Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Со братот Никола расчистивме некаде 2012-2013та кога не сакаша комуњарската партија да ја прати во историја и членовите да ги примора да емигрираат за да немораме да ве трпиме тука и тогаш и заративме со неговите забегани следбеници. Едноставно требаше да се исчисти државава од твитер комуњарската багра, распеани скопјани и разно други здруженија од такви суштества. Ништо лично спрема тебе, тоа што ти се пронаоѓаш во такви групи тука неможам да ти помогнам. Далеку од вратар Васиље, а и од геополитички експерт. Тоа што ве издупи Игор па народ не ви ги чита одработувањата на твитер па мора тука да те читаме. Јбг мораш да се покажеш цивили, љупчевци, крумевци ќе помогнат за некое работно место.
Опаа еве го паднатиот куртон на грујо како сам си се откри. :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

А толку глумеше неутрален, објективен, загрижен демек за ситуациите во светот,а он у позадина бивш контрапротестант за спас на свети грујо.

Вакви прикриени како тебе исклучуваа лифтови низ згради на ден на гласање. Ех времиња.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.908
Фашистички инсталации имало скоро во секоја држава.Хрватска,Бугарија,Дражевци во Србија..Квислинг во Норвершка,Романија,Франција и Патен..итн.
Нив исто ги величаат за херои и идоли на нацијата како Степан Бандера?


Зашто од Гладоморот 31-33 не ставате слики,а ебачишта? И пред а и после тој период..Појавата на фашизмот во тоа време е последица на ,,пријателскиот'' однос на русите према украинците,т.е. нивната цел да се уништи Украина и украинците по секоја цена ... Или тоа не ти одговара да го спомнеш,дволични едни путлеровци .
Абе хедкејс... Прво и прво она во спојлерот се заклани дечиња. Деца, бебиња дури. Разбираш бе? Ерменски дечиња, полски дечиња, унгарски, молдавски, па и украински дечиња. Сите заклани, искасапени, идиоти се изживувале врз нив. Не ги убивале веднаш, ги мачеле им сечеле дел по дел. Сето тоа е документирано, со сведоци и со фотографии.

Тој Степан Бандера и тие окулу него, за нив дури и германските нацисти ги рачунале за ретардирани варвари и се ужаснувале од нивните злосторства... Еј нацистите ги фаќал ужас од овие. Бандера всушност поголемиот дел од војната ја преседал во германски затвор.

Сега дојде време психопатот кољач Бандера да го слават како херој и на вас празноглавите корисни идиоти да ви ги полнат мозочињата со лаги. Ти бре како очигледно неписмен билмез, историја не си пипнал во животот. Ти ли бе ќе објаснуваш историски факти. Па прво пребарување за МАПА (ете ти ја долу) на гладоморот на википедија ти го дава да видиш каде имало гладомор. Ало билмез па Галиција од каде што потекнува тој психопатот Бандера, Галиција тогаш не ни била во СССР ниту па таму имало гладомор. Види на мапа билемез!

Настрана што гледаш дека целиот СССР бил зафатен од гладомор, не било тоа еклузивно за украинската сср. Јужно и источно од нив има и поголеми региони зафатено. Настрана што виновникот бил Грузиец. Настрана што СССР не е Русија...
Настрана што дури ни ова не оправдува колење изживување на бебиња и дечиња. Болесник еден. Глупак!


Автоматски споено мислење:



Еве ти повеќе фотографии од идолот, напрај си постери и закачи си ги дома покрај украинското знаме:

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Опаа еве го паднатиот куртон на грујо како сам си се откри. :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

А толку глумеше неутрален, објективен, загрижен демек за ситуациите во светот,а он у позадина бивш контрапротестант за спас на свети грујо.

Вакви прикриени како тебе исклучуваа лифтови низ згради на ден на гласање. Ех времиња.
Васиље си научил нешто од твитер баграта да си ебеш векот, исти кур ве калеми за учење таму што и како да се враќа. Ајде ајде можеш и подобро ќе капне некое поенче таму кај што треба. Ќе те пофалам и јас, знам ги мунгосите. Место да се фаќам за шија со квази патриотите во време кога беа пуштени на најако да имам временска машина би се вратил 2012-2014та периодот и прв со палка ќе сум во контрапротестите на квази патриотите. Ајде сега реди оние смајлиња : ))))) и вакви обиди да си олесниш на душичката за све што мора да правиш па и да глумиш загрижен за Украина зашто тоа е европскиот пат. :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

@teneke види се распада Русија. Готово е. :icon_lol:

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
Повелете драги мои руски кур.. пардон се лутите за тоа, руски обожаватели, лично од Пригозин, дека Русија нема доволно оружје за офанзива.
Му фалат оклопни возила, му фали 100мм артилериска муниција, му фали и друга муниција ...
Дневно можеле една куќа да завземат. :D

Кога го освојуваа Лисичанск истото го викавте, па се утепаа од повлекување. Нели заобиколување на противникот беше начин да се уништи непријателска армија?

Кој е тој гениј што планира да уништи армија со урбани борби? Кој талент човече....
Еве ти кажи Арачиново кога беше заобиколено што напраивте или поточно кој ве спречи да влезете како сакаш така
Автоматски споено мислење:

Абе сега не е таа ЕУ што беше. ЕУ може и да се распадни сега. Така да касно е сега. Нема потреба од станување педер или уште пострашно Бугарин. :D

Но, државата ќе се менува во наредните години, многу народ заминува, посебно многу Албанци, можеби ќе дојдат други луѓе, така да ќе се менуваме и ние.

Во секој случај со американска помош еве и црковните работи ги разрешивме, така да полека малце на опињај толку против англосаксонците.
Американците им наложија на русите а овие на србите да ни дадат автокефалност…
Логика…
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.296
Поени од реакции
18.121
Американците им наложија на русите а овие на србите да ни дадат автокефалност…
Логика…
Си сулушнал за Sun Tzu?

Украина многу ја користи таа доктрина, да го донеси непријателот до момент да нема друг избор и да мора да реагира на начин како што сакаш.

Во суштина американците ја користат во случајот и со нас и со Украина.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.716
Поени од реакции
8.747
Украина многу ја користи таа доктрина, да го донеси непријателот до момент да нема друг избор и да мора да реагира на начин како што сакаш.
Не дај боже украинците да го дочекаат тој ден, да русите немаат друг избор. Ни рушевини после нема да се најдат таму.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.159
Поени од реакции
12.664
Си сулушнал за Sun Tzu?

Украина многу ја користи таа доктрина, да го донеси непријателот до момент да нема друг избор и да мора да реагира на начин како што сакаш.

Во суштина американците ја користат во случајот и со нас и со Украина.
Земи поработи малце, или саатите што ги естимираш/репортираш од ракав ги вадиш? :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.296
Поени од реакции
18.121
Земи поработи малце, или саатите што ги естимираш/репортираш од ракав ги вадиш? :D
Мразам да работам на сат, не за друго не можам да ве реметам тука на форумот :D

99% работам на цел проект.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.916
Поени од реакции
35.777
Како заклучи дека сум против англосаксонците, иако со години пишувам дека поради нив, светот доживеал развој.... :cautious: јасно ми е како, педерски финти, намерно лепиш нешто што не сум кажал или залагал, а тоа е многу педерски од твоја страна.
Значи не сум против англосаксонците, туку укажувам дека нивните државни системи на големо ги копираат Рускиот, Кинескиот т.е. комунистички системи, а тоа неминовно доведува до општествени катастрофи.

Тоа со црквата, нормално дека ти сметаш е решено, не ти е битно како, но колку што читам (слабо читам тие теми) изгледа само нашата црква ја нарекуваат по град, Охридска, а не Македонска. Немаш белградска, московска, киевска, софиска или атинска.



Се е тоа ок и јасно ми е, но зборам за државниот систем дека се однесува исто ко Кинескиот, Рускиот, односно типични комунистички мерки.
Мнозинството не ги смета како такви бидејќи се декларираат поинаку, маркетиншки финти, но реалноста друго покажува, па дал го викаш измет, столица, фецес, е небитно, :гомце: си е :гомце:.
Абе и сам знаеш дека сите се исти к** само друго паковање, на крај се битни моќта и профитот.

Не само што се однесуваат, туку и градат корпоративен комунизам, ако ги анализираш ќе сфатиш дека цела држава лежи на 20тина корпорации, само нижат фирми сестри, и варијации/додавки во имињата.

Она што е уште ок е просторот да работиш подизведувач за тие корпорациите, само што кога работиш од Македонија подизведувач за надвор си третиран како граѓанин од втор/трет ред и се бркаш со ѓупците од Индија/Пакистан, а тука праќаш понуди со локални цени (пример, ако пратиш понуда како програмер од мкд фактурираш 40 долари од саат, а кога праќаш понуда како локалец истиот сервис ти го плаќаат по 100 долари од саат, а тие како корпорација си фактурираат по 200+ долари).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Владе ти си со внатрешен немир, не знам зошто како, но таков си. Ако ти го олеснува фактот што си контра моите ставови супер ме радува.
Kako be ne znaes o_O. Ti da ne znaes? Iskreno me iznenadi i po malce i me razocara. Likot koj pobrzo i od Putin, Bajden, tamu nekoj random vojnik na front pobrzo naucva sto se slucuva na 5 metri od nego, likot koj celo vreme znae uste kolku raketi imaat Rusite, od koj masiniza perenje i mikrobranovi im pasovaat cipovite, likot koj pobrzo i od Zelenski znae kade ke napadnat, koga i so kakov uspeh, pobrzo i od pvo to na Ukraina znae kade i kolku srusile proektili itn itn itn da ne nabrojuvam da ne znae za mojot vnatresen nemir, sto go predizvikuva i kako da go resam.
Hmmm, tuka nekoj ne e nas :cautious:.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
Си сулушнал за Sun Tzu?

Украина многу ја користи таа доктрина, да го донеси непријателот до момент да нема друг избор и да мора да реагира на начин како што сакаш.

Во суштина американците ја користат во случајот и со нас и со Украина.
Не знам за Сан Ѕу ама дали ти знаеш за шах мат?
И сеа ти при здрав разум свесен дека американците ни го начукаа ги подржаваш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.296
Поени од реакции
18.121
Не знам за Сан Ѕу ама дали ти знаеш за шах мат?
И сеа ти при здрав разум свесен дека американците ни го начукаа ги подржаваш?
Абе не ме викаат мене Владе за да одам контра некој. Русија нема право да и го прави ова на Украина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.916
Поени од реакции
35.777
Цитро, за да биде пореална сликата на штитот наместо таа сончогледката треба да му нацртате електрична централа.
Во Десната рака една актовка, и нека ѕирка по некој долар, или за да е помодерен леџер со биткоини.
Автоматски споено мислење:

Абе не ме викаат мене Владе за да одам контра некој. Русија нема право да и го прави ова на Украина.
Ама драпаш и ти, Русија нема право да и го прави ова на Украина, ама нас Косово имаше право да не клеца, а САД да му помага во тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom