Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.246
Поени од реакции
3.166
Не се фалам бе воопшто, ме замараат. И у времето коа бев избришан пак ме спомнуваа и ме напаѓаа, имав шпиони и ги издадоа зашто 1 сум му стаил на оној The Big Fish безвезотините.

И јас истово го зборам, прво оценувам филм па после проверувам другите како го оцениле и си стојам зад моите оценки, ко што и објаснив за сите погоре. И за сите оценки можам да си ги објаснам.
Така е зборот, знам дека не се фалиш класично. :D Мене ми беше океј тој филм, ама сфаќам зашто не ти се допаѓал.
Автоматски споено мислење:

Кога сме кај Стивен Кинг, сите приказни му се мех или просечни и е преценет. Приказни без поента. Тоа што од неговите приказни се извадени солидни филмови се должи на добра режија, кинематографија, сценографија, глума.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Kako i da e, shit taste ke ispliva koga togas.
Ама сепак го гледаше филмот кој е правен по книга пишувана од лик што напишал друга книга каде има гангбанг за деца а е сниман од режисер којшто се има психички изживувано врз жена. :kafence: :D

Aко не се лажам, заради исти причини ги бојкотираш Полански и Вуди Ален.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Ама сепак го гледаше филмот кој е правен по книга пишувана од лик што напишал друга книга каде има гангбанг за деца а е сниман од режисер којшто се има психички изживувано врз жена. :kafence: :D

Aко не се лажам, заради исти причини ги бојкотираш Полански и Вуди Ален.
Pa filmot IT e vednas podobar isto kako i shining stom se od vizija na reziser.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Пак ќе замарам малку за bflix: кој е оригиналниот? Еден куп ги има, bflix.gg, bflix.pro, bflix.watch...

Иначе господ здравје да ви даде што ме просветливте, на другиве канали ем плаќам ем нема филм што ми треба да можам да го најдам, а буквално сите работи што не сакам да ги гледам ги има. Овде се брате мили, што ти душа сака. Не ми е мене за бесплатно, дупло би платил ама да не ме замараат со западњачки фори како еве ти го Ио Back to the Future двојката на Нетфликс, кецот ти е на ХБО а тројката на Амазон...

И сега како што е редот си ископав едно од оние лесни филмчиња од 80-те, Some Kind Of Wonderful (1987), играше на МТВ во 90-те кај нас. Едноставна тинејџерска приказна која ги доловува тие времиња. Милина. :kafence:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.172
Robin Hood (2018) е еден од поглупите филмови што ги имам гледано во последно време... Врвот беше костимографијата која сигурно повеќе би им прилегала на Boyz n The Hood или Menace to Society :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Добар филм е Usual Suspects, али не е нешто посебно од епски размери као што го прават.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Ама затоа Волкот од Волстрит е најдобриот филм некогаш снимен.
Иди бегај бре! :D
што му фали на волкот, 4 саати у кино како секунда ми летнаа. Е тоа е филм. А Кајзер Созе е океј негативец ако си втора година средно и све ти е вауу. Нешо као Фајкла и Тајлер.

Иначе волкот не ми е најомилен филм. Имам повеќе сега, тоа беше кога и ја бев дете и не знаев дека постојат подобри филмови. Има нешто тука со годините како старееш ти се менува вкусот па некои филмови што ти биле јаки сега ти се онака.
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Легендарен филм е Кајзер Созе.
Освен ако ги имаш изгледано сите можни мемиња и спојлери за филмови како Primal Fear, Fight Club итн. разбирам како може да не им се допаѓа на помладиве.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Usual suspects e ok. Jas mislam mu iam 7ca dadeno. No, jas go gledav pred nekoja godina koga veke imav kup trileri, kriminali I psiho trileri izgledano, ja pogoduvas fintata odma I nakraj nemas nekoj wow vpecatok.
Niso strasno, ne e los film, samo mene ne mi e legendaren.

Go gledav isto I Wolf of Wall street pred nekoj den, znam, epten docnam.
Da se popravam so oskarot na Leo, ako za nesto go zasluzuval, toa bilo za ovaa uloga. Isto I Jonah, koj uzasno me nervira vaka ko pojava, mi bese mn dobar, pola saat se smeev na scenata vo kujna, so zicata od telefonot, paralizata I ostalo. Edna od najdobrite sceni ever.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Usual suspects e ok. Jas mislam mu iam 7ca dadeno. No, jas go gledav pred nekoja godina koga veke imav kup trileri, kriminali I psiho trileri izgledano, ja pogoduvas fintata odma I nakraj nemas nekoj wow vpecatok.
Niso strasno, ne e los film, samo mene ne mi e legendaren.
Мене обратно уште во средно ми беше меѓу првите трилер/мистерии изгледани и ме воодушеви максимално и со години го предложвев и навлеков многу познаници да гледаат само мајндфак и филмови со твистови, е сега после многу изгледани филмови и спомнат во многу други пародии,мемиња и слично нормално дека ќе го погодиш крајот и нема да ти е ништо вау.
Од аспект стриктно за твист Шесто Сетило ми е сеуште на врвот и не верувам дека ќе дочекам да изгледам филм со пошокантен крај, големината во филмов е тоа што е преедноставен и нема многу заплети и пресврти него си тече праволиниски за на крај да те падне од стол.

Primal Fear, дебитанскиот филм на Едвард Нортон е задолжителна лектира и константно ми е во топ 5 од овај тип на филмови.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.246
Поени од реакции
3.166
Јас немав прочитано спојлери, ама по 20ина минути знаев дека така ќе испадне, пак ми беше добар. Не сфаќам кога некои ќе кажат еј го "прочитав" филмот значи тапа е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom