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
* Пробав да избришам се што е offtopic...Страшно е колку лесно се дефокусирате и од една ваква сериозна тема одите во чудесни теории на заговор.
Ве замолувам, имате многу можности да отворите најразлични теми за дискусија, не мора да се упропастува секоја тема со обид да се биде „интересен“.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Народе во Сирија e многу катастрофа, поради тоа што таму имаше војна. Со години доктори немат, болници немат, немат луѓе со опремено професионално знаење, екипи за спасување немат итн, обичните луѓе со голи раце се во сирија. За разлика Турција е спремна со огромни пари, со моќна армија, со напредна медицина, и со висока софистицирана технологија, плус трета најмоќна членка на НАТО е во алијансата, со огромно политичко влијание во геополитиката. Гледам светот колку е лицемерен, само Турција се спомнува цело време, почни од CNN па се до BBC и CNBC,,, а за сиромашна сирија не се ни спомнува во Западот. Срамота е бре срамота. Секој лицемерно го поддржава силниот и моќниот, а додека пак на слабиот го газет.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.996
Поени од реакции
36.773
* Пробав да избришам се што е offtopic...Страшно е колку лесно се дефокусирате и од една ваква сериозна тема одите во чудесни теории на заговор.
Ве замолувам, имате многу можности да отворите најразлични теми за дискусија, не мора да се упропастува секоја тема со обид да се биде „интересен“.
Screenshot_20230213-162100.png Screenshot_20230213-162247.png

...еве, самите луѓе на сателитска кажуваат,,необичен,, земјотрес пред 10 минути на граница со Србија...5,2 и сега ако се пренесе такво мислење ,,веднаш е теорија на заговор,,?, ако истите кажуваат дека не е ова подрачје со сеизмичка активност за разлика од Вранча.
...,,имате можност за отварање на различни теми,, - како да не, мене овде едногласно ми избришавте подтема токму поради таков заклучок ,,теорија на заговор,, иако никаде не е спомнато, сами донесувате заклучоци и етикетирате, тешко ли беше да се видоизмени подтемата и да се пишува конкретно за земјотресот за Турција и Сирија или јас ќе ја сменев, па вложив некој труд и време најлесно е така ,,бриши,,, а дебилни теми оставате да фунционира,
П.С.
...овој што јаде бурек за мене што ме цитира не го сметаш за офф топик?
Кога една ваква форумска иновација како тебе ќе ја усовршат ?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.996
Поени од реакции
36.773
бијонс, каков е тој необичен земјотрес? Не сум знаел дека има обични и необични земјотреси.
...,,необичен земјотрес " не се мои зборови туку од новинарите, инаку по логика на нештата би требало да значи дека удрило 5,2 на место каде никогаш немало потрес, па им е чудно т.е. необично.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.565
Поени од реакции
939
Ај наздравје
Screenshot_20230213-160752_LastQuake.png

Јас не го осетив, а вие?
Можно ли е ова да е некаква последица од турскиот земјотрес, па тлото да се помрднува накај Романија?

Инаку, блазеси им на модераторите што си имаат работа со вакви чукнати во мозок тролови. Последниве 50 и кусур страни мислам сите мозочни клетки ги изгубив читајки што ли не глупости изнапишани.

Луѓе умираат под урнатините, немате ГРАМ ЖАЛОСТ, ама важно први сте да тропнете глупости. Ми се лоши кога ќе размислам со какви луѓе живеам во оваа земја, и какви се луѓе има на овој форум...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.996
Поени од реакции
36.773
Ај наздравје
Прегледај го приврзокот 367194

Јас не го осетив, а вие?
Можно ли е ова да е некаква последица од турскиот земјотрес, па тлото да се помрднува накај Романија?

Инаку, блазеси им на модераторите што си имаат работа со вакви чукнати во мозок тролови. Последниве 50 и кусур страни мислам сите мозочни клетки ги изгубив читајки што ли не глупости изнапишани.

Луѓе умираат под урнатините, немате ГРАМ ЖАЛОСТ, ама важно први сте да тропнете глупости. Ми се лоши кога ќе размислам со какви луѓе живеам во оваа земја, и какви се луѓе има на овој форум...
...а твоето пишување е за урамување како пример ,,како еден член треба да пишува,,.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.457
Поени од реакции
4.289
...,,необичен земјотрес " не се мои зборови туку од новинарите, инаку по логика на нештата би требало да значи дека удрило 5,2 на место каде никогаш немало потрес,
Глеј. Бијонс. Дојдов до некои документи...
во крати црти во тетовско се предвидува во блиска иднина земјотрес магнитуда од 5.6 до 6. Имаше и моабети дека слично ќе биде и во скопје. Проблемот на геологијата на оваа тема е дека не постои моментално метода да се одреди прецизно и во реал-тајм
а-што тип, големина,маса, и облик секоја карпа ја има подземја
б-која позиција тие карпи ја имаат и под какви статични и динамични притисоци
в-која е тенденцијата на тие карпи да се движат/
Знам дека се збори за раседи и за плочи, но тие не се реално како солидни, инертни тела, туку како флуид.
Единствена заштита од вакви последици:засилување прописи, вежби за итни случаеви, редовни контроли и инспекции на структури, припрема на служби за спас, и нормално здрав разум.
Кога е бизнис во прашање, здравиот разум прв лета преку врата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.565
Поени од реакции
939
...а твоето пишување е за урамување како пример ,,како еден член треба да пишува,,.
Јас со моето пишување не се фалам. А и не изигравам некој експерт, и не тропам глупости од типот на "се користат вештачки машини" за да се помрдне тлото (5km+ длабоко во земјата, ако не и повеќе), или од типот на дошле Американците со брод и фукнале неколку торпеда па се затресла земјата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom