Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Сите тие што ги наброи се Амерички проекти, и покрај тоа што сакате да ги претставите како максимално успешни, се тежок фејл.

Народот ќе се отселуваше во секој случај, но овојпат не добивме ништо, а изгубивме многу, тука лежи зајакот. Теоретски и курвите не губат ништо, работа како работа, заработуваат по некоја банка, ама губат достоинство за цел живот, е тоа сме ние како народ!

Тие Германците не одат да чистат гомна по трговски центри, туку одат на слични/подобри позиции за повеќе пари, балканците од друга страна огромен процент работат на најниски работни позиции.
Ne moze pausalno da se kaze. Ima dosta koi na pocetok, kolku da pocnat, rabotat fast fud za minimalec od 12€/saat. Ama potoa gledaat za podobro. Od druga strana imas profesionalci koi go rabotat toa, sto go rabotele vo Makedonija. Doktori, IT, kamiondzii, gradezni rabotnici. E sega ako si bil na drzavna cicka negde vo administracija togas tesko vo Germanija istoto da go rabotis, nemas soodvetni kvalifikacii ni pak jazik za takva rabota.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Добро ти си знаеш, таму си ...
aus ne e eu. ovde bugari ko citro ne pustaat. tie sto dosle seedno dali od mkd ili ger se na nivo. tie sto dosle u 60tite koga pustale sve zivo i divo ko dzon krokodilov odamna se pod zemja a nivnite deca se uglavno miljoneri... ti od druga strana doprva ke mu ja mislis dali sipak ili severdzan ke imas za zet... :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Партиските паразити ствараат нешто во државава???:cautious:
Да. Државните партиски паразити се реален проблем на државата, ама со сигурност повеќе ствараат за неа од форумскиве невести побегуљи кои изиграваат новокомпонирани продуховени западњаци додека рибаат вециња у мекдоналдс и бургеркинг.

Пробува да се чуствува добро дека северофиромскиот комуњар имал поголем кредибилетет од дијаспората дека демек стварал нешто, оно јадното вечни неспособни паразити, што ако нема пара од државата ќе умрат за јадење, поголема штета од нив нема ама они стварале нешто. Дно.
Еве пример како изгледа паднат воин/куртон на грујо, огорчен од животот што не го остаиле вратар у општина, па сега мора да е геополитички експерт на форум. :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.797
Добро ти си знаеш, таму си ...
Ништо не знам јас, немам твитер акаунт како тебе, види шо пишува таму ;)
Ne moze pausalno da se kaze. Ima dosta koi na pocetok, kolku da pocnat, rabotat fast fud za minimalec od 12€/saat. Ama potoa gledaat za podobro. Od druga strana imas profesionalci koi go rabotat toa, sto go rabotele vo Makedonija. Doktori, IT, kamiondzii, gradezni rabotnici. E sega ako si bil na drzavna cicka negde vo administracija togas tesko vo Germanija istoto da go rabotis, nemas soodvetni kvalifikacii ni pak jazik za takva rabota.
Абе и доктори и инженери почнуваат од почеток, поентата на муабетот ми е дека ако тој америчкиот проект т.н Северна Македонија е толку успешен, народот ќе се тепаше да седи таму, а не да се откаже од административна работа за да оди и да работи како измеќар.
За кој К некој би учел туѓи јазици, и би минувал низ целиот пекол на отселувањето, ако му е убаво дома?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
aus ne e eu. ovde bugari ko citro ne pustaat. tie sto dosle seedno dali od mkd ili ger se na nivo. tie sto dosle u 60tite koga pustale sve zivo i divo ko dzon krokodilov odamna se pod zemja a nivnite deca se uglavno miljoneri... ti od druga strana doprva ke mu ja mislis dali sipak ili severdzan ke imas za zet... :toe:
Знаеш како викаат за Западните свекрви? Се радуваат ако снаата е женско :D

Со браќава овде со оглед какви конзерви се барем тоа малце потешко.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.042
тенџере, американците 20 години владеат со државата


сега ни помагале да сме ја опраиле...

ако не зимаш пари за ова што го лупаш, си најтажен лик у земјава
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Ништо не знам јас, немам твитер акаунт како тебе, види шо пишува таму ;)

Абе и доктори и инженери почнуваат од почеток, поентата на муабетот ми е дека ако тој америчкиот проект т.н Северна Македонија е толку успешен, народот ќе се тепаше да седи таму, а не да се откаже од административна работа за да оди и да работи како измеќар.
За кој К некој би учел туѓи јазици, и би минувал низ целиот пекол на отселувањето, ако му е убаво дома?
Za Makedonija kako drzava i nema spas - prasanje na vreme. Vo dobro drustvo sme so Kosovo, Albanija i Bosna. I tamu begaat od isti pricini. Nikomu nisto, ke ostanat slabo naseleni teritorii so golemi glavni gradovi i toa e.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
тенџере, американците 20 години владеат со државата


сега ни помагале да сме ја опраиле...

ако не зимаш пари за ова што го лупаш, си најтажен лик у земјава
Кај си бе ти? Шо ти реков за Косово, Вучиќ си игра со американците и си го седна Курти в'скут. Сега Курти ако продолжи да мрда само подлабоку ќе му влези.

Јас не сум бил во право, ти некогаш си бил :pos:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Знаеш како викаат за Западните свекрви? Се радуваат ако снаата е женско :D

Со браќава овде со оглед какви конзерви се барем тоа малце потешко.
peer svasta vikaat pogotovo u tretiot svet...

stom taka so brakata, neka ti se ugode...
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
6.866
Хрватска имаше поголем фашизам за време на војната со Србија при распадот на СФРЈ. И да биде поинтересно Милошевиќ тоа активно го користеше иако србите беа поголеми фашисти од нив.

И што се случи? Ти личи Хрватска на фашистичка држава сега?
Ниту Хрватска, ниту Србија не слават фашисти. Дека има, секаде ги има, исто и во Украина и предходно имам пишано, народот во огромно м озинство не е таков, не му е блиска таа идеологија. Разликата од другите и Украина е што тоа малцинство има моќ и контрола над мнозинството. Имаш доста западни извори од пред војнава, кои тоа го пптврдуваат. Степан Бандера ти е еднаков на Павелиќ, Хитлер. Хрватска бар официјално се бори против фашизмот во сопствените редови. За дом спремни и Анте Павелиќ, ниту пак НДХ, е официјално славена, промовирана од страна на државата. Нормално, партии, државни структури, секаде, па така и во Хрватска и Србија, ваквите групи ги кориатат за свои потреби.

Иначе татарот проба да го оправда украинскиот нацизам во ВС2, со Глодоморот и како демек русите се криви што овие колеле и убивале, во логори гушеле, пољаци, роми, евреи, нормално и руси.

Сите постапки на официјална Украина од 2013-14 навака, покажуваат огромно приближување до наци идеологијата, наместо одење напред, развој на Украина и слично. Вие можете тука да се правите слепи колку сакате, ама војнава е последица на украинските постапки во задњиве 10-тина години, во најголема мера. Секако, значаен придонес имаат и русите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.953
Поени од реакции
7.332
Во секој случај со американска помош еве и црковните работи ги разрешивме, така да полека малце на опињај толку против англосаксонците.
Како заклучи дека сум против англосаксонците, иако со години пишувам дека поради нив, светот доживеал развој.... :cautious: јасно ми е како, педерски финти, намерно лепиш нешто што не сум кажал или залагал, а тоа е многу педерски од твоја страна.
Значи не сум против англосаксонците, туку укажувам дека нивните државни системи на големо ги копираат Рускиот, Кинескиот т.е. комунистички системи, а тоа неминовно доведува до општествени катастрофи.

Тоа со црквата, нормално дека ти сметаш е решено, не ти е битно како, но колку што читам (слабо читам тие теми) изгледа само нашата црква ја нарекуваат по град, Охридска, а не Македонска. Немаш белградска, московска, киевска, софиска или атинска.

Инаку можеби и не му сметало тоа што се случувало, голем дел од луѓето тука ќе ја благословуваат короната додека се живи.
Во градот каде што се наоѓам јас пред да почне короната цената на недвижностите беше за 30-40% пониска од таа што е сега.
Сретнав и тукашни, а и Македонци што ги продале куќите/становите на поатрактивни локации, и направиле пари кои инаку нема да ги заработат за 30 години.
Во претходната населба каде што живеев куќа купена пред 4 години за сума под 1 милион, на аукција ја продадоа на Кинези за 1.9 милиони. Овие да ги прашаш ќе ти кажат камо уште 3 такви вируси да се пуштат ;)
Се е тоа ок и јасно ми е, но зборам за државниот систем дека се однесува исто ко Кинескиот, Рускиот, односно типични комунистички мерки.
Мнозинството не ги смета како такви бидејќи се декларираат поинаку, маркетиншки финти, но реалноста друго покажува, па дал го викаш измет, столица, фецес, е небитно, :гомце: си е :гомце:.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Еве пример како изгледа паднат воин/куртон на грујо, огорчен од животот што не го остаиле вратар у општина, па сега мора да е геополитички експерт на форум. :icon_lol:
Со братот Никола расчистивме некаде 2012-2013та кога не сакаша комуњарската партија да ја прати во историја и членовите да ги примора да емигрираат за да немораме да ве трпиме тука и тогаш и заративме со неговите забегани следбеници. Едноставно требаше да се исчисти државава од твитер комуњарската багра, распеани скопјани и разно други здруженија од такви суштества. Ништо лично спрема тебе, тоа што ти се пронаоѓаш во такви групи тука неможам да ти помогнам. Далеку од вратар Васиље, а и од геополитички експерт. Тоа што ве издупи Игор па народ не ви ги чита одработувањата на твитер па мора тука да те читаме. Јбг мораш да се покажеш цивили, љупчевци, крумевци ќе помогнат за некое работно место.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Ниту Хрватска, ниту Србија не слават фашисти. Дека има, секаде ги има, исто и во Украина и предходно имам пишано, народот во огромно м озинство не е таков, не му е блиска таа идеологија. Разликата од другите и Украина е што тоа малцинство има моќ и контрола над мнозинството. Имаш доста западни извори од пред војнава, кои тоа го пптврдуваат. Степан Бандера ти е еднаков на Павелиќ, Хитлер. Хрватска бар официјално се бори против фашизмот во сопствените редови. За дом спремни и Анте Павелиќ, ниту пак НДХ, е официјално славена, промовирана од страна на државата. Нормално, партии, државни структури, секаде, па така и во Хрватска и Србија, ваквите групи ги кориатат за свои потреби.

Иначе татарот проба да го оправда украинскиот нацизам во ВС2, со Глодоморот и како демек русите се криви што овие колеле и убивале, во логори гушеле, пољаци, роми, евреи, нормално и руси.

Сите постапки на официјална Украина од 2013-14 навака, покажуваат огромно приближување до наци идеологијата, наместо одење напред, развој на Украина и слично. Вие можете тука да се правите слепи колку сакате, ама војнава е последица на украинските постапки во задњиве 10-тина години, во најголема мера. Секако, значаен придонес имаат и русите.
Апсолутно има нацисти и фашисти во Украина и да тие имаат главен збор во големиот број на украински патриоти.

Но, Русија го има истиот проблем, буквално има фашисти во највисоките раководни структри, пишував уназад да не се повторувам.

Го спомнав проблемот на Хрватска/Србија, затоа што овој судир 100% личи на тој судир само скалиран во огромни пропорции спрема големината на државите. А како што гледам ти убаво ја знаеш историјата на Хрватско/Српскиот конфикт.
Автоматски споено мислење:

Како заклучи дека сум против англосаксонците, иако со години пишувам дека поради нив, светот доживеал развој.... :cautious: јасно ми е како, педерски финти, намерно лепиш нешто што не сум кажал или залагал, а тоа е многу педерски од твоја страна.
Значи не сум против англосаксонците, туку укажувам дека нивните државни системи на големо ги копираат Рускиот, Кинескиот т.е. комунистички системи, а тоа неминовно доведува до општествени катастрофи.

Тоа со црквата, нормално дека ти сметаш е решено, не ти е битно како, но колку што читам (слабо читам тие теми) изгледа само нашата црква ја нарекуваат по град, Охридска, а не Македонска. Немаш белградска, московска, киевска, софиска или атинска.
Пеер извини, понекогаш погрешно те разбирам. Ти имам кажано дека одамна не ти контрирам, затоа што знам дека на крај ќе заклучам дека исто сме размислувале.

За името Охридска тоа беше многу паметен потег на нашите црковни лица, затоа што сега која црква како сака не признава. Сега Српската и Руската појдоа и чекор напред и не признаваат како Македонска, нешто не замисливо до пред неколку години, затоа што СПЦ активно правеше паралелна црковна структура во Македонија.

Но, многу беше битно да бидиме во братство со другите православни цркви од религиски прични, затоа што имаше луѓе во Македонија што тоа му беше најбитно. Сега еве тој и проблемот со паралелна црква се решија.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.756
Апсолутно има нацисти и фашисти во Украина и да тие имаат главен збор во големиот број на украински патриоти.

Но, Русија го има истиот проблем, буквално има фашисти во највисоките раководни структри, пишував уназад да не се повторувам.

Го спомнав проблемот на Хрватска/Србија, затоа што овој судир 100% личи на тој судир само скалиран во огромни пропорции спрема големината на државите. А како што гледам ти убаво ја знаеш историјата на Хрватско/Српскиот конфикт.
Абе прекини со лупање глупости!
Тоа со нацистите е врзано уствари со ЦИА и со https://en.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Gehlen Ставање крај на нацизмот значи ставање крај на влијанието на ЦИА у Украина, тоа е целата поента.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Абе прекини со лупање глупости!
Тоа со нацистите е врзано уствари со ЦИА и со https://en.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Gehlen Ставање крај на нацизмот значи ставање крај на влијанието на ЦИА у Украина, тоа е целата поента.
Море шо вика Скот Ритер, до кај е работава ? :D

Има нешто што кажал досега што излегло вистина?

Не се заебавам стварно те прашувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom