Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Се е супер засега, едино што нема шанси нозе да вежбам два пати.

Ги вежбам во Среда и до следната недела се воспалени.

Иако според мене подобро е да се извежба мускулот кога е таков за да се опорави побрзо но поради работата несакам да ризикувам со нозете на почеток.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Од први септември ќе почнам вака, па ќе видиме како ќе се одвива работата.

1. Гради - Трицепс - Стомачни
2. Грб - Бицепс
3. Рамо - Трапез - Подлактица - Стомачни
4. Нозе

Тренинг пет пати во неделата.
Секоја недела постепено качување на јаглехидрати се додека не стигнам до 470 грама дневно, па ќе видиме дали ќе се направам свиња или ќе биде квалитетна маса.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Од први септември ќе почнам вака, па ќе видиме како ќе се одвива работата.

1. Гради - Трицепс - Стомачни
2. Грб - Бицепс
3. Рамо - Трапез - Подлактица - Стомачни
4. Нозе

Тренинг пет пати во неделата.
probaj vaka:
Noze(samo cucnjevi)
Gradi i ramo
Grb,zadno ramo i trapez.
Noze hipertrofia
Race cik cak verzia.
Napredok fenomenalen. Samo saka jadenje.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
probaj vaka:
Noze(samo cucnjevi)
Gradi i ramo
Grb,zadno ramo i trapez.
Noze hipertrofia
Race cik cak verzia.
Napredok fenomenalen. Samo saka jadenje.
Со квалитетно јадење што и да се вежба ќе има напредок :)
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Со квалитетно јадење што и да се вежба ќе има напредок :)
Добро е пример гради/трицепс, грб/бицепс, сите знаеме зошто.

Ама од друга страна и да им мавниш контра не е лошо, гради/бицепс, грб/трицепс.
Пошо веќе со првото додека дојдеш до трицепс тој е "извежбан" и колку ќе можеш да го доизвежбаш е прашање.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Добро е пример гради/трицепс, грб/бицепс, сите знаеме зошто.

Ама од друга страна и да им мавниш контра не е лошо, гради/бицепс, грб/трицепс.
Пошо веќе со првото додека дојдеш до трицепс тој е "извежбан" и колку ќе можеш да го доизвежбаш е прашање.
Јас не вежбам прво гради, па за крај трицепс… ги менувам, една вежба гради, една трицепс, па пак гради, па трицепс и така до крај. Истото го правам и со грб/бицепс. Ем поинтересен тренинг, ем ја распоредуваш силата..

Сум го пробал и начинот за кој ти мислиш и реално крш е, додека да стигнеш до помалите партии веќе рацете не си ги осеќаш:ROFLMAO:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Сум го пробал и начинот за кој ти мислиш и реално крш е, додека да стигнеш до помалите партии веќе рацете не си ги осеќаш:ROFLMAO:
Kако не, крш. Ако вежбаш ти како што вежбаш тогаш немаш сила за главните вежби зашто рацете си ги осакатил на претходната вежба. И потсвесно се чуваш и не идеш all in.
Прво идат главните компаунд вежби како бенчови и слично, па на крај испукуваш тоа што ти останало на изолациони за раце. Мое искуство :)
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Јас не вежбам прво гради, па за крај трицепс… ги менувам, една вежба гради, една трицепс, па пак гради, па трицепс и така до крај. Истото го правам и со грб/бицепс. Ем поинтересен тренинг, ем ја распоредуваш силата..

Сум го пробал и начинот за кој ти мислиш и реално крш е, додека да стигнеш до помалите партии веќе рацете не си ги осеќаш:ROFLMAO:
Тоа што ти го пишаа подолу и да додадам според мене не добиваш оптимален тренинг за трицепс/бицепс ако ги вежбаш како што планираш.

Дека ќе имаш резултат ќе имаш, ама ако се одделат од гради/грб ќе добиеш подобри резултати.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Kако не, крш. Ако вежбаш ти како што вежбаш тогаш немаш сила за главните вежби зашто рацете си ги осакатил на претходната вежба. И потсвесно се чуваш и не идеш all in.
Прво идат главните компаунд вежби како бенчови и слично, па на крај испукуваш тоа што ти останало на изолациони за раце. Мое искуство :)
Затоа не треба да се копираат тренинзи од други луѓе, дали од интернет или блиски познаници у теретана. Треба секој сам да проба и да види што најмногу му одговара.
Мене твојот начин не ми одговара, нит па гледав резултати од него. Си најдов свој начин и терам по него, па ќе видиме, сигурно ќе сменам нешто во иднина..
Автоматски споено мислење:

Тоа што ти го пишаа подолу и да додадам според мене не добиваш оптимален тренинг за трицепс/бицепс ако ги вежбаш како што планираш.

Дека ќе имаш резултат ќе имаш, ама ако се одделат од гради/грб ќе добиеш подобри резултати.
Сум вежбал и само рака у еден тренинг де, тие тренинзи ми станаа монотони. На крај краева јас не барам совети, многу добро знам што правам, само го споделив начинот на кој планирам да ги фурам тренинзите, може ќе се најде за некој почетник, да проба, да види, можи убо че му биди :icon_lol:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Затоа не треба да се копираат тренинзи од други луѓе, дали од интернет или блиски познаници у теретана. Треба секој сам да проба и да види што најмногу му одговара.
Мене твојот начин не ми одговара, нит па гледав резултати од него. Си најдов свој начин и терам по него, па ќе видиме, сигурно ќе сменам нешто во иднина..
Така е, ама ти си тој што пиша дека тој другиот начин реално е крш :). А иначе да, што подолго тренираш тоа поголеми се шансите да излезеш надвор од нормата и да експериментираш со поинакви тренинзи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
Од први септември ќе почнам вака, па ќе видиме како ќе се одвива работата.

1. Гради - Трицепс - Стомачни
2. Грб - Бицепс
3. Рамо - Трапез - Подлактица - Стомачни
4. Нозе

Тренинг пет пати во неделата.
Секоја недела постепено качување на јаглехидрати се додека не стигнам до 470 грама дневно, па ќе видиме дали ќе се направам свиња или ќе биде квалитетна маса.
Ова комбо држи вода ако сакаш да скратиш време на тренинг (откако ќе ја завршиш големата група, со 2 вежби да ја дотолчиш малата).
Ако ги играш цик-цак после втора вежба трицепсот ќе ти биде изморен и останатите вежби за гради ќе бидат измачување.

Еве ти еден предлог што барем за мене работеше одлично. Screenshot_2022-08-27-12-58-01-55_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Ова комбо држи вода ако сакаш да скратиш време на тренинг (откако ќе ја завршиш големата група, со 2 вежби да ја дотолчиш малата).
Ако ги играш цик-цак после втора вежба трицепсот ќе ти биде изморен и останатите вежби за гради ќе бидат измачување.

Еве ти еден предлог што барем за мене работеше одлично.Прегледај го приврзокот 343115
Ти пробај го мојот начин, по едноставен е :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.331
Поени од реакции
22.703
Ако може препорака на кик - бокс школи за тренирање на подрачје на град Скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom