Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.910
А кој ќе изгуби повеќе ќе видиме.Русија сигурно губи.
Русија ќе ја изгуби војната кога ќе стане јасно и недвосмислено дека зацртаните цели на војната, не може да се исполнат. Не пред тоа.

А што ќе изгуби уз пат додека покушава да ги исполни целите, тоа е друго прашање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.606
Поени од реакции
23.203
Абе не оди сета нафта од едно место. Немаат уште инфраструктура за така.

Инфраструктурата беше насочена за редовен транспорт на нафта во помали бродови за Хамбург.

Сега сето тоа треба да се пренасочи.

А посебен муабет се Кинезите :D

Досега се што прават е симболично т.е. само тапшање по рамо е ова за Русија.

Еве следно што треба да се случи е на Русија очајно и треба замена за сервисирање на мобилната и интернет инфраструктура. Западниве компании се откажуваат.

ZTE и Huawei можат да ги заменат, ајде да видиме што ќе се случи :)

Знаеш што му се случи на ZTE кога испорача опрема за Иран.
druze kinezive se teraat samo ne zborat. daleku e od simbolicna pomosta i razmenata. za evropa naftata se prodava preku roterdam. holandija nema da se otkaze od toa. oni veke ja prodavaat kako nivna, odosno ja kupuvaat so diskaunt od 10-20% pa im ja sitkaat na ostatokot na svetot.

od glavnite pristanista novorossiysk e na crno more i sekako tesko ke funkcionira. ova gi snabduvase bugarite, balkanot i turcite. chat pat ponekogas mozese da se zeme teret za drugi mesta ama samo FOB znaci so tvoj brod.

na sever primorsk i ust-luga sega rabotat preku roterdam.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Русија ќе ја изгуби војната кога ќе стане јасно и недвосмислено дека зацртаните цели на војната, не може да се исполнат. Не пред тоа.

А што ќе изгуби уз пат додека покушава да ги исполни целите, тоа е друго прашање.
Kako toa Rusija e porazena t.e. ke bide porazena, a i pokraj povlekuvanjata od severot i severo-istokot na Ukraina, seuste drzi ne pomalku od pettina ili cetvrtina Ukrainska teritorija, tamu na istok, jugo-istok i jug. Ako sosedot tvoj na tebe ti okupira/zavzeme/osvoi ete na silum edno 20 ili 30 posto od tvojot imot koj e tuka porazen, on ili ti ?! Sekako deka si ti porazeniot bidejki on voopsto ne izgubil svoja teritorija, no ti si izgubil tolku i tolku procenti...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.536
Поени од реакции
3.649
Only good news today. :)

Jackal AFV


Mastiff 2 PPV


vs the russian one..:pos:
FPwxGVSXsAIiK7F.jpg

And more good news...

 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Kako toa Rusija e porazena t.e. ke bide porazena, a i pokraj povlekuvanjata od severot i severo-istokot na Ukraina, seuste drzi ne pomalku od pettina ili cetvrtina Ukrainska teritorija, tamu na istok, jugo-istok i jug. Ako sosedot tvoj na tebe ti okupira/zavzeme/osvoi ete na silum edno 20 ili 30 posto od tvojot imot koj e tuka porazen, on ili ti ?! Sekako deka si ti porazeniot bidejki on voopsto ne izgubil svoja teritorija, no ti si izgubil tolku i tolku procenti...
Имаш приметено дека скоро никогаш никој не ти реплицира? Си се запрашал некогаш зошто е така?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.397
Поени од реакции
5.651
2 февруари 2015 :

На крај ќе испадне дека Украина ја порази Русија.

Оваа војна скапо ќе ја кошта Русија, веќе се осеќаат последиците, а кога ќе се потрошат залихите, тогаш ќе видиш која бедотија ќе бидат, како во 90тите.

НАТО ќе ја порази Русија без ниеден испукан куршум од нивна земја членка.

:kafence:
Тука сме сеуште, се засили темпото за да се порази Путин без ниеден испукан куршум од Нато членка.

Економски санкции, изолација, комбинирано со украински воен отпор, се надевам е доволно е за да се постигне целта.

Русија секако и сега немаше пари за да развие модерна армија, а со блокирање на резервите и другите мерки, Нато ќе се погрижи во иднина да може и Грузија да ја порази Русија како што им успеа на Чеченците на времето.

Нема да биде тоа утре, и ладната војна траеше со децении.

Украинците имаат срце, сега за сега немаат најнова воена опрема што ја поседува Нато а немаат ни техника за употреба... се учат и тоа ќе е доволно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Имаш приметено дека скоро никогаш никој не ти реплицира? Си се запрашал некогаш зошто е така?
Jas ne zavzemam strani drugar, jas analiziram, si repliciraat najmnogu znaes koi tie koi si imaat zavzemeno strani t.e. koi ne analiziraat, tuku samo navivaat i komentiraat... Analiziranje e edno, a komentiranje e nesto drugo, na komu ovie dva poima ne mu se jasni i gi stava/vrzuva vo edno te isto toa si e negov/niven problem...
Rusija ja izgubila vojnata so Ukraina, a drzi nekolku celi Ukrainski oblasti na istok, jugo-istok i jug pod svoja cizma... Koga Ukraina ke uspee da gi nabrka 100 procentno od svojata teritorija (onaa sto ja imaa do 2014 god.) e togas ke moze da se kaze deka oni se pobednicite...
Hrvatite se pobednici koi uspeaa do posledna peda da ja oslobodat Hrvatska, do posleden santim, a kako vo ovaa vojna se pobednici Ukraincite ne mozam da sfatam...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
12.876
2 февруари 2015 :



Тука сме сеуште, се засили темпото за да се порази Путин без ниеден испукан куршум од Нато членка.

Економски санкции, изолација, комбинирано со украински воен отпор, се надевам е доволно е за да се постигне целта.

Русија секако немаше пари за да развие модерна армија, со блокирање на резервите и другите мерки, Нато ќе се погрижи во иднина да може и Грузија да ја порази Русија како што им успеа на Чеченците на времето.
И со Финска така било 1939, СССР со толку многу војска и техника не успеале да ја поразат, тоа ги охрабрило немците 1941, а во 1945 ако си учел историја знаеш како се завршило.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Украинците имаат срце, сега за сега немаат најнова воена опрема што ја поседува Нато а немаат ни техника за употреба... се учат и тоа ќе е доволно.
Кога те имаат тебе како сојузник европеец, немаат мака.
Автоматски споено мислење:

Rusija ja izgubila vojnata so Ukraina, a drzi nekolku celi Ukrainski oblasti na istok, jugo-istok i jug pod svoja cizma... Koga Ukraina ke uspee da gi nabrka 100 procentno od svojata teritorija (onaa sto ja imaa do 2014 god.) e togas ke moze da se kaze deka oni se pobednicite...
Ајде сега внимателно прочитај го постот што го цитираше, и најди каде членот напишал дека Русија ја има изгубено војната.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.963
И со Финска така било 1939, СССР со толку многу војска и техника не успеале да ја поразат, тоа ги охрабрило немците 1941, а во 1945 ако си учел историја знаеш како се завршило.
СССР ја поразил Финска во Зимската војна.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Dardania, Puno i drugi Albanci na forumov normalno e da bidat na taa nivnata strana ja znaeme koja e, no ne mi e jasno zasto i pokraj se i mnogu Makedonci, bez razlika na svojata politicko-ideoloska opredelba seuste i den deneska se isto taka na taa strana od koja ne vidovme nikakvo fajde kako narod i kako drzava poslednive 30/31 godina... Najcudni mi se pa Bugarite koi se Balkanski narod najslicen so Rusite i po jazik i po azbuka i po mnogu nesta, a skokaat ko petli kontra Rusija... cudesii !!!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Да дека баш Русија планира да војува против НАТО со пешадија, артилерија , авиација и морнарица, доколку биде нападната :icon_lol:
А така ли? А зошто сега против Украина војува баш со тоа?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајде сега внимателно прочитај го постот што го цитираше, и најди каде членот напишал дека Русија ја има изгубено војната.
Predviduva Ruski poraz... a toa ednostavno nema da se sluci, nevozmozno e da sluci, vo najmala raka Rusite ke si zaminat so ova... pa golem ku.ac za Kiev i ostatokot...
novorusija.jpg
New-Novorossiya-map.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom