Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Аман друже, не мислев лично на тебе или луѓето што заминале, туку општо на западните држави дека им се случува распад систем и се тркаат во тоа што поголема глупост ќе направат.
Знам дека не си за комунизам ни социјализам, пишував за системот во Австралија, а имаме бар 2ца членови, кои 2020-2023 што ниту една критика не напишаа за тој систем, а за во МКД ептен се испотресоа.



Ти изгледа 2020-2022 во подрум се криеше и не гледаше луѓето за што се не ги притвораа или казни им лепеа, а за цензурата изгледа тоа ти е нормално. На Запад ако ставиш ознаки дека си за Русија или напишеш на мрежите против поддршка на Украина (а тоа го прават со парите од народот) нели има закон да те казнат. Исто е ко Русија и Кина, ама народ одбива да согледа дома.

Со мирни протести не знам дали некаде и некогаш дошло до остварување на целите на таквите протести :toe:





Абе да беше до нас, ние одамна ќе прифатевме да сме нова држава на САД или комовелтот, ама други планови имале дечките. Можеби ако станеш педер или педофил, одма ќе не примат :toe:

bafra sistemite nadvor ocgledno podobro funkcioniraat od sranjeto u mkd.

aus nema komunjari, ne zbori gluposti. :facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Абе да беше до нас, ние одамна ќе прифатевме да сме нова држава на САД или комовелтот, ама други планови имале дечките. Можеби ако станеш педер или педофил, одма ќе не примат :toe:
Абе сега не е таа ЕУ што беше. ЕУ може и да се распадни сега. Така да касно е сега. Нема потреба од станување педер или уште пострашно Бугарин. :D

Но, државата ќе се менува во наредните години, многу народ заминува, посебно многу Албанци, можеби ќе дојдат други луѓе, така да ќе се менуваме и ние.

Во секој случај со американска помош еве и црковните работи ги разрешивме, така да полека малце на опињај толку против англосаксонците.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Тоа е проблем на внатрешно уредување на државата и реално отсекогаш беше така, дури и кога Бранко и Фрчко тепаа албанци.
Проблемот на внатрешното уредување на државава се вика партократија.Се додека партиски војници му аплаудираат на својот лидер дури и ако се испосери на улица,од нас нема да биде држава.Абе Заев беше изгласан за премиер и покрај фактот шо имаше снимки на кои јасно се гледа дека бара мито .Шо очекуваш од таков народ ,да има асолна држава?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Партиските паразити ствараат нешто во државава???:cautious:
Пробува да се чуствува добро дека северофиромскиот комуњар имал поголем кредибилетет од дијаспората дека демек стварал нешто, оно јадното вечни неспособни паразити, што ако нема пара од државата ќе умрат за јадење, поголема штета од нив нема ама они стварале нешто. Дно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Проблемот на внатрешното уредување на државава се вика партократија.Се додека партиски војници му аплаудираат на својот лидер дури и ако се испосери на улица,од нас нема да биде држава.Абе Заев беше изгласан за премиер и покрај фактот шо имаше снимки на кои јасно се гледа дека бара мито .Шо очекуваш од таков народ ,да има асолна држава?
Апсолутно се согласувам, затоа вака зборувам, затоа што сум свесен во каква средина живеам.

На пријатели што ми го велат ова, му велам, ај бе еве сите начинат, ај да земиме јас и ти да влезиме во политика да оправаме :)

И толку е од муабетот, опашката в'газ и си заминува. Кога сам од себе не сакаш да влезиш и да се занимаваш со политика, тогаш се разбира дека најлошиот џган ќе се занимава.

И се разбира дека никој нормален нема да сака да влези во политика, оти е многу гнасна, ќе се ја извалкаш душата.

Лесно е од баџа (форум) ура.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Не се сите во иста ситуација. Секој со бремето. Сега во моментот поминуваме низ трета катарза, да го направевме тоа во исто време со знамето ќе беше полесно сега и најверојатно ќе бевме во ЕУ и НАТО, пред Бугарија.
Iskreno da bev na ista strana so nekoj lik kako tebe i po site ovie godini da veruva ili vo najmala raka da go tvrdi ova, odma po avtomatizam menvav strana. Znaci ako bese za Rusite momentalno menvav strana bez oko da mi trepni i ke gi hvalospevav Amerikancite, posto poarno i toa otkolku da bidam vo isto drustvo so tebe , nastrana sto ke imav vnatresen nemir i samopsihoanalizi kade sum zgresil vo zivotot pa sme se nasle na ista strana za nesto, bilo sto :toe:.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Iskreno da bev na ista strana so nekoj lik kako tebe i po site ovie godini da veruva ili vo najmala raka da go tvrdi ova, odma po avtomatizam menvav strana. Znaci ako bese za Rusite momentalno menvav strana bez oko da mi trepni i ke gi hvalospevav Amerikancite, posto poarno i toa otkolku da bidam vo isto drustvo so tebe , nastrana sto ke imav vnatresen nemir i samopsihoanalizi kade sum zgresil vo zivotot pa sme se nasle na ista strana za nesto, bilo sto :toe:.
Владе ти си со внатрешен немир, не знам зошто како, но таков си. Ако ти го олеснува фактот што си контра моите ставови супер ме радува.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Ова е типична фолксдојчерска подметачина, тешко дека треба објаснување.
На првите идеологијата им е базирана на крвно сродство. На другите им е базирана на... став. Тоа се две многу различни работи. Крвното сродство не можеш да го смениш. Ставот можеш.
Види ти ама став, кога те праќаат во Гулаг 7 години само ако го изустиш името на Сталин а да не е пофалба... Комунизмот на вашиот идол Сталин,зеде повеќе жртви од фашизмот....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.364
Поени од реакции
40.184
Види ти ама став, кога те праќаат во Гулаг 7 години само ако го изустиш името на Сталин а да не е пофалба... Комунизмот на вашиот идол Сталин,зеде повеќе жртви од фашизмот....
да, затоа ти си сега на страната на фашизмот.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.797
Абе сега не е таа ЕУ што беше. ЕУ може и да се распадни сега. Така да касно е сега. Нема потреба од станување педер или уште пострашно Бугарин. :D

Но, државата ќе се менува во наредните години, многу народ заминува, посебно многу Албанци, можеби ќе дојдат други луѓе, така да ќе се менуваме и ние.

Во секој случај со американска помош еве и црковните работи ги разрешивме, така да полека малце на опињај толку против англосаксонците.
Тенеќе, ако САД ја оправи Македонија, зошто народот заминува од неа?
Пази, не само што заминуваат, туку и луѓе кои учеле факултети одат да работат: утовар-растовар, граѓевина, измеќари за ситна пара на џерманците, само и само да не седат во прекрасниот амерички проект, чудно а? o_O
Автоматски споено мислење:

Аман друже, не мислев лично на тебе или луѓето што заминале, туку општо на западните држави дека им се случува распад систем и се тркаат во тоа што поголема глупост ќе направат.
Знам дека не си за комунизам ни социјализам, пишував за системот во Австралија, а имаме бар 2ца членови, кои 2020-2023 што ниту една критика не напишаа за тој систем, а за во МКД ептен се испотресоа.
Епа ете тие што ги правеа циркузите ги сменија на избори тука, ќе видиме што ќе направат новите.

Инаку можеби и не му сметало тоа што се случувало, голем дел од луѓето тука ќе ја благословуваат короната додека се живи.
Во градот каде што се наоѓам јас пред да почне короната цената на недвижностите беше за 30-40% пониска од таа што е сега.
Сретнав и тукашни, а и Македонци што ги продале куќите/становите на поатрактивни локации, и направиле пари кои инаку нема да ги заработат за 30 години.
Во претходната населба каде што живеев куќа купена пред 4 години за сума под 1 милион, на аукција ја продадоа на Кинези за 1.9 милиони. Овие да ги прашаш ќе ти кажат камо уште 3 такви вируси да се пуштат ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Тенеќе, ако САД ја оправи Македонија, зошто народот заминува од неа?
Пази, не само што заминуваат, туку и луѓе кои учеле факултети одат да работат: утовар-растовар, граѓевина, измеќари за ситна пара на џерманците, само и само да не седат во прекрасниот амерички проект, чудно а? o_O
Абе заминуваат од многу држави од Балканот. Заминуваат еве од држави кои со крв ја спечалија државата како Хрватска на пример.

Сакаш да кажиш дека ако не се сменеше знамето, не се сменеше името, ги победевме Албанците во 2001 немаше да се ислуваат луѓето?

Да биде поинтересно и Германците заминуваат од Германија и тоа факултетски образовани и посебно лекари :pos:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
6.866
И така, денес, во 2023 година дознавме дека русите биле криви за украинскиот нацизам и злосторите што ги правеле, нели поради Глодоморот. Татарот го покажува правото лице, татарот е најголемотото фашизоидно ѓубре. Татарот и уште еден-двајца, со лагите што пробуваат да ги подметнат веќе некое време, прво за жртвите од Глодоморот, бришејќи милиони жртви, руси, казахстанци и останати, пробуваат да сменат фактичка ситуација и да ги истакнат украинците како жртви на геноцид. Да сменат фактичка ситуација и да ги направат украинците единствени, целно таргетирани, жртви на геноцид. Секако украинците имале најмногу жртви, ама и останатите имале огромни, милионски жртви од истата политика на тогашните власти, пред се русите и казахстанците.
Е сега татарот со Глодоморот усвари го оправда нацизмот, демек поради тоа овие биле нацисти, ама па зошто убивале пољаци, роми, евреи?
Така да татарот се погуби, не може да се преправа веќе, му искача правото лице. Затоа и отишол да пуши фашистички кур, за да му дадат пасош.
Славење на Степан Бандера е еднакво на славење на Адолф Хитлер, а украинците како држава го слават Бандера. Прогласен е за национален херој има свој празник.

Ukraine Makes Birthday of Nazi Collaborator a National Holiday and Bans Book Critical of Anti-Semitic Leader
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
И така, денес, во 2023 година дознавме дека русите биле криви за украинскиот нацизам и злосторите што ги правеле, нели поради Глодоморот. Татарот го покажува правото лице, татарот е најголемотото фашизоидно ѓубре. Татарот и уште еден-двајца, со лагите што пробуваат да ги подметнат веќе некое време, прво за жртвите од Глодоморот, бришејќи милиони жртви, руси, казахстанци и останати, пробуваат да сменат фактичка ситуација и да ги истакнат украинците како жртви на геноцид. Да сменат фактичка ситуација и да ги направат украинците единствени, целно таргетирани, жртви на геноцид. Секако украинците имале најмногу жртви, ама и останатите имале огромни, милионски жртви од истата политика на тогашните власти, пред се русите и казахстанците.
Е сега татарот со Глодоморот усвари го оправда нацизмот, демек поради тоа овие биле нацисти, ама па зошто убивале пољаци, роми, евреи?
Така да татарот се погуби, не може да се преправа веќе, му искача правото лице. Затоа и отишол да пуши фашистички кур, за да му дадат пасош.
Славење на Степан Бандера е еднакво на славење на Адолф Хитлер, а украинците како држава го слават Бандера. Прогласен е за национален херој има свој празник.

Ukraine Makes Birthday of Nazi Collaborator a National Holiday and Bans Book Critical of Anti-Semitic Leader
Хрватска имаше поголем фашизам за време на војната со Србија при распадот на СФРЈ. И да биде поинтересно Милошевиќ тоа активно го користеше иако србите беа поголеми фашисти од нив.

И што се случи? Ти личи Хрватска на фашистичка држава сега?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.797
Абе заминуваат од многу држави од Балканот. Заминуваат еве од држави кои со крв ја спечалија државата како Хрватска на пример.

Сакаш да кажиш дека ако не се сменеше знамето, не се сменеше името, ги победевме Албанците во 2001 немаше да се ислуваат луѓето?

Да биде поинтересно и Германците заминуваат од Германија и тоа факултетски образовани и посебно лекари :pos:
Сите тие што ги наброи се Амерички проекти, и покрај тоа што сакате да ги претставите како максимално успешни, се тежок фејл.

Народот ќе се отселуваше во секој случај, но овојпат не добивме ништо, а изгубивме многу, тука лежи зајакот. Теоретски и курвите не губат ништо, работа како работа, заработуваат по некоја банка, ама губат достоинство за цел живот, е тоа сме ние како народ!

Тие Германците не одат да чистат гомна по трговски центри, туку одат на слични/подобри позиции за повеќе пари, балканците од друга страна огромен процент работат на најниски работни позиции.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Тие Австралијанците не одат да чистат гомна по трговски центри, туку одат на слични/подобри позиции за повеќе пари, балканците од друга страна огромен процент работат на најниски работни позиции.
Добро ти си знаеш, таму си ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom